Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.3.2019, 21:37   #1
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Lemljenje. Sta i kako?

Trebalo mi je sat vremena da zamenim jedan mikroprekidac na misu i prilicno sam iznerviran! Kalaj jednostavno nece da se drzi za vrh lemilice, bezi ko djavo od krsta, lemilica slabo greje, vrh odvratnog oblika! Imam jeftini Eninhel od 20 e. Sad, imam par pitanja, u kompletu sa lemilicom je naravno dosla i ta pasta, kalafonijum, sta li je vec, vise mi nista nije jasno! Cemu to tacno sluzi? Da se cisti vrh leilice? Da bi se kalaj lakse lepio za vrh lemilice? Da se ocisti podloga za lemljenje?

Teoretcki, ako bi nasao bolji vrh za taj !@$#@$#@ Enhel da li bi radio bolje? Ima nesto na aliju, ali meni treba onaj sa dve nozice
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2019, 23:27   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Pitanje je u kakvom ti je stanju vrh te lemilice i kakav je taj "kalaj" koji koristiš. To što je lemilica jeftina nije presudno uopšte, samo da je ispravna i da je vrh gladak a ne oštećen, nazubljen... Možda ne bi bilo loše da slikaš da vidimo sa čime radiš.

Inače se i ne koristi čist kalaj (on se ne lepi za lemilicu već pravi kuglice i beži na sve strane) već tinol žica koja u sebi već sadrži flux. Bitno je samo da nije neka od 150 din iz kineskih radnji, naletao sam na očajne i nemoguće za rad. Vrh lemilice takođe mora da je bez oštećenja i čist - vrlo bitno da je čist, znači ništa ne sme da bude nakupljeno na njemu, zamašćeno, crno i sl. Tako ćeš samo trošti tinol i dobijati urpljane grudvice koje neće hteti da se spoje sa vrhom lemilice niti sa lemnim mestom kako treba.

Dakle ako pretopstavim da imaš OK tinol i ispravnu lemilicu sa vrhom koji nije oštećen - prvo se zagreje lemilica pa se očisti vrh u vlažan sunđer lepo sa svih strana a onda se blago dotakne tinol žica da se samo malo rastopi svuda po vrhu lemilice tako da on bude blago obložen tinolom i srebran. Tada si spreman za rad i ako je tinol dobar ne bi trebalo da imaš problema da lemiš i po potrebi zadržiš malu kapljicu tinola na vrhu lemilice pod uslovom da vrh nije onaj baš najtanji za servis telefona. Mada ti u principu i ne treba da lepiš tinol na vrh već kada namestiš nožicu koju lemiš, lemilicom zagreješ istovremeno nju i bakarni kontakt na ploči (ako je ispravna i greje kako treba to se postiže za 2-3 sekunde) i kada drugom rukom prisloniš tinol pored lemilice on odmah treba da se razlije po kontaktu i kada se razlije dovoljna količina da napravi kupicu preko nožice to je to, uklanjaš prvo tinol pa odmah zatim i lemilicu.

Treba malo vežbe i strpljenja kao i za sve drugo ali ako je vrh lepo pripremljen i tinol dobar, ne bi trebao mnogo da se mučiš.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Gibli (15.3.2019), srksi (15.3.2019)
Stara 15.3.2019, 19:20   #3
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Ja sam pre pola godine narucio ovu (nisam mogao da odolim, 7$ sa 5 vrhova ), i bas je zgodna za lemljenje elektronke (mala i laka). Za zamenu mikroprekidaca na misu koristim onaj malo pljosnat (2 sa desna na slici gde su samo vrhovi). Mislio sam da ce da plane posle 2 lemljenja, ali i dalje radi, brzo se zagreje. Jedino sto je slabasne konstrukcije, znaci bez krljanja.

Da ne ponavljam ovo sto je Aibo vec objasnio, samo da dodam, kalaj ide sam gde je najtoplije. Znaci kad postavis lemilicu i njom zagrejes nozicu mikroprekidaca i kontakt na ploci, kalaj prineses sa suprotne strane (ne sa one gde je lemilica, jer sve ode na nju). Nekada je zgodno da stavis malo kalaja na vrh lemilice da bi se toplota bolje prenosila sa lemilice na npr nozicu mikroprekidaca (ali malo, to nije kalaj koji treba da napravi lem).

(evo lik menja mikroprekidac, taj vrh i ja koristim)
https://www.youtube.com/watch?v=9IjPthP2jJo
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
srksi (15.3.2019)
Stara 15.3.2019, 19:26   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Citat:
Trebalo mi je sat vremena da zamenim jedan mikroprekidac na misu i prilicno sam iznerviran!
Bolje da si kupio novog miša za 300 din
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2019, 21:34   #5
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Imam naravno ovu skolsku https://www.winwin.rs/lemilica-einhe...0-1154942.html i koristim to sto su mi dali, ko bi ga znao dal je dobar tinol, ili sta li je unutra. Da, vrh mi je kao zardjao, nisam ni primetio kad je otisao, nije uopste nesto koriscena, tek par puta mozda. Treba joj 3-4 minuta dok se zagreje do te tacke da istopi fabricki lem, i nervira me to sto se naravno jace greje iznutra.

Nadjoh ovo https://www.aliexpress.com/item/MAXM...950499847.html predpostavljam da su stock vrhovi ocajni, mada debeli nisu za te sitne radove, treba mi bolja lemilica izgleda
@water wizard Kvalitetan gaming a4tech od 2000 dinara se ne ostavlja tek tako! :P
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2019, 22:35   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Nije to baš dobra lemilica za sitne stvari a to što je vrh zarđao definitivno ne valja. Ne bih joj ja kupovao nikakve nove vrhove već za npr. 800 din kupiš ovakvu Baku koja ima izmenjive vrhove baš kao što je Remedy gore okačio, to su vrhovi po ugledu na legendarne Hakko lemilice i njih možeš da kupiš gde god želiš, npr. ovaj set za vrlo male pare. A neki najpraktičniji vrh za opštu upotrebu je npr. kao ovaj treći sa desna (mislim da je to isti kao što Remedy koristi), i meni isto takav stoji na lemilici 95% vremena jer je vrlo univrzalan i lak za rad. Tek ponekad stavim tanji ako baš nešto sitno imam ili deblji kada npr. menjam velike kondenzatore po napajanjima uređaja čiji su lemovi veliki i stari pa im treba preneti mnogo toplote odjednom - mali vrh to ne može da prenese lako jer nema dovoljnu masu i dodirnu površinu.

Ja sam inače pre 3-4 god kupio ovu Baku i dodao set nekih ovakvih jeftinih vrhova sa Alija (7 su bili oko 5€) i to sasvim korektno radi i traje za kućne potrebe. Pre toga sam imao ovakve štapne kao Remedy i OK su skroz za ovakve potrebe. Samo da se ne uzimaju nikako one najjeftinije od 250-500 din kod nas, to je često krš koji bukvalno ne greje kako treba i ne radi posao.


Inače zaista ima mnogo dobrih YT videa o lemljenju i razlemljavanju, ponekad par naučenih sitnica mogu da naprave razliku da li ćeš da završiš za par minuta ili se namučiš pola sata. Npr. razlemljavanje starih zapeklih lemova može da bude noćna mora i natera čoveka da upropasti kontakte pre nego što njih istopi ako ne zna da treba da doda malo fluksa (ili ako nema fluks, onda rastopi malo nove tinol žice koja ga sadrži u sebi i pomogne da se sa njom rastopi onaj stari kalaj).
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
galebns (18.3.2019), srksi (17.3.2019)
Stara 17.3.2019, 15:39   #7
припjat
Član
 
Član od: 29.3.2017.
Lokacija: Zerbishe Republik
Poruke: 241
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Aibo,od koliko vati je najbolja(ne misli se na neku pro,vec neku solidnu za kucne potrebe). lemilica?
припjat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2019, 16:04   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

25-30W je zlatna sredina i može praktično sve da se uradi sa njima. Koliko dobro lemilica greje ionako više zavisi od kvaliteta i oblika vrha nego od vati.

Ponekad je i neko propratno pomagalo od velike pomoći, npr. podloga po kojoj ne kliza ili stezaljka da drži neku malu pločicu/konektor/kabal da ne beži po stolu - jer ako ne možeš lepo i sigurno da nasloniš lemilicu gde treba već ti nešto beži levo desno, razdvja se komponenta od pličice, izvija neki kablić pa beži od lemnog mesta... to je loš lem u najavi. Tako da malo pažnje u pripermi često poštedi muka tokom lemljenja.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
galebns (18.3.2019)
Stara 18.3.2019, 13:19   #9
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Nisam procitao ceo topic, verovatno je vec neko rekao ali za scaki slucaj: Kalaj NE TREBA Da se lepi za vrh lemilice, nego se topi direktno na mestu lemljenja.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2019, 21:05   #10
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Nisam procitao ceo topic, verovatno je vec neko rekao ali za scaki slucaj: Kalaj NE TREBA Da se lepi za vrh lemilice, nego se topi direktno na mestu lemljenja.
Za "vece" lemove ide tako, jer na taj nacin grijes obje povrsine i bolje se lem primi na lemnu povrsinu, dok ja kad lemim neke sitne vodove ne mogu tako, jer mi je cesto lemna tacna dosta manja nego debljina kalaja
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2019, 16:09   #11
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Nije to baš dobra lemilica za sitne stvari a to što je vrh zarđao definitivno ne valja. Ne bih joj ja kupovao nikakve nove vrhove već za npr. 800 din kupiš ovakvu Baku koja ima izmenjive vrhove baš kao što je Remedy gore okačio, to su vrhovi po ugledu na legendarne Hakko lemilice i njih možeš da kupiš gde god želiš, npr. ovaj set za vrlo male pare.
...
Nadovezao bih se na temu, po kom kriterijumu se traze vrhovi za lemilice na Aliexpressu? Da li postoji neki standard, posto ni na jednoj lemilici nisam video oznaku za tip vrha, ili trazim samo po precniku. Imam lemilicu Baku BK-459, ona je slicna ovoj od 800 din koju ste naveli, kako da znam koje vrhove mogu da kupim za nju?
Hvala
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2019, 16:51   #12
JUGA_v
Član
 
Član od: 3.3.2006.
Lokacija: Vršac
Poruke: 100
Zahvalnice: 42
Zahvaljeno 10 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku JUGA_v
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Citat:
Haker95 kaže: Pregled poruke
Nadovezao bih se na temu, po kom kriterijumu se traze vrhovi za lemilice na Aliexpressu? Da li postoji neki standard, posto ni na jednoj lemilici nisam video oznaku za tip vrha, ili trazim samo po precniku. Imam lemilicu Baku BK-459, ona je slicna ovoj od 800 din koju ste naveli, kako da znam koje vrhove mogu da kupim za nju?
Hvala
Pozdrav,i mene isto interesuje moja lemilica je ct936cl
JUGA_v je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2019, 19:33   #13
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Lemljenje. Sta i kako?

Citat:
Haker95 kaže: Pregled poruke
Nadovezao bih se na temu, po kom kriterijumu se traze vrhovi za lemilice na Aliexpressu? Da li postoji neki standard, posto ni na jednoj lemilici nisam video oznaku za tip vrha, ili trazim samo po precniku. Imam lemilicu Baku BK-459, ona je slicna ovoj od 800 din koju ste naveli, kako da znam koje vrhove mogu da kupim za nju?
Hvala
Ako je ovo ta lemilica, na nju ne idu oni suplji vrhovi, nego ovakvi puni.

Ja sam skoro sebi porucivao posto imam i takvu, jednostavno sam premerio precnik.
Obicno u oglasu negde u opisu ima za koje modele nekog proizvodjaca vrhovi odgovaraju (ako nema dimenzija), pa se uz malo guglanja moze doci do dimenzija.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
Haker95 (20.3.2019)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako se ovo zove? rignac Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 22.12.2010 2:31
Kako napraviti web hosting kompaniju? PeTkO Web razvoj 1 26.7.2010 0:32
3D Youtube [+ tutorial kako napraviti 3D naočare] Schnak3 Internet tehnologije 55 28.2.2010 16:02
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako instalirati program na Fedori? dacho Slobodni softver 2 4.10.2007 9:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com