Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2018, 12:11   #1
k750
Član
 
Član od: 10.8.2008.
Poruke: 249
Zahvalnice: 180
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Pitanje u vezi kupovine monitora

Pozdrav svima,
Našao sam dobar monitor 21" za dobru cenu (jer je to monitor mog druga ).
E sad, ima jedan problem. Kada je leto-vrućine, tada slika na monitoru nakon par sati rada počne da treperi, onda je potrebno da se monitor ugasi na dugme na par minuta i opet radi dobro (recimo narednih pola sata) pa onda opet mora da se isključuje i uključuje.
Ne znam, ne razumem kakav je to kvar, pa zbog toga pitam vas, kakav je kvar u pitanju, da li možda znate neke od mogućih kvarova? Koliko košta ta popravka? Da znam da li mi se isplati da kupim i doplatim za popravku, možda se i ne isplati ako je popravka skupa, pa mi se više isplati da kupim neki drugi monitor.
Takođe još jedno amatersko pitanje. Da li monitor traži napajanje na koje je povezana matična ploča? Pitam "za svaki slučaj", jer imam slabo napajanje za današnje uslove (220V) i želim da rešim sve nedoumice koje imam u vezi kupovine monitora

edit: izvinjavam se zbog greške prilikom kucanja naslova ove teme
k750 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2018, 19:37   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi kupovine montiroa

Nešto je na tom monitoru blizu svog kraja čim se tako ponaša. Da li je neka elektronika, loš lem negde u monitoru koji reaguje na promenu temperature ili najgori slučaj - lampe (ako je u pitanju malo stariji LCD verovatno koristi CCFL lampe umesto LED-a) teško je reći, a u slučaju lampi teško i popraviti ako ne mogu da se nađu zamenske. Ja ti ne bih preporučio da rizikuješ i lomataš se sa monitorom koji već ima takve simptome.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
k750 (22.2.2018)
Stara 21.2.2018, 20:29   #3
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Pitanje u vezi kupovine montiroa

Citat:
k750 kaže: Pregled poruke
Našao sam dobar monitor 21" za dobru cenu (jer je to monitor mog druga ).
E sad, ima jedan problem. Kada je leto-vrućine, tada slika na monitoru nakon par sati rada počne da treperi, onda je potrebno da se monitor ugasi na dugme na par minuta i opet radi dobro (recimo narednih pola sata) pa onda opet mora da se isključuje i uključuje.
Pa kako je onda dobar monitor?!?
Batali..
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku shrafko na korisnoj poruci:
k750 (22.2.2018)
Stara 22.2.2018, 13:38   #4
k750
Član
 
Član od: 10.8.2008.
Poruke: 249
Zahvalnice: 180
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi kupovine montiroa

U pravu ste.
Kakav monitor mogu da dobijem do 40-50e? Konkretno, ne treba mi ni za sta posebno. Želeo bih što veći, zbog užitka gledanja filmova, e sad do te sume koji izbor je najbolji? Ne znam, boje i kvalitet slike jesu bitni, šta znam našao sam mac monitor za 75e od 24". Ali, da li ima neki monitor do recimo 40e iste veličine, i zašto je mac monitor toliko bolji? Da li je razlika baš baš velika? Za obožavaoce i fanatike verujem da je razlika velika ali za obične korisnike... šta je to bitno na šta treba obratiti pažnju? Znači, pitanje zašto kupiti mac a ne neki ASUS ili sl., istih dimenzija s tim što je mac skuplji, verovatno i mnogo bolji ali za običnog korisnika to ne predstavlja ključ s obzirom da je akcenat na uloženom novcu?
k750 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2018, 14:14   #5
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Pitanje u vezi kupovine montiroa

Šteta što ovde nije DukeofSerbia, čovek je stvarno stručnjak za monitore, ja uglavnom baljezgam

Čini mi se da za 50ak E imaš uglavnom dijagonale do 22 inča (odnosno 21.5) sa TN matricom, koja je navodno bolja za igre i brze promene kadrova ali slabija što se tiče reprodukcije boja i uglova gledanja u odnosu na IPS i VA matrice (i novije vrste ekrana, u koje se stvarno ne razumem). Verovatno se to ipak sve svodi na lični ukus, ja već skoro 10 godina koristim prepotopski BenQ 222Wa (i to analogni) sa TN matricom i do sada mi je bio više nego dovoljan - i za filmove i igre i rad, što naravno ne znači da sada nema mnogo boljih monitora u ponudi, ali navikao sam nekako...

Iskreno, ako ćeš prevashodno da gledaš filmove, ja bih probao da nađem neki sa malo većom dijagonalom (tipa 27 inča), viđao sam ih po oglasima za 70-80 E. Oni su 1920x1080, pikseli su za moj ukus malo veći na toj dijagonali, ali za gledanje filmova su taman.

Mac proizvodi su skupi sami po sebi, nisam siguran da cena uvek opravdava i razliku u kvalitetu u odnosu na PC komponente. Ne sporim da su verovatno dobri, ali to mu više dođe kao lifestyle varijanta
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2018, 17:22   #6
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi kupovine montiroa

Citat:
k750 kaže: Pregled poruke
U pravu ste.
Kakav monitor mogu da dobijem do 40-50e? Konkretno, ne treba mi ni za sta posebno. Želeo bih što veći, zbog užitka gledanja filmova, e sad do te sume koji izbor je najbolji? Ne znam, boje i kvalitet slike jesu bitni, šta znam našao sam mac monitor za 75e od 24". Ali, da li ima neki monitor do recimo 40e iste veličine, i zašto je mac monitor toliko bolji? Da li je razlika baš baš velika? Za obožavaoce i fanatike verujem da je razlika velika ali za obične korisnike... šta je to bitno na šta treba obratiti pažnju? Znači, pitanje zašto kupiti mac a ne neki ASUS ili sl., istih dimenzija s tim što je mac skuplji, verovatno i mnogo bolji ali za običnog korisnika to ne predstavlja ključ s obzirom da je akcenat na uloženom novcu?
Ja sam moj stari Philips 220e monittor (TN panel 21.5'', 5god bio kod mene) prodao za 4 soma dinara (mogao sam i 5k da uzmem ali sam prodao drugaru) tako da za 50 evrica imas da biras monitore te vrste (polovno naravno na KP i sl.). A to je inace bio izvanredno ocuvan monitor sa nijednom ogrebotinicom a kamoli nekim drugim nedostatkom. Obrati paznju pri kupovini i ne kupuj od sumnjivih likova
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2018, 11:34   #7
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi kupovine monitora

Kupovina novog monitora ti je macka u dzaku (ali zbog zakona o kupovini na daljinu imas mogucnost povrata novca vracanjem monitora u roku od 14 dana pa mu to dodje kao olaksavajuca okolnost). Ekhm, kupovina polovnog monitora za 40e-50e se svodi bukvalno na srecu. Uglavnom to su stariji monitori, koj vec i onako spadaju u low cost segment, sto mu opet dodje, losije komponente manji vek trajanja.
U sustini, cak i da imas konkretan model, niko ti sa sigurnoscu ne moze dati preporuku. Ono sto zelim da kazem je da bi ti najsigurnija varijanta bila ukoliko bi licno mogao da pogledas kako radi monitor koji si se odlucio da kupis cisto da vidis da li ti odgovara slika da nema neke vidljive i izrazene mane (probijanje osvetljenja, mrtve pixele ili neke druge defekte). Sto se dugotrajnosti tice tu vec nemas mogucnost nekakvog uticaja.
Arcibalde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Savet u vezi kupovine Samsungovog monitora MAXMAGNUS Šta da kupim? 6 16.8.2013 1:32
pomoc u vezi kupovine monitora benq 2420hd ulibor ŠDK - Foto i audio/video 9 8.4.2013 20:11
Pomoc oko kupovine monitora 22 inca Emperor Offman ŠDK - Grafika 22 9.2.2010 21:26
pitanje u vezi grafichke i monitora *1LaStDaNcE* ŠDK - Grafika 27 25.7.2008 3:06
Pomoć oko kupovine TFT monitora (do 160 evra) Aleksandar1985 ŠDK - Grafika 67 8.7.2008 3:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com