Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.12.2013, 19:58   #1
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Twitch (streaming igara)

Sta mislite o strimingu igara uopsteno?

Podelite svoja iskustva,ako ste pokusavali licno,savet i smernice za pocetnike dobrodosle!


Mozda nije toliko sveza tema,ali ja mogu izjaviti da je rast striming zajednice i uticaj iste obelezio 2013 godinu sto se tice igara uopsteno. (i procvat indie scene takodje)



I da otvorim temu sa pitanjem:

Posto je striming na jednom kompu poprilicno zahtevan(ako komp nije uber zverina),da li je moguce za igre koje nisu previse graficki dinamicne,tipa Hearthstone ili point klik avanture,koristiti dve web kamere umesto da snimamo gameplay koristeci alate slicne Frapsu?

Jedna bolja kamera koja snima monitor/gameplay,iz najboljeg moguceg ugla tj. pozicije i druga obicna Skype kamerica za samog igraca.


Kontam da bi takav strim bio 20 puta manje zahtevan od standardnog,pod uslovom da je rezultat zadovoljavajuc dovoljno....


[nadam se da nisam izabrao pogresan podforum]
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2013, 17:05   #2
Sceko
Član
 
Član od: 6.7.2011.
Poruke: 124
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 9 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Sceko
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

mos ti meni objasnit kako da ja to uradim preko Twitch imam ga odavno al nikad nisam pokuso
Sceko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2013, 18:10   #3
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Ja sam Twitch junkie i na nekoliko jacih kanala sam i moderator.
Streaming zajednica je dozivela pravi procvat pojavom Twitch.tv posto sam i pre twitcha bio redovan posetilac xfire-a i ni priblizno nije bilo ovoliko ljudi.
Gde na primer neki LoL turnir gleda preko 200 000 ljudi ili recimo 20 000 gleda Krippariana kako igra Hearthsone.
Ogromne se pare tu zaradjuju i sve vise i vise ljudi pokusava da streamuje i pokusava da se probije u tom svetu.
Sta ima lepse od toga da radis sta volis i da zaradjujes ogromne pare?

Za drugo pitanje nisam siguran koliko bi to izgledala dobro a i ako znas da namestis lepo OBS ili ako imas Xsplit premium mozes da streamujes u OK rezoluciji i sa 1mbit upload.
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kidja na korisnoj poruci:
Markonije (28.12.2013)
Stara 28.12.2013, 18:35   #4
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

@Sceko

Pored Twitch naloga fali ti jos jedna stvar,program koji snima gameplay uzivo i uploaduje ga direktno na Twitch u relanom vremenu.

OBS (Open Broadcaster Software) free varijanata i Xsplit koja se placa (free deo nije zadovoljavajuci)

Imas na YT sve o tome,trazi 'how to stream games on twitch' i slicno

@Kidja

Hvala na informacijama,ja bih da se oprobam (dnevno sam 6+ sati za igrama zadnjih 15 godina),sto mu dodje neki requirment za ovakvu rabotu he he

Ona parola treba sve probati,plus ni legalnost/kupovina originala vise nije problem pored toliko f2p igara...


Ionako igram mnogo casova dnevno,pa cu gledati da probam da strimujem mesec-dva pa da vidim jel sam zanimljiv nekom
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2013, 18:54   #5
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Kamera i sama komunikacija sa gledalacima je najbitnija. Ako ne baratas dobro sa engleskim i planiras da streamujes bez cam/voice onda bolje nemoj ni da pokusavas.
Gameplay ima svoju ulogu ali ovo je bitnije.
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 15:12   #6
Aulbat
Član
 
Član od: 23.7.2010.
Poruke: 87
Zahvalnice: 106
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

meni se ne svidja sto se lista igara u opciji browse vise ne refresh-uje sama od sebe kao pre par meseci
Aulbat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 16:09   #7
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Mene nervira to sto olako daju partnerstvo nekim ljudima koji uopste nemaju neki gameplay.
Mozda ce zvucati seksticki ali jeste tako ko prati 99% posto devojaka koji streamuje a pritom dobro izgledaju imaju partnerstvo sa twitchom a gameplaya nigde ili vrlo malo i to loseg.

Lik koji je npr Legendary rank 1 u HSu nema partnership i ima svega 400 ljudi koji ga gleda.
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 17:04   #8
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Bez 2-3Mbps upstream priključka i dobrog i5 (i7 preporučljiv!) procesora nemojte ni da pokušavate da streamujete na twitch.tv. Govorim iz iskustva.

2-3Mbps je potrebno za neki koliko-toliko prihvatljiv kvalitet na Low-Medium stim što ukoliko niste twitch.tv partner automatski ćete dobiti neka ograničenja oko kvaliteta upstreama koje morate da ispunite da bi ste uopšte mogli da streamujete. Za to vreme korisnici neće imati opciju odabira kvaliteta prikaza ili će ukoliko su ispunjeni neki minimalni uslovi kvaliteta streama dobiti opciju odabira između visokog i niskog kvaliteta. Ukoliko ne uspete da ispunite minimalne tehničke uslove i zahtevan kvalitet twitch.tv zadržava pravo da vam onemogući streamovanje.

Realni zahtevi za 720+ i 1080p idu i preko 10Mbps što ovde kod nas može da se dobije samo kablovskim netom, optikom ili baš dobrom simetričnom WiFi konekcijom. Dakle, skupo i u većini slučajeva nemoguće na našim prostorima. Što se hardvera tiče CPU je najbitnija stavka. Dobar i5 iz serije 3570 recimo može da posluži za streamovanje nekih manje zahtevnih igara ali za sve preko toga i7 je obavezan. Postoji i opcija korišćenja specijalnog hardvera koji preuzima video signal sa gaming računara a da se neki dedicated računar pored koristi isključivo kao encoding/streaming server. To je dobra kombinacija za ljude koji ne mogu da priušte jedan jak (i skup) računar.

Što se zarade tiče ona na twitch.tv-u može da se ostvari na dva glavna načina, mesečnom pretplatom ljudi koji prate kanal (streamer dobija 50%, ostatak ide twitch.tv-u) ili putem reklama. Pretplatnici dobijaju neke sitne povlastice i prioritetni queue ukoliko dođe do toga da broadcasting serveri zaduženi za kanal dođu pod opterećenje (ako niste pretplatnik kanala na twitch.tv i video vam secka, pretplatite se na kanal i problem rešen).

Reklame se prikazuju na dva načina, kao preroll reklame koje se prikazuju svaki put kad gledalac otvori kanal ili kao broadcasting reklama u toku streama. Taj deo je solidno regulisan twitch.tv uslovima korišćenja servisa. Jedini problem je što zarada od reklama može nekad da kasni i po dva-tri meseca.

I još par bitnih stvari. twitch.tv postavlja kao uslov da morate da imate 24/7 live stream ukoliko želite da opstanete u njihovom partnership programu. Što se legalnosti streamovanog sadržaja tiče to je oduvek bilo malo čudno pitanje jer ogroman broj streamera baš da bi ispoštovalo uslov 24/7 streama u međuvremenu pušta raznu muziku itd.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
bokela (22.2.2014), Futuristic (28.2.2014), Markonije (30.12.2013), ogisha (23.3.2014)
Stara 30.12.2013, 18:01   #9
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

@Neutrino

Veliko hvala

Predpostavljao sam nesto slicno,ali sad mi je jasnije.


Probacu sa starijim legendarnim naslovima i igrama koje igram inace,tamo negde u februaru na jedno mesec-dva.

Ionako provodom mnogo vremena za igrama,pa cu da probam,nece skoditi...


Jos jednom hvala,bash mi je trebao takav odgovor
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2013, 21:01   #10
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Cuj 10mb upload za 720p...svasta ce covek ovde da procita.
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2013, 2:51   #11
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Citat:
Kidja kaže: Pregled poruke
Cuj 10mb upload za 720p...svasta ce covek ovde da procita.
Streaming je komplikovaniji od toga - rezolucija je samo jedan deo priče. Drugi, mnogo bitniji, je kvalitet enkodiranja. Opseg protoka (bitrate) za jednu istu rezoluciju (recimo 720p na 30fps) može da krene od 2Mbps za najniža podešavanja kvaliteta (XSplit quality podešen na 1/10) do 7-8Mbps za najviša podešavanja (XSplit quality podešen na 9-10/10). Za 60fps, koje profesionalni streameri koriste za glatku reprodukciju, brojke se dupliraju i lagano prelaze 10Mbps na Extreme podešavanjima.

I to je samo bitrate koji odlazi na video materijal. Audio stream zahteva dodatnih 320kbps (AAC HQ), kontrola streama takođe zahteva nešto protoka (reda par desetina kbps) a svaki streaming servis zbog sporadičnih spike-ova zahteva da protok bude bar 20-30% veći od ukupnog (audio+video+kontrola) protoka koji je potreban za transport streama.

Evo jedne veoma kvalitetne referentne tabele za XSplit podešavanja gde može da se vidi koliko je lako probiti 10Mbps granicu za kvalitetniji streaming. Sa 1Mbps upstream-a koliko većina korisnika u Srbiji ima i potencijalnim problemom da je ADSL half-duplex tipa (download opterećuje upload) maksimum kojem potencijalni streamer može da se nada je nizak kvalitet 480p streaminga koji će biti zakucan na 700kbps. Za iole pristojan kvalitet streama potreban je 720p na 30fps i bar nekih 7-8/10 na XSplit skali kvaliteta (High) sa čime bandwidth zahtevi skaču na 4-6Mbps. Na stranu što ova podešavanja već traže ozbiljan i5 procesor.

Poslednja ispravka: Neutrino (31.12.2013 u 3:05)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (4.1.2014), Futuristic (28.2.2014), Red Wing (31.12.2013), uros@3D (7.1.2014)
Stara 19.2.2014, 10:38   #12
SrW1
Član
 
Član od: 31.8.2011.
Poruke: 171
Zahvalnice: 215
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Nego ljudi jeste li videli onaj eksperiment u kojem je IRC bot podešen da prima input iz chata i to prevodi u emuliranu igru Pokemon Red. Najjače je da su već, nekako, dobili 4 bedža. O da, igru igra 50000 ljudi.

http://www.twitch.tv/twitchplayspokemon
SrW1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2014, 4:00   #13
AcMilan91
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2008.
Poruke: 1.392
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

da li bih mogao sam mojim pc-em da streamujem ako boostujem na 3.5 mbit upload? i kakav bi kvalitet bio?
AcMilan91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2014, 22:04   #14
IvanSBC
Član
 
Član od: 5.8.2013.
Poruke: 120
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Da li bih mogao da strimujem sa konfiguracijom iz profila?

net je :
IvanSBC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2014, 22:17   #15
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

takodje ima i druga opcija za stream a to je AverMedia Live Gamer Portable,AverMedia Live HD kao i Nvidia ShadowPlay.
sve ovo omogucva h.264 hardversku kompresiju koja opterecuje procesor minimalno tako da nije potreban i5/i7
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2014, 23:42   #16
AcMilan91
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2008.
Poruke: 1.392
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Citat:
IvanSBC kaže: Pregled poruke
Da li bih mogao da strimujem sa konfiguracijom iz profila?

net je :
nemoj da pokusavas,ja sam se ze*****ao,ping ti skace nenormalno,kvalitet los...bez 3 mbit upload i dobrim kompom ne gubi vreme

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
takodje ima i druga opcija za stream a to je AverMedia Live Gamer Portable,AverMedia Live HD kao i Nvidia ShadowPlay.
sve ovo omogucva h.264 hardversku kompresiju koja opterecuje procesor minimalno tako da nije potreban i5/i7
za koju je karticu ovo ? i jel free download da probam?




zato ja pitam neko iskusniji da mi kaze jel vredi imati 3.5 mbit upload sa mojim kompom dal mogu lepo da streamujem dotu,left 4 dead 2 itd
AcMilan91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2014, 0:11   #17
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Citat:
AcMilan91 kaže: Pregled poruke
za koju je karticu ovo ? i jel free download da probam?
za shadowplay ti je potreban minimum gtx650,vise o tome na linku ispod a sto se tice za avermedia je zaseban hardver Live HD je interna pci karta a portable je externi usb capure

http://www.geforce.com/whats-new/art...itch-streaming
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2014, 0:15   #18
AcMilan91
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2008.
Poruke: 1.392
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
za shadowplay ti je potreban minimum gtx650,vise o tome na linku ispod

http://www.geforce.com/whats-new/art...itch-streaming
to znam,ali ja imam amd radeon
AcMilan91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2014, 2:27   #19
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Kakve sve gluposti nece covek da procita. 3mbit upload neophodan?

Sa 1mbit uploadom mozes komotno da strimujes 720p u 30fps. Za 60fps vec treba veci upload a i mnogo bolji cpu ali to stvarno nije nesto neophodno.
Drugo, 320kbps za kompresiju zvuka? 160kbps je duplo manje a razlika u zvuku je nekih 20%. Jeste tih 160 oslobodjenih kbps smejurija u globalu nekom ko ima 5mbps uploada, ali ce tebi itekako da znaci.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2014, 2:47   #20
AcMilan91
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2008.
Poruke: 1.392
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Twitch (streaming igara)

Citat:
WhenDarknessFalls kaže: Pregled poruke
Kakve sve gluposti nece covek da procita. 3mbit upload neophodan?

Sa 1mbit uploadom mozes komotno da strimujes 720p u 30fps. Za 60fps vec treba veci upload a i mnogo bolji cpu ali to stvarno nije nesto neophodno.
Drugo, 320kbps za kompresiju zvuka? 160kbps je duplo manje a razlika u zvuku je nekih 20%. Jeste tih 160 oslobodjenih kbps smejurija u globalu nekom ko ima 5mbps uploada, ali ce tebi itekako da znaci.
kako onda da podesim open broadcast? jer imam ping 300 kad namestim sa 1mbit uploadom
http://www.speedtest.net/result/3323071848.png
AcMilan91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tematika igara! touch_master Brbljaonica 18 24.1.2013 17:47
Svet Igara N Radunovic O SK-u uopšte 5 6.7.2009 14:41
Mali broj RPG igara ove godine Goldfinger O igrama uopšte 49 8.5.2009 15:13
Povećajte broj strana za opise igara Denis Tekstovi u SK 62 10.4.2009 18:14
Kolekcija igara, procena? tiberije O igrama uopšte 9 20.6.2007 12:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com