Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Serverske aplikacije i baze podataka

Serverske aplikacije i baze podataka PHP, Perl, ASP, ASP .NET, ColdFusion...
MySQL, PostgreSQL, MSQL, Oracle...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.8.2009, 0:46   #1
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Ne mogu da kažem da sam ekspert za rad sa bazama, ali recimo da sam na nivou da Access bazu programiram u VBA-u za Access.
Interesuje me sledeće:

1) Koja je kompletna open source alternativa Access razvojnom okruženju?

Kada kažem kompletna mislim na sve Access-ove funckionalnosti popt pravljenja formi, izveštaja, programiranja modula, i naravno kreoranja tabela i upita.

Znam da postoji MySQL.
Ono što ne znam jeste, ako bi ga uporedili sa Accessom, šta je to što njemu nedostaje, u smislu gore navedenih mogućnosti kreiranja korisničkog interfejsa?

Koje su njegove prednosti (pored one za koju sam čuo, a to je da je Access pogodan za rad u malom okruženju, dok MySQL baza može opsluživati veliki broj korisnika koji manipuliše podacima u bazi)?

Ako sam dobo razumeo, kada kreirate bazu u Accessu (tabele i veze između tabela) on automatski odrađuje deo posla koji je u MySQL-u potrebno dodatno "isprogramirati"?

Svaki odgovor je dobrodošao.

I za kraj, koju bi ste knjigu preporučili (može i na engleskom) za profesionalni razvoj MySQL baza podataka?

Unapred hvala.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2009, 11:20   #2
Strog
Novi član
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Stara Pazova
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Koliko je meni poznato to sto ti trazis neces naci nigde osim u Accessu... Mozda tako nesto postoji i za druge baze, ali ja to do sada nisam video .

U sustini ce ti sa MySQL-om uvek trebati jos neki programski jezik pomocu koga ces raditi sa samom bazom ( ako mene pitas ovo je jedino ispravno ).

MySQL bazi mozes da pristupis preko bilo kog programskog jezika ( C++, C#, Delphi ( tj. Object Pascal ), Python, PHP itd. ), a na tebi je da odlucis shodno potrebama za neki od jezika.

Cak ni mnogo mocnija od MySQL-a, ako ne i najmocnija open source baza PostgreSQL nema te mogucnosti koje ti trazis vec se za rad sa podacima mora programirati nezavistan deo od baze ( postoji mogucnost programiranja i u samoj bazi u vidu trigera, stored procedura itd., ali izrada korisnickog interfejsa je izostavljena iz svih ovih RDMBS-ova ).

Eto... Nadam se da sam pomogao bar malo, a ako sam negde omasio molim nekoga da me ispravi .

Pozz!
Strog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strog na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (10.8.2009)
Stara 9.8.2009, 13:55   #3
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Citat:
Strog kaže: Pregled poruke
Koliko je meni poznato to sto ti trazis neces naci nigde osim u Accessu... Mozda tako nesto postoji i za druge baze, ali ja to do sada nisam video .

U sustini ce ti sa MySQL-om uvek trebati jos neki programski jezik pomocu koga ces raditi sa samom bazom ( ako mene pitas ovo je jedino ispravno ).

MySQL bazi mozes da pristupis preko bilo kog programskog jezika ( C++, C#, Delphi ( tj. Object Pascal ), Python, PHP itd. ), a na tebi je da odlucis shodno potrebama za neki od jezika.
Za kreiranje interfejsa i ostalih stvari neophodnih za rad sa korisnikom, na umu mi je bila Java, tacnije NetBeans razvojno okruzenje. Da li neko ima bolji predlog kada je rad sa Javom u pitanju i zasto?

Citat:
Strog kaže: Pregled poruke
Cak ni mnogo mocnija od MySQL-a, ako ne i najmocnija open source baza PostgreSQL nema te mogucnosti koje ti trazis vec se za rad sa podacima mora programirati nezavistan deo od baze ( postoji mogucnost programiranja i u samoj bazi u vidu trigera, stored procedura itd., ali izrada korisnickog interfejsa je izostavljena iz svih ovih RDMBS-ova ).
Zar postoji jos neki OpenSource RDBMS koji je mocniji od MySQL-a?
Po cemu se PostgreSQL razlikuje od MySQL-a (koje su mu prednosti a koje mane)?

Da li je npr. MySQL Workbench dovoljan za rad sa MySQL bazom (tj. da li je on taj interfejs za programiranje procedura, trigger-a, relacija itd.), ili mozda postoji neki drugi softver koji ovo radi bolje?

Mozete li da preporucite neku literaturu koja nabolje ovo objasnjava (procedure, triggeri)?

Citat:
Strog kaže: Pregled poruke
Eto... Nadam se da sam pomogao bar malo, a ako sam negde omasio molim nekoga da me ispravi .

Pozz!
Hvala na odogovoru.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2009, 18:52   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Prvo, potrebno je odmah na početku da napraviš razliku između kancelarijskog alata, koji nema blage veze sa relacionim bazama podataka i klasičnih sistema relacionih baza podataka (RDBMS) kakvi su MySQL, PostgreSQL, Oracle itd. "Access" je upravo to, kancelarijski alat, "sklepan" tako da se više integriše u kompletnu Windows platformu i ponudi neke najosnovnije funkcionalnosti za skladištenje podataka i tu se cela priča sa njegovom vezom sa bazama podataka završava. Može se koristiti u firmama za skladištenje podataka sa malom konkurentnošću (mali broj korisnika će u isto vreme manipulisati podacima) dok je za bilo kakve ozbiljnije poslove "Access" jednostavno neupotrebljiv. Relativno slična priča važi i za njegov OpenSource pandan koji dolazi u sklopu OpenOffice paketa, Open Office Base, koji pokušava u gotovo svim aspektima, osim u aspektu konkretnog skladištenja podataka, da oponaša Access.

RDBMS sistemi jednostavno treba da rade ono za šta su namenjeni i to nabrže i najpouzdanije moguće. Sve ostalo je zadatak developera. Kreiranje korisničkog interfejsa i "dovlačenje" podataka iz RDBMSa putem klijentskih biblioteka je nešto što ti kao developer treba da uradiš. Šta ćeš konkretno koristiti za kreiranje interfejsa to zavisi od tebe i tvojih potreba ali "all in one" rešenja kakvo je "Access" nemoj ni da uzimaš u obzir osim ako ne želiš eto da stekneš neki generalni uvid u njegove mogućnosti ili zaradiš koju paru kreirajući baze za firme koje misle da "Access" koriste u prostorijama Svetog Petra za evidenciju populacije Sedmog neba.

MySQL Workbench (njegovu recenziju recimo možeš naći na srpskom ovde)je alat za razvoj MySQL baziranih relacionih baza podataka specifičan po tome što je fino "tjuniran" da radi sa MySQL-om iako se putem recimo ODBC-a može koristiti za bilo koji RDBMS koji ima podršku za taj standard. Može se koristiti za reverzibilni (direktnim pristupanjem serveru kreiraju se tabele i relacije baze podataka) i klasičan inženjering (od gotove šeme baze dobija se dorektno baza na serveru) baza podataka i još mnogo toga međutim MySQL Workbench ne može nikako uspešno da se koristi bez dobrog poznavanja teorije razvoja relacionih baza podataka. To bi bilo isto kao kada bi neko gluvom čoveku koji nikada u životu nije video instrument dao klavir da odsvira neku Betovenovu simfoniju. Za uspešno dizajniranje baza podataka potrebno je proučiti makar najosnovnije termine razvoja baza podataka kao što su ER dijagrami, referencijalni i integriteti podataka, normalizacija (makar prve tri Normalne forme i Boyce-Codd normalna forma) itd. Zvuči komplikovano a ponekad i jeste ali je u svakom slučaju neki minimum za početak rada sa dizajnom baza podataka. Literatura za izučavanje ovog zanata se može naći svuda počevši od fakulteta pa preko brda izvora na netu. Na nekim fakultetima postoje recimo i realizovani studentski programi Oracle akademije čiji su polaznici studenti koji na kraju dobijaju određene sertifikate za dalja usavršavanja ako to žele a najbitnije je da se uče svemu onome što je bitno da se upuste u dizajn bilo koje relacione baze podataka. Naravno sve je na engleskom

Što se tiče MySQL vs. PostgreSQL teme to je toliko sažvakano štivo da verovatno ne postoji bilo šta što na tu temu već nije rečeno. Za sve one koje interesuje objektivni pregled mogućnost oba RDBMSa mogu da pogledaju jedan od retkih novijih članaka koji lepo i sažeto sagledava mogućnosti oba sistema tako da se ja ne bih upuštao u neko detaljisanje na tu temu.

http://www.wikivs.com/wiki/MySQL_vs_PostgreSQL
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Eni (9.8.2009), Jenkiduduldu (10.8.2009), JohnnyNT (22.11.2010), PDarko (22.8.2009)
Stara 10.8.2009, 15:58   #5
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Prvo, potrebno je odmah na početku da napraviš razliku između kancelarijskog alata, koji nema blage veze sa relacionim bazama podataka i klasičnih sistema relacionih baza podataka (RDBMS) kakvi su MySQL, PostgreSQL, Oracle itd. "Access" je upravo to, kancelarijski alat, "sklepan" tako da se više integriše u kompletnu Windows platformu i ponudi neke najosnovnije funkcionalnosti za skladištenje podataka i tu se cela priča sa njegovom vezom sa bazama podataka završava. Može se koristiti u firmama za skladištenje podataka sa malom konkurentnošću (mali broj korisnika će u isto vreme manipulisati podacima) dok je za bilo kakve ozbiljnije poslove "Access" jednostavno neupotrebljiv. Relativno slična priča važi i za njegov OpenSource pandan koji dolazi u sklopu OpenOffice paketa, Open Office Base, koji pokušava u gotovo svim aspektima, osim u aspektu konkretnog skladištenja podataka, da oponaša Access.
Hvala za ovaj info o Open Office Base-u.

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
RDBMS sistemi jednostavno treba da rade ono za šta su namenjeni i to nabrže i najpouzdanije moguće. Sve ostalo je zadatak developera. Kreiranje korisničkog interfejsa i "dovlačenje" podataka iz RDBMSa putem klijentskih biblioteka je nešto što ti kao developer treba da uradiš. Šta ćeš konkretno koristiti za kreiranje interfejsa to zavisi od tebe i tvojih potreba ali "all in one" rešenja kakvo je "Access" nemoj ni da uzimaš u obzir osim ako ne želiš eto da stekneš neki generalni uvid u njegove mogućnosti ili zaradiš koju paru kreirajući baze za firme koje misle da "Access" koriste u prostorijama Svetog Petra za evidenciju populacije Sedmog neba.
aaaa, ha ha ha ha ha

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
MySQL Workbench (njegovu recenziju recimo možeš naći na srpskom ovde)je alat za razvoj MySQL baziranih relacionih baza podataka specifičan po tome što je fino "tjuniran" da radi sa MySQL-om iako se putem recimo ODBC-a može koristiti za bilo koji RDBMS koji ima podršku za taj standard. Može se koristiti za reverzibilni (direktnim pristupanjem serveru kreiraju se tabele i relacije baze podataka) i klasičan inženjering (od gotove šeme baze dobija se dorektno baza na serveru) baza podataka i još mnogo toga međutim MySQL Workbench ne može nikako uspešno da se koristi bez dobrog poznavanja teorije razvoja relacionih baza podataka. To bi bilo isto kao kada bi neko gluvom čoveku koji nikada u životu nije video instrument dao klavir da odsvira neku Betovenovu simfoniju. Za uspešno dizajniranje baza podataka potrebno je proučiti makar najosnovnije termine razvoja baza podataka kao što su ER dijagrami, referencijalni i integriteti podataka, normalizacija (makar prve tri Normalne forme i Boyce-Codd normalna forma) itd.
Naravno, ovo se podrazumeva i nije mi nepoznata tema. Barem teoriju znam, a s' obzirom da sam do sada imao prilike najvise sa Access-om da se susrecem i nesto malo MySQL-a, zbog toga sam i pitao.
Ovo je onaj trenutak u zivotu developer-a (koji poznaje teoriju svog posla) kada je neophodno odluciti se za pravo profesionalno razvojno okruzenje.
Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Zvuči komplikovano a ponekad i jeste ali je u svakom slučaju neki minimum za početak rada sa dizajnom baza podataka.
I nije bas toliko komplikovano
Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Literatura za izučavanje ovog zanata se može naći svuda počevši od fakulteta pa preko brda izvora na netu. Na nekim fakultetima postoje recimo i realizovani studentski programi Oracle akademije čiji su polaznici studenti koji na kraju dobijaju određene sertifikate za dalja usavršavanja ako to žele a najbitnije je da se uče svemu onome što je bitno da se upuste u dizajn bilo koje relacione baze podataka. Naravno sve je na engleskom
Ovo je bilo organizovano na mom maticnom fakultetu u Beogradu, nazalost za nas iz Nisa nije bilo moguce pohadjati ovaj program (Oracle sertifikata) u okviru predmeta Baze podataka.
Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Što se tiče MySQL vs. PostgreSQL teme to je toliko sažvakano štivo da verovatno ne postoji bilo šta što na tu temu već nije rečeno. Za sve one koje interesuje objektivni pregled mogućnost oba RDBMSa mogu da pogledaju jedan od retkih novijih članaka koji lepo i sažeto sagledava mogućnosti oba sistema tako da se ja ne bih upuštao u neko detaljisanje na tu temu.

http://www.wikivs.com/wiki/MySQL_vs_PostgreSQL
Hvala za link, procitacu.
Jedno pitanje za tebe Holodoc, kao coveka od iskustva u ovoj oblasti:
Koje bi razvojno okruzenje ti meni preporucio da krenem da upoznajem i da se ne pokajem?

Hvala na odgovorima.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 16:46   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
Jedno pitanje za tebe Holodoc, kao coveka od iskustva u ovoj oblasti:
Koje bi razvojno okruzenje ti meni preporucio da krenem da upoznajem i da se ne pokajem?
Iskustvo je relativna stvar. Stara često brzo postaju neupotrebljiva a nova treba sticati da bi se ostalo u trci

Elem bilo bi krajnje nezahvalno da ja bilo kome preporučujem razvojna okruženja i šta će da radi i uči. Mogu samo da ti preporučim da se nikada ne ograničavaš na učenje samo jedne stvari jer tako ograničavaš samog sebe i dijapazon stvari koje bi jednog dana mogao da uradiš. Probaj i pokušaj da naučiš sve što ti padne šaka i pri tome se ne boj što ti detalji nisu jasni na samom početku. Uvek je tako. Počneš sa nedoumicama i problemimam a kada te stvari rešiš dobijaš na čistom iskustvu koje je nezamenjljivo i najbitnija stavka u celoj priči. Osim ako naravno ne želiš da se specijaliziraš u isključivo jednoj oblasti. To je druga priča ali na tržištu koje je ovako promenjljivo kao u poslednjih nekoliko godina zaista nije loše biti višestran i steći iskustvo na što je moguće većem broju polja.

Što se tiče baza podataka najbitnije ti je opet iskustvo. Veruj mi sada ti se čini da je kreirati jednu dobru bazu podataka lako ali videćeš kada počneš da stičeš malo praktičnog iskustva na tom polju da to uopšte nije tako! Zašto? Zato što ne postoji pogrešno kreirana baza podataka već samo dobro ili loše kreirana s obzirom na namenu. Moja preprouka ti je takođe da se skoncentrišeš na čist SQL i to kao posebnu oblast. Smatraj ga potpuno zasebnim jezikom koji ne bi bilo loše da dobro izučiš. Uči i nabavljaj literaturu samo od najboljih. Nemoj da se zadovoljavaš mediokritetom i užasnom domaćom literaturom koja forsira samo teoriju i nimalo praktičnog iskustva. Evo jednog dobrog izvora http://r937.com/ a ti se potrudi da pronađeš njegovu knjigu vezanu za SQL (ako budeš imao problema traži da ti dam dalje instrukcije oko nabavke). Čovek ima preko 40 godina iskustva sa bazama podataka i svaka njegova reč zlata vredi

Ok... Dosta za sada... Zaključak? Uči šta god budeš mogao da naučiš i stiči iskustvo koje je najvažnije u celoj priči.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (12.8.2009), PDarko (22.8.2009)
Stara 13.8.2009, 22:05   #7
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Krenuo sam sa radom.
Odlučio sam se da počnem sa MySQL-om i Javom. Instalirao sam MySQL 5.1 Community Server, MySQL Workbench 5.1 OSS i interesuje me sledeće:

Kada kreiram bazu u Workbench-u, kako da je ubacim tamo gde stoje ostale baze MySQL servera?
Instalirao sam i GUI tools i u MySQL Administratoru ne vidim opciju za Import šeme baze podataka ili nešto na tom principu.
Znam da sam iskoristio Migration Toolkit da bazu radjenu u Access-u ubacim u MySQL server i ona se nalazi na spisku šema baze koji se vidi u Katalogu Administratora, ali ovo ne mogu da provalim.

Hvala.
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 22:45   #8
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL

Citat:
Jenkiduduldu kaže: Pregled poruke
Krenuo sam sa radom.
Odlučio sam se da počnem sa MySQL-om i Javom. Instalirao sam MySQL 5.1 Community Server, MySQL Workbench 5.1 OSS i interesuje me sledeće:

Kada kreiram bazu u Workbench-u, kako da je ubacim tamo gde stoje ostale baze MySQL servera?
Instalirao sam i GUI tools i u MySQL Administratoru ne vidim opciju za Import šeme baze podataka ili nešto na tom principu.
Znam da sam iskoristio Migration Toolkit da bazu radjenu u Access-u ubacim u MySQL server i ona se nalazi na spisku šema baze koji se vidi u Katalogu Administratora, ali ovo ne mogu da provalim.

Hvala.
E pazi postoji jedna caka Windows verzija MySQL Workbencha je obogaljena do zla boga dok je Linux verzija u fullu i ima sve one alatkice koje će ti biti od koristi kada zaista ozbiljno kreneš u dizajniranje svojih baza. To naravno nikako ne znači da sada moraš da pređeš na Linux. Nikako. Nema potrebe za time. Windows je odlična razvojna platforma iako zbog nekih licenciranja programi kao MySQL workbench ne mogu da pokažu pune potencijale na njemu.

Za sada ti je moja preporuka da prilikom kreiranja svojih baza koristiš staro dobro oprobano i nezamenjljivo sredstvo...papir i olovku Ako ti nešto znači ni ja ne uzimam MySQL Workbench toliko često u ruke iz jednostavnog razloga što ga koristim samo u situacijama kada moram da vizuelno prikažem komplikovane relacije. Zato za početak ne bi bilo loše da se u potpunosti posvetiš kreiranju relacija (tabela) isključivo putem SQLa i komandnog prompta. Znam , zvuči surovo ali bitno je da shvatiš osnove SQLa tako da možeš da ih kasnije promeniš kada budeš radio i sa naprednijim alatima. U slučaju baš krajnje odbojnosti prema konzoli možeš da koristiš phpMyAdmin i njegove neke prednosti ali ne zaboravi da ne bežiš od čistog SQLa.

Što se tvog konkretnog pitanja tiče u File meniju ako se dobro sećam (nisam skoro zalazio u Windows) imaš opciju eksporta u čist SQL fajl. Dobijaš tekstualni .sql fajl koji možeš da uvezeš na razne načine na svoj server. Uvoz možeš da uradiš ili putem shella
Kod:
mysql -ukorisnicko_ime -p -hlocalhost naziv_baze < eksportovani_fajl.sql
ili putem Taba Import u phpMyAdminu.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (14.8.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Igra li neko Hearts Of Iron 2 ? Auror Strateške igre 1451 9.11.2017 17:28
MYSQL i PHP i Apache vladakg Programiranje 18 25.6.2009 7:21
Access, MySql ili FireBird fonzi Programiranje 2 17.11.2006 20:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com