Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.6.2012, 14:08   #1
yahhoo
Veteran
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Urmenhaza
Poruke: 1.174
Zahvalnice: 465
Zahvaljeno 43 puta na 40 poruka
Određen forumom Fedora 17

Skoro sam nabavio Fedoru 17 i strasno je dobar operativni sistem. Imam graficku amd 6670 i integrusu 4250. E sad problem je u tome sto sa integrusom 4250 sve radi odlicno ali cim aktiviram u biosu 6670 pri ucitavanju Fedore pojave se crvene tackice(graficka radi u windowsu perfektno), tj. na onom log in screenu. Cim ukucam password pojavi se crni ekran sa milion informacija(kao u dosu) i ceo kompjuter zakuca. Moram da restartujem. Da li postoji neko resenje da amd 6670 proradi. Trazio sam po forumima resenje i nisam nasao ni jedno. Tj. neki kazu da skinem beta drajvere. Verzija 12.6. To sam i uradio. Ali ne znam kako da ih instaliram jer nije preko yum komandi. Ako neko ima neko resenje molim za pomoc. Hvala
yahhoo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2012, 15:46   #2
yahhoo
Veteran
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Urmenhaza
Poruke: 1.174
Zahvalnice: 465
Zahvaljeno 43 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Uspeo sam da pokrenem instalaciju ali kaze da mi fale neki alati za instalaciju i da ne bi bilo pametno forsirati instalaciju bez alata jer sistem moze biti ne stabilan. Da ne zna neko koji su to alati?

" Check if system has the tools required for installation.
fglrx installation requires that the system have kernel headers. /lib/modules/3.3.4-5.fc17.x86_64/build/include/linux/version.h cannot be found on this system.
One or more tools required for installation cannot be found on the system. Install the required tools before installing the fglrx driver.
Optionally, run the installer with --force option to install without the tools.
Forcing install will disable AMD hardware acceleration and may make your system unstable. Not recommended. "
yahhoo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2012, 16:10   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Godinama je uputstvo na http://forums.fedoraforum.org/showth...t=155503&pp=10 bilo Biblija za instalaciju ATI drajvera na Fedori. Obrati pažnju šta je autor napisao u prvoj poruci kad je stigla na red Fedora 16.

Citat:
I haven't bothered to do a F16 guide as the catalyst driver is complete garbage.
Do yourself a favour and use the open source Radeon driver, if this isn't good enough BUY A NVIDIA CARD INSTEAD.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
yahhoo (10.6.2012)
Stara 19.6.2012, 14:00   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Citat:
BUY A NVIDIA CARD INSTEAD
kakav savet...

Taj ATI drajver sto skines ce biti .run fajl -na primer: "ime_drajvera.run"
navigiraj u terminalu do direktorijuma gde ti je taj run fajl:
ako je u npr home/user/downloads:

cd /home/user/Downloads

sudo chmod +x ime_drajvera.run

sudo ./ime_drajvera.run

pratis uputstva programa za instaliranje, sacekas da se instalacija zavrsi.

restartujes racunar i imas instaliran ATI drajver

Poslednja ispravka: Laskaris (19.6.2012 u 14:49)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2012, 15:49   #5
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
kakav savet...
Apsolutno na mestu. Catalyst drajveri za Linux su čisto đubre i to nebitno da li ih preuzimaš iz repoa ili direktno sa AMD sajta. U 2D režimu nagledaćeš se neobjašnivih artefakata na slici tipa crnih fleka i dumpova iz video memorije kartice. U 3D režimu određene igre odbijaju da prepoznaju DirectX 9, ili zahtevaju da se neki od parametara podrške za 3D potpuno isključe u WINE-u (tipa vertex shadera), slika je skoro uvek načičkana đubretom iz video memorije, aplikacije koje zahtevaju recimo OpenGL uopšte ne mogu da detektuju podršku drajvera za taj standard itd. itd.

Znam da je vlasnicima ATI (AMD) karitca teško da prihvate činjenicu da njihov mezimac nije pogodan za grafičke egzibicije u Linuxu ali tako je kako je. Za pozitivno iskustvo u grafički intenzivnim aplikacijama na Linuxu bitno je da i hardverski i softverski delovi podrške budu dobri. Hardver je što se tiče oba tabora relativno izjednačen dok su nvidia drajveri za Linux svetlosnim godinama ispred AMD-ovih koji čak ne prelaze ni granicu upotrebljivosti.

Ako imate AMD karticu i ne koristite 3D intenzivne aplikacije na Linuxu (igre, Google Earth itd.) Open source Radeon drajveri su ubedljivo najbolje rešenje. Za sve preko toga nvidia jednostavno rulez, nepobitan fakat koji može da potvrdi kompletna Linux zajednica.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2012, 17:35   #6
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Artefakti? Nisam primetio a moram da priznam da se cak i gram na linuxu .cak sam igrao i nekoliko directX 9 naslova u poslednje vreme. ATI proprietary drajver ima taj glupi tearing ali se i to resava ili iz katalist kontrol centra ili ako se koristi gl kao output drajver u video plejeru. OpenGL i ATI na Linuxu jeste "nesto slozenija prica" tu svakako imas pravo. Tragicno svakako nije. Nvidia za linux jeste bolje resenje, to je bez sumnje tacno.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 15:19   #7
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Smorih se od Minta i Ubunta, nekako je sve lako, pa bih ja hteo da zagrizem malo tezi zalogaj. Hteo bih da se malo poigram sa Feedorom, lepo mi zvuci ime i vidim da se bazira na RedHat linuxu. Nasao sam knjigu po pristojnoj ceni, ali je izdanje iz 2004 godine. Da li to mozda predstavlja problem?

Citat:
Naslov: Kompletni priručnik: Red Hat Enterprise Linux & Fedora Edition
Autor: Richard L. Petersen
Izdavač: CET, Beograd
Godina izdanja: 2004.
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 15:36   #8
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Realno, ono što imaš da naučiš u Fedori možeš naći i po forumima, nije ona baš neki zalogaj, mada opet nije sve toliko user frendly kao u Mintu. Tako da samo za Fedoru ti knjiga nije potrebna, ali ako hoćeš oko RH-a da se baviš onda ok. Ali ne znam baš koliko je pametno kupovati tako matoru knjigu, posebno što ne verujem da je baš jeftina. Sko hoćeš malo veći zalogaj, probaj Arch, imaš neverovanto dobar wiki gde nema šta nema, samo treba čitati.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 16:03   #9
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Realno, ono što imaš da naučiš u Fedori možeš naći i po forumima, nije ona baš neki zalogaj, mada opet nije sve toliko user frendly kao u Mintu. Tako da samo za Fedoru ti knjiga nije potrebna, ali ako hoćeš oko RH-a da se baviš onda ok. Ali ne znam baš koliko je pametno kupovati tako matoru knjigu, posebno što ne verujem da je baš jeftina. Sko hoćeš malo veći zalogaj, probaj Arch, imaš neverovanto dobar wiki gde nema šta nema, samo treba čitati.
RedHat=CentOS=Fedora, Arch je nesto drugo. Posto se spomenuta trojka najvise koristi za servere, razmenu podataka, izbor je logican. Nije toliko skupa knjiga, 500rsd +CD, samo ne znam koliko se toga promenilo, ali mislim da je sve isto kada se radi terminalu, komande se ne menjaju, samo fasada- interfejs
Znam za Arch-a, imam poznanika koji je programer i kune se u Arch-a, nista drugo ga neinteresuje
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 16:20   #10
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Onda bolje uzmi CentOS ako već pucaš isključivo na tu familiju. Ispod haube se sigurno nije ništa radikalno promenilo, ali opet neke sitnice sigurno jesu, a upravo one ti mogu zadavati muke kada se susretneš sa njima u radu, a ti učio u knjizi drugačije.
Evo ja nisam programer (čisto sumnjam da ću ikada biti), koristim Arch da bih naučio nešto malo više o Linuxu i za običan svakodnevni rad, ali se isto kunem u Arch.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 17:34   #11
kmilos
Član
 
Član od: 19.3.2009.
Poruke: 72
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 24 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Fedora 17 je uvela nekoliko promena što se tiče organizacije fajl sistema [1], tako da će možda biti nekih značajnijih razlika u odnosu na knjigu pored sučelja. (Usput, F18 samo što nije izašla ako želiš da se igraš.)

Mada kao što kaže blast beat, možda bolje probaj i detaljno izuči poslednji CentOS 6.x (baziran na Fedori 12 čini mi se), koji će imati više zajedničkog sa priručnikom, pa posle probaj bleeding edge. (F18 će biti baza za RHEL/CentOS 7.)

[1] http://fedoraproject.org/wiki/Features/UsrMove
kmilos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 20:56   #12
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Artefakti? Nisam primetio a moram da priznam da se cak i gram na linuxu .cak sam igrao i nekoliko directX 9 naslova u poslednje vreme. ATI proprietary drajver ima taj glupi tearing ali se i to resava ili iz katalist kontrol centra ili ako se koristi gl kao output drajver u video plejeru. OpenGL i ATI na Linuxu jeste "nesto slozenija prica" tu svakako imas pravo. Tragicno svakako nije. Nvidia za linux jeste bolje resenje, to je bez sumnje tacno.
Kakvi crno tragično, meni ATi radi sa drajverima iz repoa u 3d bez ikakvog tearinga, artefakata i sl. a koliko je Nvidia bolja na Linuxu to se vidi i po ovom komentaru.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2012, 21:31   #13
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
a koliko je Nvidia bolja na Linuxu to se vidi i po ovom komentaru.
Po onome što sam ja čitao i po sopstvenom iskustvu, jedino su drajveri za novije grafičke problematični. Dok smo mi koji nemamo para za novu Nvidia grafiku prezadovoljni sadašnjim drajverima za karte od pre godinu, dve.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2012, 10:48   #14
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Fedora 17

ATI opensource drajver se nesto popravio u smislu power managementa. Probao sam Lubuntu 12.10 sa 3.5 kernelom i ventilator se zaista manje cuje. Kada je laptop na bateriji ne cuje se uopste uz odrzane performanse ali trajanje baterije jeste krace nego sa fglrx drajverom. Nije jos to sve idealno (daleko od toga) ali s obzirom koliko malo ATI-AMD saradjuje sa linux zajednicom jeste postignut neki napredak.
A sto se Fedore tice..uopste mi nije jasno kako se tri godine iste stvari provlace kao bugovi. Jeste postala upotrebljiv operativni sistem iako je polje beta testiranja RH ali zasta nema smisla da neki bugovi (kao sto su nemogucnost menjanja pozadinskog osvetljenja na odredjenom tipu hardvera) prezivljavaju godinama (a nema tih problema na drugim distroima). Instalirati fglrx drajver na Fedori ravno je kosmaru. Skoro nikada mi nije uspelo da iz prve proradi a svaka promena kernela je tezak stres sto se drajvera tice Fedoru zaista treba shvatiti samo kao igracku.

Poslednja ispravka: Laskaris (25.10.2012 u 12:11)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fedora 15 "Eximing Device Storage" Problem clzola Slobodni softver 0 28.8.2011 23:47
minimalni zahtevi za fedora 8 core ghost32 Slobodni softver 8 25.8.2011 18:11
Fedora 13 Goddard holodoc Slobodni softver 7 26.5.2010 1:00
Fedora pitanje Lich_king2 Slobodni softver 12 26.2.2009 9:51
Fedora 9 Sulphur holodoc Slobodni softver 39 18.11.2008 4:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com