Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.8.2010, 22:46   #381
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
veljko kaže: Pregled poruke
Da li je moguce povezati mobilni telefon i komp preko access pointa? Model je tp link wa601g. Izvinite na mozda glupom pitanju ali se stvarno ne razumem u ovo...

Generalno da, možeš povezati fon na AP ako ti fon ima wireless. E sad baš da će fon i komp da šeruju fajlove međusobno i neće. a da će ti fon imati net preko AP-a to da svakako.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
veljko (15.8.2010)
Stara 10.9.2010, 3:13   #382
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 959 puta na 583 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

2 desktop racunara koji dele net...
1 je zicno vezan na wireless adsl modem, a drugi net uzima bezicno...
dal je moguce umreziti racunare bez dodavanja kablova?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2010, 10:08   #383
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
2 desktop racunara koji dele net...
1 je zicno vezan na wireless adsl modem, a drugi net uzima bezicno...
dal je moguce umreziti racunare bez dodavanja kablova?
Da, računari bi trebali odmah da se vide, jedino što trebaš je da šeruješ particije/foldere na oba kompa.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
polarnimeda (11.10.2010)
Stara 18.9.2010, 19:27   #384
tesla.ki
Novi član
 
Član od: 20.1.2010.
Lokacija: Кикинда
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Поздрав свима!
Имам SBB-ов кабловски интернет који преко рутера TP-LINK TL-WR340G делим на десктоп рачунар (на којем је Windows XP SP2) и лаптоп (на којем је Windows 7). Успео сам нешто сам, а нешто уз помоћ Ваших савета, да подесим и LAN мрежу и дељење штампача. Десктоп је повезан на рутер преко кабла, док је лаптоп повезан преко Wireless-a.
У међувремену сам дошао до још једног десктоп рачунара (на којем је Windows XP SP3) и који се налази у другој соби. Да не би развлачио каблове, купио сам USB Wireless Adapter TP-LINK TL-WN321G.
Интересује ме да ли јр преко тог адаптера могуће само дељење интернета (који ради без проблема, уз мале осцилације сигнала) или некако могу да подесим и дељење фајлова и штампача?
Хвала унапред.

Poslednja ispravka: tesla.ki (18.9.2010 u 19:42)
tesla.ki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2010, 20:46   #385
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Naravno da i na tom desktopu koji ima taj vajerles prijamnik možeš imati internet i deliti fajlove/štampaš samo je potrebno sve lepo podesiti šering i to je to, radiće kao što radi i na drugim računarima.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
tesla.ki (18.9.2010)
Stara 18.9.2010, 21:13   #386
tesla.ki
Novi član
 
Član od: 20.1.2010.
Lokacija: Кикинда
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Успео сам и то.
Хвала пуно на информацији.
tesla.ki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2010, 21:37   #387
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

pozdrav svima
neki dan sam se namucio prilikom umrezavanja notebooka (winXP SP3) i desktopa (win7 ultimate), i jedva sam uspio mapirati sharovane foldere, nisam imao problema kada sam htio da pristupim notebooku s desktopa, odmah sam vidio dijeljenje mape, medjutim, da bih vidio mape u drugom smjeru, tj da pristupim desktopu s notebooka, morao sam da izvodim neke vratolomije sa dodavanjem "guest" naloga, pa da omogucim tom nalogu da pristupa sharovanim mapama, i cak da dodam nalog "guest" pod tabom "security" kada idem na properties od foldera... elem, da ne smaram, vjerujem da oni koji znaju sta hocu da kazem - znaju sta hocu da kazem
sve je to radilo fino jednu vece, dok sledece vece nisam primijetio da mi fali jedna mapa u "my network places" kad hocu da pristupim s notebooka. Odem do desktopa, odradim cut&paste u drugu mapu, i pristupim joj iz nje, medjutim, sledece vece, opet fali sad i ta mapa!?
kontam da je mozda do toga sto mi je upaljen uTorrent na desktopu, pa posto on prilikom dl/ul vrsi neke radnje, ti folderi koje on koristi su nedostupni preko mreze
sad cu bas da probam da ga iskljucim i vidim, mada nisam optimista
dakle , da sumiram...
svako vece mi nestaje po jedna mapa iz "my network places" ako neko zna o cemu se radi, unaprijed hvala
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2010, 13:22   #388
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

@babeys

pogledaj post #374 u ovoj temi.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2010, 13:35   #389
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

po tom tutorialu sam i odradio setup, i sve je radilo, medjutim, folderi se "gube" iako nisam nista mijenjao u postavkama posle prvog uspjesnog povezivanja, tj. sve je radilo ok jednu vece, posle nedostaju folderi
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2010, 13:43   #390
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
bebeys kaže: Pregled poruke
po tom tutorialu sam i odradio setup, i sve je radilo, medjutim, folderi se "gube" iako nisam nista mijenjao u postavkama posle prvog uspjesnog povezivanja, tj. sve je radilo ok jednu vece, posle nedostaju folderi
Može i da se desi da imaš neku gamad, imao sam sličan problem u jodnoj većoj mreži jedne fime koju održavam bio je sličan problem i ispostavilo se da imaju gamad koja se zavukla u startap *pokretala se sa operativnim sistemom
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2010, 13:50   #391
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

imam microsoft security essentials, probacu da vidim sta on kaze
evo sad vidim da su mi dozvole za sharing nestale sa onih foldera koje sam sharovao, pa sam morao ponovo da dodam "guest" nalog u listu "permissions"
moguce da je neki virus, cim se to gubi samo od sebe, u svakom slucaju, hvala
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2010, 17:55   #392
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Ako je Simple file sharing uključen na oba kompjutera, kako je moguće spajanje bez problema sa prvog na drugi, dok s drugog na prvi traži Username i password ? Ima li kakva opcija u Windowsima, a da nemoram da pravim novog korisnika koji će imati odgovrajuće ovlasti ?
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2010, 16:46   #393
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
Kum22 kaže: Pregled poruke
Ako je Simple file sharing uključen na oba kompjutera, kako je moguće spajanje bez problema sa prvog na drugi, dok s drugog na prvi traži Username i password ? Ima li kakva opcija u Windowsima, a da nemoram da pravim novog korisnika koji će imati odgovrajuće ovlasti ?
Ima.

U win xp, recimo, ide: start - control panel - administrative tools - local security policy.
Kad se otvori local security policy: local policies - security options - Network access: Sharing and security model for local accounts (sa desne strane)
Ako hoces da pristupas pomocu korisniskog imena i lozinke treba da izaberes "Classic - local users authenticate as themselves" na racunaru cijim resursima pristupas.
Ako izaberes "Guest only - local users authenticate as Guest", a Guest nalog je onemogucen na racunaru cijim resursima pristupas, onda se desava to sto se tebi desilo.

Simple file sharing iskljuci jer ces imati punu kontrolu nad ovlascenjima za deljene resurse.

Za ovakav nacin pristupa svaki korisnicki nalog na racunaru treba da ima lozinku (obavezno).

Putanja do local security policy na win7 bi trebalo da bude ista...
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ticketoride na korisnoj poruci:
oluja (30.9.2010)
Stara 30.9.2010, 19:09   #394
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Postavke su identične na obe mašine (XP SP3). Simple fire sharing je uključen, guest account su onemogućeni, Security postavke u Network acces su identični, ali opet me traži username i password sa prve mašine na drugu, dok sa druge na prvu ne Isprobavao sam sve moguće što je Google pronašao - kreirao jednaki username i password na obe mašine, kumovo po svim mogućim nalozima i Network postavkama, ali taj logon prozor neće nikako da se makne
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2010, 23:37   #395
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
Kum22 kaže: Pregled poruke
...Simple fire sharing je uključen...
A zasto je ukljucen??! Iskljuci ga, bolje ces videti u cemu je problem...nema niceg "simple" u Simple file sharing ;))
Kad iskljucis Simple file sharing, desni klik na deljeni folder --> properties --> sharing (tab) --> permissions (dugme) i proveri da li na listi ovlascenih korisnika ima tvog naloga i koja su mu ovlascenja.
Posle toga desni klik na deljeni folder --> properties --> security (tab) i proveri da li na listi ovlascenih korisnika ima tvog naloga i koja su mu ovlascenja.

Tek da pomenem, mada verujem da si to vec uradio:
- proveri da li su racunari u istoj radnoj grupi.
- proveri da li je na win fajervolu (je l koristis neki drugo fajervoj?) omogucen File and printer sharing

Ne moze samo jedan korisnicki nalog da odradi to sto tebi treba. Moras da napravis dva identicna korisnicka naloga na oba racunara (npr. Mika i Zika). Na jedan se ulogujes kao Mika (i napravis deljeni folder, a u share permissions i u security permissions stavis korisnika ZIKU da ima pristup), a na drugi kao Zika (i napravis deljeni folder, a u share permissions i u security permissions stavis korisnika MIKU da ima pristup).

ISPRAVKA: Moze i sa jednim korisnickim nalogom, mada bi bilo logicno da na 2 kompa imas 2 razlicita naloga sa kojima radis.
Ako proveris i odradis sva gore navedena podesavanja, mora da otvori deljeni folder bez kucajna username-a i password-a.

Poslednja ispravka: ticketoride (1.10.2010 u 11:02)
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ticketoride na korisnoj poruci:
Kum22 (2.10.2010)
Stara 2.10.2010, 22:56   #396
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Nisam baš toliki početnik u mrežama, ali svejedno nikad mi se još nije desilo da moram da ukucavam korisničke naloge kod Simple file sharinga Pogotovo mi je još manje sad jasno zašto na jednoj mašini moram da ukucavam, a na drugoj ne. U svakom slučaju, isključio sam Simple file sharing i riješio prava korisnika za deljenje foldera i napokon je sve proradilo. Ah, Windozi ...
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 14:30   #397
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Pretpostavljao sam da nisi pocetnik. Pisao sam odgovore imajuci na umu da ce ih procitati i neki pocetnik pre nego sto odluci da otvori temu ili postavi pitanje, ali slaba vajda...izgleda da niko ne pretrazuje forum pre postavljanja pitanja.
Iznova i iznova se postavljaju vec postavljena pitanja na koja su vise puta vec dati odgovori u ranijim postovima ili u nekoj drugoj temi u ovoj sobi.

Svako ko ima neki problem u vezi umrezavanja racunara, pre postavljanja pitanja, trebalo bi da procita prvih nekoliko postova koje je napisao Freško na prvoj strani ove teme ( http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=11879 ), dva posta od ticketoride na ovoj strani ( http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=11879&page=20 ) kao i ovo uputstvo ovde ( http://support.microsoft.com/kb/304040 ).

Potpuno iste stvari vaze i za Win7, samo su putanje do konfiguracionih prozora malo drugacije.

EDIT: Skoro sve sumirano na jednom mestu - http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...8&postcount=66

Poslednja ispravka: ticketoride (4.10.2010 u 17:08) Razlog: dodavanje korisnog linka
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 21:37   #398
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Lightbulb Umrežavanje desktopa i laptopa + ICS

Метода описана на првој страни са постављањем статичких адреса је добра и једноставна али мени је требао ICS (Internet Computer Sharing) који захтева динамичке адресе.

Тј хтео сам да повежем десктоп Win 7 ult. са лаптопом XP sp3 тако да десктоп користи wireless конекцију са лаптопа.

Са два компјутера под Win 7 ово је лако али пошто је умрежавање Win 7 i XP-a у зони езотерије метода узалудних покушаја је опет тријумфовала

Главни проблем је изгледа била нова Homegroup опција у 7-ци коју XP не разуме, а 7-ци треба да се успешно умрежи (барем је тако било у мом случају)

Дакле урадио сам све потребне радње наведене на почетку овог треда осим постављања статичких адреса због поменуте потребе за ICS-ом и спојио компјутере кросовер каблом.
Интернет није могао да се дели, LAN је мало радио мало није. Проблем је био што 7-ца није могла да направи Homegroup и увек је конекцију препознавала као Public (није могло одмах да се промени него тек ако се покуша Network Discavery и није памтила подешавања него сваки пут мора да се уради Network Discavery са пребацивањем у Home Network).

Онда сам на sevenforums прочитао да је једном мајстору успело ово што ја хоћу тако што је на Host компјутеру направио Bridge између интернет и LAN адаптера.
Bridge сам направио али сам морао да искључим ICS. Ефекти који су настали су допринели крајњем решењу али они сами нису дали жељени резултат.
Наиме 7-ца је одмах препознала конекцију као Home (и дала ми опцију да бирам Home/Work/Public) и направила одговарајући Homegrupe. Сад, XP не може да буде део овог Homegroupe јер нема ту опцију али из неког разлога 7-ци треба да се успешно умрежи. Конекцију сам могао лепо да преименујем (Network Name опција) и поставим иконицу коју хоћу (Network Icon опција) и та подешавања су остала запамћена.
Десктоп је добио конекцију са интернетом преко лаптопа али је LAN адаптер на лаптопу почео да се буни да су IP адресе у конфликту итд. и онда је почела опет прича мало ради мало не ради и LAN и бежични нет.


Онда сам искључио Bridge на оба адаптера на Host компјутеру и обрисао Bridge. Поново сам укључио ICS на бежичном адаптеру и све је одједном прорадило савршено.
Home Network који сам успешно подесио док је Bridge био активан остао је упамћен и сад је савршено радио (Такође Homegroupe који је 7-ца направила мора бити активан).
Дакле LAN савршено ради, компјутери се виде и могу да деле фајлове, а такође могу да приступим интернету на десктопу користећи вајерлес конекцију са лаптопа

Више ништа не морам да намештам чим укључим оба компјутера лепо се препознају и могу да користим интернет на десктопу чим се лаптоп повеже на свој вајерлес.
Дакле IP адресе су остале динамичке и све савршено ради али је било потребно привремено направити Bridge да би 7-ца могла правилно да постави и запамти Home Network и Homegroup подешавања.

Ето било је мучно али поучно . Надам се да ће неком помоћи ако жели да постави ICS između Win 7 i и XP-а
blueboyns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2010, 23:12   #399
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa + ICS

Svaka cast! Ovakvo putesestvije je svakako vredno paznje ;))

Slican problem sam imao jednom sa win 98 i win 2000, ali cu sada da probam sa win xp i win 7...javljam rezultate ;))
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2010, 22:25   #400
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Evo mene opet ovdje poslije dužeg vremena...






Situacija je sledeća, 2 laptopa povezana na jedan wireless ruter, podešena ista Workgroup-a (Marko), dakle trebali bi da se vide!
Acer sa XP SP3 i Asus sa Win7x64!


Acer vidi Asus-a, ali samo Public foldere (Documents, Downloads, Music, Pictures...) u kojima nema ništa!
Vidi i D: particiju na Asusu koju sam sharovao, ali mi za nju kaže "Access is denied"!
Vidi još i "Asus on Marko", ali i za njega je isto "Access is denied"!


Asus ne vidi Acera, u Network-u vidi samo sebe!
A kada kliknem na to što vidi (ASUS:Marko) otvara se Windows Media Player, i onda mogu da pustim 4 pjesme koje su tu po defaultu (nov laptop, nema ništa drugo od medija na njemu)

U Advance Sharing Settings ne mogu nikako da podesim Turn On file and printer sharing!
Ja kliknem na Save, ali čim uđem ponovo vidim da se to podešavanje vratilo na Off!




Na oba laptopa je ista zaštita, Avast i Codomo.
Ne pomaže ništa kad isključim Comodo!



Šta da radim, ima neko ideju?
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje laptopa i televizora? Pomoć... Maranellob Foto i audio/video 14 17.5.2009 21:30
Umrežavanje desktopa i laptopa pomoću dva Bluetotha Ignorant Ignoramus Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.2.2009 1:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com