Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.11.2005, 3:11   #101
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
I piraterija je najveci problem, mogu zbog nje i sankcije da nam uvedu, a sigurno nikad necemo u Evropu sa piraterijom.
Naravno da nije najveći, ali jedan od većih jeste.Uostalom ova zemlja je toliko dugo bila u ******* (i još uvek je) da odakle god da kreneš da je sređuješ, neko će reći "A što nas, vidi onaj šta radi", "A nemoj ni mene vidi onog trećeg šta radi", "E, pa nemoj ni mene, vidi onog"...Hoću da kažem da ima mnogo ljudi koji posluju na crno ili sivo i da bi standard počeo da raste i da bi jednog dana (za nekih 20 i više godina) imali recimo USA standard sve to mora da se reguliše i da se sa tim krene odmah.Meni uopšte nije bitno da li će prvo na red doći piratovanje softvera ili farmerki ili nešto potpuno deseto ili sve odjednom.Ovde sam se uhvatio za pirateriju softvera zato što je o tome tema.Ali poenta je da ukoliko želimo da počnemo da živimo normalno za nekih 10-15-20 godina (za manje vremena nema šanse), onda te stvari moraju početi da se rešavaju.
Citat:
Novac ima osnovnu vrednost kao sredstvo placanja, kada ti falsifikujes ti stvaras novac bez podloge, povecavas ukupnu kolicinu novcane mase i slabis valutu. I direktna korist od samog koriscenja fals para.
E vidiš i softver ima osnovnu vrednost kao alat.Kada falsifikuješ softver povećavaš ukupnu količinu prisutnog softvera na tržištu, ali slabiš domaću softversku industriju.A direktnu korist od piratskog softvera imaš ako ga preprodaješ, i ako na bilo koji način zarađuješ od istog.Eto vidiš, ipak ima sličnosti.
Citat:
Veselo cekam da popijem ban.
Zašto bi ? Nisi nikoga vređao, samo si dao svoje mišljenje i ja ga poštujem.Druga je stvar što nam se mišljenja u nekim tačkama razlikuju.
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 3:32   #102
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

I nešto bih zamolio učesnike diskusije koji se obraćaju direktno meni.Ako je ikako moguće, pre nego što postujete, pročitajte prvo celu temu od početka do kraja, kako ne bih morao da dolazim u situaciju da ponavljam neke stvari kao papagaj.Druga stvar, nemojte mi stavljati u usta nešto što nisam rekao, a delove mojih postova izvlačiti iz konteksta.Ako već tvrdite da sam nešto rekao, citirajte celu rečenicu.To bi trebalo da spada u domen opšte kulture.Hvala.
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 4:20   #103
Chaos
Novi član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Marko_L kaže:
Naravno da nije najveći, ali jedan od većih jeste.Uostalom ova zemlja je toliko dugo bila u ******* (i još uvek je) da odakle god da kreneš da je sređuješ, neko će reći "A što nas, vidi onaj šta radi", "A nemoj ni mene vidi onog trećeg šta radi", "E, pa nemoj ni mene, vidi onog"...
.
Ali bi ipak bilo zgodno da problemi u nasoj zemlji generalno pocnu da se resavaju resavanjem problema piraterije, jel tako?
Eeeeeeee, daleko je Sunce Markic.

Poslednja ispravka: Chaos (11.11.2005 u 4:32)
Chaos je offline  
Stara 11.11.2005, 4:50   #104
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Evo procitao sam i svodi se na sledece: I ja sam lopov, i vi ste lopovi. Ja obijam samo odabrane gajbe, a vi sve redom. Ono sto ukradem koristim za licno uzivanje, a ne da na tome profitiram.
Onaj ko radi za 6000 ne treba da igra piratske igrice i zvrljka po piratskom Photoshopu (osim mog komsije koji je tako zvrljkao pa zaradio pare da se legalizuje). Tako je - treba da izadje na ulicu i prodaje piratski softver dok mu drzava ne omoguci da prezivi od posla za koji je skolovan (ne bave se piraterijom nepismeni i nije to nikakvo uzivanje).
Sto se tice firmi i zakona: Jel znas koliko je potrebno da se sudskim putem naplati neko potrazivanje? Taman toliko da se i ne isplati pokretati spor. A kad se oni posle godinu dana smiluju da ti plate da ih ipak ne bi tuzio - inflacija pojela 15-20% (ove godine) - zaradu od tog posla. 3-4 takva posla godisnje (vrednosti od 200.000 - ovo je iz konkretnog slucaja), i eto gde je otisao taj legalan softver. Treba da se primenjuje zakon, ali svuda.
I najvise mrzim sto su danas u borbi protiv piraterije najglasniji oni koji su sve sto znaju na kompu naucili na piratskom softveru, pa su se preko noci preobratili. A odakle su nabavljali taj piratski sofver, kad i danas vecina ne moze sa neta da skine ni taj Photoshop?
Remedy je offline  
Stara 11.11.2005, 5:12   #105
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Ali bi ipak bilo zgodno da problemi u nasoj zemlji generalno pocnu da se resavaju resavanjem problema piraterije, jel tako?
Eeeeeeee, daleko je Sunce Markic.
Eto, upravo si uradio ono što sam zamolio da ne radite. Što nisi citirao onu drugu moju rečenicu gde piše da mi je apsolutno svejedno odakle će da se krene.Evo da citiram sam sebe, kad već tebe mrzi.Ja rekoh:
Citat:
Meni uopšte nije bitno da li će prvo na red doći piratovanje softvera ili farmerki ili nešto potpuno deseto ili sve odjednom.
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 5:53   #106
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Evo procitao sam i svodi se na sledece: I ja sam lopov, i vi ste lopovi. Ja obijam samo odabrane gajbe, a vi sve redom. Ono sto ukradem koristim za licno uzivanje, a ne da na tome profitiram.
Otprilike
Ja samo hoću da budem iskren.Dakle, da, imam nešto mp3 muzike koju u principu ni ne slušam (mada to što je ne slušam nije nikakvo opravdanje), a koja je nabavljena čisto u svrhu "pičarenja".Znaš ono, neka riba te pita "E da nemaš ono od onoga ?", a ja kažem "E imam, dođi kod mene u utorak da ti snimim" i onda dok dođe utorak ja lepo opičim po download-u preko p2p i kad ona dođe...znaš onaj filing kad si "baja" u njenim očima Isto tako imam i nešto filmova, kao i par igara.U principu, ništa posebno.Sve ono što se može naći u gajbi jednog prosečnog engleza ili amera Jeste, i oni imaju pirate, ali tamo nikad nećeš videti tezgu sa piratima u sred najprometnije ulice u gradu, niti u firmi, niti kod nekog ko sa tim softverom radi nešto komercijalno, a ovi ostali što kupuju originale, čine to ili zato što jednostavno hoće da poštuju zakon, ili zato što su baš hteli original, sa sve onim lepim pakovanjem i knjižicom, ili zato što ih je mrzelo da čekaju da neko izradi crack Ali, barem što se tiče softvera sam se trudio da ne pravim štetu i uspeo sam u tome.Za sve što mi je trebalo našao sam besplatne alternative, a ono za šta nije bilo alternative sam kupio i tako dao bar neki doprinos suzbijanju piraterije, a na to što sam kupio sam platio i porez, pa time dao i kakav-takav doprinos eventualnom povećanju standarda

Poslednja ispravka: Marko_L (11.11.2005 u 5:56)
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 6:00   #107
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Tako je - treba da izadje na ulicu i prodaje piratski softver dok mu drzava ne omoguci da prezivi od posla za koji je skolovan (ne bave se piraterijom nepismeni i nije to nikakvo uzivanje).
A zašto bi ti pirati imali veća prava od IT profesionalaca ? Znači ti ljudi nemaju gde da rade, pa pusti ih nek piratuju, a što to piratovanje onemogućava otvaranje ko zna koliko novih radnih mesta za programere, dizajnere, menadžere...koji su trenutno nezaposleni, ma ko njih ****, jel tako ? Treba biti realan.
Citat:
A kad se oni posle godinu dana smiluju da ti plate da ih ipak ne bi tuzio - inflacija pojela 15-20% (ove godine) - zaradu od tog posla. 3-4 takva posla godisnje (vrednosti od 200.000 - ovo je iz konkretnog slucaja), i eto gde je otisao taj legalan softver.
E zato ja kad potpisujem ugovor, lepo stavim toliko i toliko EVRA u dinarskoj protivrednosti + tolika i tolika mesečna kamata ako bude kašnjenja u isplati i zabole me dal će druga ugovorena strana da plati odmah ili za godinu dana i dal će evro tada da vredi 80 ili 80000 dinara.
Citat:
I najvise mrzim sto su danas u borbi protiv piraterije najglasniji oni koji su sve sto znaju na kompu naucili na piratskom softveru, pa su se preko noci preobratili. A odakle su nabavljali taj piratski sofver, kad i danas vecina ne moze sa neta da skine ni taj Photoshop?
A ko tebi bratac brani da se učiš na piratskom softveru.Da li sam ja igde na ovom forumu rekao da sam protiv toga da se neko uči na piratskom softveru.Ne, čak sam i podržao to, pa nek se i uzme neka para sa tim softverom, nije neki problem, ali bi bilo fer da se bar tada kad krene zarada, plati licenca, zar ne misliš tako ?
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 6:22   #108
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Vidi ovo mi promače
Citat:
Onaj ko radi za 6000 ne treba da igra piratske igrice i zvrljka po piratskom Photoshopu (osim mog komsije koji je tako zvrljkao pa zaradio pare da se legalizuje).
A odakle tom nekom ko zarađuje 6000 uopšte kompjuter za igranje ? Evo baš sad gledam oglase u SK i cene računara, i koliko vidim, da bi se odigrala bilo koja AAA igra koja je izašla u poslednjih godinu dana treba ti mašina koja košta minimum 400-500 evra, ali ajde da uzmemo najmanju cenu, što iznosi 400*85=34.000 dinara.Dakle, od plate nije mogao da ga kupi, osim da ne jede nekoliko meseci i da ostavlja svaki dinar sa strane.Ako je kupovao na rate, to je 12 mesečnih rata po nekih 33 evra * 85 = oko 2800 dinara.Znači on daje pola plate za kompjuter da bi se igrao ? Pa onda taj neko treba da razmisli šta radi.Ej, pa ja da imam 6.000 platu, pa ne bih pomislio na igrice, već bih gledao da kako god mogu ili nađem još jedan posao ili nađem plaćeniji posao.

Poslednja ispravka: Marko_L (11.11.2005 u 6:29)
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 12:25   #109
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Marko ti si lik , i oni koji u ovu raspravu nece da udju kao ljudi a ne vredjanjem neka se udalje. Nemaju svi ista misljenja i to treba postovati. Nego ne pravdam se ja nego se ponosim sobom sto sam kupio original originali su strava... samo kad bi bilo para da ih cesce kupujem...
Sale013 je offline  
Stara 11.11.2005, 17:09   #110
komunista
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: BG
Poruke: 88
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

EEEE ovo je divna tema ali nema veze sada cu izneti sluzbeno misljenje a zatim i privatno.

SLUZBENO

Najgori su na svetu pljackaju ovu jadnu drzavu kojoj je svaki dinar potreban da usavrsava i pomaze mlade talente, stipendira programere, ulozi u razvoj interneta . To mi je prica dok sam na poslu gde radim iskljucivo na legalnom softweru koristim samo dragoceni Microsoft Explorer.....

PRIVATNO

Zivim u najsiromasnijem delu grada, placam porez redevno od svoje drzavne plate nemam leba skoro . Svi vi koji se busate u grudi o legalizmu aplikacija i naravno ste protiv pirata i piraterije setite se da ne bi ste imali ni za hranu da zaradite danas posto ste svo vase znanje stekli na totalno piratskkom softwareu. Naravno sada ce neki "pa nije istina evo ja sada imam kuci sve legalno" ma nije nego; a neka se sete kako su poceli? Da li je iko od njih imao legalno vise od 2 igrice uz commodore 64( koje su dobili free) ili ko je imao legalan dos na njegovo ime 1991? Zahvaljujuci tim aplikacijama koje su ih zainteresovale ta udju u IT svet mogu da zahvale i da uzivaju u novcu koji danas zaradjuju.
Koliko imate MP3 na gajbi?
koliko imate "bugara" iz 93-99?
koliko ste puta iskoristili neki programcic i drzali ga na kompu duze od recimo dozvoljenih15 dana? Da li je iko sam sebe prijavio? CISTO SUMNJAM
I zato ljudi uzivajte koliko god hocete u piratima. Na gajbu u private stan niko nece da vam bane i pita vas "jeli bre ajde malo u zatvor imas 5 "bugarina" i jedan win98 na polici". Firme, kompanije itd ce uvek biti na udaru i jedva ce cekati da drzava pohara nihove novcanike ali prostu raju mogu samo da mrze( ustvari njih mrzi samo njih 20 iz firme M$oft) ostali ljudi vole svoj narod.

To sve ce narod pozlatiti i samo ce se od sebe smiriti jednog dana uz par vezcih i nesto vise manjih incidenata.
komunista je offline  
Stara 11.11.2005, 20:47   #111
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Svi vi koji se busate u grudi o legalizmu aplikacija i naravno ste protiv pirata i piraterije setite se da ne bi ste imali ni za hranu da zaradite danas posto ste svo vase znanje stekli na totalno piratskkom softwareu. Naravno sada ce neki "pa nije istina evo ja sada imam kuci sve legalno" ma nije nego; a neka se sete kako su poceli?
Zašto bi neko reako da nije istina kada jeste.Svi smo mi učili na piratskom softveru.Ali, niko i sada nikome ne brani da se uči na piratskom softveru, zar ne ?
Citat:
Da li je iko od njih imao legalno vise od 2 igrice uz commodore 64( koje su dobili free) ili ko je imao legalan dos na njegovo ime 1991? Zahvaljujuci tim aplikacijama koje su ih zainteresovale ta udju u IT svet mogu da zahvale i da uzivaju u novcu koji danas zaradjuju.
Ja sam imao sve legalno, jer tada nije ni postojao zakon koji bi branio softversku pirateriju, tako da je u principu sve što sam kupio bilo po našem zakonu legalno .Pa mislim tada su uredno registrovane firme prodavale piratski softver, mada se taj softver kod nas nije smatrao nelegalnim, jer nije postojao zakon.Ja sam recimo igre najčešće nabavljao u BeoSoft-u.
Citat:
Koliko imate MP3 na gajbi?
15-tak diskova dupke punih
Citat:
koliko imate "bugara" iz 93-99?
Oko 30 diskova.Sve strana muzika, tj. ono što nije ni moglo da se kupi legalno.
Citat:
koliko ste puta iskoristili neki programcic i drzali ga na kompu duze od recimo dozvoljenih15 dana?
Mnogo puta, obično kad probam nešto, pa mi se ne svidi i zaboravim da ga uklonim sa kompa.
Citat:
Da li je iko sam sebe prijavio? CISTO SUMNJAM
Pa nisam blesav valjda.Nit bih prijavio sebe, nit bih prijavio bilo koga drugog.
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 21:02   #112
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
I zato ljudi uzivajte koliko god hocete u piratima. Na gajbu u private stan niko nece da vam bane i pita vas "jeli bre ajde malo u zatvor imas 5 "bugarina" i jedan win98 na polici".
Sa ovim se apsolutno slažem.Ko može da dođe do piratskog softvera, i koristi ga za zezanciju, učenje i sl., neka nabavi i uživa.Niko ga neće juriti zbog toga.Isto važi i za muziku koja mu prija, a nema para da je kupi, neka lepo nabavi mp3 ili "bugarina" i zdravo.Čak šta više, po mom mišljenju, muzički diskovi bi po defaultu trebali da se dele džabe, a muzičari ako nešto vrede, pa nek uzmu pare na koncertima i od prava za puštanje na radiju, televiziji, po disko-klubovima.Oni bar imaju izbora.Nešto slično važi i za filmove.Jednostavno je preskupo dati 1000 dinara za jedan film, a i onako ti filmovi dok izađu u prodaju na DVD-u, oni su već uzeli onoliko koliko su mogli na blagajnama širom sveta.E ali kod poslovnog softvera je stvar nešto drugačija, jer softver ne može da se pušta na televiziji i radiju, i jedino odakle proizvođač, tj. izdavač može da uzme pare jesu njegovi korisnici.Tako da ako koristiš neki softver kao alat i zarađuješ pomoću njega, izvoli plati, a ako ga koristiš za učenje, pa ko te tera, ako imaš plati, a ako nemaš nabavi kako znaš, to je do tebe i tvog morala.Ja lično kad bih video da neko koristi piratsku kopiju softvera koji sam ja napravi, pa ne bih mu ništa rekao, jer meni je bolje da se neko obučava za rad u mom softveru, ali ako bih video da neko zarađuje na njemu, a nije mi platio licencu, pa tužio bih ga i odrao mu kožu s leđa.Jednostavno ljudi treba da budu realni.Cene softvera jesu velike, ali se i velike pare uzimaju pomoću njega.Recimo Macromedia Flash MX košta 500$, ali i sajt odrađen u Flash tehnologiji nije ispod 500 evra da se odradi, tako da si već od prvog posla u plusu.Zar nije tako ? I zašto bi onda bio problem da se plati ta ****** licenca, ako već zarađuješ na tome ?
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 21:19   #113
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Firme, kompanije itd ce uvek biti na udaru i jedva ce cekati da drzava pohara nihove novcanike ali prostu raju mogu samo da mrze( ustvari njih mrzi samo njih 20 iz firme M$oft) ostali ljudi vole svoj narod.
E, ali sa ovim već ne mogu da se složim.Nema to nikakve veze sa ljubavlju ili mržnjom prema svom, niti bilo kom narodu.Tu je u pitanju čist biznis.I ti da uložiš mnogo vremena i novca u nešto, voleo bi da ti so to isplati, a ne da neko to koristi džabe.U stvari možda i bi, ne poznajem te, možda ti i imaš milion evra da uložiš u nešto što ćeš da poklanjaš i ne tražiš ništa za uzvrat.Ali vska kompanija na svetu ipak želi da joj se uložen novac vrati.Prema tome, nema to veze sa državom.Ona je samo obezbedila uslove da Microsoft ovde otvori predstavništvo, a pošto Microdoftov softver nije besplatan, već za njega moraju da se plate licence, a državna inspekcija je dužna da reaguje ukoliko neko koristi nešto od toga bez licence.Mislim, i tebi kad ukradu biciklu recimo, i ti pozoveš policiju, ona je dužna da reaguje i da ispita slučaj.Isto tako je sa državom i MS-om.Doduše, olakšavajuća okolnost (za one koji koriste pirate u kući) jeste što inspekcija može da upada u firme i kontroliše, ali ne može u privatne kuće osim ako nema nalog, a nalog može da dobije ako postoji osnovana sumnja da neko koristi piratski softver, ali pošto je to jedna mukotrpna procedura, uglavnom je organima reda u svetu, a kamoli kod nas, cimanje da se zezaju sa kućnim korisnicima, koji eto tako imaju nešto muzike, nešto igara, nešto filmova kod kuće.Tako da bi kućni korisnici trebalo da budu relativno sigurni, osim ako neko ne zgrće neke iole veće pare sa tim softverom, ali taj neko bi bio budala da rizikuje i ne legalizuje softver, a posao mu dobro ide, zar ne ?
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 21:23   #114
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

U principu bi ovakav sistem kakav sam opisao u prethodna dva posta svima odgovarao.Ko zarađuje platio bi licence i porez.Firme bi plaćale licence i porez, kao i sad što plaćaju.Domaći programeri bi imali više prostora da stvore domaću softversku industriju.Kućni korisnici bi kao do sada bez problema mogli da nabave piratski softver za učenje, a mogli bi da odigraju i po koju igru, mogli bi da drže nešto filmova i muzike, ali uz to da drže low profile, tj. da se ne ističu previše, da nabavljaju samo ono što im zaista treba, a ne da kupuju softver na kilo uključujući i onaj koji im ne treba i koji im nikada neće zatrebati i svi zadovoljni.I vuk sit i ovce na broju, što se kaže.E, ali ako narod bude hteo da se inati, pa da kaže "Ma boli mene ona stvar da držim low profile, baš hoću da se inatim, ne može mi niko ništa, ko ih ****, baš neću da plaćam softver, oću da imam softver vredan nekoliko miliona dolara, bez obzira što mi ne treba", e pa onda zaslužujemo sve što nam sledi.
Marko_L je offline  
Stara 11.11.2005, 23:09   #115
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Talking Re: Pirati???

Citat:
Marko_L kaže:
Sa ovim se apsolutno slažem.Ko može da dođe do piratskog softvera, i koristi ga za zezanciju, učenje i sl., neka nabavi i uživa.Niko ga neće juriti zbog toga.Isto važi i za muziku koja mu prija, a nema para da je kupi, neka lepo nabavi mp3 ili "bugarina" i zdravo.

Е онда ми је савест мирна...Јер ја нити продајем,нити зарађујем са тим софтвером.
Carl Jonson CJ je offline  
Stara 12.11.2005, 13:58   #116
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

hehe.... pa da to i ja kazem!
Sale013 je offline  
Stara 13.11.2005, 15:33   #117
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Marko_L kaže:
A zašto bi ti pirati imali veća prava od IT profesionalaca ? Znači ti ljudi...
Zato sto IT profesionalaca kod nas ima mnogo manje nego onih sto prezivaljavaju od piraterije. Taj sudija koji ce da osudi pirata treba prvo neke druge lopuze da osudi, pa tad pirata nece ni biti. Inace moj ortak je programer, ima posla preko glave (a jos je apsolvent na ETF-u) i ceka ga posao od firme koja ga je stipendirala. I njemu pirati uopste ne smetaju.

Citat:
Marko_L kaže:
E zato ja kad potpisujem ugovor, lepo stavim toliko i toliko EVRA u dinarskoj protivrednosti...
Aha, ti si neki super IT profesionalac kod koga se ceka u redu, i koji bira musterije a ne one njega. E znas kad ces takav ugovor da potpises sa domacim klijentom? Bez obzira sto si dao najbolju ponudu ima da uzmu drugog. Ovo je Srbija - svaki posao mora da se dobije, uradi i kako-tako naplati. I da se sutra eventualno radi ponovo za tog istog klijenta. A sa stranim klijentima nema potrebe da potpisujes takav ugovor - od njih se dobije i avans.

Citat:
Remedy kaže:
I najvise mrzim sto su danas u borbi protiv piraterije najglasniji oni koji su sve sto znaju na kompu naucili na piratskom softveru, pa su se preko noci preobratili...
Ovo se nije odnosilo na tebe konkretno, ne znam sto si se osetio prozvan...

Citat:
Marko_L kaže:
A odakle tom nekom ko zarađuje 6000 uopšte kompjuter za igranje...
Akcenat je bio na Photoshopu, mada i od igranja moze imati koristi - ja sam tako poceo sa 3d modelovanjem. Prvo sto sam uradio bio je auto za GTA3.

Piraterija je posledica, a ne uzrok stanja u drzavi. Nemamo bas puno firmi koje propadaju zbog pirata, a za Microsoft me... - kad meni gori kuca bas me briga dal gori i ona preko ulice. Ima mnogo problema koji treba da se rese pre toga. I dok je stanje takvo necu biti protivnik piraterije.
Bas me zanima, kad vidis onu reklamu protiv piraterije na Pinku, jel kazes - Tako je ili - Vi ste nasli da mi pricate o pirateriji, ma.. ... .....?
Remedy je offline  
Stara 13.11.2005, 15:56   #118
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Zato sto IT profesionalaca kod nas ima mnogo manje nego onih sto prezivaljavaju od piraterije.
A otkud ti znaš koliko ima IT profesionalaca, a koliko pirata.Imaš li neke zvanične podatke ? Link ? A sve i da ih ima manje ja smatram da oni više zaslužuju da rade i zarađuje, jer se barem za razliku od ovih drugih bave nečim legalnim.
Citat:
Taj sudija koji ce da osudi pirata treba prvo neke druge lopuze da osudi, pa tad pirata nece ni biti.
Pirata će uvek biti, samo je pitanje u kojoj meri.Ovo sad je previše.
Citat:
Inace moj ortak je programer, ima posla preko glave (a jos je apsolvent na ETF-u) i ceka ga posao od firme koja ga je stipendirala. I njemu pirati uopste ne smetaju.
I moj ortak koji radi na nekoliko frontova u zemlji i inostranstvu zarađuje više hiljada evra mesečno.Ni njemu pirati uopšte ne smetaju.I šta sad s tim ? To ne znači da nema onih programera kojima smetaju.
Marko_L je offline  
Stara 13.11.2005, 16:06   #119
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
Aha, ti si neki super IT profesionalac kod koga se ceka u redu, i koji bira musterije a ne one njega.
Nema to veze sa tim kakav sam ja profesionalac i koliko posla imam, niti da li biram mušterije, već sam se jednostavno par puta "opekao", pa sad ipak više volim detaljan ugovor, crno na belo, koje su moje obaveze prema klijentu, a koje su njegove obaveze prema meni i to u što više detalja kako bi se izbegle eventualne "nesuglasice".Jednom mi se recimo desilo (kada sam radio bez ugovora), da me čovek masira mesec dana za neki web sajt koji uopšte nije ni bio ugovoren.Tačnije, dogovor je bio da mu se napravi jedan program, a njemu neki prijatelj rekao da se uz izradu programa podrazumeva i besplatan i web sajt.
Citat:
E znas kad ces takav ugovor da potpises sa domacim klijentom? Bez obzira sto si dao najbolju ponudu ima da uzmu drugog. Ovo je Srbija - svaki posao mora da se dobije, uradi i kako-tako naplati. I da se sutra eventualno radi ponovo za tog istog klijenta.
Svaki iole profesionalni klijent će potpisati ugovor, jer kao što on ima obaveze prema tebi, isto tako imaš i ti prema njemu, tako da i klijentu odgovara da to negde piše.Ima bezobraznih ljudi na obe strane.Šta će recimo da spreči nekog programera da nabudži neko programče, puno bagova i naplati ga, a kad se klijent požali da ne radi kako treba i da treba da se popravi, programer može da pita "A gde to piše ?".E, ali kada postoji ugovor u kome piše da su obaveze programera da svaku uočenu grešku ispravi u tom i tom roku, to je druga priča.Prema tome, ako klijent hoće da zaštiti sebe, u istom tom ugovoru i programer (ili bilo koji drugi IT radnik) ima prava da zaštiti sebe.Zato se ugovori i potpisuju.
Marko_L je offline  
Stara 13.11.2005, 16:20   #120
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Pirati???

Citat:
A sa stranim klijentima nema potrebe da potpisujes takav ugovor - od njih se dobije i avans.
Pa nema zato što ne koriste dinare
Šalu na stranu, inostrani klijenti itekako vole ugovore.Ne samo da bi zaštitili sebe, već i da bi videli ozbiljnost onoga koga unajmljuju.Meni svakako ozbiljnije deluje čovek koji unapred sve stavi u ugovor, nego onaj ko radi po sistemu "Lako ćemo", a tebi ?
Citat:
Piraterija je posledica, a ne uzrok stanja u drzavi. Nemamo bas puno firmi koje propadaju zbog pirata, a za Microsoft me...
Netačno.Softverska piraterija postoji otkada postoje i kompjuteri na ovim prostorima, a tada se jako dobro živelo, tako da nikako ne može biti posledica stanja u državi.A ovo što nemamo puno firmi koje propadaju zbog piraterije je samo delimično tačno.Fora je u tome što te firme ne stignu ni da se razviju, pa propadnu i pre nego što čuješ za njih, a neki ljudi se jednostavno u ovakvoj situaciji ni ne usuđuju da je otvore.Iskreno, i mene zabole za MS, oni i imaju svoje tržište, koje je mnogo veće od Srbije, ali mi je krivo zbog naše softverske industrije, koja praktično i ne postoji.
Citat:
kad meni gori kuca bas me briga dal gori i ona preko ulice. Ima mnogo problema koji treba da se rese pre toga. I dok je stanje takvo necu biti protivnik piraterije.
Već smo pričali o ovome i lepo sam rekao da je tačno da ima puno stvari da se reše, ali nije bitno da li će se rešavati pre, posle ili u isto vreme kada se bude rešavala piraterija.Bitno je da se rešava.
Citat:
Bas me zanima, kad vidis onu reklamu protiv piraterije na Pinku, jel kazes - Tako je ili - Vi ste nasli da mi pricate o pirateriji, ma.. ... .....?
Moje mišljenje apsolutno nema nikakve veze sa bilo čijom propagandom, a ponajmanje sa propagandom ružičate televizije, ali ako ti nešto znači o pomenutoj reklami mislim da je debilna.
Marko_L je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com