Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.4.2012, 7:10   #581
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Moram da te razocaram ali nijedan ti nece zavrsiti posao. Kako je vecina PDF dokumenta izvorno pravljena za A4 format a ti ces koristiti skenirane verzije koje nije moguce konvertovati u neki skalabilni format, tekst ce prosto biti previse sitan.

Ako hoces e-ink u kombinaciji sa skeniranom PDF-om, ne gine ti nabavka nekog e-readera sa displejom od 9,7" poput Kindle DX-a.

Pre nego sto odustanes, baci pogled da se radi bas o skeniranim dokumentima ili su oni izvorno digitalne varijante, tj. da li ih je moguce konvertovati iz PDF-a u Epub ili mobi koricenjem Calibre-a.

Ako se ipak odlucis da kupis e-rader od 6", oko Booken-a ti ne mogu pruziti savet ali ostali nisu problem.

Kindle Keyboard sa 3G modemom je po meni preskup. Prvo, 3G internet je besplatan za surf samo u par zemalja, dok je u ostalim ukljucujuci i srbiju moguce pristupiti samo Amazon prodavnici i Wikipediji. I veruj mi da neces koristiti e-ink uredjaj za surf posle Ipad-a, suvise je sporo i zamorno, ako bas insistiras na tome, idi na neki od touchsceen modela.

Tastatura na Kindle-u je uoptrebljiva, ali od beleski se u tvom slucaju neces usreciti posto koristis skenirani PDF pa samim tim nemas mogucnost da selektujes tekt i na njega dodas neku belesku. Eventualno da Jailbreak-uje Kindle pa da instaliras aplikaciju koja ce glumiti Notepad, mada ni to nije bas savrseno resenje. Moja je preporuka da Kindle 3 prekocis, on je dobar citac ali mislim da tastatura ne vredi dodatne velicine i tezine u poredjenju sa novom generacijom citaca. Za text to speech ne znam sta bih ti rekao, ukljucio sam ga jednom, video da radi, i to dosta bolje od recimo Windows Naratora ali tu se moje druzenje sa njime zavrsilo, volim da citam knjige, eventualno audio knjiga moze da prodje ali sintetizovani glas koji cita umesto mene mi nikako ne lezi. Sto se tice pamcenja gde si stao za audio knjige vazi ista prica kao i za obicne, Kindle kreira jedan mali fajl u kome smesta te informacije, ne modifikuje samu knjigu/audio fajl.

Sto se tice dileme Kindle 4 vs Kindle Touch, Kindle Touch od pre nekoliko dana sa novim Firmware-om je najzad dobio landscape mod tako da to ne treba da ti predstavlja prepreku. Prednost Kindle 4 su hardverski tasteri za menjanje strana, Mada licno nisam uopste nasao zamornim koriscenje Touch modela koji ih nema. Prica se svodi na dilemu manji, laksi, jeftiniji VS malo veci,skuplji sa audio podrskom i zgodniji za surf, na tebi je da odlucis.

Sony PRS T-1 bi bio moj izbor da sada kupujem e-reader i imam prilike da ga donesem iz inostranstva. Nisam ga licno drzao u ruci za razliku od ostalih pomenutih modela, ali sam probao sve predhodne modele i procitao dovoljno review-a da znam kakav je Kombinacija touchscreen-a i fizickih tastera ume da znaci u tesnim situacijama poput citanja u prevozu dok se jednom rukom drzis a drugom baratas citacem, bude zgodno malo promeniti polozaj zbog zamora. Kvalitet izrade kao ni osnovne opcije za citanje nisu nesto drasticno bolji od Kindle-a, ali ono sto ga cini odlicnim su fabricka podrska za reflow teksta u PDF dokumentima, naravno onima koji nisu skenirani, pa samim tim nema potrebe za konvertovanje istih.

Druga velika prednost Sony RPS T-1 citaca je sto ga pokrece Android 1.6 pa ga je moguce root-ovati i instalirati bilo koju aplikaciju kompatibilnu sa tom verzijom Android-a. Jeste matora, ali i dalje mozes instalirati recimo Kindle for Android, ili neki treci program, tj. omoguciti sebi da na jednom uredjaju citas bilo Epub, Mobi, PDF ili bilo koji drugi format instaliranjem odgovarajuceg softvera.

Mozda bih preporucio da sacekas novi Nook sa opcionim pozadinskim osvetljenjem koji bi trebalo da se pojavi za jedno mesec dana u prodaji ili Kindle sa istom funkcijom koji je takodje najavljen, mada je pitanje koliko je to sveto zapravo plus, poenta e-inka je upravo u tome da se izbegne zamor oka koje koje pozadinsko osvetljenje kod LCD ekrana obavezno donosi, a pitanje je i trajanja baterije sa tim osvetljenjem. Ipak o tome ne mogu da sudim dok ga ne vidim, po recima pojedinih kolega novinara koji su imali prilike da ga vide, svetlo je prijatno i manje zamorno u odnosu na tablet uredjaje pa imaj i ovo na umu ako ne zuris a cesto citas u lose osvetljenim uslovima.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
anonimus (25.4.2012), Oggy (24.4.2012)
Stara 19.4.2012, 8:49   #582
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
...
Ako hoces e-ink u kombinaciji sa skeniranom PDF-om, ne gine ti nabavka nekog e-readera sa displejom od 9,7" poput Kindle DX-a.
...
Slažem se. Na "običnom" Kindle-u (ja imam ovaj što se sada zove Keyboard) je čitanje pdf-a poprilično mučenje, a konverzija bilo čega što podrazume više od običnog teksta je komplikovana.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2012, 8:50   #583
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Nevezano za post iznad, ako neko od vlasnika Kindle-a nije video i nije probao Amazonov Send to Kindle toplo bih ga preporucio. Integrise se u Windows Explorer, desnim klikom na mobi/pdf fajl otvara se pored stanardnih opcija poput copy/paste i dugme Send to Kindle tako da je koriscenje kabla nepotrebno, cim ukljucite WiFi(naravno pod uslovom da imate ruter) dokument ce se pojaviti uredjaju. Bitno je i da ostaje na vasem Amazon nalogu tako da ga je moguce preuzeti i ako ga obrisete sa samog Kindle-a, preuzeti ga ostalim Kindle platformama poput iOS-a i Andorida. Takodje se instalira ako virtuelni printer pa ga je moguce iskoristiti iz bilo kog programa koji ima Print opciju.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2012, 12:28   #584
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Moram da te razocaram ali nijedan ti nece zavrsiti posao. Kako je vecina PDF dokumenta izvorno pravljena za A4 format a ti ces koristiti skenirane verzije koje nije moguce konvertovati u neki skalabilni format, tekst ce prosto biti previse sitan.

Ako hoces e-ink u kombinaciji sa skeniranom PDF-om, ne gine ti nabavka nekog e-readera sa displejom od 9,7" poput Kindle DX-a.

Pre nego sto odustanes, baci pogled da se radi bas o skeniranim dokumentima ili su oni izvorno digitalne varijante, tj. da li ih je moguce konvertovati iz PDF-a u Epub ili mobi koricenjem Calibre-a.
Pre 2 godine sam zato i kupio iPad, jer su e-ink citaci bili ama bas neupotrebljivi za PDF.

Sto se PDF-ova tice, vecina su skenirani. Znam jer sam ih licno skenirao. U glavnom su to knjige koje nisu toliko popularne da bi bile dostupne u elektronskom formatu, a ako ih kupujes, kostaju preko 50e.

Sa novim update-om, kako funkcionise zoom i scroll dokumenata na KT?

Hvala na informacijama.

P.S.
Da li je neko imao iskustva sa Sony PRS T1?

Poslednja ispravka: Vladimiros (19.4.2012 u 12:44)
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2012, 15:16   #585
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Iz mog iskustva (posedujem Kindle Keyboard) izgled konvertovanog skeniranog PDF dokumenta kao da se određuje bacanjem kockica, pa kako ti se zalomi. Neki su se prebacili bez većih problema (poneka prazna stranica, ili isečena cela slika sa strane i razvučena na zasebnu stranicu) dok su neke bile totalni raspad koji je nemoguće čitati (ovakvih je bilo manje, mada je možda i moj prag tolerancije visok). Za "casual" čitanje romana ovo ne bi trebalo da ti bude neki veliki problem, ali za učenje ne verujem da će ti baš odgovarati.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Maladikt na korisnoj poruci:
anonimus (25.4.2012)
Stara 19.4.2012, 17:41   #586
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Mozete i svetlo za gitaru da iskoristite ukoliko nemate originalno Kindle svetlo. Ima stipaljkicu na jednom kraju, ne kosta mnogo, a moze da se kupi u skoro svakog prodavnici muzicke opreme.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Schnak3 na korisnoj poruci:
anonimus (25.4.2012)
Stara 20.4.2012, 1:41   #587
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Da se nadovezem na Vladimirosa, posto je on sumirao sve ono zbog cega je i meni potreban citac. S obzirom na opisanu nevolju sa skeniranim knjigama, i potrebom za 9'7 citacem, a i cenom istog, da li je mozda bolje uzeti netbook umesto toga?
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2012, 6:21   #588
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Ne, ako ti vec LCD tehnologija ne smeta, kupi tablet racunar, za citanje je daleko zgodniji od netbook-a a podjednako dobro ce sluziti za surf/pustanje muzike ili filmove.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Andyui (20.4.2012)
Stara 20.4.2012, 13:55   #589
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Hvala, pogledacu onda tako. Valjda me klasicna postavka tastatura-ekran navodi uvek da razmisljam o takvim opcijama. Bio sam gotovo resen da uzmem reader, ali sam onda shvatio da je vecina mojih knjiga cisto skenirani pdf.
E sad, evo jos jednog pitanja u vezi s tim. Necu pitati koji je tablet najbolji, o tome ima tema. Samo me interesuje da li uopste ima tableta sa olovkicom i funkcijom obelezavanja teksta (podvlacenja). Od kad sam poceo sa studijama uvek mi je najzgodnije bilo podvlaciti knjige i pisati sa strane komentare. Na kompjuteru, wordu i foxitu (ili adobeu) to mogu. Ali ne znam kako to funkcionise kod tableta, a bilo bi mi zapravo kljucno.
Hvala i izvinjavam se ako je ovo offtopic
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2012, 14:48   #590
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Andyui kaže: Pregled poruke
Hvala, pogledacu onda tako. Valjda me klasicna postavka tastatura-ekran navodi uvek da razmisljam o takvim opcijama. Bio sam gotovo resen da uzmem reader, ali sam onda shvatio da je vecina mojih knjiga cisto skenirani pdf.
E sad, evo jos jednog pitanja u vezi s tim. Necu pitati koji je tablet najbolji, o tome ima tema. Samo me interesuje da li uopste ima tableta sa olovkicom i funkcijom obelezavanja teksta (podvlacenja). Od kad sam poceo sa studijama uvek mi je najzgodnije bilo podvlaciti knjige i pisati sa strane komentare. Na kompjuteru, wordu i foxitu (ili adobeu) to mogu. Ali ne znam kako to funkcionise kod tableta, a bilo bi mi zapravo kljucno.
Hvala i izvinjavam se ako je ovo offtopic
Pogledaj HTC Flyer ili Samsung Galaxy Note 10.1

Mada, meni se masu puta desavalo da poludim jer mi ekran unistava oci, pa odem u kopirnicu i odstampam celu knjigu :P
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2012, 17:51   #591
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Hah, to mi je isuvise dobro poznato, al problem je sto uvek imam tendenciju da ponesem u rancu 20 knjiga zlu ne trebalo...
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2012, 10:31   #592
nikiiiva
Novi član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Cao svima. Ne zelim da se ovo protumaci kao reklama posto mi to svakako nije cilj. Vec duze vreme pokusavam da dodjem do kindla na sto povoljniji nacin kao i mnogi ljudi ovde, ali zbog carine, postarine i koje kakvih sve jos fantomskih dazbina u ovoj drzavi nisam se usudio da narucim sa amazona. Elem, neko je vec ranije ovde rekao da ima oglas na kupujemprodajem za kindle 4. Narucio sam i covek mi je doneo nov neotpakovan Kindle 4 Special Offers za 110e. Po meni to je najbolja ponuda koju sam uspeo naci, pa sam samo zeleo da podelim s drugim ljudima koji pokusavaju da dodju do uredjaja kao i ja. Ne zelim nikome da pravim posao ili prodju, cisto da se razumemeo, niti imam sta od toga, samo smatram da je to jako povoljno pa sam hteo da podelim svoje iskustvo s ostalima.

Ako moderatori smatraju da poruka nije u skladu s pravilima foruma neka budu slobodni da je obrisu.

P.S. Ako nekome bas smeta Special Offers postoje nacini da se to skine bez jailbreak-a uredjaja. Pogledajte Metod 2 na linku: http://www.pierotoffanin.com/2011/12...le-4-for-free/ Proverio sam licno i radi savrseno
nikiiiva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2012, 14:55   #593
djurkash
Novi član
 
Član od: 20.4.2012.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom

Šta mislite o sledećem izboru:

1. Iriver story HD
2. Sony Prs-T1
3. Kindle touch

Sva tri su oko 150eur gore dole, koji je po vama najbolji?


Tapatalk 2 by N7000
djurkash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2012, 17:47   #594
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Andyui kaže: Pregled poruke
Na kompjuteru, wordu i foxitu (ili adobeu) to mogu. Ali ne znam kako to funkcionise kod tableta, a bilo bi mi zapravo kljucno.
Hvala i izvinjavam se ako je ovo offtopic
Gomila programa za citanje PDF-a podrzava highlight teksta i komentare, ne znam kako to konkretno funkcionise na skeniranom dokumentu, probao sam samo na dokumentima koji su izvorno bili u elektrnskoj formi, mada ako radi na racunaru, nema razloga da ne radi i ovde.

Recimo u Adobe Reader-u ima vise opcija, jedna da selektujes recimo recenicu i pasus, ofarbas je u nekoj odredjenoj boji, eventualno dodas i komentar na to a druga je takozvani Freehand gde slobodnom rukom recimo zaokruzis nesto na ekranu i slicno.
Mogucnosti zavise direktno od samih programa, Adobe Reader nudi jedno, EZ PDF drugo itd...Evo u prilogu par slika da vidis kako to izgleda.

Kapacitivni ekrani se mogu koristiti u kombinaciji sa olovcicom ali ona mora biti namenjena za rad sa njima, i njen vrh je daleko deblji od onih namenjenih starim rezistivnim modelima.



Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2012, 18:50   #595
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Odlicno, hvala. Upravo na to sam mislio, tj na takav nacin podvlacenja i markiranja. E sad, da li svi tableti podrzavaju olovcicu, i da li se one nezavisno kupuju (mislim da do sada nisam nailazio na njih na sajtovima, i nemam pojma koliko kostaju)?
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2012, 19:34   #596
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

http://www.amazon.com/s?ie=UTF8&rh=i...0stylus&page=1
Videces da je njihov vrh gotovo velicine gumice na obicnoj olovci, tako da ne ocekuj neku veliku preciznost.
Kvalitet zavisi od modela do modela naravno.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2012, 0:15   #597
markom1
Novi član
 
Član od: 24.4.2012.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Čitam ovaj forum jedno vrijeme pa rekoh da se ubacim u raspravu sa par ideja.

Ovaj jednostavni mali program nam omogućava da reflow-amo slikovni pdf, djvu i slike donekle slično kao što bi epub ili mobi datoteke.

http://www.willus.com/k2pdfopt/

Vrlo je jednostavan za upotrebu
http://www.willus.com/k2pdfopt/help/

Radi za bilo koji čitač al je početno namješten za mali 6 inčni čitač i portret mod a mi onda možemo jednostavno promijenit rezoluciju ako je naš čitač veći ili ako želimo landscape mod i ostale dodatne mogućnosti.

Jedna od prednosti ovog programa je što prilikom standardnog OCR-a (prepoznavanja teksta sa slike) dobijemo dosta grešaka koje onda ako se radi o preciznim naučnim tekstovima moramo obavezno i ispravljati dok ovaj program samo preslaguje riječi kao da reže riječi na papiru i ponovo ih ljepi na manji ekran pa nema grešaka kao u prepoznavanju teksta prilikom OCR-a pa će npr. i razne složene formule i simboli izgledat kako treba.

Inače koristim Sony PRS T1 oko mjesec-dva dana pa mogu iznijet svoja iskustva jer dosta čitam slikovne pdf-ove.

Poslednja ispravka: markom1 (25.4.2012 u 1:12)
markom1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku markom1 na korisnoj poruci:
Maladikt (25.4.2012), Mario Pavićević (25.4.2012)
Stara 30.4.2012, 21:29   #598
markom1
Novi član
 
Član od: 24.4.2012.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 11 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Vladimiros kaže: Pregled poruke
Pre 2 godine sam zato i kupio iPad, jer su e-ink citaci bili ama bas neupotrebljivi za PDF.

Sto se PDF-ova tice, vecina su skenirani. Znam jer sam ih licno skenirao. U glavnom su to knjige koje nisu toliko popularne da bi bile dostupne u elektronskom formatu, a ako ih kupujes, kostaju preko 50e.

Sa novim update-om, kako funkcionise zoom i scroll dokumenata na KT?

Hvala na informacijama.

P.S.
Da li je neko imao iskustva sa Sony PRS T1?
Ja čitam dosta skeniranih pdf-ova na prs t1.

Knjige su mi prosječno na papiru visine do 20-25 cm i širine stranice do 15-16 cm tj. širine teksta do nekih 12-13 cm pa čitanje u landscapeu (oko 12 cm je dužina malih 6 inčnih čitača) daje otprilike veličinu slova kao i na papiru.
Od tri vlastoručno skenirane knjige ja ću ih u prosjeku dvije čitat samo na čitaču ili tabletu i notebooku bez obzira što su mi pri ruci i papirne

Više od polovice takovih pdf-ova na prst t1 čitam ipak u portret modu jer su mi i tako čitljivi.

Prs t1 omogućuje zoomiranje sa dva prsta i u portretu i u landscapeu.
Treba oko dvije sekunde.

Tako zoomiranu stranicu šetamo onda gore-dolje prstom(olovkom) tzv. panningom ili samo dodirom na rubovima ekrana.

Zoomiranje se pamti i za sljedeće stranice na koje prelazimo pritiskom na dugme, jedino što nas prebacuje na prethodnu poziciju na stranici, pa ako smo na prethodnoj stranici bili na dnu onda ćemo i sljedeću dobit na dnu pa treba panningom (oko dvije sekunde) ili dodirima pri vrhu otić na vrh stranice i onda možemo za ostatak stranice samo dodirnut dno ili opet panning, pa je za portret mod prosječno potrebno dva panninga ili dodira da pređemo stranicu a za landscape tri ili četiri.


Sa Prs t1 možemo pisat(crtat) po stranici al ako smo u zoomu onda će nas izbacit iz zooma pa nakon pisanja moramo opet zoomirat stranicu.


Postoji relativno jednostavan i brz način da nas stalno ne izbacuje iz zooma ako mislimo puno šarat.

Odrežemo jednostavno pdf na točnu veličinu čitača (12 cm x 9 cm) oko 4.7x3.5 u inčima, ali sa Tile funkcijom u virtualnom printeru.

Za one koji ne znaju o čemu se radi, sa Tile funkcijom u postavkama printera možemo npr. podijelit našu stranicu na više dijelova i onda isprintat za veliki poster sa uvećanjem,al možemo i smanjit stranicu na točno 12 cm širine i 9 cm visine čitača i da nam automatski odreže ostatak stranice na još jedan ili dva ekrana već ovisno o dimenzijama knjige.

Kad nakon malo prakse usvojimo ovu metodu i postavke našeg virtualnog printera treba nam samo par klikova mišem tj. dvadesetak sekundi vremena i onda još par minuta ili desetak da se pdf isprinta u file već ovisno o brzini našeg kompjutera i veličini pdf-a.

Takovim rezanjem možemo onda čitat pdf kao u landscape modu čak i ako čitač nema taj landscape mod poput novog ectacovog velikog Jetbook Colorca ili donedavno Kindle Toucha.
Treba samo zarotirati pdf za 90 stupnjeva u Acrobatu ili nekom pdf editoru.

Evo dvije slike sa drugog foruma da se lakše vidi o čemu pričam (ono 4.7 je u inčima tj. 12 cm) i vidimo da je potrebno skalirat (tile scale) na 120 posto da bi dobili potpuno pdf do rubova jer je u ovom slučaju original bio manji od 12 cm, da je bio veći onda bi smanjivali pdf tj. skalirali na ispod 100 npr. 90 ili 65 dok ne upašemo.

http://postimage.org/image/ylfy55y49/
http://postimage.org/image/kv1udaj6b/

Ovdje je ta stranica u originalu i odrezana na tri ekrana tile funkcijom nakon što su joj odrezani rubovi i ista ta al još rotirana za čitače bez landscapea pa se mogu probat na čitaču.
http://www.sendspace.com/file/h7ks7i

Prednost takovog rezanja na Prs t1 je što ne moramo izlazit iz zooma ni ponovo ulazit u zoom kad želimo nešto napisat il nacrtat i što i za scrollanje unutar stranice kao i za prelazak na sljedeće stranice samo stišćemo dugme, dakle nešto je brže čitanje, listanje i pisanje nego običnim zoomiranjem prstima na originalnom pdf-u.

Tile funkciju za virtualni printer imamo na novom Adobe Readeru X (opcija Poster) koji je besplatan a imamo i na Adobe Acrobatu 9 ili 10 i Pdf-XChange 4 Vieweru a vjerojatno se može nać još negdje.

Prs t1 ima i "Fit to landscape width" mod kojom nam raširi pdf na veličinu ekrana u landscapeu što je često i dovoljno al ako naš pdf ima velike rubove kao u gornjem primjeru onda ćemo ipak morat zoomirat za veća slova.
U "Fit to landscape width" modu scrollanje kroz stranicu kao i šaltanje na sljedeću možemo također odradit i samo stiskanjem dugmeta ako želimo.

Vidio sam da ih ljudi pišu al nisam još probao programe koji omogućuju da naše vlastoručne zabilješke iz prs t1 vidimo i na laptopu, niti one za obične zabilješke unesene samo tipkanjem i highlightsima.

http://www.mobileread.com/forums/sho...d.php?t=173321
http://www.mobileread.com/forums/sho...d.php?t=170051

Nisam još ni rootao uređaj pa ne znam kao je direktno čitat mobi fileove ili pdf-ove u nekom boljem android readeru al kad probam javim.

http://www.youtube.com/watch?v=lr8-aRzdItg
http://www.youtube.com/watch?v=rYC2GBhWJAs
http://www.youtube.com/watch?v=y-zKkX-ueCs

Poslednja ispravka: markom1 (1.5.2012 u 0:50)
markom1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2012, 2:41   #599
Gnarf
Novi član
 
Član od: 28.4.2012.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pozdrav ljudi!

Posto sam ovde nasao dosta korisnih informacija o kupovini Kindle-a, da dodam svoje iskustvo, cisto radi updatea.

Narucio sam Kindle preko amazon.com i to verziju od 109$ plus futrolu od 9$ isto preko amazona. U BG je iz Amerike stiglo za cetiri dana, i jos tri dana za carinjenje. Cim je stiglo, zvali su me iz UPS-a sa aerodroma da im posaljem kopiju licne karte, i posle toga je proslo ta tri dana, platio sam 2.635 dinara i dobio Kindle! Futrola je prethodno stigla drugom posiljkom i nije bio dodatne carine za nju.

Kindle je super stvar, svaka preporuka! A i samo narucivanje je ispalo skroz bezbolno, nisam se nadao, ocekivao sam neko cimanje i pljacku. Inace, i drugar je narucivao pre par meseci i isto mu je sve ispalo ok.

Nadam se da nekome ovo pomaze da se odluci.
Poz
Gnarf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2012, 0:58   #600
markoooo0
Novi član
 
Član od: 30.4.2012.
Poruke: 21
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Zanimaju me vasa iskustva sa K3 kao beleznice i onog podvlacenja. Da li je zamorno podvlaciti i kucati? Prvenstveno zelim da uzmem ovu stvarcicu zbog toga sto ne mogu na knjizi da pisem (blokcic ne radi posao), podvlacim ili tako nesto....
markoooo0 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com