Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.7.2014, 16:22   #1
Watts
Novi član
 
Član od: 24.6.2014.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pomoc za izbor smera na VISER-u

Razmisljam se da upisem Visu elektrotehnicku skolu, jedini problem mi predstavlja izbor izmedju smerova RT i NRT.
Po listi predmeta smer RT (Racunarska tehnika) izgleda daleko bolje: Algoritmi i struktura podataka, Objektno programiranje 1 i 2, Programiranje web aplikacija, Softversko inzenjerstvo, Internet protokoli, itd.
Sa druge strane skoro svuda gde sam citao kazu da je RT mnogo tezi i da se radi dosta nebitnih stvari, dok se na NRT radi vise prakticnog rada i vezbi.
Ono sto me plasi je da ljudi to pricaju zato sto su dosli tamo da pokupe diplomu, pa im i minimum ucenja tesko pada. Mene uglavnom interesuje na kom smeru moze da se pokupi vise prakticnog znanja, ali opet ne bih da trosim vreme uceci nebitne stvari.
Razumem da u svakom slucaju ne mogu sve tamo da naucim, i da dosta toga pada na mene izvan skole, samo je pitanje gde mogu da pokupim bolje osnove RT ili NRT? Najvise bi mi znacilo misljenje nekog ko je sad tamo ili je zavrsio u skorije vreme, dosta komentara koje sam nalazio su jos pre 2010, nema puno toga o sadasnjem stanju stvari...
Watts je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2014, 16:50   #2
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom VISER - cijena studiranja

Trazim ali ne mogu nikako da nadjem. Stoga, moze li mi neko reci koliki je iznos godisnje skolarine na VISERu? Poz.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2014, 16:52   #3
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: VISER - cijena studiranja

http://www.viser.edu.rs/upis/
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2014, 17:19   #4
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Matematika 1 i Oet 1 su bili obavezni na RT dok na NRT nisi imao obaveznih, ne znam kako je danas.
Od izbornih predmeta mislim da 2 mozes da uzmes sa NRT u svakoj godini ako si npr. RT smer i obrnuto.

NRT naginje malo vise programiranju, malo je laksi ako uopste postoji nesto lakse od lakog.

Pre nije postojao budzet za NRT pa je i tu bila razlika. NRT je bio 160k pre, sad je jeftiniji.

Stize novi zakon, tako da dok ti zavrsis postojace i 2-godisnje studije drugog stepena tj. tzv. "strukovni master" koje ces moci da upises posle 3-godisnjih osnovnih studija.

Najveci problem celog VISER-a je sto je suvise lak da se zavrsi. Veoma lako se moze desiti da izadjes sa diplomom i zavrsis kao mesar u ideji(bukvalno)

Tako da moj savet bi ti bio da upses neki fakultet drzavni ako ikako mozes. Cak je FON dosta cenjeniji od VISER-a na papiru. Ljudi dosta pljuju FON onaj IT smer ali j. ti to ipak je to faks i ipak na Javi programira 10 mil. ljudi.
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2014, 17:49   #5
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: VISER - cijena studiranja

Hvala
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2014, 23:14   #6
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Citat:
Najveci problem celog VISER-a je sto je suvise lak da se zavrsi. Veoma lako se moze desiti da izadjes sa diplomom i zavrsis kao mesar u ideji(bukvalno)
Nije problem VISER nego neozbiljni studenti, ko hoće može da nauči
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku enaB na korisnoj poruci:
Twisterzemun (5.7.2014)
Stara 3.7.2014, 23:17   #7
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Sada se to malo promenilo, ali mislim da je suština ostala ista.
Na NRT-u je bila obavezna matematika i elektrotehnika 1, na RT-u su imali mislim dve obavezne elektrotehnike i jednu fiziku. I to je ono odprilike što je znatno razlikovalo ova dva smera.
Ako biras i težiš ka programiranju slobodno izaberi NRT, ali čak iako izabereš RT sa izborom predmeta možeš da pokriješ 90% stvari koje se rade na NRT-u.

Što se tiče završavanja...ako odeš na 40% predavanja i 80% vežbi, nema šanse da se ne završi. Izborom predmeta možeš da napraviš tako da potrošiš 3 godine života, 500.000 dinara i ne naučiš skoro pa ništa.
Većina će ti tamo reći kako su neka programiranja teška, kako ako izabereš te predmete nikada nećeš završiti faks, slobodno ih uzmi.

Da bi maksimalno izvukao iz škole radi malo i kod kuće, cimaj asistente da ti malo više objasne i nećeš imati problema posle.
Čak i sa izborom težih predmeta škola je prihvatljivo lagana, i možeš fino znanje da izvučeš ako želiš.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 1:06   #8
Watts
Novi član
 
Član od: 24.6.2014.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Citat:
nicpid kaže: Pregled poruke
Matematika 1 i Oet 1 su bili obavezni na RT dok na NRT nisi imao obaveznih, ne znam kako je danas.
Od izbornih predmeta mislim da 2 mozes da uzmes sa NRT u svakoj godini ako si npr. RT smer i obrnuto.

NRT naginje malo vise programiranju, malo je laksi ako uopste postoji nesto lakse od lakog.

Pre nije postojao budzet za NRT pa je i tu bila razlika. NRT je bio 160k pre, sad je jeftiniji.

Stize novi zakon, tako da dok ti zavrsis postojace i 2-godisnje studije drugog stepena tj. tzv. "strukovni master" koje ces moci da upises posle 3-godisnjih osnovnih studija.

Najveci problem celog VISER-a je sto je suvise lak da se zavrsi. Veoma lako se moze desiti da izadjes sa diplomom i zavrsis kao mesar u ideji(bukvalno)

Tako da moj savet bi ti bio da upses neki fakultet drzavni ako ikako mozes. Cak je FON dosta cenjeniji od VISER-a na papiru. Ljudi dosta pljuju FON onaj IT smer ali j. ti to ipak je to faks i ipak na Javi programira 10 mil. ljudi.
Da ne komplikujemo sad dalje pricu, ne idem na VISER radi diplome, vec imam diplomu drzavnog fakulteta, idem da bih "naucio da programiram"...

Interesuje me samo koji smer je bolji za tu svrhu.

Citat:
Ivan452 kaže: Pregled poruke
Ako biras i težiš ka programiranju slobodno izaberi NRT, ali čak iako izabereš RT sa izborom predmeta možeš da pokriješ 90% stvari koje se rade na NRT-u.
E sad, ovo mi je cudno. Zar nije RT smer obimniji sto se tice programiranja? Mislim imaju Objektno programiranje 1 i 2 koje predaje Kraus sa ETF-a. Predmeti koji su ekskluzivni za NRT su Racunarska grafika, Internet programiranje, Drustvene mreze, itd. Po predmetima RT mi izgleda kao mnogo jaci smer, ali opet naglasavam, to je sve na papiru. Da li je u praksi NRT bolji?
Watts je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 13:29   #9
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Citat:
Watts kaže: Pregled poruke
E sad, ovo mi je cudno. Zar nije RT smer obimniji sto se tice programiranja? Mislim imaju Objektno programiranje 1 i 2 koje predaje Kraus sa ETF-a. Predmeti koji su ekskluzivni za NRT su Racunarska grafika, Internet programiranje, Drustvene mreze, itd. Po predmetima RT mi izgleda kao mnogo jaci smer, ali opet naglasavam, to je sve na papiru. Da li je u praksi NRT bolji?
Evo plana i programa za oba smera:
http://www.viser.edu.rs/npp.php?smer=NRT
http://www.viser.edu.rs/npp.php?smer=RT
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 0:21   #10
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Sto se mene tice NRT dobija vise paznje od RT i zato je ipak nesto bolje organizovan i ima par zanimljvih izbora vise. S' druge strane NRT su vece sanse da placas dok RT mozda i ne platis.
Sta god da odabrao, poenta je da VISER zavrsis u roku i gledas sta ces dalje. U tom smislu ti onda nije preterano presudno da li ides na RT ili NRT

Mislim da je NRT dinamicniji.Da sada biram isao bi na NRT.

(Zavrsio sam RT, a posle toga radio za NRT ...)
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2014, 10:26   #11
Watts
Novi član
 
Član od: 24.6.2014.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Citat:
Martok kaže: Pregled poruke
Sto se mene tice NRT dobija vise paznje od RT i zato je ipak nesto bolje organizovan i ima par zanimljvih izbora vise.
Jel moze samo malo pojasnjenje, koji zanimljivi predmeti su u pitanju?

To mi je nacudnije, po listi predmeta NRT ima neke totalno nebulozne stvari (aplikativni softver, racunari i periferije, mediji masovne komunikacije, drustvene mreze) dok mi RT lici na mnogo ozbiljniji smer - algoritimi i struktura podataka, mikroracunari, objektno programiranje, softversko inzenjerstvo...

Da skratim pricu, dal mi je najbolja opcija da odem na NRT i uzimam 2 predmeta godisnje sa RT? Na primer u prvoj godini algoritimi i arhitektura i strikture racunara 2, u drugoj objektnoi programiranje 1 i programiranje veb aplikacija i trecoj objektno programiranje 2 i softversko inzenjerstvo?
Watts je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2014, 11:00   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

RT jeste ozbiljniji smer jer te sistematično sprema za computer engineering (čiji je deo programiranje), predmeti se mahom nadovezuju jedan na drugi i, uprkos tome što su kriterijumi generalno jako niski, ako učiš za visoke ocene, na izlasku iz škole imaćeš vrlo dobro fundamentalno znanje koje će te razlikovati od većine priučenih kompjuteraša koji su učili iz tutorijala sa Interneta. Sa fundamentalnim znanjem, sve aktuelne tehnologije ćeš savlađivati bez mnogo muke, jer tehnologije dođu i prođu, a ako imaš dobre osnove, onda se time možeš baviti decenijama bez većih problema.

NRT je skup polupovezanih i nepovezanih kurseva koji se bave pojedinačnim tehnologijama i mogu biti zanimljivi za eventualno kasnije profesionalno bavljenje njima, ali to su i dalje kursevi koji prekratko traju, jer ništa konkretno se ne može naučiti za tri meseca koliko traje semestar, tako da ćeš svejedno morati da nastaviš sam da radiš na tome (a to si mogao i bez kursa). Plus, kao što si primetio, ima mnogo opštih predmeta čiji je cilj puko kompjutersko opismenjavanje i ništa dalje (društvene mreže, aplikativni softver, tehnologije za elektronsko učenje itd). E sad, ako nameravaš da posle par godina staža pređeš u projekt menadžere, prodaju i slično i potpuno obustaviš bavljenje razvojem, to je druga stvar, ali čini mi se da ti to nije cilj (niti bi trebalo posle toliko malo vremena).

Zato bih preporučio RT ako planiraš da se baviš razvojem, u protivnom možeš lako završiti kao IT support ili majstor za rutere, a to je profesionalno zakopavanje koje ti definitivno ne treba.

edit: Da malo ublažim, bavljenje pojedinačnim tehnologijama umesto suštinom je boljka od koje pate i mnoge ozbiljnije ustanove (npr. ETF RTI i SI na višim godinama), ali svejedno, nagledao sam se "one trick pony" slučajeva koji su profesionalno propadali (ili su nekako uspeli da se izvuku uz mnogo muke i kasnijeg nadoknađivanja propuštenog) jer im je falila baza. Zato se nemoj voditi zanimljivošću predmeta, a naročito ne time da li se bave aktuelnim tehnologijama ili ne.

Poslednja ispravka: voodoo_ (7.7.2014 u 11:22)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2014, 19:06   #13
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za izbor smera na VISER-u

Sto se mene tice Viser nije dovoljan i vecina onih koji zele nesto da nauce posle toga idu negde drugde i dalje. Sva poneta oko visera mi je da se brzo zavrsi. Dok to zarsis bice ti jasnije sta stvarno hoces i tek onda kreces nesto ozbiljnije. Tako je bilo za vecinu studenata...
Prednost na viseru je sto mozes da biras predmete i izmedju NRT i RT sigurno ces skupiti dovoljno da se zavabis te tri godine
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Counter Strike 1.6 Do@ OldSchool Mrežne igre 5383 1.12.2014 15:14
Trebam pomoc , savet ili nesto slicno Milky Kvarovi 14 29.6.2011 19:21
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Pomoc oko povezivanja asus wireless rutera na adsl ruter bojjanm Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.11.2007 23:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com