Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.1.2010, 11:29   #1
Yellua
Član
 
Član od: 1.10.2007.
Lokacija: Novi Sad/Kikinda
Poruke: 83
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 19 puta na 10 poruka
Određen forumom GUI

Htela sam da pitam za savet.. Dakle cula sam da se awt i swing nisu bas proslavili, i da retko ko ko programira u javi pravi gui pomocu njih, tj da se za gui koriste druge stvari, koje se potom povezuju sa java kodom.. Pa me zanima sta bi mi bilo najpametnije da koristim? Hocu btw, da napravim applet, koji bi bio neka igrica..
Yellua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 12:15   #2
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: GUI

AWT je zastareo, ali JFC/Swing se aktivno koriste... NetBeans ima vec ugradjen visual editor (za razliku od Eclipse-a), tako da ti ni to nije problem.

Ako nemas neko iskustvo u GUI programiranju (a predpostavljam da nemas, cim pravis aplet), pocni odavde.

NetBeans IDE osnove
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 12:24   #3
Yellua
Član
 
Član od: 1.10.2007.
Lokacija: Novi Sad/Kikinda
Poruke: 83
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 19 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: GUI

imam iskustva.. Zasto kazes 'cim pravis aplet?'.. Treba nam za net, pa zato i pravimo applet, mada ne bi bio problem ni da se taj applet prosiri main metodom, i da ga stavim u JFrame, pa da se pokrene i kao aplikacija..
Znam da je awt zastareo, ali sam ga navela gore zato sto njegove klase swing nasledjuje, pa se svakako koristi.. (u nekim slucajevima i direktno)
A to sam pitala zato sto nam je i sam asistent jos na pocetku rekao da se awt i swing nisu proslavili, i da se za ozbiljnije gui-e oni uglavnom ne koriste..

ps preferiram eclipse
Yellua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 13:42   #4
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: GUI

za ozbiljnije guije se pre svega ne koristi java :P

dobro, to je pomalo sala, naravno, al stoji da ni jedna kombinacija "nije to to" sto se tice jave i guia. u smislu da izgleda dobro, moze da se prilagodi za sirok spektar upotreba i najbitnije da se lako koristi.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 13:57   #5
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: GUI

Citat:
Yellua kaže: Pregled poruke
imam iskustva.. Zasto kazes 'cim pravis aplet?'.. Treba nam za net, pa zato i pravimo applet, mada ne bi bio problem ni da se taj applet prosiri main metodom, i da ga stavim u JFrame, pa da se pokrene i kao aplikacija..
Znam da je awt zastareo, ali sam ga navela gore zato sto njegove klase swing nasledjuje, pa se svakako koristi.. (u nekim slucajevima i direktno)
A to sam pitala zato sto nam je i sam asistent jos na pocetku rekao da se awt i swing nisu proslavili, i da se za ozbiljnije gui-e oni uglavnom ne koriste..

ps preferiram eclipse
Predpostavio sam da je tako, posto sam aplete koristio samo kad sam se ucio . Doduse, vise sam fokusiran na midleware, pa mi GUI i ne treba toliko (uglavnom da mi izlista transakcije, rezultate i sl).

Ako ces da radis GUI programiranje, onda je netbeans logicniji izbor. Koliko se secam, eclipse nema visual editor za novije verzije, tako da ti on ne odgovara (sem ako nemas nameru da radis u starijoj verziji Eclipse-a ili da sama kucas suvi kod). Opet kazem, ne koristim eclipse vec neko vreme, mozda se nesto promenilo u medjuvremenu.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 14:15   #6
Yellua
Član
 
Član od: 1.10.2007.
Lokacija: Novi Sad/Kikinda
Poruke: 83
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 19 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: GUI

Koristim eclipse i kucam svoj kod, jer mislim da se tako najbolje nauci, sto se i pokazalo kao tacno..

irreal, verovatno si u pravu, ali ja evo programiram u javi, pa bih sad sve u javi da radim .. al' otom potom, mozda kasnije i predjem na nesto drugo..
Yellua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 14:43   #7
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: GUI

Citat:
Yellua kaže: Pregled poruke
Koristim eclipse i kucam svoj kod, jer mislim da se tako najbolje nauci, sto se i pokazalo kao tacno..
Bez ljutnje, ali to je gubljenje vremena. Dovoljno ti je da znas da postavis objekte preko visual editora i posle da ih povezes sa izvrshnim kodom. Niko ti nece traziti da znas vise od toga (sem za bas neke specificne namene). Sta mislis, koliko bi ti vremena trebalo da napravis GUI za neki slozeniji program pesackom metodom, a koliko da sve to odradis preko editora?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 16:24   #8
Yellua
Član
 
Član od: 1.10.2007.
Lokacija: Novi Sad/Kikinda
Poruke: 83
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 19 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: GUI

Trazice mi na faksu..
Imali smo pre par dana kolokvijum iz toga, a trebace mi i u buducnosti.. Zato moram nauciti..
Posle kad i ako budem radila profesionalno, lako cu se ja prebaciti na laksu varijantu..
Yellua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 16:41   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: GUI

Jesi li probala JavaFX?
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Beagle (16.1.2010)
Stara 16.1.2010, 16:47   #10
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: GUI

Ne znam kako drugacije da ti pomognem... Sto se tice GUI-ja i Jave, ja od swinga nisam isao dalje (niti mi treba ista vise od toga). Naravno da je korisno znati osnove, ali prakticna primena tog znanja je relativno mala. Jednostavno, GUI programiranje je zamoran i dugotrajan proces ako se radi rucno. Cak i jednostavan prozor sa par dugmadi, kombobox-om i textfieldom se pretvara u stotinak linija koda (koliko ja mogu da vidim sta sve editor izgenerise).

Editor u mnogome olaksava i ubrzava posao. Ako zelis da radis pesaka, juri tutorijale.

Sto se tice alternative Swing-u, probaj nesto od ovoga: SWT (Standard Widget Toolkit), SwingWT (nije isto sto i Swing), BambooKit (ovo je bazirano na XML-u)...

EDIT: Bravo holodoc, FX sam totalno smetnuo sa uma
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 17:00   #11
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: GUI

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Naravno da je korisno znati osnove, ali prakticna primena tog znanja je relativno mala. Jednostavno, GUI programiranje je zamoran i dugotrajan proces ako se radi rucno.
Lepo je što tebi ne treba, ali njih na FTN-u uče očekujući da će neki od njih sutra programirati naslednike tih editora (kao i čipove, ali to je druga priča vezana za Micronas) a ne samo koristiti ih. To je kao da kažeš doktoru - ja lečim ljude kako sam sam naučio i nikad mi nije trebao ultrazvuk... al' oni moraju znati da ga pročitaju i tačka, iako će se samo neki specijalizovati za to kasnije.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 17:00   #12
Yellua
Član
 
Član od: 1.10.2007.
Lokacija: Novi Sad/Kikinda
Poruke: 83
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 19 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: GUI

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Jesi li probala JavaFX?
nisam, hvala na predlogu!

Beagle, hvala i tebi.. Nisam ja u nekom velikom problemu sa ovim.. Ovu temu sam napravila cisto da bih videla savete drugih.. Ako nista, uvek je swing tu..
Yellua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 17:03   #13
Yellua
Član
 
Član od: 1.10.2007.
Lokacija: Novi Sad/Kikinda
Poruke: 83
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 19 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: GUI

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
ali njih na FTN-u uče
ja sam pmf, informatika
ali u svakom slucaju, prica je ista..
Yellua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 17:04   #14
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: GUI

@Eniroyah

Ok je to, ali nigde nije potegnuta prica za sta joj treba, koji fax studira, niti cime ce se baviti . Onaj ko razvija GUI-je vec poseduje opsirno znanje iz programiranja, nece se bahcati sa malom igrom, zar ne? Sa druge strane, treba i od necega poceti...
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2010, 15:38   #15
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: GUI

Evo još jednog odličnog Java GUI sistema.

Apache Pivot
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com