Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.7.2014, 11:40   #21
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Reklo bi se da je i lektor bio na odmoru tokom pripreme ovog broja časopisa. Ima dosta gramatičkih grešaka u tekstovima.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 14:30   #22
KratkoCebe
Član
 
Član od: 6.10.2013.
Poruke: 80
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 9 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Odlicni opisi aplikacija za windows phone uredjaje. Posebno mi se svidja novi Bazar a moracu da probam i Niksicko pivo mora da je odlicno cim je na dve strane.
KratkoCebe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 14:42   #23
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
Reklo bi se da je i lektor bio na odmoru tokom pripreme ovog broja časopisa. Ima dosta gramatičkih grešaka u tekstovima.
Na primer?
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
Wolverine (4.7.2014)
Stara 4.7.2014, 15:59   #24
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Na primer?
Hajde da za reprezentativni primer uzmemo samo jedan tekst, u ovom slučaju Kupovina kod Kineza, sa strane 47.

1. Prisutna je pogrešna upotreba zapeta. Najčešće su izostavljene, a ponedge stoje gde ne bi trebalo.
Primeri:
Kada sam ja bio klinac, od kineske robe postojale su samo šarene drvene olovke i mirišljave gumice kojima je primarna namera bila da lepo mirišu.


S obzirom da je prva postala poznata, danas postoje i sajtovi koji popisuju i opisuju slične prodavnice.


U originalnom tekstu ne postoje zapete koje sam ovde otkucao crvenom bojom. Zapete tu treba da stoje zato što se u složenim rečenicama zapeta uvek piše iza zavisne predikatske rečenice ukoliko se ona nađe ispred nezavisne rečenice. Ima više ovakvih primera u ovom broju, pa i u ovom tekstu, ne samo ove dve navedene rečenice. Zapeta je izostavljena u mnogo rečenica, ali ne samo po ovom navedenom pravilu.

2. Upotreba velikog slova gde mu nije mesto. U tekstu piše skuplje od prodavnica za Kinesko tržište.
Prisvojni pridevi nastali od vlastitih imenica imaju veliko početno slovo (Marko - Markov), ali ako se završavaju sufiksima -ski, -čki i -ški, pišu se malim početnim slovom (Srbija - srpski).
Sintagma kinesko tržište bi mogla da se piše velikim početnim slovom samo ukoliko postoji organizacija pod tim imenom, po istom principu kao Srpsko narodno pozorište.

3. Javljaju se i stilske nepravilnosti, kao što je nepravilna upotreba prisvojnih zamenica umesto očekivane upotrebe prisvojne zamenice za svako lice svoj.
Takođe, naziv e-mail je usvojen kao domaća reč i u novom izdanju Pravopisa srpskoga jezika stoji da treba da se piše kao imejl (ranije je bilo preporučeno da se piše kao polusloženica i-mejl). Moram da priznam da ovo ne doživljavam kao neku grešku, posebno ne u računarskom časopisu, ali i to spominjem jer se bavimo jezičkim čistunstvom.

Stoji: Na osnovu vašeg ponašanja na sajtu dobijate i prilagođene ponude u vaš e-mail sanduče.

Treba: Na osnovu svog ponašanja na sajtu, dobijate i prilagođene ponude u svoje imejl sanduče.

4. Izostavljena slova: bito (umesto bitno), kinskih (umesto kineskih) itd.

5. Pogrešna upotreba potencijala - ovaj glagolski oblik u drugom licu množine treba da glasi vi biste, a ne vi bi ste, kako je navedeno u tekstu. Ovo sam primetio u još nekim tekstovima u novom broju.
Najčešće se kod potencijala greši kada se kaže mi bi smeli, što nije ispravno. Nije ispravno ni mi bi smo smeli, već je ispravno samo mi bismo smeli.



Ima još primera gramatičkih, pravopisnih i stilskih nepravilnosti u ovom broju časopisa. Nisam imao nameru da ikoga omalovažavam i da ispravljam krivu Drinu. Jednostavno, u toku čitanja mi je skretalo pažnju ponavljanje grešaka.
Nikada na forumima ne kritikujem bilo čiji stil pisanja i ne ispravljam greške jer smatram da na forumima možemo da negujemo opušteniji stil pisane komunikacije.
U ovom slučaju imamo učestale greške u časopisu u čijem impresumu piše da postoji i lektor, te zbog toga mogu da budem sitničav.
Ne zameram autorima tekstova, ljudi rade svoj posao jako dobro, ali trebalo je da te njihove tekstove pregleda neko stručan.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
caine (4.7.2014), filpan (8.7.2014), Jan Čmelik (4.7.2014), JohnnyNT (5.7.2014), Mario Pavićević (4.7.2014), Rocker (4.7.2014), Sh0m1 (6.7.2014), todos (8.7.2014), Wolverine (4.7.2014)
Stara 4.7.2014, 16:27   #25
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Naravno, pitao sam te da das i primere jer je onda kritika mnogo konstruktivnija, inace potpuno razumem tvoj stav.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 17:07   #26
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
bojan1080 kaže: Pregled poruke
totalno idiotski, pises tekst, ne odrzavas konzilijum pa da svi zajedno odlucuju o buducnosti parceta hardvera ili softvera
U pitanju je tzv. "autorsko mi".

Jeste da je SK časopis, ali pročitaj bilo koji naučni rad u kome autor decidno iznosi svoje mišljenje. Nigde nećeš videti "ja", nego "mi".

Možda je ovo pregrub primer, ali ovo navodim iz tog razloga što i pojedinci to mogu s pravom da upotrebe u određenim situacijama. SK nije skup textova pojedinaca, već iza svakog texta stoji i urednik/ci, a čiji je posao (između ostalog) da "aminuje" textove. Samim tim, svaki text podrazumeva saglasnost mišljenja najmanje dvojice ljudi (autora i urednika), a o nekim temama i više ljudi. Zato se množina s pravom koristi.

Što se sintagmi poput "mišljenja smo" tiče, to je jezički pravilna forma, iako je "mislimo da" u svakodnevnom govoru daleko zastupljenija, uprkos tome što je nepravilna.

S druge strane, primedbe "Star-dustera" su sasvim na mestu i na tome mu u svoje lično ime zahvaljujem.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
bokela (4.7.2014), GoranSTX (4.7.2014), Wolverine (4.7.2014)
Stara 4.7.2014, 17:20   #27
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Ne znam, meni je skroz logično da se piše u množini.
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sun Tzu na korisnoj poruci:
Oggy (5.7.2014), Wolverine (5.7.2014)
Stara 4.7.2014, 17:22   #28
kotarac
Član
 
Član od: 9.1.2012.
Poruke: 78
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 22 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Neke greske se lako previde i ne treba prozivati ni autora ni lektora zbog po nekog izostavljenog zareza, upotrebe tudjice, posebno u ovakvom casopisu. Ali odvajanje negacije od glagola, sastavljeno ili odvojeno pisanje reci i slicno bi trebalo ispratiti kako treba.
kotarac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 17:33   #29
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Ja bih licno vise voleo da se koristi prvo lice jednine. Tekst mi je tako nekako zabavniji, upecatljiviji i licniji (duh), autor vise deluje kao stvarna osoba. Naravno, podrazumeva se da je taj tekst procitao i odobrio i urednik, nije potrebno koriscenje mnozine da bi se to naglasilo, tako da ne vidim nijednu prednost koju prvo lice mnozine ima nad jedninom.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 20:50   #30
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
U pitanju je tzv. "autorsko mi".

Jeste da je SK časopis, ali pročitaj bilo koji naučni rad u kome autor decidno iznosi svoje mišljenje. Nigde nećeš videti "ja", nego "mi".

Možda je ovo pregrub primer, ali ovo navodim iz tog razloga što i pojedinci to mogu s pravom da upotrebe u određenim situacijama. SK nije skup textova pojedinaca, već iza svakog texta stoji i urednik/ci, a čiji je posao (između ostalog) da "aminuje" textove. Samim tim, svaki text podrazumeva saglasnost mišljenja najmanje dvojice ljudi (autora i urednika), a o nekim temama i više ljudi. Zato se množina s pravom koristi.

Što se sintagmi poput "mišljenja smo" tiče, to je jezički pravilna forma, iako je "mislimo da" u svakodnevnom govoru daleko zastupljenija, uprkos tome što je nepravilna.

S druge strane, primedbe "Star-dustera" su sasvim na mestu i na tome mu u svoje lično ime zahvaljujem.

Problem sa upotrebom prvog lica jednine, barem problem koji ja vidim, može da predstavlja sledeća situacija:

Neko kome je manje-više nepoznata tradicija u redakciji može da vidi opis, da se zapita "Ma ko je kog đavola taj Aleksandar Dinić* i šta on zna?".

Elem, subjektivno obraćanje bi bila sasvim okej da je u pitanju blog ili YouTube kanal. U ovom slučaju cijenjeni autor iskazuje mišljenje iza koga stoji čitav časopis. Uostalom, uz svo dužno poštovanje kolega u redakciji, relevantnije je u očima prosečnog konzumenta časopisa (bilo kog, zapravo, ne samo SK) kada kažemo da je "Svet kompjutera" Watch Dogsima dodelo ocenu 61 nego kada bismo, primera radi, u razgovoru rekli "Eee, Jan Čmelik je popljuvao Watch Dogs."

Ukratko, osim u kolumnama i tekstovima koji se debelo oslanjaju na subjektivni utisak (što, imajte u vidu, recenzije nikako nisu, postoje univerzalni ("nepisani") kriterijumi), prvo lice jednije nema šta da traži.

*Kolege Dinić i Čmelik su pomenuti sasvim nasumično i za potrebe demonstracije, za slučaj da se neko od njih nađe prozvanim.


Hteo bih da se zahvalim, by the way, star-dusteru na ukazanim propustima lektora (i delom urednika). U sledećem broju ćemo se potruditi da svedemo na minimum sve moguće greške i propuste. Imajte u vidu da je lektor još uvek svež.

Poslednja ispravka: Wolverine (4.7.2014 u 21:04)
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Wolverine na korisnoj poruci:
Oggy (5.7.2014)
Stara 5.7.2014, 0:08   #31
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Tek sam počeo da čitam, pa nemam puno utisaka o broju, ali za sad moram da pohvalim Jana Čmelika za opis Watch Dogs-a. Svaka čast!
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
goranmax (5.7.2014), Wolverine (5.7.2014)
Stara 5.7.2014, 10:41   #32
BigVlada
Novi član
 
Član od: 29.12.2005.
Poruke: 16
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 18 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Prilično interesantan članak o novim tehnologijama, međutim deo koji se odnosi na kosmički brod sa warp pogonom je prenet iz stranih članaka bez ikakve provere tvrdnji.

Naime, taj warp pogon se odnosi na Alcubierre drive, spekulativnu tehnologiju čije su postavke (zajedno sa sličnim SF propulzivnim tehnologijama) testirane krajem prošlog i početkom ovog veka(1996. - 2002.) u okviru NASA Breakthrough Propulsion Physics Program-a sa veoma mršavim rezultatima. Dobra je samo kao tehnologija za 4X igre.

Meni se jako sviđa što vi pokušavate da pokrijete deo tema koje je pratila pokojna Galaksija, pogotovo jer nemamo dostojnu alternativu (National Geographic i domaći Popular Science su više žuta štampa baš zbog takvih warp drive članaka) ali morate biti još kritičniji prema izvorima.

btw. najsveobuhvatnija enciklopedija kosmičkih projekata je dobar početak za svaki (budući) članak o kosmičkim tehnologijama. Ili za nekog ko bi da pravi BARIS 2.
http://www.astronautix.com/

Korak dalje je kopanje po studijama slučaja u NASA elektronskim arhivama, ali to je ipak preterivanje za većinu potreba.
BigVlada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku BigVlada na korisnoj poruci:
Wolverine (5.7.2014)
Stara 5.7.2014, 12:36   #33
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Stvarno vam treba novi lektor, primetio sam na par mesta da je mozda njegov pokusaj ispravke uslovio besmislenim recenicama npr. str. 23. tekst 'Havaji na promaji', ide recenica :,, Proizvodjac svako malo predstavlja nove uredjaje, a moramo da priznamo da malo koji nije vredan paznje. '' (ko, uredjaj ili proizvodjac? )

BTW ja nikada ne razmisljam o tome kako koristim zapete u recenicama, nekako opalim po neku kada pomislim da treba da odvojim misaone celine i pre a, ali obavezno zveknem po jednu
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 13:01   #34
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Stvarno vam treba novi lektor, primetio sam na par mesta da je mozda njegov pokusaj ispravke uslovio besmislenim recenicama npr. str. 23. tekst 'Havaji na promaji', ide recenica :,, Proizvodjac svako malo predstavlja nove uredjaje, a moramo da priznamo da malo koji nije vredan paznje. '' (ko, uredjaj ili proizvodjac? )

BTW ja nikada ne razmisljam o tome kako koristim zapete u recenicama, nekako opalim po neku kada pomislim da treba da odvojim misaone celine i pre a, ali obavezno zveknem po jednu
Ne vidim šta ti tu nije jasno. Odnosi se na uređaj. Proizvođač je u jednini, nigde u toj rečenici ne postoji nijedan element koji bi mogao da te natera da pomisliš da se odnosi na više proizvođača.

Drugo, polaziš od toga da je to možda izmenio lektor - šta ako nije? Urednici imaju veću moć nad tekstom od lektora, pa će se neretko desiti da urednik kaže da "ostane tako", jer se zna na šta se misli. Uostalom, ta rečenica je jasna kao dan.

Takođe:

Citat:
Ivan Klajn u Rečniku jezičkih nedoumica kaže: ‚‚Zapeta je rusizam, kao i točka umesto tačka. Pravopisom iz 1960. usvojen je termin zarez, koji je danas definitivno prihvaćen u školama, pa nema razloga za vraćanje na zapetu."
Tako da vas molim, ako ćemo da ulazimo u duge rasprave o pravopisu (što može da rezultuje isključivo edukacijom obe strane), let us call things their right names.

Poslednja ispravka: Wolverine (5.7.2014 u 13:16) Razlog: lektura
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 13:04   #35
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Wolverine kaže: Pregled poruke
Ne vidim šta ti tu nije jasno. Odnosi se na uređaj. Proizvođač je u jednini, nigde u toj rečenici ne postoji nijedan element koji bi mogao da te natera da pomisliš da se odnosi na više proizvođača.

Drugo, polaziš od toga da je to možda izmenio lektor - šta ako nije? Urednici imaju veću moć nad tekstom od lektora, pa će se neretko desiti da urednik kaže da "ostane tako", jer se zna na šta se misli. Uostalom, ta rečenica je jasna kao dan.
Posebno ovaj deo ''Proizvodjac svako malo...'' Nije to kao npr. u recenici ,,Svako voli malo da popije'' , ovako kao sto je u tekstu napisano nema nikakvog smisla.

Poslednja ispravka: Dreamfall (5.7.2014 u 13:12)
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 13:12   #36
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Troluješ? "Svako malo" je prilog za učestalost, opušteniji doduše, ali kao što svi znamo (i što mi je u jednom trenutku rečeno eksplicitno) - ovo je Svet kompjutera, nije "Na Drini ćuprija". Čak se i legendary preminuli VojaM borio protiv uštogljenog stila, posebno u "ozbiljnijem" delu časopisa (SI jednostavno nikada nije patio od "uštogljenosti", budući da mu je zabava glavna tema).
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 13:20   #37
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Wolverine kaže: Pregled poruke
Troluješ? "Svako malo" je prilog za učestalost, opušteniji doduše, ali kao što svi znamo (i što mi je u jednom trenutku rečeno eksplicitno) - ovo je Svet kompjutera, nije "Na Drini ćuprija". Čak se i legendary preminuli VojaM borio protiv uštogljenog stila, posebno u "ozbiljnijem" delu časopisa (SI jednostavno nikada nije patio od "uštogljenosti", budući da mu je zabava glavna tema).
Ne, cuo sam da ga dosta koriste Hrvati, i zvuci mi jako neprirodno, ovde je upotrebljen tako da recenica zvuci jako besmisleno, posebno zbog toga sto ja ocekujem da umesto tog priloga cujem nesto drugo sto mi zvuci prirodnije.

EDIT: Moram da pohvalim tekst o Wildstar-u (ili sto bi rekli Vajldstaru ), odlicno napisan tekst.
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dreamfall na korisnoj poruci:
Wolverine (5.7.2014)
Stara 5.7.2014, 13:25   #38
Jan Čmelik
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Elona
Poruke: 146
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 124 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Koliko znam, "svako malo" je nepravilno i umesto toga se koristi npr. "svaki čas". "Svako malo" je... nekako besmisleno. U redu je u rečenici koja počinje sa "Svako malo dete..." npr.
Jan Čmelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Jan Čmelik na korisnoj poruci:
Dreamfall (5.7.2014), filpan (8.7.2014)
Stara 5.7.2014, 13:33   #39
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Ne, cuo sam da ga dosta koriste Hrvati, i zvuci mi jako neprirodno, ovde je upotrebljen tako da recenica zvuci jako besmisleno, posebno zbog toga sto ja ocekujem da umesto tog priloga cujem nesto drugo sto mi zvuci prirodnije.
Vidiš, meni neprirodno zvuči "zapeta". Poslednji put sam je čuo kod profesora srpskog jezika u srednjoj školi, kada nam je objašnjavao zašto preferira "zarez". Kao neko ko se bavi jezicima moram skrenem pažnju da je jezik ogroman pool vokabulara, posebno naš, koji je krcat pozajmicama. Prilog "svako malo" je, verovao ili ne, vrlo čest u srpskom jeziku. Ruku na srce, iako nam je zemlja mala, jezik (u odnosu na teritoriju na kojoj se koristi) nikako nije, razumljivo ako neko ne zna za određen izraz, ma koliko on bio čest.

"Svako malo" je na mestu sasvim. Engleski ekvavilent bi bio "every now and then".

Razlog za korišćenje opuštenijeg stila (kojim suvereno u časopisu vlada Miodrag Kuzmanović, da rešimo muke HD Bojana (1080)) leži u želji časopisa da se zbliži sa čitaocem
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 13:46   #40
Jan Čmelik
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Elona
Poruke: 146
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 124 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Wolverine kaže: Pregled poruke
"Svako malo" je na mestu sasvim. Engleski ekvavilent bi bio "every now and then".
Zar se u tom slučaju ne koristi "malo-malo"? Mada mi se ni taj oblik ne sviđa, pre bih rekonstruisao rečenicu.

Elem, "svako malo" se desi da teme o novom broju SK krenu skroz pogrešnim tokom, ne bi valjalo da se ponavlja ista priča... pogotovo ne zbog ovakve sitnice.
Jan Čmelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jan Čmelik na korisnoj poruci:
Wolverine (5.7.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com