Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.4.2014, 16:44   #1
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

Oduvek me frustrira to što se današnji proizvodjači hvale visokim rezolucijama njihovih monitora, medjutim na njima je moguće samo gledati filmove i igrati igre. Na toliko visokim rezolucijama je gotovo frustrirajuće čak i čitanje teksta. Zašto? Mogu da rade samo u native rezoluciji, tj najvišoj, u nižim je slika mutna i nikakva.
Da li su današnji cenovno popularni monitori još uvek samo poluproizvodi, ili postoji neki koji se može po potrebi prebaciti u nekoj nižoj rezoluciji, a da je slika normalna?!
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 16:53   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

igram jednu strategiju na nižoj rezoluciji jer ima tekst da se čita i sve radi normalno...
ili povećam slova
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 18:03   #3
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

Вероватно мислиш на старије LCD мониторе код којих је све осим нативне резолуције стварно лоше. Имам један такав, 15". Имам и нови, Benq GW 2255 и релативно су мале разлике између 720p и 1080p, барем мени. Остаје проблем са видеом, али удаљиш се мало и слика буде одлична
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 18:07   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

Citat:
D.Zivkovic kaže: Pregled poruke
Oduvek me frustrira to što se današnji proizvodjači hvale visokim rezolucijama njihovih monitora, medjutim na njima je moguće samo gledati filmove i igrati igre. Na toliko visokim rezolucijama je gotovo frustrirajuće čak i čitanje teksta. Zašto? Mogu da rade samo u native rezoluciji, tj najvišoj, u nižim je slika mutna i nikakva.
Da li su današnji cenovno popularni monitori još uvek samo poluproizvodi, ili postoji neki koji se može po potrebi prebaciti u nekoj nižoj rezoluciji, a da je slika normalna?!
Možda ti je onda bolje da nađeš neki polovan kvalitetan CRT monitor, trebalo bi da se po oglasima može naći neki Sony, Nec ili Eizo
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2014, 18:27   #5
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

A ovako nešto?

ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 0:31   #6
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

Water wizard, ne mislim na igre i na video, tu se ne primećuje toliko. Mislim na radnu rezoluciju u windowsu.

Rockstar, naravno da ne mislim na starije lcd monitore. To su 4:3 monitori koji su mogli da prikazu sliku iste oštrine i u 1280x1024 i u 1024x768 piksela. Dakle mislim na radnu rezoluciju u samom windows radnom okruženju, ne na hd video rezolucije. Kada tu prebaciš na neku nižu, jer naravno tekst je nemoguće sitan u native rezoluciji, slika se zamuti.

Zoni, znao sam da će se neko javiti i sa tim predlogom. Kao prvo, to rešenje je neefikasno zato što ako povećaš dpi, obavezno se negde jave anomalije tipa nedostaje deo sadržaja u nekom browseru ili je isti ispremeštan itd..

Postoje neki profesionalni monitori koji to mogu, ali su papreno skupi. Znači monitori su u jednom pravcu otišli korak napred, dok su u drugom nazadovali.
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 0:45   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

rekoh ti da povećam slova..
sad sam baš prebacio rezoluciju na 1280x720 malo su zamućena slova ali nije strašno, čak izgledaju ogromno
ali kad porediš 1280x1024 i 1920x1080 i nije tolika razlika, samo što je šira slika tj imaš veću radnu površinu pa možeš da razvučeš 2 prozora istovremeni kao da radiš na dva 1280x1024...
ako ti baš nije bitno da povećaš slova da ne budu baš 8px još bolje ili se malo približi monitoru dok kucaš ..
jednostavno podesiš tekst kako tebi najviše odgovara ja se snalazim i sa telefonom da čitam knjige kamo li neću sa HD monitorom....
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2014, 1:34   #8
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

ja koristim dve identične 4:3 sedamnaestice u eyefinity... to je jedno od rešenja...
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2014, 19:26   #9
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

E ovo je nasto sto je odlicno reseno na mac laptopovima. Strasno sam se iznenadio kako dobro izgleda. Izaberes neki dpi i slika se perfektno skalira kao da imas manju rezoluciju. Veci fontovi veci elementi, sve bas kako treba i ostro.

Steta sto microsoft nema dobro softversko resenje sa svoje strane.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2014, 22:47   #10
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

ovaj, ako koristis tacno 2 (odnosno 2^n) puta manju rezoluciju bice opet ostro.
valjda je problem manje izrazen kod ekrana koji imaju visok DPI.
mislim da i Linux ima to bolje reseno.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2014, 23:16   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Da li je još uvek SciFi monitor koji može raditi i u nižim rezolucijama!?

U Nvidia drajverima može da se uključi da skaliranje slike ide preko GPU-a a ne preko monitora, i izgleda nešto bolje. Probaj i to.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com