Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Tekstovi u SK
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Tekstovi u SK u rubrikama Test Play, Net Play itd.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.11.2005, 2:45   #1
Johny Atos
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 439
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Ocenjivanje igara

Interesuje me po kojim kriterijumima se igre ocenjuju? Mislim da bi mozhda bilo i ok da se pored ukupne ocene istaknu neki bitni delovi tipa grafika ili muzika...
Ali vec duzhe vreme me kopka jedna stvar: shta chini neku igru igrom meseca? U skoro svakom SK-u mozhe da se vidi barem jedna igra koja je ocenjena bolje od igre meseca. Nekako mi nije logichno to.
Johny Atos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 12:00   #2
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Kao sto neko rece na ovom forumu, igra meseca ne mora da bude uvek igra koja ima najvisu ocenu... vec se gleda koliko je ta igra popularna medju igracima i koliko se igra, a tu prednost sigurno imaju multiplayer igre koje su kao stvorene za igraonice.

Inace, meni takodje nedostaje onaj stari igrometar sa saljivim karikaturama (grafika, muzika, atmosfera, igrivost...)
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 18:52   #3
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Zasebno ocenjivanje pojedinih karakteristika neke igre nije toliko relevantno jer se u samom tekstu može steći utisak o njima (grafika i zvuk odnosno muzika).
Pre svega ocenjuje se igrivost, jer je na kraju krajeva i najbitnija kada se opisuje igra. Sporedni činioci kao što su grafika, zvuk itd. verovatno ulaze u ukupnu ocenu. Moje viđenje je da npr. grafika ne može u velikoj meri da utiče na igrivost (morala bi da bude očajna), ipak su atmosfera, priča i realizacija ono esencijalno... Bar kod većine ozbiljnijih gamera.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 0:18   #4
Johny Atos
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 439
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
Magneto kaže:
Zasebno ocenjivanje pojedinih karakteristika neke igre nije toliko relevantno jer se u samom tekstu može steći utisak o njima (grafika i zvuk odnosno muzika).
Znam da se u opisu mogu naci sve relevantne informacije, ali mozhda bi ipak bilo dobro da se to istakne sa strane, kao i one tri kratke rechenice koje treba ukratko da opishu igru. Kontam da ljudi prvo pogledaju te podatke i shotove pa tek onda prochitaju opis (ja tako radim). Mesta ne fali, jedini problem je shto bi trebalo samo majo vishe rada.
Johny Atos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 2:42   #5
Boza
Član
 
Avatar korisnika Boza
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: ...ma ne znate vi gde je to
Poruke: 197
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
patton kaže:
Kao sto neko rece na ovom forumu, igra meseca ne mora da bude uvek igra koja ima najvisu ocenu... vec se gleda koliko je ta igra popularna medju igracima i koliko se igra, a tu prednost sigurno imaju multiplayer igre koje su kao stvorene za igraonice.

Inace, meni takodje nedostaje onaj stari igrometar sa saljivim karikaturama (grafika, muzika, atmosfera, igrivost...)
A kako može da se oceni popularnost kod igara koje su sveže?

I ja sam mišljenja da grafika ne treba da bude bitan faktor prilikom ocenjivanja!!! Koliko nas može da potera ove nove (da ne kažem nabudžane) igre sa full detaljima dge grafika i dolazi do izražaja???

A da nema logike da igra meseca nema i najbolju ocenu apsolutno je tacno!!!
Boza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 3:08   #6
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Uostalom grafički standardi se jako brzo pomeraju unapred.Ne postoji neka univerzalna skala koja bi mogla to da određuje, tj. kakva grafika u ovom trenutku zaslužuje ocenu 90.Mislim da je sasvim dovoljno ono što autori napišu kada pominju istu.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 15:02   #7
Ogi
Banned
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ogi Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ogi
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
Boza kaže:
I ja sam mišljenja da grafika ne treba da bude bitan faktor prilikom ocenjivanja!!! Koliko nas može da potera ove nove (da ne kažem nabudžane) igre sa full detaljima dge grafika i dolazi do izražaja???
Ja se ne slazem. Grafika i te kako treba da bude bitan faktor kod ocenjivanja ali ne presudan. Recimo da bi trebalo da bude jednak sa svim ostalim faktorima. To sto mi ne mozemo da poteramo te igre u full, to nema veze. Mogu samo misliti koliko bih se odusevio nekom igrom koja mi na mom kompjuteru izgleda super, tipa FEAR kada bih je poterao BAS sve na max na nekom dobrom TFT-u. Ludilo. Pravljenje igara je danas umetnost. Umetnost je napraviti dobru grafiku.
Ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 16:24   #8
Fisher
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 107
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Pozdrav svima!

Moje je misljenje da igrometar ne bi naneo nikakvu stetu opisu igre da se pojavi sa strane. Takodje smatram da grafika takodje utice na samu atmosferu igre i pravo da vam kazem, ( ne bih da zvucim snobovski ) ne secam se bas da me je neka igra odusevila a da joj je grafika bila katastrofa.
Sto se tice igre meseca, smatram da bi igra meseca morala biti igra sa najvecom ocenom. Sve ostalo mi je nelogicno. Na osnovu cega se meri popularnost igre medju igracima ???
Fisher je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 17:26   #9
The Dark Gamer
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Bela Crkva
Poruke: 241
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Angry Re: Ocenjivanje igara

I ja se slazem sa cinjenicom da igra meseca dobije manju ocenu od neke druge,koja to nije.Inace,zameram redakciji SK-a,sto neke glupe i dosadne igre dobiju visoke ocene,a neke,koje su stvarno zarazne,dobiju neocekivano niske(Npr.Armies of Exigo je stvarno dobra strategija,a dobila je ocenu: 32,jer lici na Warcraft III...Pa,stvarno i svaka pucacina lici jedna na drugu.Zar Medal Of Honor I Call Of Duty ne lice?Ako se to gleda,onda nijedna igra nije vredna igranja.).
The Dark Gamer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 0:33   #10
Johny Atos
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 439
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
Fisher kaže:
Pozdrav svima!
Sto se tice igre meseca, smatram da bi igra meseca morala biti igra sa najvecom ocenom. Sve ostalo mi je nelogicno. Na osnovu cega se meri popularnost igre medju igracima ???
Pa uvek popularnije su one igrice koje imaju vecu mdijsku pazhnju, Lord knows koliko najava izaju visokobudzetne igrice, i to se uvek nekim chudom potrefi sa onim shto masa zheli da chuje... Tako da kasnije nije bitno kakva je igrica, ona je hit i tachka. Mislim da je mozhda malo nepravedno davati titulu igra meseca popuarnijoj umesto kvalitetnijoj igrici.
Johny Atos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2005, 3:06   #11
Bart Starr
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 149
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
Boza kaže:
A kako može da se oceni popularnost kod igara koje su sveže?
HYPE!!!
Bart Starr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2005, 12:27   #12
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
The Dark Gamer kaže:
I ja se slazem sa cinjenicom da igra meseca dobije manju ocenu od neke druge,koja to nije.Inace,zameram redakciji SK-a,sto neke glupe i dosadne igre dobiju visoke ocene,a neke,koje su stvarno zarazne,dobiju neocekivano niske(Npr.Armies of Exigo je stvarno dobra strategija,a dobila je ocenu: 32,jer lici na Warcraft III...Pa,stvarno i svaka pucacina lici jedna na drugu.Zar Medal Of Honor I Call Of Duty ne lice?Ako se to gleda,onda nijedna igra nije vredna igranja.).
Ja se potpuno slazem sa tobom. I ja bih voleo da vidim sto vise igrica koje lice na warcraft III jer bi onda nesto i vredele! Meni totalno nije jasna ta ocena...32...
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2005, 21:20   #13
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Pa ako mislite da imate vishe isqstva i znanja od recenzenata SK-a, osnujte svoj chasopis

BTW. ovo sam napisao samo zato sto me mrzi da obrazlozavam zasto je AoE dobio 32...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 19:25   #14
Gorgoroth
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Meni nije jasno zashto je WoW dobio 97 kad realno zasluzuje 100 nema nishta ali NISHTA shto nije dobro u ovoj igri. Hteo bih da dobijem mishljenje nekoga iz redakcije poshto su igri dali 97 sa razlogom a ja hocu da chujem taj razlog. I zashto MMO ne moze da bude igra meseca i wow i guild wars su bolji od igara koje su tog meseca bile igre meseca. Npr. KOTOR 2 je loshiji od KOTOR-a i zbog chega je ona igra meseca?! Mozda nisam u pravu, ali hocu mishljenje nekoga iz redakcije PLZ
Gorgoroth je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 21:04   #15
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Nisam iz redakcije, ali evo mog mišljenja.100 je maksimalna ocena i zbog toga se nikada ne daje nijednoj igri iz prostog razloga, što se uvek mora ostaviti mala doza rezerve za slučaj da se par dana kasnije pojavi naslov koji ostavlja za nijansu bolji utisak, ma koliko to malo verovatno izgledalo.
E sad, uopšteno ne vidim zašto se ljudi toliko opterećuju oko ocene pojedinih igara.Ta ocena jednostavno predstavlja ukupan utisak koji je igra ostavila na autora opisa iste i ona svakako nikada ne može biti 100% realna.Evo, uzmi sad nas 50 da svako oceni neku igru i dobićeš barem 30 različitih ocena za istu.Ukusi se razlikuju.Ako se tebi neka igra dopadne i smatraš je savršenom, pa onda je ona za tebe čista 100-tka, zar ne, bez obzira da li je u nekom časopisu dobila ocenu 30, 50 ili 80, a isto tako ako je neka igra za tebe bljak, može ona da dobije i ocenu 90 bilo gde, ona će za tebe i dalje biti bljak i ti joj možda ne bi dao ni ocenu 10...Uostalom, ta ocena ionako nije neka trajna kategorija, jer ako sad daš igri ocenu 90, za par meseci ćeš istu tu ocenu dati mnogo boljoj igri, jer standardi se menjaju.Dakle, loša ocena je čisto pokazatelj da je igra ostavila loš utisak na autora, a razlozi za takav utisak se obično mogu videti u tekstu, pa ti onda ako smatraš da ti mane koje su navedene ne smetaju (a možda ih čak smatraš i vrlinama iz nekog tvog ugla), niko ti ne brani da nabaviš igru i sam je isprobaš.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 21:24   #16
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
Gorgoroth kaže:
Meni nije jasno zashto je WoW dobio 97 kad realno zasluzuje 100...
Nijedna igra ne može biti savršena, kao što ne postoji ni savršen čovek (na primer).
Da postoji savršen čovek on bi napravio istu takvu igru, ovako...
Uostalom, ocena 97 je dovoljna poruka autora opisa o kakvoj se igri radi.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2005, 9:31   #17
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Citat:
Marko_L kaže:
E sad, uopšteno ne vidim zašto se ljudi toliko opterećuju oko ocene pojedinih igara.Ta ocena jednostavno predstavlja ukupan utisak koji je igra ostavila na autora opisa iste i ona svakako nikada ne može biti 100% realna.Evo, uzmi sad nas 50 da svako oceni neku igru i dobićeš barem 30 različitih ocena za istu.Ukusi se razlikuju.Ako se tebi neka igra dopadne i smatraš je savršenom, pa onda je ona za tebe čista 100-tka, zar ne, bez obzira da li je u nekom časopisu dobila ocenu 30, 50 ili 80, a isto tako ako je neka igra za tebe bljak, može ona da dobije i ocenu 90 bilo gde, ona će za tebe i dalje biti bljak i ti joj možda ne bi dao ni ocenu 10...Uostalom, ta ocena ionako nije neka trajna kategorija, jer ako sad daš igri ocenu 90, za par meseci ćeš istu tu ocenu dati mnogo boljoj igri, jer standardi se menjaju.Dakle, loša ocena je čisto pokazatelj da je igra ostavila loš utisak na autora, a razlozi za takav utisak se obično mogu videti u tekstu, pa ti onda ako smatraš da ti mane koje su navedene ne smetaju (a možda ih čak smatraš i vrlinama iz nekog tvog ugla), niko ti ne brani da nabaviš igru i sam je isprobaš.
To što hoćeš da kažeš da je to ofrlj metoda, tj. pravio ga babo sekirom.
Razumem subjektivnost kod ocenjivanja, ali da li je stvarno igra koja ništa nije donela novo kao Quake 4 bolja od igre koja je donela jedan od najboljih ai ikad? I uostalom od monolitha nije bilo loše igre do sad (osim contact jack-a koji je ekspanzija - nolf 2, tron 2, i fear je sasvim pristojna skupina odličnih igara). Na kraju krajeva ,zašto bi čitali recenzije uopšte? Zato što mislimo da postoji objektivnost u njima, a objektivnost je vezana za racionalnost a ne za iracionalno postupanje (to je igra meseca zato što je poznata).
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2005, 15:20   #18
Balrog
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Poruke: 31
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Pa dobro sad, kad si toliko protiv recenzija, lijenstino yasto ih onda citas? Bez uvrede, ali vjerovatno ne bi mogao bolje... Pa sta i ako recenzenti nekad pogrijese, mislim dok su jos pod utiskom, i to. Takodje se slazem da nijedna igra nije apsolutno savrsena te stoga bilop koja ocjena preko 90 treba da nam pokazuje dovoljno. E da, bas su mi bile mocne one karikature koje sam vidio u starim brojevima
Balrog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2005, 16:16   #19
Johny Atos
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 439
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

A ovo nije trebala da bude tema o samim ocenama pojedinih igara vec o riterijumima za ocenjivanje. Samo me je to interesovalo. I usput sam hteo da kazhem ono shto sam i rekao, da igra meseca ne bi trebala da bude najpopularnija vec najkvalitetnija izdata u datom periodu (i to bi se opet trebalo utvrditi po neim kriterijumima, i opet ne znam kojim. ).
Johny Atos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 2:22   #20
Cambiel
Novi član
 
Član od: 25.11.2005.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ocenjivanje igara

Ma dajte...
VRATITE NA IGROMETAR!!!
IGROMETAR NARODU!!!
Sa sve onim simpa likom koji se kezi ! ! ! ! !
Nemojte da budete takvi, ja se sa svakim novim brojem nadam da cu videti igrometar...
Ne pravite vi univerzalnu skalu, nego je pitanje koliko je po autoru teksta ta igra dobra u datom trenutku... Meni se npr. CoD2 dopao ali bih joj dao 85...
Ocene treba da dajete kao i pre, dakle grafika, zvuk, gameplay, i ...

Samo je to vazno... mnoge bi ste usrecili da ne dajete onakve ocene...

I vecina (ogromna) se slaze da treba vratiti igrometar!!!
Tako da znate sta vam je ciniti, ili da bojkotujemo sledeci broj
lol zezam se...
ja bih prvi otisao da ga kupim i pokunjeno video da nema igrometra i nastavio da citam ,) doduse sa dozom sete...
Cambiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Download Freeware igara Johny Atos Male igre 142 22.10.2020 13:40
Pomoc za igranje starih DOS igara oluja Stare igre 15 26.3.2006 12:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com