Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.1.2018, 16:06   #1
JBlitzkrieg
Član
 
Član od: 6.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 141
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom DELL Inspiron 15 7570, HP ProBook 470 G5 ili nesto trece

Pozdrav,

Za potrebe programiranja na poslovnim putevima, potreban mi je nov laptop.
Osnovni uslovi su sledeći:
1. Intel i7-8550U (zbog namene, nema mnogo smisla ulagati u sedmu generaciju intela)
2. 16GB Ram (većina modela ima 8GB ali to može da se apgrejtuje)
3. Makar 256GB SSD je must have!
4. Mogućnost povezivanja dva ekrana (monitor laptopa i jedan monitor mi neće završiti posao)
5. Dijagonala ekrana ne sme da bude manja od 15.6 inča.

Gledajući ponudu u našim prodavnicama, izbor mi se sveo na ova dva modela:
1. DELL Inspiron 15 7570 - NOT11612
2. HP ProBook 470 G5 - 2RR79EA

Oba laptopa koštaju identično
Oba imaju po 8GB pa ću nadograditi još 8GB. Maksimum za oba modela je 32GB rama.
Dell je 15.6 a HP 17.3 inča (nekako sam ambivalentan po tom pitanju).
Dell ima M.2 SSD dok HP ima PCIe SSD što drugi čini bržim (mada na trenutnom laptopu imam SATA SSD i meni je dovoljno brzo ).
Dell ima dodatni 1TB SATA HDD dok HP (bi trebalo da) ima slot za dodatni 2.5 inčni HDD. Možda drugi HDD i nije toliko bitan trenutno, jer mogu nositi USB HDD ali bi interni HDD bio praktičniji. Treba samo naći odgovarajući mounting frame za 2.5inčni uređaj, pošto HP ne dolazi sa tim (nemam pojma gde to mogu da nabavim)
I Dell i HP imaju HDMI i USB type C, sa tim što HP ima i VGA izlaz. Kako sam razumeo, oba, putem USB type C, podržavaju Display port na koji bi povezivao drugi monitor što meni završava posao, samo da uzmem odgovarajući USB type-C to DP adapter.
Dell ima tastaturu bez numeričkog dela, dok HP ima full tastaturu. Nekako sam se navikao na full tastaturu, ali mislim da mi numerički deo i nije toliko bitan. Tačped je nebitan jer ću koristiti wireless miša.
Po testovima, HP ima daleko dugotrajniju bateriju, dok je Dell podbacio po tom pitanju.
HP ima maintenance flaps, što bi trebalo da mi olakša pristup komponenti prilikom upgrejda, dok kod Della ću morati da odšrafljujem čitav donji deo kućišta. Mada, realno, neću raditi apgrejd toliko često.
HP dolazi sa čak Win10 Pro 64bit koji, u svakom slučaju, moram da kupim.
Dell ima Geforce 940MX sa 4GB DDR5 rama dok HP ima Geforce 930MX sa 2GB DDR3. Realno grafika mi i nije toliko bitna (imam desktop za igranje).
Dell ima garanciju od 2 godine (negde ćak i pet godina), dok HP ima samo godinu dana garancije (neprovereno).

Jedan od modela koji je isto bio u listi je i DELL Inspiron 15 5570 koji je ima čak i 16GB rama, ali je grafička bila AMD Radeon R530 sa 4GB DDR5 koji je, bar po internetu, dosta inferioran.
Gledao sam i Lenovo IdeaPad 720-15, ali on ima samo običan SATA HDD i njegovo RAM rešenje mi se uopšte ne sviđa (zalemljen RAM od 4GB plus 4GB u slotu, i max od 20GB Rama)

Po svemu ovome, deluje da je Dell bolji izbor ali ovaj model se bar na internetu ne kotira nešto dobro. Slaba baterija, "povremenih drop-outa" i generalna nestabilnost mu dosta smanjuju ocenu, ali treba imati na umu da ima dosta kvalitetno aluminijumsko kučište.
Ipak, dosta sam radio sa HPovim i ASUSovim mašinama tako da mi HP uliva dosta poverenja, pa čak ima i maintenance flaps.

Da li je neko imao iskustava sa ovim laptopovima?

Interesantno je to što ASUS (bar u Srbiji) još uvek nema nijedan model sa i7-8550U procesorom. Ne znam da li su planirali u budućnosti laptop sa ovim procesorom i kakav će biti. Ima li smisla onda čekati da i Asus izbaci neki model pa onda doneti odluku?
JBlitzkrieg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2018, 17:28   #2
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: DELL Inspiron 15 7570, HP ProBook 470 G5 ili nesto trece

Cekaj AMD Ryzen mobile :

https://www.laptopmag.com/articles/a...l-8th-gen-core

Ako nisi fan AMD pogledaj ovo:

https://www.pcworld.com/article/3246...-graphics.html

https://www.tweaktown.com/news/60412...top/index.html

Ako nista drugo cene starih laptopova ce padati........
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2018, 21:13   #3
JBlitzkrieg
Član
 
Član od: 6.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 141
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: DELL Inspiron 15 7570, HP ProBook 470 G5 ili nesto trece

Hvala na predlogu,

Ne znam kako se Ryzen pokazao na polju programiranja, ali znam da ga dosta hvale za obradu multimedija koju ja ipak neću koristiti. U svakom slučaju njegova pojava će sigurno smanjiti cene laptopova, a i red je da Intel dobije konkurenciju da bi se i oni sami poboljšali

Iako je sada veoma velika vest o spoju Intela i AMD grafike, ja kod domaćih uvoznika još nisam video neki laptop sa 'H' procesorom tako da ono što nije dostupno ne mogu razmatrati (još uvek)...

Znam da je prošla godina bila prekretnica za AMD i da će ova godina na tom polju biti veoma zanimljiva, mada bi meni taj laptop trebao u (veoma) bliskoj budućnosti.

Poslednja ispravka: JBlitzkrieg (15.1.2018 u 21:28)
JBlitzkrieg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoć i mišljenje oko Dell Inspiron N5110 andrija kamenica Prenosni računari 19 9.10.2012 16:35
Pomoć i mišljenje - Dell Inspiron N5110 15.6", Intel i5-2410M/4GB/640GB/GT525M 1GB/HDMI/ andrija kamenica ŠDK - Prenosni računari 19 13.8.2012 15:18
Dell Inspiron 1525 - Wi-Fi ne radi posle reboota?! igne Prenosni računari 8 15.11.2008 9:14
Dell Inspiron 1501 vase misljenje Ipodnemanja ŠDK - Prenosni računari 0 18.11.2007 13:55
Dell inspiron 4100 mfritz Prenosni računari 2 13.1.2006 13:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com