Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.8.2008, 10:42   #1
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Da ne otvaram novu temu... stvrno ne znam gde da je stavim...

Problem je sledeci... Ranije sam na svojoj masini imao XP 32 bit i C particija mi je 40GB. Posto sam sad zamenio procesor i plocu instalirao sam Vista Ultimate 64bit. E ta vista mi je zauzela preko 30GB prostora na C particiji a svi vazniji fajlovi se kod mene cuvaju na C particiji (My Documents uglavnom, sami programi trpaju file-ove tamo). I posle par instaliranih programa ostadoh bez mesta na C particiji. Imam jos dve particije sa po 60GB koje su polu pune a takodje tu imam podatke koje ne smem da izbrisem/izgubim.

Pitanje je u sustini da li mogu pomocu nekog software-a da oduzmem GB sa jedne particije i dodam ih drugoj? Na primer od E particije uzmem 20GB i dodelim ih C particiji. Ne mogu nigde da nabavim externi hard pa da isprebacujem sve te podatke (oko 120GB) i oborim sistem ko covek i kreiram dve particije od po 80GB.

btw jos jedno pitanje... na svakoj particiji imam ghost fileove. Unhideujem sve fileove, selektujem ih sve, desni klik/properties kaze 30GB a windows pokazuje 39 i tome slicno. Kako da to eliminisem? Nevidljivi file-ovi zauzimaju hard a mesto mi je preko potrebno...

POzz
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 12:14   #2
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Pitanje je u sustini da li mogu pomocu nekog software-a da oduzmem GB sa jedne particije i dodam ih drugoj?
Partition Magic. Naravno, nikakvo brljanje po particijama se ne preporučuje bez prethodnog backupa bitnih podataka.
Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Unhideujem sve fileove, selektujem ih sve, desni klik/properties kaze 30GB a windows pokazuje 39 i tome slicno. Kako da to eliminisem? Nevidljivi file-ovi zauzimaju hard a mesto mi je preko potrebno...
http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...819#post570819
Ponovno "osvajanje" praznog prostora postiže se isključivanjem System Restorea za željeni disk.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 12:32   #3
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
Chivan kaže: Pregled poruke
Partition Magic. Naravno, nikakvo brljanje po particijama se ne preporučuje bez prethodnog backupa bitnih podataka.
http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...819#post570819
Ponovno "osvajanje" praznog prostora postiže se isključivanjem System Restorea za željeni disk.
Imas pivo brate

Samo je malkice problem sto su mi svi podaci bitni pa valjda necu nesto sjb :P

Ako sam dobro razumeo... Ja sad bez formatiranja mogu da umesto 3 particije napravim 2 od po 80GB? Pomocu partition magic-a. Ili pak da imam 3 al da jedna od tipa 10gb a ostalo rasporedim...

A to za sistem restore valjda cu naci na visti
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 14:42   #4
Neoplantius
Član
 
Član od: 9.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 369
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 75 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Partition Magic nije za Vistu.
Neoplantius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neoplantius na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (4.8.2008)
Stara 3.8.2008, 16:24   #5
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Da, Partition Magic nije za Vistu. Meni je uspelo samo uz Vistin partition tool, Shrink. Computer Management > Disk Management > Shrink Volume (desni klik na particiju koju hoćeš da menjaš). Mada, on je daleko od savršenosti.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 19:00   #6
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Da, Partition Magic nije za Vistu. Meni je uspelo samo uz Vistin partition tool, Shrink. Computer Management > Disk Management > Shrink Volume (desni klik na particiju koju hoćeš da menjaš). Mada, on je daleko od savršenosti.
Pa jel vrsi posao? Jel steti podacima? Kazi mi nesto
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 19:23   #7
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Ne šteti podacima, ali koliko vrši posao...
Ne možeš ni sa kojim programom da prebaciš sa treće na prvu particiju prazan prostor, moraju da budu spojene (tipa, sa D na C ili obrnuto).
Shrink ima problema ako postoje podaci (fizički) na kraju particije, tada ne može da je smanji (potreban je defragmentor slobodnog prostora, npr. PerfectDisk).
Sada sam tek skapirao tvoj problem i to Shrink nemože da reši. On nemože da smanji particiju sa njenog početka, već samo s kraja. Odnosno možeš da povećaš D sa prostorom od C particije, a C samo ako je D prazan, jbg.
Probaj s nekim partition programom koji radi s Vistom. Na netu sam našo ovaj: Acronis Disk Director Suite 10.0. Kao radi i sa Vistom.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
DarkNemos (3.8.2008)
Stara 3.8.2008, 20:03   #8
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Možda i možeš da rešiš problem sa Shrink-om...
Prebaciš bitne podatke sa D na E, koliko stane. Tada skineš slobodan prostor sa D particije i dodeliš E particiji. Sada bi trebalo da imaš dovoljno prostora da ti podaci sa D stanu na E particuju. Onda obrišeš D particiju i taj prostor preraspodeliš po potrebi na ostale dve particije. Reimenuješ E u D (a i ne moraš) i imaš dve particije.
Malo je dosadno, ali trebalo bi da radi. Ja sam nešto slično radio na lap-topu sa Vistom jer tada nije bilo nijednog disk partition programa za Vistu.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
DarkNemos (3.8.2008)
Stara 3.8.2008, 20:08   #9
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Možda i možeš da rešiš problem sa Shrink-om...
Prebaciš bitne podatke sa D na E, koliko stane. Tada skineš slobodan prostor sa D particije i dodeliš E particiji. Sada bi trebalo da imaš dovoljno prostora da ti podaci sa D stanu na E particuju. Onda obrišeš D particiju i taj prostor preraspodeliš po potrebi na ostale dve particije. Reimenuješ E u D (a i ne moraš) i imaš dve particije.
Malo je dosadno, ali trebalo bi da radi. Ja sam nešto slično radio na lap-topu sa Vistom jer tada nije bilo nijednog disk partition programa za Vistu.
Probacu tako. Meni je u sustini najpotrebniji prostor na C particiji. Pa jel mogu ovako? Da uzmem i da sve file-ove sa E particije prebacim na D particiju. Onda E particiju obrisem (kako?) i rasporedim prazan prostor na C i D.

Nego di se nalazi taj shrink?
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 20:32   #10
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Nemože tako, samo ovako kako sam ti napisao. Shrink može da skida samo sa kraja particije, a i nemožeš sa treće particije da prebacuješ prostor na prvu. Moraju da budu jedna do druge (sa E na D, sa D na C,... i obrnuto (ali ne i Shrink)).
Integrisan je kao opcija u Disk Management-u. Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management > desni klik na particiju koju hoćeš da menjaš i Shrink Volume.
Sa Shrink Volume smanjuješ particiju, povećavaš je sa Extend Volume, a brišeš sa Delete Volume.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
DarkNemos (3.8.2008)
Stara 3.8.2008, 21:19   #11
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Nemože tako, samo ovako kako sam ti napisao. Shrink može da skida samo sa kraja particije, a i nemožeš sa treće particije da prebacuješ prostor na prvu. Moraju da budu jedna do druge (sa E na D, sa D na C,... i obrnuto (ali ne i Shrink)).
Integrisan je kao opcija u Disk Management-u. Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management > desni klik na particiju koju hoćeš da menjaš i Shrink Volume.
Sa Shrink Volume smanjuješ particiju, povećavaš je sa Extend Volume, a brišeš sa Delete Volume.
Pa ako sam te dobro razumeo moze ovako. Prebacim sve na D, obrisem E, dodam prostor D particiji i posle sa D skinem i dodam na C.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 22:59   #12
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Ne. Problem je u tome što Shrink ne može da uzima slobodan prostor sa početka particije, što bi moralo ako hoćeš da proširiš C particiju D particijom. Poenta je u tome da ako želiš da prosiriš particiju prostorom sa druge particije, te dve particije moraju da se nadovezuju jedna na drugu. To se može sa npr. Partition Magic, jer on može podatke (fizički) na drugoj particiji (npr. D) da prebaci sa početka na kraj particije, pa da onda iseče početak particije i dodeli taj prazan prostor particiji iza (npr. C). Zato mora onako kako sam predložio.
P.S. Meni Vista (business) zauzima oko 22GB sa gomilom programa na njoj, a cela C particija mi je 30GB. Vista pravi puno Restore Point-a, koje možeš da izbrišeš iz Disk Cleanup-a. A i My Documents, odnosno na Visti, User´s Files, možeš da premestiš na drugu particiju, Properties na folder (npr. My Music), pa Location i tu zameniš.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 23:56   #13
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ne. Problem je u tome što Shrink ne može da uzima slobodan prostor sa početka particije, što bi moralo ako hoćeš da proširiš C particiju D particijom. Poenta je u tome da ako želiš da prosiriš particiju prostorom sa druge particije, te dve particije moraju da se nadovezuju jedna na drugu. To se može sa npr. Partition Magic, jer on može podatke (fizički) na drugoj particiji (npr. D) da prebaci sa početka na kraj particije, pa da onda iseče početak particije i dodeli taj prazan prostor particiji iza (npr. C). Zato mora onako kako sam predložio.
P.S. Meni Vista (business) zauzima oko 22GB sa gomilom programa na njoj, a cela C particija mi je 30GB. Vista pravi puno Restore Point-a, koje možeš da izbrišeš iz Disk Cleanup-a. A i My Documents, odnosno na Visti, User´s Files, možeš da premestiš na drugu particiju, Properties na folder (npr. My Music), pa Location i tu zameniš.
Valjda sam skapirao nekako. U sustini moze al malko komplikovano . Nego dal moze da instaliram ja kod burazera na komp partition magic i samo prikacim na njegov komp moj hard i onda odradim to pomocu partition magic-a?

A to za prostor na c... pa treba mi. Pazi svaki program koji koristim (3ds max, photoshop, AfterEfects i slicni) vec su isprogramirani da rade na C particiji i da trpaju file-ove u my documents. Tako da tu nema leba. Mozda moze i to da se podesi ali whats the point? Lakse je podeliti particije nego isprogramirati programe da rade drugacije
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 2:08   #14
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Valjda sam skapirao nekako. U sustini moze al malko komplikovano . Nego dal moze da instaliram ja kod burazera na komp partition magic i samo prikacim na njegov komp moj hard i onda odradim to pomocu partition magic-a?

A to za prostor na c... pa treba mi. Pazi svaki program koji koristim (3ds max, photoshop, AfterEfects i slicni) vec su isprogramirani da rade na C particiji i da trpaju file-ove u my documents. Tako da tu nema leba. Mozda moze i to da se podesi ali whats the point? Lakse je podeliti particije nego isprogramirati programe da rade drugacije
Mozes to da uradis, da prikacis hdd na drugi komp. A photoshop i AfterEfrct mogu da rade i da se instaliraju na druge particije (bar je tako kod mene na XP-u). A takodje se i MY documents moze prebaciti na neku drugu particije, da ne bude na C:
Samo desni klik na my documents, pa properties i onda MOVE.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 8:45   #15
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Mozes to da uradis, da prikacis hdd na drugi komp. A photoshop i AfterEfrct mogu da rade i da se instaliraju na druge particije (bar je tako kod mene na XP-u). A takodje se i MY documents moze prebaciti na neku drugu particije, da ne bude na C:
Samo desni klik na my documents, pa properties i onda MOVE.
Ma sve moze da se prebaci al to su muke tantalove da se ja posle naviknem na to. Ovako je mnogo lakse i efikasnije.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 9:02   #16
Neoplantius
Član
 
Član od: 9.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 369
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 75 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Probaj sa Partition manager-om, meni radi posao.

PS: DarkNemos imaš PM

Poslednja ispravka: Neoplantius (4.8.2008 u 9:10)
Neoplantius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 13:25   #17
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Valjda sam skapirao nekako. U sustini moze al malko komplikovano . Nego dal moze da instaliram ja kod burazera na komp partition magic i samo prikacim na njegov komp moj hard i onda odradim to pomocu partition magic-a?

A to za prostor na c... pa treba mi. Pazi svaki program koji koristim (3ds max, photoshop, AfterEfects i slicni) vec su isprogramirani da rade na C particiji i da trpaju file-ove u my documents. Tako da tu nema leba. Mozda moze i to da se podesi ali whats the point? Lakse je podeliti particije nego isprogramirati programe da rade drugacije
Ne znam kako bi Vista reagovala na promene, a da to "ne zna". Nisam probao to. Ali ne bi trebalo da bude problema, XP nije pravio probleme.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 13:48   #18
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ne znam kako bi Vista reagovala na promene, a da to "ne zna". Nisam probao to. Ali ne bi trebalo da bude problema, XP nije pravio probleme.
Ma probacu ovako kao sto si napisao pa kud pukne. Sa D prebacim na E, obrisem D i rasporedim prostor na E i C
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 15:57   #19
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

jbt kako sam se s****. Obrisao particiju i ne mogu sad da kreiram ili da dodam GB na drugu particiju. I sve zbog toga sto nisam formatirao particiju pre nego sto sam to uradio. Kakav sam ja biser!

Sad ne znam sta mi preostaje. Niko mi od vas ne rece da mora prvo da se formatira pre nego sto se obrise. A i vista mi sama rece da ce da ga formatira al izgleda da nije.

Sta mi sad preostaje?
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 16:44   #20
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kako da promenim veličine particija bez formatiranja?

Ne moraš da formatiraš particiju pre nego što je obrišeš. Zašto bi, kada ćeš i onako da je brišeš. Zašto ne može da proširi, šta ti tačno izbacuje?
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da promenim slova? Teva Operativni sistemi 6 4.2.2008 11:17
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako da promenim username? Braveheart Forum o forumu 2 16.8.2007 3:53
Kako da promenim ovaj prozor? PDarko Operativni sistemi 16 3.5.2007 1:28
Kako da promenim screensaver na Easy Cafe Tina Soft ? Wo[R]MY Aplikativni softver 1 2.3.2006 23:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com