Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2008, 17:05   #1
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Da li je potrebno imati FIREWALL na računaru?

Neki kazu da se obavezno mora imati, a neki kazu da je nepotreban i da samo koci racunar i da njegov posao solidno odradjuje anti-virus program...

STA JE TACNO??? DA LI GA TREBA IMATI ILI NE ...I ZASTO???
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 17:15   #2
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Sve zavisi i od tebe. Da li samo surfujes i skidas sa legalnih sajtova ili ides na warezz i XXX sajtove.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 17:56   #3
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Pa ovu temu sam otvorio zbog svih korisnika foruma jel je ovo jedno od cesce postavljanih pitanja i dilema... A sto se mene licno tice moj surf je ogranicen na skidanje muzike, filmova, posecivanje foruma i tako nekih korisno edukativnih sajtova,itd... nista toliko opasno po moju masinu ali sam u zadnje vreme meta nekih ne toliko opasnih virusa pa sam zato postavio pitanje da li korisnik koji je povezan na NET mora imati firewall program...
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 17:56   #4
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Po mom misljenju, obicnom korisniku je apsolutno nepotreban. Nikad ga nisam koristio i nikad nisam imao problema (a posecujem razne sajtove), sasvim je dovoljan neki anti-virus i neki anti-spyware. Par puta sam probao, cisto iz radoznalosti, i samo mi je pravio probleme sa LAN-om, kako god ga podesio (Windows-ov i ESET-ov samo, verovatno su drugi bolji, Komodo npr.).
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 18:56   #5
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

@toxic

Jeli jel' vozis auto bez kocnica????

Dapper, sad cu malkice da smaram, ali samo da ti priblizim poentu

Ti treba spijunka na vratima/kamera?
Ne treba ti 95%, ali sta je sa onih 5%?
Firewall ti uglavnom sluzi da ti stavi do znanja sta se sve desava na tvom racunaru (koji program trazi pristup internetu, ko (sta) zeli da pristupi tebi (i kakve su mu namere)).
Osoba koja ti kaze da ti FW ne treba je u sustini nedovoljno informisana, jer necu podvlaciti analogije, ali ako ti FW ne treba, onda ti ne treba ni spijunka na vratima, kocnice na autu, naponska zastita za bilo koji el. uredjaj u kuci, itd....

P.S
FW ti ne treba za Linux/Unix sisteme (mada postoje), posto nisu isto organizovani kao i Windoze (za Mac Os ne znam nisam ga koristio jos uvek)


P.P.S Ne zelim nikog da uvredim ovim postom, samo iskazujem svoje subjektivno misljenje

Poslednja ispravka: Monk Psycho (28.12.2008 u 18:57) Razlog: typo
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 19:12   #6
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

@Monk Psycho
Vozim bez rucne

Pored AV i AS zastita, firewall je nepotreban za obicnog korisnika. Inace, internet koristim vec 10 godina bez firewall-a i nikad nisam imao probleme.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 19:17   #7
Vule991
Član
 
Član od: 24.11.2008.
Lokacija: Sabac
Poruke: 267
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 61 puta na 47 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Vule991
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Citat:
Monk Psycho kaže: Pregled poruke

P.P.S Ne zelim nikog da uvredim ovim postom, samo iskazujem svoje subjektivno misljenje
To je posledica sto ne razmisljas objektivno, sta ce nekom Firewall ako samo surfuje netom radi edukacije, skidanja muzike i slicnog, uopste ne vidim potrebu?...Ali zato, ukoliko skida programe i ljubitelj je novih tehnologija, torenti i rapidshare i ostalih cuda, znatno je potrebniji...Preporucujem integrisani Esetov Firewall, odlicno provera odlazni i dolazni saobracaj, ne smara npr. kao Comodo koji ume da mi blokira sve portove i napravi cudo sa konekcijom...
Uz dobro antivirus resenje poput Eset Smart Security i antispyware programa Spybot nema bolje zastite, tu kombinaciju koristim vec duze vreme i prezadovoljan sam, uz to imam i integrisam Firewall, gospodski...
Vule991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 19:54   #8
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Citat:
Dapper kaže: Pregled poruke
DA LI GA TREBA IMATI ILI NE ...I ZASTO???
Ako te boli uvo da saznaš da li neki program-štetočina šalje sa tvog kompjutera podatke ka Internetu - ne treba.
Ako, pak, hoćeš da vidiš kad taj isti program pokušava da uspostavi vezu sa gazdom (koji ti ga je smestio) i da to sprečiš - treba ti (dobar) firewall.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 20:11   #9
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Samo sto uz redovno update-ovani anti-virus i anti-spyware nece ni imati te programe-stetocine.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 20:51   #10
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Činjenica da firewall programi zauzimaju određene resurse računara apsolutno ne opravdava bilo koga da ako želi da ima siguran sistem ne instalira firewall.

Firewall ne treba da odrađuje posao za koji su zaduženi ostali tipovi programa kao što su antivirusni programi, anti-spyware i sl. On treba pre svega da štiti sistem od skeniranja portova, kačenja inficiranih programa koje AV nije uhvatio na vreme na internet i sličnih stvari.

Primera radi na svaki računar sa neta stiže gomila zahteva za kačenje na specifični port. Zamislite da imate recimo VNC ili Remote Dektop aktiviran. Bez firewalla napadač bi imao slobodan put ka bilo kom od tih servisa i običnim brute force napadom bi mogao da preuzme potpunu kontrolu nad sistemom.

E sad... Kod nas su najrasprostranjeniji vidovi konekcije na net wireless i ADSL. Kod wirelessa u cilju uštede provajderi obično idu preko NAT-a tako da po ceni da nijedan računar nije javno vildjiv vani po jedinstvenoj IP adresi računari su zaštićeni od direktnih napada putem portova. Drugim rečima u takvoj situaciji su uglavnom svi portovi i onako zatvoreni pa nema šta da se napada jer NAT štiti od direktnog kontaktiranja računara. Nešto slično važi i na ADSL-u i to za korisnike koji imaju rutere jer su i kod rutera skoro svi portovi zatvoreni. Kod modema je priča potpuno drugačija jer oni ne zatvaraju portove.

Naravoučenije. Firewalli nikada ne škode a svakako pomažu. Još ako dolaze u okviru punih paketa kao što je recimo NOD32 Smart Security koji ima integrisan firewall u okviru AV-a situacija je idealna.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Dapper (28.12.2008), rocknrolla (23.7.2016), toxic (28.12.2008)
Stara 28.12.2008, 21:10   #11
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Hajde da to ovako uprostimo: Antispyware programi su nesto kao cajevi, melemi i ostala pomocna sredstva, antivirusi mu dodju kao neki antibiotici i vakcine, a najblizi ekvivalent firewalla bi bio kondom. U 95% slucajeva je nepotreban i samo usporava sistem, ali u onih 5% sprecava brdo problema. A cak i ako posecujete samo jednu lokaciju ne mozete da budete sigurni da je tamo uvek sve cisto, tj. da li neko sa strane nije nesto hakerisao.

Prva i osnovna uloga firewalla je da sprecava dolazne (neodobrene) konekcije. Recimo ovo je posledica lose podesenog firewalla (moja krivica). Najverovatnije je u pitanju bio neki klinac koji koristi istog provajdera kao i ja. Da nisam bolesno paranoican po pitanju sifri i da mi se nalozi ne zakljucavaju posle odredjenog broja neuspesnih pokusaja logovanja (a i administratorski nalog ima drugo ime) taj "haker" bi mogao da vrslja po sistemu kako mu je volja.

Drugo - 99% zaraza ne dolaze direktno sa neta vec dolaze zakacene za neke druge stvari, instaliraju se na komp i onda se povezuju na neki server da bi skinuli jos virusa ili slali neke podatke. Druga vazna uloga firewalla je da kontrolise odlazni saobracaj. Trojanac koga ste pokupili preko fleske ili iz nekog kreka nece moci da napravi ozbiljniju stetu, i sto je jos vaznije firewall ce dici uzbunu. Dalje, keyloggeri spadaju u najopasnije spajvere, oni snimaju sve sto se kuca preko tastature i podatke salju osobi koja ih je napravila.

Tipican firewall zauzima manje sistemskih resursa od raznoraznih programa za "ulepsavanje" windowsa ili rezidentnih antispyware programa (koji po meni nisu potrebni obicnim korisnicima), a svakako puno znaci. Ali ako komjuter ne koristite za neke vazne stvari i ako nemate nista protiv cestih reinstalacija windowsa onda iskljucite FW, ili bar ostavite onaj windowsov, on ne zauzima vise od 2-3MB rama.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
A M G (29.12.2008), holodoc (28.12.2008), Monk Psycho (28.12.2008), NIx Car (29.12.2008), toxic (28.12.2008)
Stara 28.12.2008, 21:49   #12
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Obojica ste u pravu. Ja pricam o mom misljenju i iskustvu. Ali sta ce jedan "haker" da trazi na mom kompu, koji, uzgred, izgleda kao i komp 95% korisnika (bez nekih bitnih podataka, muzika, filmovi, igre, instalcije...). Osnovna uloga FW-a je da spreci ovakve upade. Dalje:
Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
E sad... Kod nas su najrasprostranjeniji vidovi konekcije na net wireless i ADSL. Kod wirelessa u cilju uštede provajderi obično idu preko NAT-a tako da po ceni da nijedan računar nije javno vildjiv vani po jedinstvenoj IP adresi računari su zaštićeni od direktnih napada putem portova. Drugim rečima u takvoj situaciji su uglavnom svi portovi i onako zatvoreni pa nema šta da se napada jer NAT štiti od direktnog kontaktiranja računara. Nešto slično važi i na ADSL-u i to za korisnike koji imaju rutere jer su i kod rutera skoro svi portovi zatvoreni. Kod modema je priča potpuno drugačija jer oni ne zatvaraju portove.
Ako ce da pokusava nesto, a ja sam na dial-up-a, onda mu svaka cast.

Tacno je da AV nekad propusti neki maliciozni sofvter, ali je to retkost, pogotovo kod malo poznatijih anti-virusa. Sto se tice anti-spyware programa, nisam mislio na rezidentnu zastitu, vec nesto tipa free Malwarebytes-a.

Trece, FW ne zauzima sistemske resurse, ali ume da pravi probleme sa LAN-om (naveo sam vec ESET-ov i Windows-ov), sto je konkretno meni najvise smetalo.

Moje misljenje je da je FW potreban nekom ko ima nesto zaista bitno na racunaru i ne sme da rizikuje nista, u sta 99% korisnika ne spada. Kod sebe imam samo Avast Home i Malwarebytes i nikad nisam imao nikakve probleme.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 22:12   #13
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

@toxic
U 99,99% slučajeva napade na tvoj računar neće da vrši živa osoba (čitaj haker iliti po srpski "smešno kuče" ) već potpuno autonomni maliciozni programi koji će pokušati da eksploatišu neke od manje ili više poznatih propusta ili šablona ponašanja nemarnih korisnika da bi takvu situaciju iskoristili.

Vezano za probleme sa nekompatibilnošću firewalla sa određenim drugim programima u 99% slučajeva krivac za to je nestručnost korisnika ili puko kliktanje na upozorenja i poruke firewalla. Primera radi neretki su slučajevi da firewall izbaci poruku "Upozorenje aplikacija sa te i te adrese pokušava da se zakači na port XXX. Da li želite da dopustite takav saobraćaj" a korisnik koji se primera radi zatekao u veoma interesantnoj partiji Solitera onako mahinalno klikne na OK. Postoji i suprotan slučaj. Korisnik pokrene recimo Photoshop nakon čega firewall recimo prijavi "Aplication Layer Gateway is requesting a connection" ili tako nešto. Paranoični korisnik klikne na NO i šta se desilo? Zbog nepoznavanja toga šta je ALG efektivno je blokiran kompletan internet saobraćaj na računaru. Dakle nemojte baš uvek da krivite firewall za realno vaše šablonske propuste i potencijalnu neupućenost

Vezano za to da li neko želi ili ne da ima firewall na svom računaru odnosno za to koliko procenjuje vrednost svojih podataka. Uzmite u obzir da vi niste sami na internetu i da uslovno rečeno ne možete da se ponašate u fazonu "baš me briga i neću namerno da samo zbog Far Cry-a i Jenna Jamesons Driving School igrica da instaliram firewall". A šta je sa činjenicom da vaš računar može biti odgovoran za slanje malog miliona mailova sa malicioznim sadržajem na adrese svih ljudi iz Outlooka? Šta je sa fantastičnom podlogom za vršenje DDoS napada na druge računare?

O tome niko ne razmišlja jer nažalost još uvek ne postoji neka osnovna kultura korišćenja računara koja bi koliko toliko smanjila užasan broj napasti koje vrebaju "somewhere out there"
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
ezenkiel (28.12.2008), Monk Psycho (28.12.2008)
Stara 28.12.2008, 23:15   #14
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

@nighthawk
Ja se mucih da nadjem dobar ekvivalent, ali ti odajem priznanje za ovo

@toxic
Da mi je svako dao dinar kad sam dolazio da drugarima cistim komp od virusa i ostalih baljezgarija,samo antivirus i nista im vise ne treba,
danas bih bio drugi bil gates
Svaka tebi cast ako nikad do sada nisi zapatio nesto (a mozda i jesi mada nikad nisi ni saznao)
A to sta ce haker traziti na tvom kompu evo ti najbolje objasnjenje, koristice te kao zombi bot prilikom nekog DDOS napada ili slicno (drugim recima, ti mozes biti mnoooooooogo kriv za nesto sa cime nemas nikakve veze )

Poslednja ispravka: nighthawk (30.12.2008 u 17:36) Razlog: kilometarski citat
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 23:18   #15
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ako ce da pokusava nesto, a ja sam na dial-up-a, onda mu svaka cast.

Moje misljenje je da je FW potreban nekom ko ima nesto zaista bitno na racunaru i ne sme da rizikuje nista, u sta 99% korisnika ne spada. Kod sebe imam samo Avast Home i Malwarebytes i nikad nisam imao nikakve probleme.
Nemoj da si baš tako siguran u to da nisi zanimljiva meta ako si na dial-upu.

Ja dugo uopšte nisam imao Net kod kuće (koristio sam ga uglavnom na poslu). Onda, kao, odlučim da se prikačim preko dial-upa, dok čekam na ADSL jer je dial-up bio džabe. Iz cuga sam dobio trojanca (Vundo)... u rekordnom vremenu od 5 minuta. Toliko o tome.

Ne treba biti paranoičan (recimo, ovo što sam ja "zaradio" zbog nezakrpljenog Windowsa sa Service Packom 1 ne bih nikad dobio preko ADSL-a), ali ne treba se ni previše junačiti. Razumna doza paranoje obično je i najbolje rešenje.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 23:34   #16
goodlikesweeper
Veteran
 
Član od: 18.12.2007.
Poruke: 965
Zahvalnice: 520
Zahvaljeno 356 puta na 192 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Pa,kad vec imate volje da pomognete oko ove tematike,da li bi vam bio problem da date neku preporuku za firewall?Razne (kontradiktorne) stvari sam citao ovde na forumu,pa ne znam vise sta da mislim.I naravno,ako bi mogli da napisete kako da ga podesimo za optimalan rad?Ne bih da eksperimentisem sa njima ako ne moram...
goodlikesweeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2008, 23:43   #17
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Citat:
goodlikesweeper kaže: Pregled poruke
Pa,kad vec imate volje da pomognete oko ove tematike,da li bi vam bio problem da date neku preporuku za firewall?Razne (kontradiktorne) stvari sam citao ovde na forumu,pa ne znam vise sta da mislim.I naravno,ako bi mogli da napisete kako da ga podesimo za optimalan rad?Ne bih da eksperimentisem sa njima ako ne moram...
Ako si pocetnik, outpost firewall je odlicno resenje. Bez mnogo komplikacija radi ono za shta je namenjen. Ja ga trenutno koristim, jer mi ZoneAlarm 8 baguje, a mrzi me da skinem stariju verziju

Ako si malo bolje upucen u terminologiju, onda Zone Alarm. Ja sam imao lose iskustvo sa 8-icom, ali sve starije verzije su mi radile super (A koristim ga od verzije 2 ).

Kerio dosta hvale, ali ga nisam isprobao tako da ti ga ne mogu preporuciti.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 2:24   #18
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

@holodoc
Znam da napade uglavnom vrsi za to namenjen softver, zato sam i stavio navodnike.
LM, lep primer si dao: "Upozorenje aplikacija sa te i te adrese pokušava da se zakači na port XXX. Da li želite da dopustite takav saobraćaj"... Da li stvarno mislis da jedan obican korisnik (u sta spada ogromna vecina) zna sta je to port i kome treba da da nekakvu dozvolu za tamo nesto,nekog??? Nesto mislim da ce vecina kliknuti uvek na Da, a oni malo paranoicni, gotovo uvek, na Ne.
Moj problem sa FW-om je bio malo drugacije prirode, ali se slazem da vecina ne bi umela da ga podesi, pa ni da im nacrtas kako.

Sto se tice malicioznog softvera, on i ne bi bio tu da postoji neki solidan i svez AV program. A komp pun virusa zato sto mu je neko tamo rekao da je samo AV dovoljan... @Monk Psycho: i ja imam malo iskustva sa tim, i ovaj problem nikada nije imao veze sa FW-om. Uvek je u pitanju bio ili nikad apdejtovan NOD32 v2.5 ili los krek, pa je isteko trial, ili je samo isteko trial, i tamo nesto pise, ali ne znam sta, a i vrlo cesto se sete da su ,,slucajno" iskljucili AV pa zaboravili da ga upale ponovo pa sad prijavljuje neke viruse.

Pored dobrog i svezeg AV-a i, po mojoj preporuci (iskustvo sa tudjih racunara, ne sa mog), Malwarebytes-a, i, sto me Voja podseti, zakrpljenog Wina, obicnom korisniku nije neophodna dodatna zastita. Ne moram da napominjem da je u Srbiji vecina ljudi na ADSL-u, dinamicka. Ne kazem da ne treba niko da koristi FW, vec da ne treba preterivati u tome kome je sve potreban.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 14:40   #19
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Da li stvarno mislis da jedan obican korisnik (u sta spada ogromna vecina) zna sta je to port i kome treba da da nekakvu dozvolu za tamo nesto,nekog??? Nesto mislim da ce vecina kliknuti uvek na Da, a oni malo paranoicni, gotovo uvek, na Ne.
Pa pazi...Ako ćemo po toj logici onda u auto školama nikada ne bi trebala da se polaže vožnja nego ko god položi tipovanje odmah može na ulicu Neće da može... Svaki korisnik bi trebao da ima bar neku osnovnu predstavu čemu služi softver koji koristi a to posebno važi za firewall. Nijedna programska heuristika ne može da zameni živog čoveka opremljenog nekom minimalno prihavtljivom inteligencijom.
Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Sto se tice malicioznog softvera, on i ne bi bio tu da postoji neki solidan i svez AV program.
Ne kažem da grešiš ali prevideo si jednu bitnu stvar... Ljudi imaju običaj da instaliraju gomilu piratskog softvera na svojim računarima uz koje dolazi razni crack, patch, i štatijasveneznam tweakeri koji u skoro 90% slučajeva u sebi već sadrže virus! U toj situaciji neretko se dešava da ni mehanizmi odbrane AV-a ne mogu pravilno da odreaguju na takav vid pokretanja i računar je automatski zaražen. Doduše, u poslednje vreme i AV softver je postao porpilično pametniji pa su takvi slučajevi sve ređi i ređi.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 17:43   #20
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Razlicita su misljenja, iskustva... uvek ima neko ,,ali"
Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Svaki korisnik bi trebao da ima bar neku osnovnu predstavu čemu služi softver koji koristi a to posebno važi za firewall. Nijedna programska heuristika ne može da zameni živog čoveka opremljenog nekom minimalno prihavtljivom inteligencijom.
Jeste da bi trebao da ima neku osnovu, ali posle 1000 puta objasnjenog postupka, objasnjenja, i za neke mnogo jednostavnije stvari, dodjes do zakljucka da ogromna vecina korisnika samo klima glavom dok mu objasnjavas kako nesto radi, i sta seme, a sta ne sme, i ceka da mu instaliras CS 1.6, iako si se ti mlatio ceo dan da mu sredis\instaliras Win i ocistis komp od virusa i ostalog.

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Ljudi imaju običaj da instaliraju gomilu piratskog softvera na svojim računarima uz koje dolazi razni crack, patch, i štatijasveneznam tweakeri koji u skoro 90% slučajeva u sebi već sadrže virus! U toj situaciji neretko se dešava da ni mehanizmi odbrane AV-a ne mogu pravilno da odreaguju na takav vid pokretanja i računar je automatski zaražen. Doduše, u poslednje vreme i AV softver je postao porpilično pametniji pa su takvi slučajevi sve ređi i ređi.
I to je tacno, ali, bez obzira da li ti isti ljudi imali FW ili ne, opet ce kliknuti (skoro svi) na Da samo da bi sredili novu igru ili neki program.

Do sada mi je najuspesnije resenje, kod ljudi kojima sredjujem komp, bilo instalacija samo AV-a (najcesce Avast ili Nod32), koji podesim tako da automatski cisti, brise, blokira sve vrste napada ili malicioznog softvera. Podesim da se automatski apdejtuje i striktno nalozim svakome da ga nikako i nikad ne iskljucuje. Pored toga, u poslednje vreme, ubacujem i Malwarebytes, jer mi se pokazao kao najbolji anti-maliciozni program (za sve vrste zaraza, ne samo spyware, kako mnogi misle), za svaki slucaj (Sto rece Voja: ,,Razumna doza paranoje").
Svi koji su se pridrzavali ovoga me vise nisu zvali zbog virusa ili slicnog, a ni ja nisam imao nikada nekakve probleme s tim.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Satelitska TV na računaru Rajic83 Video/TV softver 133 25.11.2016 13:10
Život na Marsu? Ice-Man Brbljaonica 149 26.11.2008 0:26
Update na računaru bez Interneta Marti Misterija Zaštita 2 28.9.2008 23:08
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13
Potrebno uputstvo na srpskom za Panasonic FZ8 bocafun Foto i audio/video 0 23.2.2008 22:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com