Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.4.2011, 13:55   #21
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Ja koristim Arch, i samim tim najsveziji softver. Ali je Arch sa GNOME-om neuporedivo brzi od Ubuntu-a sa istim verzijama. To sto oni ne mogu najbolje da uklope pakete pa radi sistem sporije je njihov problem. Koliko je samo ljudi imalo problema sa Ubuntu-om i nvidia grafikom sto se tice boot-up-a u poslednjih godinu dana. Mint je u svakom slucaju ispeglani Ubuntu, a samim tim je i bolji. Nisam od tih korisnika koje spominjes. Da jesam sigurno bih govorio pocetnicima da koriste Arch.
Sto se konkretnog slucaja tice, player1 je rekao da hoce da NAUCI nesto o Linux distibucijama, pa zasto mu onda podturati pod nos Ubuntu i obican Mint. Ne mora bas od samog pocetka da krene ako vec zeli da nauci. Mada realno, dok nisam stavio Arch prvi put, moje znanje o Linuxu je bilo nikakvo, tek od Archa je krenulo ucenje. Ali mora da se upozna prvo sa time kako Linux distribucije izgledaju i funkcionisu, pa onda da ide dalje...
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2011, 14:57   #22
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
...Od kada je Ubuntu doživeo masovan proboj među obične korisnike jedan broj korisnika Linuxa je doživeo krizu svog posvećenog položaja i počeli su da reaguju na pominjanje Ubuntu-a kao da je u pitanju Windows. Kao što rekoše jednoj devojci na drugom forumu: "Ubuntu - to se ne računa. To je sistem glup ko' Windows, moraš da imaš neku geekovsku distribuciju da bi bila pravi Linux korisnik." Ali ovo je tema za debatu iz masovne psihologije a ne za IT forum....
Bravo, Nergal, ovo je jedno od najboljih objašnjenja novog geekovskog trenda da se pljuje Ubuntu.
Apropo ove teme - pitanje je tako postavljeno da nije ni čudo da je uvelo u ovu vrstu diskusije. Ko je bolji? Večito pitanje. Boca ili River Plate? Windows ili Linux? Koja Linux distribucija? Za sve ovo nema tačnog odgovora. Najbolje je ono što je tebi najbolje. Kada si saznao kako izgleda fudbalska lopta, ne verujem da si na forumu postavio pitanje "Ko je bolji Zvezda ili Partizan" da bi odabrao za koga ćeš navijati. Sve je stvar ličnih preferencija, a Linux ti barem nudi dovoljan izbor. To ti je kao izbor devojke. Biraš od onoga što ti je dostupno, što ti se učini simpatičnim, malo probaš, možda i pitaš prijatelje znaju li nešto o dotičnoj (i na kraju to i ne poslušaš), pa odabereš. Nekada se zaljubiš i na prvi pogled, nekad tek na drugi-treći. Nekad se to završi brakom, nekad razvodom, a u težim slučajevima i pesničenjem. Izbor. Sve je stvar izbora, a mogućnost da biraš je ono što je u stvari kvalitet...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 23:52   #23
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Ja coveku savetujem Ubuntu posto oce da nauci osnove.
To je odlicno za pocetnike a ipak se ponesto mora uraditi sam.

Posle nek predje na Mint /onaj Ubuntuov derivat kako kazu/ kad vise ne bude zeleo da se smara sa sistemom nimalo.
Ako odmah proba Mint nece se ni truditi da nauci nesto o linuksima jer sve je na izvolte .


ps. I da, Partizan naravno
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 8:32   #24
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

I šta je na kraju player1 izabrao? Kakvi su utisci i kako ide sa testiranjem?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 9:52   #25
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Jos radim na tome.
Javicu kad bude odluceno.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 10:27   #26
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Pa lepota linuks sveta je bas u raznolikosti ponude. OK, ovo je samo naizgled raznolikost jer ima u sustini par velikih "grana" a ostali se tu cesu i malo kao nesto razvijaju. U svakom slucaju bih preporucio Ubuntu za pocetak - radice pod default Gnome okruzenjem cak i na ispodprosecnom laptopu sasvim solidno. Debian tj njegovog "tatu" sam probao i sta reci..dobar je ali bazu kakvu ima Ubuntu mogu sve ostale distribucije samo da sanjaju. Ako je nekome sistem "bloated" uvek se moze preci na neku "osisanu" verziju tj instalirati manje zahtevno okruzenje. Ja licno volim LXDE jer XFCE i nije vise bas tako lagan. Dakle Lubuntu. Lagan je, brz, a ima sve prednosti "velikog" brata tj ogromnu bazu programa u repozitorijumima. Secam se da mi se graficki pre par godina dopao mali Puppy linux ali su mu repozitorijumi katastrofalno zastareli pa maltene sve instalacije idu "rucno".

e da: ako imas ATI grafiku spremi se da budes pomalo neprijatno iznenadjen losim drajverima pod bilo kojim distroom. Pod linuxom je nvidia (za sada) daleko bolji izbor.

Poslednja ispravka: Laskaris (8.4.2011 u 10:49)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 11:25   #27
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Već ako si toliko neodlučan probaj nešto od ovoga, i šta ti najviše leži installiraj to...

Ubuntu
Mint
openSuse
Fedora
PCLOS
Mandriva
Sabayon
Chakra

Isprobaj sve ove, pa ćeš naći neku koja ti odgovara. Moji lični favoriti su Ubuntu i Chakra...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 14:28   #28
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Chakru sigurno predlazes zato sto je zasnovana na arch linuxu.
Moja prva ozbiljna distribucija je bila Arch, prakticno nisam imao nikakvo predznanje. Ali ako nisi spreman da se malo pomucis, onda je moj predlog Mint. Ali ako hoces nesto vise da naucis onda definitivno Arch.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 21:50   #29
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Poenta operativnog sistema je da bude prost. U vremenu gde je sve veca ekspanzija os-ova prilagodjenih ekranu osetljivom na dodir pricati kako je nesto njesra zato sto je skoro sve na klik-klik, a konzola je jelte cool je stvarno...

@player1 Bio sam u slicnoj nedoumci pre par godina, probao dosta distroa i na kraju ostao na Ubuntu-u. Najveca baza i najbolja podrska, a najmanje problema u startu.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 23:42   #30
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Ajd' i ja da preporučim Ubuntu. Ali sa KDE. Tj. Kubuntu. Trenutno aktuelna verzija Ubuntua dolazi sa Gnome 2. Za nekoga ko tek počinje, može da bude dodatna komplikacija da radi par nedelja na jednom okruženju, a da zatim mora da se prilagođava nekom drugom (krajem aprila izlazi nova verzija Ubuntua, ali će umesto Gnome podrazumevano okruženje biti Unity, što može da zbuni, naročito zbog činjenice da se pojavio i Gnome 3 koji je drastično drugačiji od dvojke).
Upravo zbog toga preporučujem Kubuntu, koji ima sve ono dobro od Ubuntua, neće praviti problema oko drastičnih promena okruženja (barem još neko vreme), a KDE je sada potpuno stabilan i funkcionalan, a još i lepo izgleda i nije se pogubio u prilagođavanju tabletima i netbukovima (postoji varijanta i za njih, ko voli...). Sa izlaskom verzije 4.6.2 pre neki dan, ispravljeni su neki sitni bugovi, što je dodatna prednost. U mojoj firmi imamo 5 računara koji rade pod kubuntuom i niko sa njima nema ni najmanji problem...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 9:08   #31
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Zašto niko nije preporučio Debian? Odlična distribucija, stabilna pre svega.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 10:22   #32
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
Deusdies kaže: Pregled poruke
Zašto niko nije preporučio Debian? Odlična distribucija, stabilna pre svega.
Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
@player1

... Moja ti je preporuka da oprobas CentOS, SuSE, Fedoru, RedHat ili Debian, najveci akcenat na CentOS...
Bilo je preporuke, verujem da nisi citao svaki post.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 11:46   #33
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
Deusdies kaže: Pregled poruke
Zašto niko nije preporučio Debian? Odlična distribucija, stabilna pre svega.
Nemanja i ja smo preporucivali Mint Debian, koji je jos vise okrenut pocetnicima, ili bas Debian testing, ali niko se ne slaze s nama.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2012, 21:09   #34
Rajko92
Veteran
 
Član od: 27.7.2008.
Poruke: 511
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 79 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rajko92
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Godinu ipo dana kasnije... Player1, jesi li izabrao nesto uopste i imas li nesto da kazes?

Ja sam vec dugo na Ubuntuu, i nekako mi se cini da se ne slaze najbolje sa mojim hardverom. Resio sam da predjem na nesto stabilnije (bar za mene stabilnije, ne pocinjite raspravu), pa bih voleo da cujem neki savet, sta se to promenilo za ovih vise od godinu dana. Malopre sam pokusao da instaliram Mint, ali pred kraj instalacije prijavljuje gresku (ne moze da instalira grub2, ili sta vec) i zbog toga uopste ne moze da se butuje. Moguce da se to desava zbog toga sto sam pokusavao da ga instaliram preko flash-a.

Dakle, treba mi stabilan sistem, koji cu koristiti pre svega za programiranje, gledanje filmova i surf. Verujem da i nema neke preterane razlike u ovim stvarima izmedju distribucija, ali u svakom slucaju hocu da probam nesto drugo.
Rajko92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2012, 21:16   #35
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Sabayon i Linux Mint Debian Edition, oba su rolling release distroa. Ovo što neće grub da instalira je neki drugi problem, nije zbog toga što je instalacija sa fleša. Možda nisi stavio dobru lokaciju za grub u toku instalacije.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Rajko92 (27.11.2012)
Stara 27.11.2012, 21:19   #36
Rajko92
Veteran
 
Član od: 27.7.2008.
Poruke: 511
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 79 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rajko92
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Probao sam dva puta da instaliram, drugi put sam ostavio da sistem sam odradi potrebno particionisanje, ali javlja istu gresku. Kad sam kucao na googlu gresku koju je javljao, video sam da su i ostali koji su to prijavljivali pokusavali instalaciju sa flash-a.

Debian sam probao, i u principu mi se svideo. Videcu da probam taj Mint Debian. Koliko je stara ta distribucija, tj. radi li se jos uvek na njoj?
Rajko92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2012, 21:45   #37
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Kao što rekoh Mint Debian je rolling release distro. Zasnovan je na Debian testingu i kada ga jednom instaliraš, samo radiš update s vremena na vreme, nema potrebe za instalacijom novih verzija. Debian se aktivno održava, ništa tu ne brini, Mint ekipa se samo pobrinula da doda neke sitnice na njega.
Što se tvog problema tiče, ja tipujem na to da je po defaultu ostalo da je lokacija gruba fleš, a ne hard disk kao što bi trebalo. Ume to da se desi. Tako da u toku particionisanja, dole moraš izabrati svoj hard disk jer je 99% selektovan fleš.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2012, 21:47   #38
Rajko92
Veteran
 
Član od: 27.7.2008.
Poruke: 511
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 79 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rajko92
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Selektovao sam dole hard disk, nije to u pitanju. Hvala u svakom slucaju.
Rajko92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2012, 22:12   #39
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
Rajko92 kaže: Pregled poruke
Godinu ipo dana kasnije... Player1, jesi li izabrao nesto uopste i imas li nesto da kazes?
Nisam. Sada sam profesionalno duboko vezan za Windows, i namam nameru da koristim Linux do daljnjeg...

Ako dodje do neke promene svakako cu uzeti u obzir sve receno u ovoj temi.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2012, 0:47   #40
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Koji linux je najbrzi? koristio bih ga sa kde...
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koju ploču uzeti? gogi77 ŠDK - Osnovne komponente 46 28.9.2012 10:25
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Želeo bih da isprobam i taj čuveni Linux... stepanov Slobodni softver 190 24.6.2009 18:43
Linux (konačno) prešao 1% laikexpert Slobodni softver 16 4.5.2009 13:57
Dvorak voli Linux laikexpert Slobodni softver 0 13.3.2009 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com