Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > 3D radovi

3D radovi Radovi korisnika iz oblasti 3D grafike, kao i video radovi...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.10.2012, 11:50   #1
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Blender

Nesto sam vrsljao po netu i naletim na blender. Cuo sam za blender jos davnih dana ali nikako mi nije padalo na pamet da isprobam. Koliko mogu da primetim instalacija je teska 30ak mb. Da li je ovo full verzija, i da li sa ovim programom mogu da se rade radovi kao u 3d maxu, i da li je tezak za ucenje?
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2012, 11:53   #2
sale94
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.4.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.600
Zahvalnice: 2.080
Zahvaljeno 1.638 puta na 1.357 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku sale94
Određen forumom Re: Blender

Blender je kolko ja znam OpenSource program i besplatan je potpuno, moze po mom misljenju da sluzi kao alternativa za 3ds max maya autodesk i sl, lepe modele sam video izradjene u njemu , mada sam cuo od drugara koji se razume donekle u modeliranje, da je blender maltene tezi i od 3ds max-a (mada je 3ds max kompleksniji na prvi pogled zato sto odma kad se otvori sve izlazi od opcija a kod blendera je to ispod haube sto bi se reklo, nisam ga koristio bas mnogo mozda par puta ) i rekao mi je drugar da blender nije bas user-friendly i da je manje automatizovan.

Poslednja ispravka: sale94 (5.10.2012 u 12:14)
sale94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 9:30   #3
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Blender

Blender je odličan. Ono što ti je bitno jeste da naučiš prečice na tastaturi. Kada to savladaš kao i u svakom 3d programu brzo se piči u njemu.

Imaš rigging (skelet - kosti), animacije ( mada su animacije lakše u maji ali je maja lošija za geometriju od blendera po mom mišljenju) sculpt, ngon geometriju ( ne treba da je geometrija samo quad ili trouglovi), modifikatore - slično 3d maxu, raytrace renderer - cycles koji može da koristi CUDA, fizika, simulacije tečnosti, kompozit, video editor.
UI je od verzije 2.5 sasvim pristojan.

Poslednja verzija je 2.64.
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 15:17   #4
drow
Član
 
Član od: 23.6.2008.
Poruke: 364
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 54 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Blender

Citat:
Aleksandar1987 kaže: Pregled poruke
Nesto sam vrsljao po netu i naletim na blender. Cuo sam za blender jos davnih dana ali nikako mi nije padalo na pamet da isprobam. Koliko mogu da primetim instalacija je teska 30ak mb. Da li je ovo full verzija, i da li sa ovim programom mogu da se rade radovi kao u 3d maxu, i da li je tezak za ucenje?
program je odlican i kad se malo uhodas mnogo je brzi za rad nego max ili maya.

http://cgcookie.com/blender/ ovde imas gomilu besplatnih tutoriala pa cekiraj.

program se konstantno razvija i koliko se meni cini mnogo vecim stopama nego ovi skupi programi. najbolje je sto ima manje bagova i cini mi se da je dosta stabilniji u radu (sto je jako bitno).
drow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2012, 20:02   #5
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Blender

Kakav je render? Mogu li realisticne stvari da se rade?

I zasto mi se otvara ovaj prozor sa blenderom, da li mora?


Poslednja ispravka: Aleksandar1987 (7.10.2012 u 23:32)
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2012, 18:54   #6
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Blender

Imaš raznih verzija blendera kompajliranih sa externernim renderima kao vray 2.0, yafaray, Lux render, razne verzije Cuda (recimo zvanična verzija podržava 2.0 pa na gore meni treba 1.3). Probaj pa vidi šta ti odgovara. Inače razlika u dužini rendera između gpu i cpu je očigledna.

http://graphicall.org/
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2012, 15:39   #7
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Blender

Pošto je ova tema vezana za Blender da dodamo neke vesti. 2.65 treba da donese OSL ( open shading language) koji omogućava da se napišu posebni ( custom) šejder skripte u Cycles rendereru.

OpenShading - Basic Lines
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2013, 18:01   #8
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Blender

2.66 je izašao.

Dinamična retopologija - automatsko deljenje (subdivide) poligona dok se skulptuje, bullet fizika, kosa sada može da se renderuje u Cycles.
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2013, 19:14   #9
drow
Član
 
Član od: 23.6.2008.
Poruke: 364
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 54 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Blender

mene jedino sto smara je spor render ako nemas odgovarajuce graficke sa dosta rama...
drow je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2013, 11:05   #10
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Blender

Ima jedan distro http://blenderbuntu.weebly.com/ i ima likova koji kazu da je renderovanje neuporedivo brze nego na windows-u i ostalim mainstream distroima. Je l' probao neko ovo?
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2013, 19:14   #11
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Blender

Postignut je neki napredak sa AMD/ATI-jevim drajverima za Cycles. Valjda ce biti i nesto vise od tenutnog ubrzo za nas (trenutne) ATI-jevce .

http://devgurus.amd.com/thread/160162

Poslednja ispravka: Engineer (8.10.2013 u 20:16)
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2014, 19:22   #12
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Blender

Pozdrav. Potrebna mi je pomoc. Radim model za arhitektonski fakultet, u Blenderu naravno i imam problem. Naime, problem je taj sto mi staklo izlazi previse crno. Ne razumem zasto se to desava ali sve je ostalo osvetljeno lepo jedino staklo na prozorima ima refleksiju ali izlazi isuvise crno. Model je takav da su ti prostori eto u sustini kubicne forme izbusene samo sa jedne strane zbog umetanja prozora. Ovakav problem se ne desava na archicad-u, artlantis-u i sl.

P.S. Zar nije logicno kod raytracing-a da svelo lampe tj sunca prodje kroz to staklo, da se odbija o unutrasnji prostor i na taj nacin da osvetli tu istu prostoriju i da dodje na kraju do kamere?
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2014, 20:54   #13
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Blender

Ako koristis Cycles za renderovanje, koristi emisione povrsine(za materijal izaberi emission) za osvetljenje umesto lampi, dobices bolje rezultate, i stavi neku HDR sliku kod World opcije kako bi dobio bolji efekat

EDIT: video sam da pominjes raytracing, to znaci da je u pitanju stari Blender render koji je meni pravio ogromne probleme sa 'providnim' objektima, zato sam presao na cycles i sve bolje izgleda, jedino sto render traje jako dugo na CPU, a kako mi AMDovci nemamo CUDA... Probaj da podesis IOR na 1.44

Poslednja ispravka: Dreamfall (7.1.2014 u 21:16)
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dreamfall na korisnoj poruci:
Engineer (7.1.2014)
Stara 7.1.2014, 21:32   #14
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Blender

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Ako koristis Cycles za renderovanje, koristi emisione povrsine(za materijal izaberi emission) za osvetljenje umesto lampi, dobices bolje rezultate, i stavi neku HDR sliku kod World opcije kako bi dobio bolji efekat

EDIT: video sam da pominjes raytracing, to znaci da je u pitanju stari Blender render koji je meni pravio ogromne probleme sa 'providnim' objektima, zato sam presao na cycles i sve bolje izgleda, jedino sto render traje jako dugo na CPU, a kako mi AMDovci nemamo CUDA... Probaj da podesis IOR na 1.44
Ne ne ne. U Cycles-u renderujem. Uvek sam se kontao da mesh emitter ne moze da zameni sunce zbog bacanja senki i sl. A IOR jeste podesen na 1.45 doduse (citao sam da je tako kod realnog stakla). I nemam Nvidia grafu :-(. I ako mi ovo ne uspe, moze li se sve ovo nekako fejkovati sa mix shader-om glosy+transparency?

P.S. Koristim HDR...nista bez toga :-).
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Engineer na korisnoj poruci:
Dreamfall (7.1.2014)
Stara 7.1.2014, 21:54   #15
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Blender

Probaj da stavis lampu neposredno iza/ispred stakla i nasviraj jacinu, mozda uspe ili pojacaj jacinu kod HDR world mape, proveri boju stakla u opcijama...i zna staklo da ispadne crno ako se koristi mali br. semplova u renderu (ja volim i da stavim seed na 0.8 i clamp na 1). Pokusaj da 'das debljinu' staklu sa solidify-em ( 0.04 je ok po mom misljenju, mada ljudi vole i 0.02 ) ,ili napravi venecijanere Ovo su samo random stvari koje su mi pale na pamet, vidim da si ti vec bas upucen u materiju pa ne mogu mnogo toga novog da ti kazem, a i ja nisam neki profesionalac
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dreamfall na korisnoj poruci:
Engineer (8.1.2014)
Stara 8.1.2014, 0:57   #16
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Blender

Pokusao sam sa seed i clamp ali bez rezultata... Staklo kao mix shader glosy+transparency stavljeno 0.9-0.95 daje odlicne rezultate...ima dosta refleksije a zraci prolaze i u unutrasnjost objekta tako da se moze nazirati i enterijer...suptilno ali daje rezultat .

P.S. Ako neko zna nacin na koji HDR mapa moze da ostane nepromenjena nakon odlaska u orto view (treba mi orto za renderovanje fasada) bio bih zahvalan. Ili neki drugi nacin ali da ne budu solid colors kao pozadina.
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Engineer na korisnoj poruci:
Dreamfall (8.1.2014)
Stara 8.1.2014, 1:41   #17
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Blender

Drago mi je da si uspeo zao mi je sto nisam bio od neke pomoci BTW pogledaj na YT ima dosta tutorijala vezanih za HDR, pogledaj i Blender Guru i Blender Cookie ako vec nisi, i ima dobrih stvari i od Andrew Price Inace clamp je meni resavao dosta problema sa krzavim ivicama kod simulacije vode, seed je sredjivao zamucenje
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dreamfall na korisnoj poruci:
Engineer (9.1.2014)
Stara 16.1.2014, 14:23   #18
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Blender

Počeo sam da se igram sa 3D-om u Blenderu i jako mi se dopalo kad sam se navikao na komande.

Međutim, kako sam duže radio, tako sam imao potrebu da napravim detaljnije modele. Tu nastaje problem, jer kad hoću da povećam View i Render kod Subdivision Surface na 2 ili više, komp umire - koči, zaglavljuje, secka itd. Isto se dešava kod Multiresolution modifiera - izgura parametre od 2 za Sculpt, Preview i Render, ali kad povećam na 3 (koliko mi je potrebno da bih izvukao neke fine linije) nastaje haos. Kontam da je sve bačeno na CPU, ali ni on nije na 100% sve vreme dok se guši, već šalta čas 0%, čas 75% itd. To mi je jako neobično jer se sa jedne strane guši, a sa druge strane ne koristi svu snagu.

Pošto imam nVidia kartu, gledao sam da l' mogu da imam neke koristi od CUDA-e, ali slaba vajda izgleda, pošto noviji Blenderi podržavaju od 2.0+, a moja vremešna 8800GT ima 1.1 verziju.

Moje pitanje je - da li postoji bilo kakav način da se ovo ubrza? Neki workaround koji bi iskoristio tu matoru CUDA-u na karti, nešto? Jedino mi pada na pamet da se prešaltam na neku dosta matoriju verziju, ali mi se to zaista ne radi. Samo nemojte da mi predložite GTX650Ti, svestan sam da je to najbolje (iako ne najjeftinije) rešenje.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 15:34   #19
morder
Član
 
Član od: 6.9.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 37
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 115 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku morder
Određen forumom Re: Blender

@Partybreaker: Ne znam odakle da krenem...

Sto se tice seckanja za to je jednim delom kriv Opengl koji Blender koristi, mislim da je u pitanju neka verzija iz 90-ih, sto u prevodu znaci da ne moze da koristi napredne funkcije danasnjih grafickih kartica. Tako da ovi pokusaji za lepim UI je po meni badava kad je viewport spor. Treblo bi vise da gledaju to da unaprede a ne da ulepsavaju dugmice i menije.
Koja je konfiguracija u pitanju cim toliko sporo radi? Isto gledaj ako radis neki sculpt da koristis opciju dinamicke topologije jer na taj nacin dodajes gde je potrebno a ne kao sa multiresolution gde dodaje na celom modela iako ti mozda to nije potrebno (dzaba jede resurse). Ja sam do sada uspeo da izguram 15 miliona poligona, jeste da koci ali to je bilo probe radi. Ovako gledam da maksimalno ustedim na poligonima kao i da "fejkujem" texturama i modifikatorima gde god je to moguce, tako da ti savetujem isto.
morder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 16:11   #20
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Blender

Konfiguracija je u profilu.

U međuvremenu sam skontao šta je najviše kočilo. Pravio sam neke "pertle" pomoću circle-a i path-a. Ovo, u stvari. Uopšte nisam primetio da je jedna ta "cevčica" sačinjena od tipa 5000 faces-a... Pritom sam ih ukrštao u X da bi izgledalo realnije, pa sam ih u jednom momentu imao sigurno 20-ak. Posle sam morao sve da ih obrišem i uprostim pomoću decimate modifiera. Bilo kako bilo, sad je bolje. Ne najsjajnije, ali render završava posle par minuta, a ne posle 40 min.

Koristim multiresolution i svestan sam da nije najsrećnije rešenje, jel bio mogao da mi kažeš na šta si mislio tačno kad si rekao dinamička topologija?

P.S. Kad ti gledaš da maksimalno uštediš/fejkuješ sa i7 i 560Ti, koje prevare tek ja treba da radim.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Blender Cycles MG-RAY Grafički softver i radovi 2 25.5.2011 8:48
Blender?! Macak Mackin Programiranje 4 23.7.2008 22:24
BLENDER forum bigbug Grafički softver i radovi 15 17.9.2007 2:23
Izasao Blender 2.42 AxeZ Grafički softver i radovi 4 9.12.2006 0:42
Izašao Blender 2.41 AxeZ Grafički softver i radovi 15 24.5.2006 22:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com