Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.12.2016, 11:39   #1
Nik93
Novi član
 
Član od: 4.11.2010.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Zdravo svima,

Imam laptop "ASUS X550VC" i zeleo bih da pojacam graficku i procesor,kako da znam da li su mi integirasni graficka i procesor?

Hvala
Nik93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2016, 17:58   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Koliko vidim mogao bi, samo to baš nije jeftino https://www.asus.com/rs/Notebooks/X550VC/overview/
Ako ti treba snaga desktop kompjuteri su mnogo jači, još sad izlaze neki novi procesori...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2016, 0:46   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

GPU skoro pa sigurno ne možeš da apgrejduješ dok bi CPU verovatno mogao ali dobici verovatno neće biti značajni a temperature će možda (čitaj: najverovatnije) probiti plafon zbog hlađenja koje nije predviđeno za jači CPU koji će se verovatno grejati više.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2016, 10:42   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Procesor u principu mozes apgrejdovati ali gledaj da uzmes uvek onaj koji je za tu seriju notebooka i predvidjen. Cele serije notebook racunara se i prave da razl modeli iz serije budu u razl cenovnim razredima a razlikuju se po procesoru, grafickoj kartici, kolicini memorije i velicini hard diska, rezoluciji ekrana i sl.
Hladjenje je potpuno isto reseno na svim modelima iz serije nezavisno od toga koji procesor imaju da bi se troskovi proizvodnje smanjili. Imajuci to u vidu, i najjaci procesor te serije ili "familije" radice sasvim dobro na notebooku koji je imao najslabiji procesor ubacen "fabricki". U tvom slucaju i nema neke razlike ali postoje slucajevi gde notebook ima na primer fabricki ubacen Sempron procesor a najjaci model serije ima quad core Phenom pri cemu taj quad core radi super kada se stavi umesto Semprona u notebook (evtl treba flashovati noviji BIOS a mozda cak ni to). To je svakako ogromna razlika i tada se apgrejd itekako isplati pogotovo sto novim komponentama cena vrtoglavo pada u prve dve godine a upotrebna vrednost u tom periodu jedva da se menja. Kupis jeftin laptop, posle par godina apgrejdujes mu procesor za male pare i imas jos godinama upotrebljiv uredjaj.

Poslednja ispravka: Laskaris (19.12.2016 u 21:31)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2016, 12:53   #5
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.414
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Bilo kakvo menjanje CPU/GPUa na laptopu se vise moze smatrati modovanjem i budzenjem neko upgrejdnom. Sto bi se reklo sam svoj majstor.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2016, 14:08   #6
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Nije nikakvo modovanje ako zamenis procesor na laptopu - kazem, ako je namenjen za tu seriju laptopa (plocu) sigurno ce da radi nova kombinacija. Na nekim modelima je teze doci do procesora, na mnogima je decja igra. Sistemi hladjenja su identicni i nikakvih problema sa pregrevanjem nema jer je proizvodjac predvideo da procesor koji ugradjujem umesto najslabijeg iz serije radi na tom laptopu koji je sa tim jacim procesorom prodavao kao laptop visoke klase. Identicni sistem hladjenja stavlja zbog unifikacije proizvodnje tj ustede. Apsolutno uvek je tako na laptopovima iste serije razlicitih cenovnih rangova.
Tako sam apgrejdovao sest ili sedam svojih laptopova bez ikakvog problema a za smesne pare. Nikakvo lemljenje, flashovanje custom biosa, modovanje. Srafciger u ruke, termalna pasta na procesor i to je to.
Menjanje GPU je u vecini slucajeva nemoguce jer su graficke kartice integrisane na ploci. Procesor je u socketu, nije zalemljen u 99,9 odsto slucajeva.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2016, 14:22   #7
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Zavisi od laptopa.

Moj laptop, recimo, ima zalemljene CPU i GPU. Oba su zalemljena na plocu, sto zbog cene, sto zbog dimenzija, i tesko je zameniti ih. Vidim da su ljudi uspevali - bukvalno su skidali stari procesor i lemili novi, ali je to nesto sto se radi specijalnim masinama i postoji rizik da ne upali.

Problem je, osim rizika i cene, to sto, kao sto su drugi napomenuli, da je to obicno prilicno neisplativa investicija. To kosta, a obicno ne mozes da se razmahnes pa ubacis daleko bolji procesor ili graficku - za relativno dosta para ces dobiti male dobitke. Takodje, hladjenje moze da bude problem, vek baterije, kao i pitanje da li uopste laptop, tj. maticna i naponska jedinica mogu da podrze veceg potrosaca. I tako dalje.

Ukratko odgovor je da mozes, kakav god da ti je laptop, postoji mogucnost da menjas CPU i GPU. Koliko ti se to isplati, i da li si voljan da rizikujes, to je na tebi. Takodje, ako je zalemljeno na plocu, pitanje je da li i ima nekog ovde ko se bavi time, odnosno ko ima masinu za to koja kosta, koliko ja znam, nesto malo ispod 100.000 $.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2016, 13:31   #8
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Da li mogu da menjam graficku i procesor u laptopu

Menjanje procesora u BGA pakovanju (zalemljenih za ploču) je apsolutno neisplativo i prekomplikovano.
U konkretnom slučaju za taj Asusov model procesor ide u socket, tako da sama zamena je relativno jednostavna i bezbolna. Ono što treba proveriti je da li u Biosu ima podrška za nov procesor, i da li bi dotično hlađenje to moglo izgurati. Grafička je zalemljena (ako je uopšte i poseduje), takoda na tu kombinaciju zaboravi.
Ja sam na mom laptopu zamenuo A4-4300M (2 jezgra 2,5GHz, 3,2GHZ turbo) za A10-4600M (4 jezgra 2,3GHz 3,2GHz turbo) što me je koštalo 20$ za polovan procesor na E-bay, plus 18$ za poštarimu i 1500 din za zamenu procesora, paste i kompletno čišćenje. Posle skoro 3 godine, laptop i dalje perfektno radi.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
GTA 4 za PC! JJ92 Akcione igre 8690 9.5.2023 18:36
CoD 6: Modern Warfare 2 Isko Akcione igre 3416 2.5.2019 13:07
Da li mogu da uzmem drugu graficku zelbarac ŠDK - Grafika 48 10.2.2013 11:58
Da li mogu da ubacim ovu grafičku? ***kica*** Grafika 31 14.3.2011 14:07
Ne mogu da pokrenem instalaciju Windowsa na laptopu DarkoPatic Operativni sistemi 4 9.1.2010 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com