Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.11.2017, 0:26   #1
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Pozdrav, dobio sam paralelno 2 razlicita zahteva od rodjaka da predlozim laptop i desktop konfiguraciju za arhitekturu. Posto nisam upoznat sa tematikom zanimaju me koja komponenta je najbitnija programima u kojima se radi na arhitekturi? Moram da napravim konfiguraciju i za desktop i za laptop (budzet do oko 60 000 dinara, eventualno 70 000 za desktop). Mislim da ce vise zbog studentskog zivota da im znaci laptop iako je mnogo slabiji.

Zanimaju me sledece stvari:
-Procesor: i5 ili pak Ryzen za desktop racunar?
-Graficka: Za dekstop- pretpostavljam da je nVidia bolji izbor zbog CUDA jezgara koje Adobe programi mogu da iskoriste (i valjda 3D Max). Da li desktop AMD graficke imaju neku prednost u odnosu na nVidia? Konkretno me zanima samo upotrebna vrednost u programima, FPS u igrama nije bitan. Za laptop: da li je bolje uzeti i5/i7 sa integrisanom grafickom ili je ipak bolje uzeti slabiju dedicated graficku sa i3/i5. Koliko bi ta slabija ubrzala rad u Adobe, Autodesk i slicnim programima?

-SSD: Tesko da moze da se nadje laptop sa SSDom do 60k.
-RAM: 8gb i za dekstop i laptop
-Ekran: Za desktop je potreban rucno kalibrisan monitor sa IPS ekranom dok na laptopovima su uglavnom oni sa ispranim bojama. Da li je rezolucija od 1366x768 dovoljna ili je potreban 1080p ekran?

Poslednja ispravka: Schnak3 (10.11.2017 u 0:41)
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2017, 0:49   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

nVidia u svakom slučaju i za desk i za lap, a uvijek je za CAD i arhitekturu bolja kombinacija Intel-nVidia nego AMD-Radeon, i zbog CUDA i zbog same brzine u radu. Ne kažem da ne može isto da se završi i na AMD-u, ali je sporije. Za laptop idi na što noviji i5/i7, ganjaj neki profesionalni ThinkPad ako može da se nađe za tih 500-600 (valjda) eura. SSD uvijek možeš dokupiti, a CAD mašine su uvijek gladne rama. Za lap idi na Thinkpad jer je proširiv do 16 ili 32 gb ram a integrisana Intel grafika ili nVidia Quadro ako se ubode za te pare u laptopu je pun pogodak. Za desktop sam već objasnio pa polako.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Schnak3 (10.11.2017)
Stara 10.11.2017, 1:30   #3
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
nVidia u svakom slučaju i za desk i za lap, a uvijek je za CAD i arhitekturu bolja kombinacija Intel-nVidia nego AMD-Radeon, i zbog CUDA i zbog same brzine u radu. Ne kažem da ne može isto da se završi i na AMD-u, ali je sporije. Za laptop idi na što noviji i5/i7, ganjaj neki profesionalni ThinkPad ako može da se nađe za tih 500-600 (valjda) eura. SSD uvijek možeš dokupiti, a CAD mašine su uvijek gladne rama. Za lap idi na Thinkpad jer je proširiv do 16 ili 32 gb ram a integrisana Intel grafika ili nVidia Quadro ako se ubode za te pare u laptopu je pun pogodak. Za desktop sam već objasnio pa polako.
Mislis da je bolje i5+nVidia nego Ryzen+nVidia?
Ako poredimo samo po benchmarku ova 2 (bez interesovanja u OC) Ryzen je dosta bolji:

passmark
i5 7400: RSD21k multi: 7400 single: 1955
ryzen 5 1500x: RSD21k multi: 10471 single: 1866

+40% za multi i -%5 za single ryzen u odnosu na intel

Hm, za RAM nisam znao da traze toliko. Bio sam ubedjen da je 8GB dovoljno za pocetnika. Onda cu da trazim da bude 8GB ali da drugi slot bude slobodan.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2017, 9:13   #4
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Passmark je ocajan izvor informacija. Daje jako generalizovanu sliku. Morao bi bolje da istrazis. Intel + Nvidia poslovicno bolje rade sa CAD programima, bez daljnjeg. Ali kao sto si sam naveo R5 1400x ce biti bolji od I5 7400 ako treba da se koriste vise od 4 jezgra. Dok Adobe paketi podrzavaju OpenCL akceleraciju, i tu su AMD grafike bolje. Takodje da li taj student radi samo projekte, ili radi i prezentacije i treba mu render. Od toga zavisi i preporuka za graficku karticu.
Da ne tupim previse, navedi tacno koji softver taj student koristi, da znamo gde treba da ide akcenat, visa na CPU ili na GPU ili balans da se pravi.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Schnak3 (11.11.2017)
Stara 10.11.2017, 14:12   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

ArchiCAD i ostali softver za arhitekte bolje rade sa što više rama, vrama i CPU jezgara, a meni je najmanje bitno koji ćeš brend kupiti, dadoh savjet pa pogledaj i druge savjete nakon čega ćeš odlučiti. Ja bih išao na Intel+nVidia, pogotovo ovu novu gamu procesora, a ni ovaj Ryzen nije za baciti, s tim da ja imam rezervu prema AMD procesorima još od doba 3000+ koji se grijao kao šporet smederevac.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Schnak3 (11.11.2017)
Stara 10.11.2017, 18:55   #6
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

@LoneWolf
AMD se zapravo u to dobra grejao manje nego li adekvatni Intel procesori. Ako cemo biti iskreni. Pentium 4 su bili furune u to doba. Druga stvar je sto su se preprodavali overklokovani AMD procesori, i cesto sa neadekvatnim hladjenjem. Dakle nije problem bio do AMD-a, nego do preprodavaca koji su uvaljivali i kupaca koji su kupovali neinformisani. A narocito AMD u desktop segmentu je bolji i manji potrosac i zagrevac od Kaby i Cannon lake CPU-ova. Makar ako govorimo o top modelima.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2017, 16:23   #7
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Dok Adobe paketi podrzavaju OpenCL akceleraciju, i tu su AMD grafike bolje.
Zasto su AMD grafike bolje?

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Takodje da li taj student radi samo projekte, ili radi i prezentacije i treba mu render. Od toga zavisi i preporuka za graficku karticu.
Da ne tupim previse, navedi tacno koji softver taj student koristi, da znamo gde treba da ide akcenat, visa na CPU ili na GPU ili balans da se pravi.
Nisam upoznat sa tematikom pa sam pitao par studenta.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2017, 17:47   #8
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Kada je u pitanju softver sa OpenCL akceleracijom AMD u vecini slucajeva bolji od Nvidia opcija, dok za CUDA tu Nvidia je bolji izbor. Svakako uzimas graficku uzimas prema potrebama. Recimo koliko znam Adobe Photoshop i Illustrator rade bolje sa OpenCL-om, dok Sony Vegas ima CUDA. Treba to ispitati.
Isto tako za ostali softver. Koliko tredova koristi. Ako je do 4, onda bolje Intel, ako je preko toga, onda bolje AMD. Itd.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2017, 1:18   #9
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Dobio sam odgovor da je potreban "malo jaci laptop" ali i da "poprilicno star racunar moze da zavrsi posao".

Od softvera radi se najvise AutoCAD i SketchUp, mada se mozda radi i ArchiCAD, 3d max, Lumion (za renderovanje).

Konfiguracija predlozena od strane prodavnca ima SSD od 120GB. Vidim da oni kostaju 7k din. Da li se isplati dodati 1500 za m.2 Intel 600p?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2017, 7:55   #10
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Kakav desktop ili laptop je potreban studentu arhitekture?

Sto se tice desktopa moj predlog:
CPU AMD Ryzen 5 1400
MB AM4 ASRock AB350 PRO4
RAM 2x4GB DDR4 2400MHz Corsair Vengeance CL16
HDD 1TB Toshiba P300
VGA Zotac GeForce GTX1050Ti Mini 4GB DDR5
Kuciste MS Industrial Helios III
Napajanje 600W LC Power LC600H-12
Sav softver koji si naveo bi nestp bp;ek radio na Intel plaformi, ali nije situacija da se uzima sada zbog cena. Sav taj CAD softver isto tako trazi graficku, a narocito Lumion koji radi render na grafickoj karti. SSD nije neophodan. Moze se dodati kasnije po potrebi.
Za laptop nisam uze strucan. Ali generalno da ima I3-I5 rang procesor, 8GB RAM-a i bilo kakvu Nvidia graficku karticu.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
MSI laptop - kakav je? aca1 ŠDK - Prenosni računari 30 3.5.2011 14:41
Laptop...ali ne bilo kakav nerro7 ŠDK - Prenosni računari 18 22.10.2010 19:57
Laptop ACER eMACHINE eME627-202G25Mi --- Kakav je? markonny Prenosni računari 4 6.2.2010 17:07
Ima li kakav jeftin laptop koji podržava RAID1 sasha vukelic Prenosni računari 1 18.10.2008 18:44
LapTop za studenta arhitekture madsrdjan ŠDK - Prenosni računari 3 27.4.2008 18:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com