Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.2.2015, 10:26   #1
Necro
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 156
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 30 puta na 23 poruka
Određen forumom Kako testirati maticnu plocu

Imam Gigabyte GA-P35-DS3L matičnu ploču kupljenu na ljeto 2008. godine i želio bih da je testiram. Nešto mi je sumnjiva. Koji je najbolji software za testiranje matične ploče? Prime95? Dakle kako da je testiram, koji softver, koje opcije, koji testovi i koliko dugo da je testiram?
Necro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2015, 10:34   #2
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati maticnu plocu

Kako mislis da je testiras? Da li je ispravna ili performanse? Ispravnost ne mozes softverski da testiras, jedini pravi test za maticnu je da je koristis pa da vidis kako se ponasa u radu racunara, pod uslovom da znas da su ti ostale komponente 100% ispravne. Na sta konkretno sumnjas?
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2015, 14:48   #3
Necro
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 156
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 30 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati maticnu plocu

Pa sumnjam baš da se matična polako ali sigurno kvari. Prije dva dana je dobila da mi prepozna hard disk i sve periferije koje su zakacene. Kada prikacim tastaturu na ps2 port nece nekad da radi. Mis na ps2 portu nece uopste da radi pa koristim usb port.

Procesor bi trebalo da je ok, cuo sam da su rijetki procesori koji crkavaju (ovaj moj je Dual Core e6700 3,2 GHz Wolfdale). Memorija je juce testirana preko 12 sati u memtest+ programu i nije bilo gresaka. Graficka i hard disk su testirani ne na jednoj nego na dvije razlicite konfiguracije. Napajanje je nedavno promijenjeno. Od 2008. godine racunar radi na jeftinom MSI industrijal napajanju. Sada sam mu novo stavio PowerLogic pro napajanje od 450 W koje mi je stiglo uz nov racunar i kuciste a nije mi bilo potrebno za taj novi racunar.
Eh da, racunar jednostavno nekad nece da se upali. Mislim upali se on al ne prikaze sliku (prva slika koju bi trebalo da prikaze je logo maticne ploce) pa moram da ga palim-gasim da bi proradio. Mislio sam da je to zbog starog napajanja ali eto promijenih napajanje i isto se desava ali rijedje.

Mislim ok je meni ovaj stari racunar iz 2008. godine ovakakav kakav je. Nije mi primarni racunar. Ali ako maticna crkava zelio bih to da znam da mozda potrazim neku polovnu da je zamijeni.
Necro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2015, 15:04   #4
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati maticnu plocu

Pogledaj kondezatore na maticnoj. Vidi ima li koji da se naduo.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2015, 17:40   #5
Necro
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 156
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 30 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati maticnu plocu

Sa hardverom sam bas najslabiji tako da ne bih znao da sam provjerim kondezatore. Znam kako da promijenim neke komponente - RAM memoriju, cmos bateriju, graficku karticu (davno je to bilo bjese jedna AGP), hard disk ali nemam pojma gdje su ti kondezatori na maticnoj ploci i kako da znam da li su ispravni ili ne.

Bio sam primoran tu maticnu, ustvari citav komp nosim u servis prije jedno mjesec dana. O cemu se radilo? Trebalo je 10-15 puta da palim gasim racunar da bi se pojavio logo maticne na monitoru. A kada bi se taj logo napokon pojavio zasvijeltile bi one tri lampice na tastaturi (za num lock, caps lock i scroll lock) i nakon toga komp bi u potpunosti zablokirao. Logo maticne bi stajao zamrznut na ekranu a tastatura uopste nije funkcionisala (upale se tri lampice na pocetku ali kada pritisnem caps lock ne zasvijetli odgovarajuca lampica). Nekako su uspjeli da uklone taj problem, nisu mi rekli kako, komp je nakon toga radio kao i ranije. Rekli su mi sledece: probali su svoje napajanje, graficku i memoriju i smatraju da je problem u maticnoj ploci, da joj se blizi kraj i da je treba zamijeniti ali ih nema vise u proizvodnji (mogu se naci polovne). Ja bih zelio ovo nekako sam da provjerim. Nesto su mi sumnjivi kao da su htjeli da me natjeraju da kupim novi komp (ja sam to inace i planirao ali zbog bezobrazluka namjerno nisam kupio kod njih). Rekli su mi da je graficka problematicna i da kao drajver nece da prepozna graficku. Kada sam od njih uzeo racunar testirao sam graficku. Drajver ju je iz prve prepoznao i u Windows XP-u i u sedmici, u passmarku je postigla rezultate iznad prosjeka, prosla je furmark stress (15 minuta) test na maksimalnoj rezoluciji i sa maksimalnim AA. Temerature su standardne za graficku 70 C pod maksimalnim opterecenjem (graficka je GTS 450). Dakle mislim da nisu bili iskreni kada je graficka u pitanju. Rekli su mi "sto ce ti to to je stara graficka". Uzgred racunar nije ciscen iznutra od 2011 godine. Da nije zbog toga blokirao? Mozda su ga ocistili pa tako rijesili problem sa zamrzavanjem? Btw citav komp je izdrzao od 2008 sa matorim kineskim napajanjem od 400W koje je sada zamijenjeno sa takodje nekim jeftinim napajanjem.
Necro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2015, 17:47   #6
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati maticnu plocu

"Кондезатор" нема ексклузивне везе са рачунарским хардвером, већ електроником генерално. Ово је кондезатор, и ако изгледа овако е онда не ваља.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolja stara graficka na staru maticnu plocu simke85 ŠDK - Grafika 15 3.6.2014 2:19
Kako naci nov procesor za moju maticnu karakondzula1 Osnovne komponente 5 24.12.2013 14:23
Povezivanje prekidaca power i reset na maticnu plocu Hazard_Shaman Osnovne komponente 2 10.1.2012 23:18
Jedno pitanjce za maticnu plocu ASUS P4S800... Markoni90 ŠDK - Osnovne komponente 10 7.6.2008 0:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com