Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.10.2007, 13:11   #61
Bokisha
Član
 
Član od: 15.8.2007.
Lokacija: Munze :)
Poruke: 157
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 73 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
no729 kaže: Pregled poruke
Ljudi, sinoc na B92 doveli onu Maju iz Nis (iz prethodnog serijala Big Brother-a), pocela ona neku pricu i da ne davim sad o tome sta je pricala (a i nisam nesto pazljivo slusao) kad ono devojka poce pricu "... i tako su nama dali da previmo razne ajteme (eng. items) i tko smo mi... bla, bla, bla ... pravimo ajteme .. bla, bla ...

Mislim stvarno , ja razumem ono PR, HR Manager i tako to i nisam za to da se sve prevod ipo svaku cenu jer i ono sto Hrvati rade je smejurija (iako cisto sumnjam da se tako govori u narodu u "lepoj njihovoj"), ali ovo sa ajtemima je extremna glupost!
Upravo ono sto sam i rekao:Glupaca hoce da se pravi pametna ili da deluje vazno pa upotrebljava "izraze".
Takvih je nazalost, mnogo.
Bilo je ranije, na tv-u, kada je voditeljka stalno ponavljala ko se trenutno nalazi na "red karpetu"(red carpet).Bila je valjda dodela nekih nagrada.
Primitivci.
Bokisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 13:41   #62
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
Primitivci.
Е то стварно јесу примитивци, мисле да су фаце јер користе стране речи где им није место.
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ghost na korisnoj poruci:
player1 (12.12.2007)
Stara 20.10.2007, 14:04   #63
Atena Palada
Član
 
Član od: 24.3.2007.
Poruke: 62
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
PCmaster kaže: Pregled poruke
trebamo bre koristiti fond reci srpskog jezika!!! kada cujem hrvate kako kazu u tenisu bas juce: ljubicic nije uspeo djokovicju riternirati (umesto vratit) lopticu...... c, c,c,c,c,c
phahahahhahaha namerno. Bash mi ortak pricho, kad mu sesha bila u hrvatskoj na letowanju, kazhe ushla u prodavnicu i sad zna da je kruh hleb i namerno kazhe (banatski), "da li imate 'leba" a prodavachica je gleda i kao kazhe joj "ne razumem" kazhe "pa 'leba", a prodavchica joj odgovara "ne drzhimo to owde" i ortakova sesha je pogleda i kazhe joj "a shta je ono iza tebe, daj mi 'leba" da joj prodavachica i owa loojka kad je izlazila kazhe "hvala za kruh".
Atena Palada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 15:12   #64
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

'Ajd sad ja da se pravim pametan na sekund pa da Vas pitam šta znači "reci" ako nije "kaži", "djokovicju" što bi moglo da bude bilo šta, "pricho" zvuči kao ime pomoćnika nekog detektiva, koji je usput Španac poreklom, ili ime Tekile; "sesha" zvuči kao vrsta marice jbt, "letowanju" mi uopšte ne pada na pamet, dok "kazhe ushla" sigurno mora biti najbolji u svom plemenu u bacanju koplja na lava...

Nešto ste rekli o Hrvatima?
Kojim Vi jezikom pišete?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Ghost (21.10.2007), hacker_aca (20.10.2007), holodoc (20.10.2007), Iris (20.10.2007), JohnnyB (21.10.2007), Orvel (20.10.2007), Spawn BG (21.10.2007), urke (21.10.2007), zoran845 (20.10.2007)
Stara 20.10.2007, 23:03   #65
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

@Atena Palada
Zar ne kažu braća hrvati "Atena",a srbi "Atina" ?
PS.Nisam mislio ništa loše.Čitao sam i ja "Legende i mitovi stare Grčke" od N.A.Kuna

Sad pogledah koliko košta knjiga ....
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 23:17   #66
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

A zna li neko šta je "abordažni tim"


Hint: prevod za "boarding party" u U571
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2007, 23:20   #67
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
A zna li neko šta je "abordažni tim"


Hint: prevod za "boarding party" u U571
Nemam pojma šta je .
Prevod na Tv-u ili neko s...e od prevoda sa neta?Prosto mi je neverovatno za TV.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 10:30   #68
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
A zna li neko šta je "abordažni tim"?
abordaža, -e ž [fr. abordage] ist. napad na neprijateljski brod pristajanjem uz njegov bok i prelaskom mornara u njega
(prepis iz Klajnovog "Velikog rečnika stranih reči i izraza")

Dakle, abordažni tim bi, otprilike, bio "tim za napad" (na moru).
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 11:40   #69
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

a.k.a Away Team / Elite Force Team na onim drugim brodovima
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 11:42   #70
Atena Palada
Član
 
Član od: 24.3.2007.
Poruke: 62
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
Orvel kaže: Pregled poruke
@Atena Palada
Zar ne kažu braća hrvati "Atena",a srbi "Atina" ?
PS.Nisam mislio ništa loše.Čitao sam i ja "Legende i mitovi stare Grčke" od N.A.Kuna

Sad pogledah koliko košta knjiga ....
chitala istu tu, btw u knjizi koja je na srpskom jeziku lepo pishe jasno i glasno atena palada (nisam pogreshila, btw swuda u swetu se kazhe atena, a kod nas atina nidje weze)
Atena Palada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 14:11   #71
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Evo jednog ličnog iskustva koje govori kako neki drugi narodi gledaju na upotrebu stranih jezika.

Sticajem okolnosti radio sam sa jednim Francuzom, a sporazumevali smo se na engleskom. Dobro je pričao (za Francuza ), a na rastanku mi je rekao: "Znaš, Zorane, ako budeš došao kod mene, razgovaraćemo na engleskom dok ne izađemo iz aerodromske zgrade, a onda ćeš morati da pričaš francuski, jer se kod nas engleski ne govori.". Bio je mrtav ozbiljan.

Znao sam da se Francuzi svim silama trude da svoju kulturu zaštite od stranih (naročito engleskih) uticaja, ali ovako (mislim) čak ni Hrvati ne rezonuju.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 15:43   #72
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

I ja sam čuo da su Francuzi "ufurani" naopako. Jeste da imaju staru i bogatu kulturu i sve to, ali ne treba preterivati.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 17:07   #73
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
"Znaš, Zorane, ako budeš došao kod mene, razgovaraćemo na engleskom dok ne izađemo iz aerodromske zgrade, a onda ćeš morati da pričaš francuski, jer se kod nas engleski ne govori.". Bio je mrtav ozbiljan.

Znao sam da se Francuzi svim silama trude da svoju kulturu zaštite od stranih (naročito engleskih) uticaja, ali ovako (mislim) čak ni Hrvati ne rezonuju.
Da, bio je ozbiljan: čak i francuski kontolori leta uzrokuju gomile sudara i nesreća na samim francuskim aerodromima, jer odbijaju da pričaju na engleskom, i većina stranih pilota ih ne razume...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 17:57   #74
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Necu da ispadnem kreten ali to potenciranje nacionalizma i "cuvanja" kulture po svaku cenu pa i izleta u ovakve krajnosti (ovo za Francuskke kontrolere leta) je totalni debilizam. Pa niko ti nemoze oteti "kulturu" ako ti to ne zelis! A to stavljanje nacije na prvo mesto je po meni pogresno. Mislim da prvo moramo da budemo ljudi pa tek onda srbi, francuzi, hrvati, itd... a ne obrnuto. Neko je pomenuo Kuzmu (i njegove srpsko-engleske kombinacije u tekstovima ) ali Kuzma isto u jednom od svojih tekstova navodi jednu cinjenicu... "da su se judi na ovim prostorima ubijali zbog razlicitog naglaska u govoru" sa kojom cete se morati sloziti jer je istina. I o kakvoj mi onda kulturi govorimo. Cuvanje "kulture" i nacije po svaku cenu je u dosadasnjoj istoriji covecanstva donelo samo ratove i gomile leseva.

Zato kad cujete da se neko glupira i koristi izraze kojima tu nije mesto nemojte da se pitate sta ce biti sa nasom kulturom , jer nece biti nista - opstace. Umesto toga zapitajte se zasto doticna osoba tako govori? Najcesce da bi sebe ucinila pametnijom u ocima drugih iako, neznajuci, na taj nacin ispada smesna i glupa (dao sam primer Maje iz prethodnog serijala BigBrothera u prethodnom postu) . Primetite da nisam napisao Veliki Brat
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 18:20   #75
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
..."Znaš, Zorane, ako budeš došao kod mene, razgovaraćemo na engleskom dok ne izađemo iz aerodromske zgrade, a onda ćeš morati da pričaš francuski, jer se kod nas engleski ne govori.". Bio je mrtav ozbiljan...
Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Da, bio je ozbiljan: čak i francuski kontolori leta uzrokuju gomile sudara i nesreća na samim francuskim aerodromima, jer odbijaju da pričaju na engleskom, i većina stranih pilota ih ne razume...
Pre par godina kada sam bio na exkurziji u Monaku tj. Monte Karlu, ishli smo kroz grad trazeci pijacu vodu (neku chesmu, bilo shta), sticajem okolnosti naletimo na nekog biznismena (sudeci po izgledu), gospodin nije znao ni sta znaci rec water
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 18:33   #76
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Da, i Nemci takođe poštuju svoj jezik, što je u redu, ali poštovati jezik toliko (kao što je ovaj primer za Francusku) je stvarno preterivanje...
Moja drugarica živi odnedavno u Nemačkoj i, bez obzira na to što je obrazovana, ima diplomu, govori nekoliko stranih jezika (japanski je završila), ima radnog iskustva, apsolutno nigde ne može da se zaposli dok perfekt ne savlada nemački. Nije problem ustvari u njenom znanju jezika, već njihovi sertifikati, od kojih taj prvi košta preko 1000 eu Ako nađe posao u struci, mislim da posle toga polaže i ostale, stručne sertifikate...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 18:55   #77
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
[Imzadi] kaže: Pregled poruke
Moja drugarica živi odnedavno u Nemačkoj i, bez obzira na to što je obrazovana, ima diplomu, govori nekoliko stranih jezika (japanski je završila), ima radnog iskustva, apsolutno nigde ne može da se zaposli dok perfekt ne savlada nemački.
Šta je tu neobično? Ako želiš da radiš u Nemačkoj, moraš da znaš Nemački. Ako želiš da radiš u Srbiji, ja bih tražio da znaš Srpski.

ALI

Prednost u zapošljavanju bi imali i oni koji znaju Engleski, Francuski, Ruski, Kineski... štagod... A za određena zanimanja (kontrolor leta, carinik, policajac, kardiohirurg) je Engleski obavezan...

Reče jedan moj profesor - ne smatraju se naši fakulteti u svetu lošima jer je njima dosadno, već zbog niskog procenta učešća naših naučnika u objavljivanju naučnih radova na svetskom nivou...

Pa naravno, kad ne znaju da napišu esej na Engleskom...
A kako bi, kad ne znaju ni Srpski
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 19:12   #78
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Šta je tu neobično? Ako želiš da radiš u Nemačkoj, moraš da znaš Nemački. Ako želiš da radiš u Srbiji, ja bih tražio da znaš Srpski.
Naravno da moraš da znaš nemački ako tamo želiš da radiš, podrazumevana stvar... Poenta onog što sam htela da kažem je:

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
ALI
Prednost u zapošljavanju bi imali i oni koji znaju Engleski, Francuski, Ruski, Kineski... štagod... A za određena zanimanja (kontrolor leta, carinik, policajac, kardiohirurg) je Engleski obavezan...
E pa ona govori tri jezika i to joj ne predstavlja nikakvu prednost, bez njihovog sertifikata. Upravo to.
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 19:33   #79
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
[Imzadi] kaže: Pregled poruke
Naravno da moraš da znaš nemački ako tamo želiš da radiš, podrazumevana stvar... Poenta onog što sam htela da kažem je:

E pa ona govori tri jezika i to joj ne predstavlja nikakvu prednost, bez njihovog sertifikata. Upravo to.
Pa jedan od problema sa sertifikatima poznavanja jezika je taj što su neophodni u struci za koju se ona školovala. Dakle, obzirom da je studirala jezike za bilo koji posao za koji se prijavi mora da poseduje odgovarajući sertifikat koji garantuje da će ono što će joj biti primarni posao dobro raditi. To može da bude primera radi posao prevodioca ili nečeg sličnog a tu, složićeš se, mora da postoji nešto više od obične diplome Hoću da kažem da nije isto poznavati recimo običan nemački koji se koristi svakodnevno i nemački vezan za određenu struku. Ja recimo odlično poznajem nemački (bolje nego srpski i engleski ) ali kad sam prvi put dohvatio u ruke dokument nemačkog penzionog fonda koji sam trebao koliko-toliko da rastumačim blenuo sam kao nadrogirano tele u ono parče papira i molio boga da "ubodem" bar pokoju reč
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2007, 19:45   #80
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
[Imzadi] kaže: Pregled poruke
E pa ona govori tri jezika i to joj ne predstavlja nikakvu prednost, bez njihovog sertifikata. Upravo to.
Poštovana koleginice, pročitajte šta sam napisao ranije. Prednost, ako ima potvrdu (sertifikat) da poznaje traženi/lokalni/ustavom propisani jezik, nad onima koji imaju isti sertifikat, ali ne znaju dodatne jezike koji mogu biti potrebni.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
BeoCity aDSL - prevara na srpski način griva Internet usluge 32 13.7.2012 16:38
Srpski jezik! Renee Operativni sistemi 12 18.2.2009 13:17
Travian srpski server (početak s1) B@NE Mrežne igre 107 8.2.2009 20:24
Srpski T9 PDarko Aparati i oprema 1 14.6.2007 2:38
srpski zagor Belfegor Cvet kompjutera 11 25.5.2007 9:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com