Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.9.2009, 16:27   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče

Ovde cu opisati kako sam ja to uradio. Postoji dosta metoda i varijacija na temu i nije za svaki metod potrebno isto. Moze da se prodje i bez vec instaliranog OS X-a ali je meni ovako bilo lakse. Za ovaj tutorijal je podrazumevano da znate da instalirate hakovani distro, i da ga vec imate instaliranim. Za one koji nemaju iskustva sa OS X-om, planiram da napravim drugi tut za instalaciju Hack ditribucija.


Potrebno je sledece:


-Hard Disk koji je prazan i formatiran u GPT
-Vec instaliran OS X na drugom hardu , neki distro, bilo Hack bilo retail
-Retail OS X 10.6 DVD, DMG fajl (ne trazite link, kupite disk jer kosta samo $29 )
-OS X kompatibilan hardver
-BootCD ISO fajl za vasu plocu (ja sam imao za P5Q koja je slicna).
-Strpenje i konjski zivci.


KORAK 1: Deljenje harda

Prvo bootujte vasu vec postojecu OS X instalaciju na drugom hardu, i ukljucite Disk Utility. Trebace vam 3 particije, jedna za sam OS X, druga za "restauraciju" DMG fajla, treca opciona za "lager" (podaci i ostala cuda). Prve dve moraju biti formatirane u MacOS Extended Journaled(HFS+), dok treca moze biti po izboru. Ja sam izabrao MacOS Extended (HFS) bez journalinga da bi linux i Wondows mogli da pisu po njoj. Dakle kliknete na zeljeni hard disk se leve strane, zatim idete na tab "partition". Tu izaberete pod "Volume Scheme:" zeljeni broj particija, dakle 3. U donjem delu prozora se nalazi dugme Options, kliknite na njega i izaberite GUID Partition Table. Ovako nekako:





Zatim podesite velicinu particija. OS X particija bi trebala da bude ne manja od 40Gb, kako bi ste imali mesta za programe. Particija za restore image treba da bude nesto veca od Retail DVD-ja, znaci moze 10GB. Treca particja je vas licni izbor...

Treba da dobijete nesto ovako:



KORAK 2: "Image to disk"

Posto Retail DVD ne moze da se Bootuje sa DVD-a na PC racunarima zbog nedostatka EFIja, moraju da se izvedu izvesni trikovi. Potrebno je ceo disk prekopirati na zasebnu particiju (to je ova sto je se zove "Linux" kod mene) i odatle instalirati bootovati i instalirati na ovu prvu (koja se kod mene zove SNOW). Ja sam particiju za retail disk nazvao Linux jer ce posle instalacije na tu particiju da ulegne Linux kao drugi OS na disku. Dakle sad idemo na restore tab.


U polje source prevucite DMG fajl retail diska preko Finder-a. Ili mozete da kliknete dugme image i da ga nadjete na hardu. Zatim sa leve strane nadjite particiju koju ste odredili za to i prevucite je u "destination" polje. Onda kliknite Restore i iskulirajte nekih 5-10 minuta dok to zavrsi. Dole moze da se vidi progres bar. Kada to zavrsi, u Finderu mozete videti da je u "destination" particiji stoji sve isto kao i u retail DVDju/DMG fajlu. Ovako




KORAK 3: Boot CD na particiju i instalacija

BootCD sluzi da preko njega bootujete Retail disk. Samo ja nisam bio te srece jer je BootCD koji sam nasao za P5Q, a ja imam P5Q-E. Nije hteo da se bootuje pa sam morao da improvizujem i to je proslo vrlo dobro. Da je BootCD radio, ovaj tut bi bio dosta drugaciji. Tipicno, ako vam radi Boot CD, nemorate ni da imate OS X Hack instaliran (ja imam iDeneb) niti da radite prva dva koraka. Posto meni nije radio, prekopirao sam njegov sadrzaj na particiju koju sam namenio za instalaciju (SNOW) i bootovao odatle umesto sa CD-a. Do sada je sve radjeno iz vec instaliranog Leoparda, sada je doslo vreme da se taj hard iskljuci. Restart, pa zatim u BIOS. I tu iskljuciti hard na kome je Hack Leopard. Dalje bi boot cd treba da se startuje sa harda. U meniju ce se pojaviti particije, dakle izaberite particiju na kojoj je instalacioni disk("Linux" kod mene), i instalacija pocinje. Tokom instalacije formatirajte particiju na koju treba da se instalira OS X ("SNOW" kod mene) jer Boot CD vise nije potreban. Instalacija tece glatko, a na samom kraju ce reci da nije uspela. Ne verujte, laze ko pas. Samo restartujte komp i u BIOS-u ponovo ukljucite hard na kome je stari Leopard i startujte njega.

KORAK 4: Instalacija Bootloadera

Posto je Boot CD izbrisan tokom instalacije, normalno da sveze instalirani Snow Leopard nije butabilan. Sada se moze ponovo kopirati BootCD u koren particije, ali je bolji izbor instalirati Chameleon. Ja sam prvo instalirao Chameleon 2.0 RC2-r640, ali on je kod mene prijavio neuspesnu instalaciju jer ne podrzava 1TB hardove. Zatim sam preko njega instalirao RC3 koji resava problem. Bitno je da se Chameleon instalira na SNOW pariticiju. U Root-u "SNOW" particije, sada se nalaze folderi "Backup Extensions" i "Extra". Extra je taj koji nas zanima. Vise nje potrebno ici direktno na "/System/Library/Extensions" jer ga "/Extra/Extensions" namenjen za dodatne kextove i mnogo je lakse eksperimnetisati sa tim folderom jer je prazan.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
Mithrandir (16.9.2009)
Stara 16.9.2009, 16:28   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

KORAK 5: Prava kombinacija kextova da proradi

Dakle, dosli smo do zadnje faze. Sad je samo potrebno znati koji kextovi su potrebni. I dalje smo u Leopardu koji je vec instaliran, sa Finderom u "SNOW" particiji i "/Extra/Extensions" folderu. U "kext-packu za P5Q" postoje dva foldera sa kextovima. Jedan se zove "Extensions Extra 64Bits & 32Bits". Sve kextove iz njega treba staviti u "/Extra/Extensions" folder, i to vazi za veliki broj ploca, ne samo P5Q(-E). Zatim restart i drzanje palceva . Naravno, treba promeniti boot prioritet u BIOS-u na onaj hard na kome je "SNOW". Kada se Chameloen startuje, obavezno kucajte -v za verbose mod. Kako bi moglo da se vidi zbog cega nece da se startuje (ako nece da se startuje). Ako je sve lepo proslo, Snow Leopard ce se bootovati ali bez zvuka i net-a.

KORAK 6: Uspesan boot sta dalje? - Grafika

Sada verovatno nemate zvuk, rezolucija(3d acc. ne radi) je losa i nema neta. Nista zato, to se da resiti. Treba vam EFIStudio koji se takode nalazi u "Kext packu za P5Q". EFI studio sluzi za generisanje EFI stringa za graficku kartu. Ukoliko je vasa grafa podrzava OS X nativno, bice u meniju ovog programa.



Izaberete svoju graficku i kliknete Add device. Pojavice se ovaj prozor



Naravno, treba kliknuti na dugme u donjem desnom uglu na kome pise "write to com.apple.Boot.plist". Restart, i grafika bi trebala da proradi.

KORAK 7: Ethernet i zvuk.

Prosto, samo kopirajte .kext za vasu zvucnu i mreznu u "/Extra/Extensions" folder i restartujte komp. VoodooHDA.kext radi sa vecinom integrisanih zvucnih cipova, dok je za mrezu malo tezi izbor ali nije tesko naci. P5Q ima Atheros L1 koji prilozen u "packu", dok P5Q-E ima dva Marvell-a od kojih je samo jedan podrzan (za sada) i radi sa IONetworkingFamily.kext (googlajte IM forum). Ostale ploce (raznih proizvodjaca)takodje vecinom imaju podrsku. A na kraju krajeva, nije ni toliko skupo ubosti dodatni Realtek koji radi bez kexta jer je podrzan u kernelu.
KORAK 8: Update na 10.6.1

Zasto proci kroz ovoliku muku, kad se hakovana distribucija (koju vec imate, cim ovo citate) instalirala dosta lakse? Pa evo zasto. Kliknite na jabuku a zatim na Software Update. Kad nadje update, kazite mu da instalra sve. Normalno, na hack distribuciji, ovo bi vam prepisalo Voodoo kernel Vanilom i pobrisalo pola kext-ova. Tj, kako se populrno kaze, brickovalo bi sistem. Ali kod Retail-a, mozete ladno da pomislite da imate pravi Mac. Kad zavrsi apdejt, lepo restartujte i imate OS X 10.6.1. I tako opet kad izadje 10.6.2... ne morate da reinstalirate sve dok ne izadje 10.7, a i tad ce mozda moci da se uradi upgrade.

KORAK 9: Uzivajte



Posle instalacije takodje mozete da proverrite kernel tako sto ce te u terminal ukucati uname -a. Trebalo bi da pise nesto ovako:

Citat:
mikis-Mac-Pro:~ miki$ uname -a
Darwin mikis-Mac-Pro.local 10.0.0 Darwin Kernel Version 10.0.0: Fri Jul 31 22:46:25 PDT 2009; root:xnu-1456.1.25~1/RELEASE_X86_64 x86_64
To znaci da je kernel 64-bitan. Moze da pise i drugacije. Ako pise i386 znaci da se aktivirao 32-bitni kerenel iz nekog razloga, a kako to da resite mozete da potrazite na Insanely Mac forumu. Meni se nije ni desilo pa neznam.

Neki korisni linkovi


1. "P5Q Pack"
2. Boot CD za P5Q
3. Tutorijal koji sam pokusao da pratim i koji mi nije uspeo
4. Kako napraviti Boot CD za odredjenu plocu. (Ako znate francuski)

E, da, upozorenje:
Ovo sve radite na sopstvenu odgovornost i ako vam kompjuter eskplodira i srusi kucu, nisam ja kriv.

Poslednja ispravka: Mickie (16.9.2009 u 16:35)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 12 korisnika se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
alesandro (16.9.2009), Aljosa (25.11.2009), dile (16.9.2009), DonCorleone91 (16.9.2009), ivan90BG (16.9.2009), JovanK (17.9.2009), Mare911 (16.9.2009), Marti Misterija (16.9.2009), Mithrandir (16.9.2009), miša topola (14.11.2009), Nemanja NS (16.9.2009), User (27.8.2010)
Stara 16.9.2009, 18:34   #3
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Svaka čast, Mickie. Znam da kuburiš sa vremenom, ali si i pored toga napisao tutorijal!

Ja se kanim već neko vreme da instaliram Snow Leopard Retail i verovatno ću pokušati ovih dana koristeći ove tutorijale:

How to Build a Hackintosh With Snow Leopard Start to Finish
Install Snow Leopard On Your Hackintosh PC No Hacking Required

Ne čini se preterano komplikovano, za nas manje iskusne. Koristi se USB flash disk za install i boot, ali je osnovna ideja ista.
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2009, 23:02   #4
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Mickie svaka ti čast. Nego pitao bih jel može ovo da prođe ako planiram da instaliram Snow Leopard na isti hard disk na kome mi je već Hackintosh instalacija Leoparda? Na njemu imam 4 particije, valjda je to dovoljno.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2009, 23:22   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Hvala. Moze da prodje, ali ti nebih preporucio jer moze da se desi da ni jedan ni drugi nece da se bootuju ako nesto krene naopako.

Ako ti radi BootCD, samo ti jedna prazna particija i treba. Pogledaj taj tut sto meni nije uspeo, po njemu je najlakse. Ako ti se Bootuje BootCD, samo posle ubacis retail i teras.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2009, 23:49   #6
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Boot CD.iso sam bacio na pravi CD, a insalaciju Snow-a na jednu particiju na disku. Boot CD se pokrenu (imam P5Q-PRO) i učitao mi instalaciju sa harda. Ali postoji problem. Ne rade mi miš i tastatura (ili samo miš, oboje su PS/2). Na onom prvom ekranu za izbor jezika ne mogu da pokrenem miš niti da biram listu preko strelica (sumnjam da ne prepoynaje ni tastaturu jer je upaljen Num Lock, a on ne postoji u Mac OS X-u). Da li ovo može da se reši ili je jedini lek USB periferije?
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 0:00   #7
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Da li ovo može da se reši ili je jedini lek USB periferije?
Pravo da ti kazem nemam pojma. Znam da vecina Hack distribucija ima PS-2.kext za te stvari, ali ja u vecini slucajeva nisam morao da ga koristim. Najbolje resenje su USB periferije.

Jos jedna sitnica. Kext za IDE magistralu nije jos dostupan za Snow Leopard, ali mi to ne predstavja problem jer sam kupio pre neki da SATA DVD rezac.

EDIT: Thanks Don Corleone
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 0:00   #8
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Lepo, nema sta. Mada sam vidjao vec neke tutoriale (doduse samo za leoparda) za koje vam ne treba vec instaliran neki distro U glavnom je na slicnu foru

Micki svaka cast za trud, lepo si ga "skelp'o"!
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 11:45   #9
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Good Job, ja cu probati najpre da ga instaliram na Virtuelnoj Masini,
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 15:12   #10
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
Good Job, ja cu probati najpre da ga instaliram na Virtuelnoj Masini,
Moci ces samo u WMVare-u, ali nece ni to bas svaki put. A od VirtualBox-a se oprosti u tom slucaju
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 15:28   #11
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Citat:
DonCorleone91 kaže: Pregled poruke
Moci ces samo u WMVare-u, ali nece ni to bas svaki put. A od VirtualBox-a se oprosti u tom slucaju
probao sam 2 puta to jest dvije razlicite verzije da instaliram na vmware-u i nije jedna nije htjela da se boot-a. Skinuo sam i gotovi vmware fajl, dodao ga u vm i nije opet htjelo, tako da sam od toga odustao.

p.s. svaka cast za tutor, good job
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 15:59   #12
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Ja sam pre jedno godinu ipo dana instalirao 10.4.11 JaS distro u WMVare, ali nije to to Nikad ne mozes imati pravi osecaj OS X dok nije nativ OS
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 21:11   #13
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce



Evo pišem sa Snow Leoparda. Boot-ovan je preko Boot CD-a sa treće particije na disku. Na prvoj mi je iDeneb, na drugoj podaci, a na četvrtoj instalacija snow-a. Neverovatno je što mi je izgleda sistem detektovao grafičku (9600 GSO), a da nisam ništa nameštao. Oćigledno radi mi i internet.
Ali ne mogu da namestim zvuk. Izgleda kao da neće da prihvati VoodooHDA. stavio sam ga u /S/L/E, probao sam i sa Kext Helper-om. Boot-ovao sam i sa -f.
Da nema to možda veze sa tim što nisam boot-ovao bootloader-om sa harda nego sa CD-a?
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 0:13   #14
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Ima veze. Skini P5Q pack i prebaci sve kextove iz njega u "/Extras/Extensions" folder. Taj folder ce da stvori instalacija Chameleon-a koji je isto prilozen u tom "pakovanju". Tu je i EFI Studio, preko njega pravis GFX string za grafu jer sad izgleda koristis boot.plist iz bootCD-a. Pise kako to da uradis u KORAK 6.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 11:57   #15
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Evo jednog od resenja kako da od DMG fajla napravite butabilni disk uz pomoc programa MagicISO
http://www.magiciso.com/FAQ/FAQ0011.htm?=miso_hlp276
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 13:11   #16
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

A ovaj Mac prakticno je isti kao neki Linux, samo nema drajvere?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 14:38   #17
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Uspeo sam da boot-ujem snow leopard pomoću kameleona RC3 sa harda. Iz P5Q paketa sam stavio kext-ove iz ona dva foldera u Exstra/Ext i u Sis/Lib/Ext. Čini mi se da svi kext-ovi normalno prolaze osim VoodooHDA.kext.

Mickie, jel ti nisi imao nikakvih problema?

EDIT: Rešio sam zvuk, našao sam negde jedan VoodooHDA kext koji je valjda starija verzija ali je 64bit i proradio je.
Link

Ali kako da nateram grafičku 9600 GSO da radi pošto ona nije u listi EFI Studija?

Poslednja ispravka: ivan90BG (18.9.2009 u 15:39)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 17:13   #18
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slicne ploce

Probaj sa ovim, trebalo bi da radi. Overi ovu temu.

Ako nece, mozes da probas da kopiras string iz boot.plist-a na BootCD-u. On ti je radio. Mada ne vidim razlog zasto ovo prvo nebi radilo.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 22:02   #19
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploce

Ovaj, kako da ti kažem, prvi način nije radio. Posle instalacije sistem nije hteo da se digne. Reinstalirao sam ga i kopirao fajlove iz Preboot.dmg sa boot cd-a na hard i boot-ovao se.

Ovako: mogu da biram rezolucije u System Pref. , a Profiler pokazuje ovo na slici. Da li je to dobro ili treba još nešto da se namesti?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Profiler.jpg
Viđeno:	71 puta
Veličina:	79,0 KB
ID:	30819  
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 21:22   #20
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploce

Nakon nekoliko dana doslovce celodnevnog rada, učenja, iščitavanja raznih foruma, korišćenja raznih metoda, bezbroj pokušaja i promašaja, konačno pišem iz Snow Leoparda!

Još uvek nisam namestio built-in zvuk i zbog toga pišem sa 32-bitnog kernela (driver za eksterni uređaj preko koga ide zvuk ne podržava 64bita). Zvuk je jedino što mi još uvek ne radi. Sve ostalo je "kako Apple zapoveda"
Elem, probao sam nekoliko metoda za dobijanje zvuka. VoodooHDA je radio samo iz S/L/E i tada sam dobijao samo SPDIF, Digital Out i Headphones izlaze. Ako neko ima neku ideju...?

Potrudiću se da napišem tutorijal (ako ništa, nisam viđao DFI Blood Iron tutove nigde), premda se moj način ne razlikuje mnogo od Mickievog. Zapravo, postupak je isti, samo se kext-ovi i još poneki fajl razlikuju, kao i način bootovanja. Do tada, rado ću pomoći svakome sa pitanjima i nedoumicama, pogotovo ako se pronalazite u sledećem:

Mobo: DFI Blood Iron T2L
  • P35 u NBu
  • ICH9 u SBu (Važna napomena: ICH9 ne podržava AHCI! Zbog ovoga je potreban poseban AppleIntelPIIXATA.kext)
  • Realtek ALC885 audio codec (trenutno ne radi)
  • Marvell Yukon 88E8053 (radi out-of-the-box)

CPU: Intel E7200
VGA: ATI Radeon 4850 512MB - EVOenabler.kext u S/L/E + Netkas - QE CI Patch for 10.6.1 for radeons. Objašnjenje za ovo je dao Netkas u linkovanom postu. Pre ovoga, uvek sam dobijao belo-crne kvadrate po ekranu pri kraju boota, a crvena lampica (HDD radi) i dalje svetli. Iz tog razloga, ako imate sličnih grafičkih artefakta i problema, bootujte u safe mode (bootflag "-x"). Čak i prilikom bootovanja Retail DVD-a (sa druge particije na HDDu) sam imao ovaj problem, pa sam instalirao iz Safe Mode-a

Tačna procedura kojom sam osposobio grafičku (postoje i druge metode, ova je meni bila najjednostavnija):
  1. Iz safe mode-a instalirajte (može KextHelperom) EVOenabler.kext u /S/L/E (ja sam pokušavao i u /E/E, međutim tada sam imao pogrešan kext. Ne košta ništa da probate iz /E/E). Pustite KextUtility npr. da odradi svoj posao (popravka permissiona i stvaranje .mkext-ova. Umesto ovoga, može i "-f" bootflag na početku - ovo važi za kextove iz /S/L/E). Nakon ovoga savetujem da bootujete normalno (obavezno "-v" flag, ali ne safe mode) i tražite u textu: "evoenabler: probing". Ako ga nađete, pređite na korak 2.
  2. Skinite 10.6.1 update dmg sa Apple-ovog sajta. Instalirajte, ali ne restartujte nakon završene instalacije! Pustite pkg sa Netkas sajta (link gore). Kada završi ta instalacija, onda može restart.

Napomena 1: Da ne bude zabune, radi najnormalnije software update (u prethodnim instalacijama sam tako instalirao 10.6.1), ali razlog što se updateuje pomoću .dmg-a je zbog toga što Netkas tako kaže

Napomena 2: Kada sam probao da instaliram samo ovaj patch (bez EVOenabler.kexta), na kraju boot-a bi kuler (valjda na grafičkoj) ubrzao do zaglušujućih brzina. Nakon toga ne znam šta bi se desilo jer sam uradio jedan panični restart nakon čega više nije mogao da bootuje ni safe mode (tj. opet ista priča sa kulerom). Iz ovog razloga sam napomenuo da bi trebalo pogledati da li EVOenabler.kext radi, tj. potražiti gorepomenutu poruku.

Još jedna napomena: Jedan kernel panic mi je oduzeo skoro 2 dana. U textu nakon panica se pominje AppleTyMCE.kext i jedini način na koji sam uspeo da rešim ovaj panic jeste da izbrišem taj kext. Međutim, usled moje greške uparene sa upornim odbijanjem bilo kog HDDa da pokrene bilo koji bootloader (), bio sam primoran da pokrenem instalaciju iAtkosa ponovo. U njemu sam video AppleTyMCE remove i u tekstu je stajalo, parafraziram: AppleTyMCE driver may cause panic if computer named as MacPro4,1. Vi se možete zapitati: "Pa...?", ali meni je odmah bilo jasno šta je u pitanju, a kako nisam našao rešenje za taj panic na netu, objasnio bih za slučaj da neko od vas dobije taj KP. Naime, mnogi tutorijali koriste smbios.plist u /Extra folderu. Ovaj plist je najviše kozmetičke prirode. Međutim, na moju nesreću, tutorijal koji sam koristio je generisao smbios.plist sa, između ostalih, sledećom linijom:

Kod:
<key>SMproductname</key>
	<string>MacPro4,1</string>
Kada sam promenio ovu četvorku u peticu, KP mi se više nije dešavao = nisam morao da brišem AppleTyMCE = vanilla happy.
Da rezimiram: Ako dobijete KP u kome se pominje AppleTyMCE proverite vaš smbios.plist!

Preporučio bih da, ukoliko pratite neki tutorijal, probate da se držite instalacije sa HDD-a, odnosno USB-a. Probao sam nekoliko puta da instaliram SL iz postojeće instalacije OS X-a i premda to radi OK, potrebne su dodatne mere da bi sve bilo u najboljem redu (ne radi odmah verify permission iz DiskUtility-a, mora da se pokreće BSD.pkg, itd). Takođe, uncheckirajte Additional Languages (ja sam i Printer Support) prilikom instalacije, kako biste izbegli error na kraju. Takođe, procedura koju je Mickie opisao gore je, po mom mišljenju, najjednostavnija i najzahvalnija. Ima puno tutorijala po netu, ali sam zaključio da je ovakav obrazac najbolji - sve što treba uraditi je pronaći kext-ove za svoju ploču. (DSDT.aml, smbios.plist i com.apple.boot.plist su malo veći problem)

Toliko od mene za sada. Usled mojih muka pročitao sam dosta stvari (što je jadno i bedno u poređenju sa ljudima kakvi se sreću u osx86 zajednici), pa ću možda moći i vama da pomognem. Slobodno pitajte!

Poslednja ispravka: Mithrandir (21.9.2009 u 22:26)
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mithrandir na korisnoj poruci:
Mickie (21.9.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
apple, hackintosh, install mac os, mac os x, macintosh on pc, retail, snow leopard

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vista (instalacija) GeForce Operativni sistemi 29 9.5.2010 9:25
Pomoc oko povezivanja asus wireless rutera na adsl ruter bojjanm Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 26.11.2007 23:49
BIOS druge ploče na ASUS P4P800S SE LUKA Osnovne komponente 13 4.2.2007 1:44
Asus K8N-E Deluxe firmware na netu? holodoc Osnovne komponente 4 5.9.2006 1:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com