Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.9.2006, 10:02   #261
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Marko_L kaže:
Evo i jednog posta u skladu sa pravilima:
Prema mom ličnom iskustvu koje je trajalo duže od pet dana, Nedostatci Linuxa su:
-Linux nema nedostatke, Linux je kupusara koja nema standardizovanu tehničku podršku jer je svaka distribucija slučaj za sebe (za razliku Windowsa XP gde je minimalna razlika između Home i Pro varijante), pa se za svaki problem mora pretraživati po forumima ili listati neka glomazna uputstva.
Apropo podrške, imam jedan za mene nerešivi problem koji pokušavam da rešim već nekih 20-ak dana. A inače, korisitm Windows XP već jedno 2 godine. Pitao sam za ovaj problem na raznim mestima, ali ni jedno ponuđeno rešenje mi nije dalo rezultata. Naravno, na ovoj mašini ni Windows ni problematičan softver (igra) nisu plaćeni.

Dakle, instalirao sam igru Bugatron Worlds Full dok sam bio ulogovan na svoj nalog (administratorski). Igra radi najnormalnije. Kada hoću d aje pokrenem sa korisničkog naloga, igra ne može da se pokrene. Jednostavno, kaže da ne može da je pokrene. Postoji mogućnost da na svom nalogu u shortcut psotavim opciju pokretanja igra pod drugim korisničkim nalogom (kao su na Linuxu), ali onda pod korisničkim nalogom moram da unesem korisničko ime admina i lozinku pre pokretanja igre, što naravno ne želim. Pokušao sam i da skinem igru, korisnički nalog promenim u administratorski, isnstaliram pod njim pa vratim nazad na korisnički, ali ni tada igra ne radi kod običnog korisnika.

Kako ovo da rešim a da ne čekam par godina ili da platim WIndows i igru pa da pitam zvaničnu tehničku potršku?

Citat:
Marko_L kaže:
-Linux je sistem na kome ne možeš ništa da uradiš na jednostavan način (zašto prosto kad može komplikovano), recimo pomenimo samo mountovanje diskova ?????
Odkud ti ovo? Koristim već nekih mesec dana Fedora Core 5.

1) Ubacim DVD u uređaj, on se automatski montira i pokrene se rutina za izbor programa koji će pokrenuti DVD, izaberem željenu akciju i uradim šta hoću sa DVD-om. Kad završim, zatvorim program i pritisnem dugme na DVD uređaju, automatski se odradi demontiranje medijuma i izbace se vratanca napolje.

2) Uštekam digitalni aparat u USB, pokrene se rutina za izbor akcije, izaberem uvoz u digiKam, pokrće se digiKam, otvara se prozor za izbor fotografija i videa koje želim da prebacim na računar, izaberem, stisnem dugme, ono se prebaci, zatvorim dijalog za uvoz medije i ištekam aparat zsa USB-a. Gotovo.

3) Uštekam USB Flash u USB, on se montira i ponudi mi se akcija šta da radim sa novim uređajem. Izaberem recimo da se otvori u Konqueroru, otvori se on sa sadržajem USB Flasha, radim šta hoću, zatvorim Konq. Desni klik na ikonicu na desktopu, kliknem na stavku Safely Remove, sačekam da se završi upis ili čitanje na USB Flash, i gotovo.

Sve ovo vako radi i na Windowsu, pa mislim da je ispoštovan i taj usability?

Poslednja ispravka: urke (24.9.2006 u 10:23)
urke je offline  
Stara 24.9.2006, 10:24   #262
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
pioneer kaže:
Sto se tice interfejsa to je stvar ukusa. Iskreno meni je interfejs Linuxa nakaradan u odnosu na Windows-ov.
Nakaradan? Onda ti je i nakaradna mogućnost izbora interfejsa identičnog Windows XP, MacOS ili nekog petog? Ono što dobijaš dodatnim alatima za Windows, ovamo dobijaš „u paketu“.

Citat:
pioneer kaže:
Recimo uz Ubuntu ne dolaze cak ni kodeci za mp3. Jedni je Mepis relativno zaokruzen distro.
Problem je u tome što popularizacija Ubuntua nije dovoljno razjašnjena. Ubuntu je slobodan distro u kome nema vlasničkih drajvera, kodeka i drugog softvera. Dakle, out-of-box na Ubuntuu rade i OGG/Vorbis i XviD. MP3 nije slobodan kodek, DivX nije slobodan kodek, i samo i jedino zbog toga ne dolaze uz Ubuntu. Što ne znači da se ne mogu dodati.
urke je offline  
Stara 24.9.2006, 11:08   #263
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Ma to im ja kazem da se mogu nabavit kodeci a sto neradi mp3 napravili su scenu za bezveze skines kodek i gotovo isto tako i za divx i vozi
Mr.Eco je offline  
Stara 24.9.2006, 11:55   #264
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
urke kaže:
Nakaradan? Onda ti je i nakaradna mogućnost izbora interfejsa identičnog Windows XP, MacOS ili nekog petog? Ono što dobijaš dodatnim alatima za Windows, ovamo dobijaš „u paketu“....
Ja govorim u svoje ime i iznosim svoje utiske. Za mene su KDE i GNOME nakaradni u odnosu na Windows GUI, sto ne znaci da drugi moraju da dele moje misljenje. Jednio sto mi se koliko toliko svidelo je Gnome tema na Ubuntu-u, jer se tu vidi da je ulozeno dosta truda u dizajn, pre svega mislim na ukusno uklopljene boje. Ne mojte sad da komentarisete kako boje nemaju veze za prave poznavaoce racunara. Sto se mene tice imaju, ako moram da gledam u ekran onda hocu da imam prijatan izgled interfejsa i skladno uklopljene boje, a sem Ubuntu teme na Linuxu to jos nisam sreo.

ispravka: Zaboravio sam da pomenem rad USB flash-a u SuSE-u. Ne znam u cemu je problem, kad ga ubacim on ga prepozna, ali rad sa njim je pravo mucenje. Fajl od 300 MB mi kopira po pola sata !?!?
pioneer je offline  
Stara 24.9.2006, 12:03   #265
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
urke kaže:
Apropo podrške, imam jedan za mene nerešivi problem koji pokušavam da rešim već nekih 20-ak dana. A inače, korisitm Windows XP već jedno 2 godine. Pitao sam za ovaj problem na raznim mestima, ali ni jedno ponuđeno rešenje mi nije dalo rezultata. Naravno, na ovoj mašini ni Windows ni problematičan softver (igra) nisu plaćeni...
Ne vidim razlog na isticanje leganosti rada na Linuxu kad se u isto vreme koristi nelegalan Windows.

Poslednja ispravka: pioneer (24.9.2006 u 12:34)
pioneer je offline  
Stara 24.9.2006, 12:34   #266
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

@urke: Posto instalacijea te igre nije napisana kako valja moras sam da popravis njenu gresku. Najverovatnije moras na kljucu u registru u vezi sa igrom da das permission everyone.
korisnik je offline  
Stara 24.9.2006, 12:53   #267
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
pioneer kaže:
Ja govorim u svoje ime i iznosim svoje utiske. Za mene su KDE i GNOME nakaradni u odnosu na Windows GUI, sto ne znaci da drugi moraju da dele moje misljenje.
Kao sto si i primetio,to zavisi od ukusa-sto se mene tice i Gnome i pogotovu KDE(integracija i podesavanja,trasnparentnost,xgl....)su daleko ispred interfejsa koji ima Win i koji da se ne lazemo deluje jadno(i prakticno i estetski pored pomenuta dva)-da bi iole licno na nesto,bar sto se tice estetike,moraju da se instliraju dodatni programi(npr. Style XP),sto na linux-u imas odmah u startu...

Citat:
pioneer kaže:
Jedino sto mi se koliko toliko svidelo je Gnome tema na Ubuntu-u, jer se tu vidi da je ulozeno dosta truda u dizajn, pre svega mislim na ukusno uklopljene boje. Ne mojte sad da komentarisete kako boje nemaju veze za prave poznavaoce racunara. Sto se mene tice imaju, ako moram da gledam u ekran onda hocu da imam prijatan izgled interfejsa i skladno uklopljene boje, a sem Ubuntu teme na Linuxu to jos nisam sreo.
Ako ti se ne svidjauju teme koje kod linux-a dolaze u paketu-imas kdelook i gnomelook sa kojih mozes da skines gomilu tema i ostalog(besplatno,za razliku od Win-a),i da nadjes nesto sto odgovara tvom ukusu-tako da to ne mozes uzimati za argument,ako se tebi licno ne svidjaju default postavke okruzenja u linux-u...
Sto se tice deafault teme za Ubuntu-slazem se,zaista je sjajna

Citat:
pioneer kaže:
Zaboravio sam da pomenem rad USB flash-a u SuSE-u. Ne znam u cemu je problem, kad ga ubacim on ga prepozna, ali rad sa njim je pravo mucenje. Fajl od 300 MB mi kopira po pola sata !?!?
E za ovo da,budem iskren,ne znam sta moze da bude u pitanju-SuSE distro je poznat po tome sto mnoge stvari pre ili kasnije krenu da zezaju-covek se odusevi sa njim i Yast-om samo prva dva dana,sve dok na povrsinu ne pocinju da izbijaju neke stvari-npr iz cista mira nece da radi autmount,Yast nece da aktivira firewall iz nepoznatih razloga i jos puno toga.....
Koristio sam SuSE od verzije 9.2 do 10.1 pa znam o cemu pricam-dobar je samo za pocetnike koji zele da se uhodaju,cim malo udju u stos trebalo bi da bezrezervno probaju nesto drugo,po meni
Sto se mene tice SuSE nije nista specijalno(da ne upotrebim neku tezu rec),sem sto lepo izgleda
Covenant je offline  
Stara 24.9.2006, 12:58   #268
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
korisnik kaže:
@urke: Posto instalacijea te igre nije napisana kako valja moras sam da popravis njenu gresku. Najverovatnije moras na kljucu u registru u vezi sa igrom da das permission everyone.
Ili možda da daš prava pristupa korisniku na kompletan folder u kome se igra nalazi.
A, ako postoji folder vezan za igru u okviru \Documents & Settings\Administrator\... i na njega moraš dati prava pristupa korisniku.
dbaja je offline  
Stara 24.9.2006, 13:57   #269
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Covenant kaže:
Kao sto si i primetio,to zavisi od ukusa-sto se mene tice i Gnome i pogotovu KDE(integracija i podesavanja,trasnparentnost,xgl....)su daleko ispred interfejsa koji ima Win i koji da se ne lazemo deluje jadno(i prakticno i estetski pored pomenuta dva)-da bi iole licno na nesto,bar sto se tice estetike,moraju da se instliraju dodatni programi(npr. Style XP),sto na linux-u imas odmah u startu...
Kao sto sam rece sve je stvar ukusa. Ne trebaju mi transparencija i slicne fancy stvari ali nemam ni nameru da trazim i skidam razne teme. Govorim o onome sto dodje sa instalacijom. A i za Windows ima besplatnih programcica za fancy interfejs ali su meni licno nepotrebne, jer i ovako mi izgleda sasvim lepo i uskladjeno, a u Linuxu mi treba bar 15-tak minuta da koliko toliko sredim izgled po mom ukusu.
pioneer je offline  
Stara 24.9.2006, 14:20   #270
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
urke kaže:
Dakle, instalirao sam igru Bugatron Worlds Full dok sam bio ulogovan na svoj nalog (administratorski). Igra radi najnormalnije. Kada hoću d aje pokrenem sa korisničkog naloga, igra ne može da se pokrene. Jednostavno, kaže da ne može da je pokrene. Postoji mogućnost da na svom nalogu u shortcut psotavim opciju pokretanja igra pod drugim korisničkim nalogom (kao su na Linuxu), ali onda pod korisničkim nalogom moram da unesem korisničko ime admina i lozinku pre pokretanja igre, što naravno ne želim. Pokušao sam i da skinem igru, korisnički nalog promenim u administratorski, isnstaliram pod njim pa vratim nazad na korisnički, ali ni tada igra ne radi kod običnog korisnika.
Pogledaj koje registry ključeve igra koristi (F3 u Total Commanderu na exe pa traži string SOFTWARE) i tim ključevima dodeli permisije svim korisnicima u registriju.
voodoo_ je offline  
Stara 24.9.2006, 19:24   #271
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Briga me za Ameriku i Kanadu,ja znam da ovde u Srbiji 1%(i ovo je možda preveliki procenat) ljudi ima legalan Windows i ima tehničku podršku.
Nije samo Amerika i Kanda, nego sav normalan svet. Uostalom, tema se zove Windows(XP) VS Linux, a ne Serbian Windows(XP) VS Serbian Linux, tako da ti ta konstatacija ne pije vodu.
Citat:
Šta je to “normalan” način?Ja hoću da idem na bilo kakve sajtove bez antivirusa i firewalla,da otvorim bilo kakvu e-mail poruku i da skinem bilo šta sa interneta,a ne da mi neko to zbog bezbednosti ograničava.
Pa vidi, ako angažuješ "prijateljicu noći" koja nema potvrdu o lekarskom pregledu, i kreneš da radiš one stvari bez gumice, ti svakako rizikuješ da se zaraziš. Isto tako je i u kompjuterskom svetu, ako neki sajt pita "Do you wanna see Britny naked ?" i ti onako sav ushićen klikneš na 'Yes' (a naravno koristiš administratorski nalog u kome je sve omogućeno i Internet Explorer gde si bezbednosna podešavanja stavio na minimum) i time sebi instaliraš virus, sam si kriv. Taj virus naravno neće naštetiti Linuxu, jer nije pisan za njega, a nije pisan zato što neko ko hoće da napravi štetu (a virusopiscima je svakako to cilj) valjda je logičnije da tu štetu pravi za 90% svetske populacije koja koristi računar sa Winom, nego za 5% populacije koja koristi Linux. Video bih koji je sistem bušniji kada bi odnos bio 50%-50%. Pa nijedan Linux ne bi opstao pola sata na mreži.
Citat:
Kod Windowsa XP “ nema zime” jer ga već koristiš.Valjda ćeš pre instalacije(kupovine)bilo kakvog os-a ili softvera,pogledati neki forum ili tutorial.Nećeš valjda kad izađe Vista odmah uzeti prvu verziju na koju naiđeš već ćeš se malo raspitati?
Nisam imao šta da se raspitujem. Otišao sam na zvanični sajt MS-a, pročitao razlike između Home i Pro verzije, video da li mi zaista trebaju prednosti koje nudi Pro verzija i to je to. Dakle, imaš dva izbora, i oba su vrlo jasno predstavljena. A kod Linuxa imaš bezbroj kombinacija, te Fedora, te Debian, te Red Hat, te Mepis, te Ubuntu, te Kubuntu, te Mandrake, te Mandriva, te Gnome intefejs, te KDE interfejs, te ovaj je zasnovan na ovome, te ovaj je zasnovan na onome, te ovaj ima softver, onaj nema, ovaj ima podršku za mp3, onaj nema, ovaj ima verziju kernela 2.4.xxxx, onaj ima 2.6.xxxx, te ovaj dolazi sa svim drajverima, te onaj dolazi bez drajvera... pa ko će sve to da isprati ? Ja razumem da ima ljudi koji se time bave, i da im je to kao dobar dan i da poznaju sve distribucije napamet, ali šta da radimo mi odrasli ljudi koji radimo ozbiljan posao i nemamo vremena da lutamo danima po internetu i upoznajemo distribucije. Ja sam se o Xp Home i Xp Pro informisao za pola sata. Jedina prednost Linuxa može da bude cena, ali ja za vreme koje mi treba da pronađem odgovarajuću distribuciju, zaradim za 3 Xp-a. Pa čemu onda trud ?

Poslednja ispravka: Marko_L (24.9.2006 u 19:54)
Marko_L je offline  
Stara 24.9.2006, 19:39   #272
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
A šta rade korisnici koji imaju problema sa Windowsom?Mnogi posećuju forume pa i ovaj i traže rešenje za probleme.I na Zapadu gde 70-80 % korisnika ima legalan softver forumi su takođe puni pitanja korisnika kako da reše neki problem sa Windowsom,uprkos “svemogućoj” tehničkoj podršci.
Tehnička podrška Windowsa nije u stanju da reši mnoge specifične probleme,a to su upravo oni najteži,oni mogu da pomognu samo kod tipičnih problema koji i nisu toliko opasni.
Probleme na Windowsu u 99% slučajeva imaju ljudi koji instaliraju sve i svašta, šta god im dođe pod ruku, bez da makar površno pročitaju readme fajl toga što instaliraju, zatim ljudi koji koriste loš hardver koji nije kompatibilan jedan sa drugim, imaju faličnu memoriju, loše elektrolite na ploči i slično, kao i oni koji na sve živo odgovaraju sa 'Yes', pa i na ona pitanja tipa "Do You wanna see young teenage girls su*king big co*k ?". To svakako nije i ne može biti problem Windowsa kao sistema. Onaj ko Windows koristi na normalan način i na normalnom hardveru, nema problema sa njim.
Citat:
CD-ovi sa drajverima su u 99% slučajeva apsolutno nepotrebni jer će distribucija sama da prepozna hardver.Dugo su vremena winmodemi pravili probleme ali je to danas lako rešivo.
Evo, čim budem imao vremena, pokušaću da instaliram neku noviju Linux distribuciju (pošto sve starije koje sam probao, nisu mogle da se snađu), a vi mi preporučite koju (imam onaj Kubuntu o kome se pričalo koji sam naručio za dž., ali nisam stigao da ga probam, valja li on šta ?) i ako mi prepozna sav hardver bez problema i ne pravi mi druge probleme (tipa "mora da se montuje cd" ili "mora da se prčka po konfiguracionim fajlovima da bi mogao da koristim scroll na mišu"), počeću kod kuće da koristim Linux i pišem po forumima kako je isti najbolja stvar na svetu.
Marko_L je offline  
Stara 24.9.2006, 19:52   #273
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Dakle, instalirao sam igru Bugatron Worlds Full dok sam bio ulogovan na svoj nalog (administratorski). Igra radi najnormalnije. Kada hoću d aje pokrenem sa korisničkog naloga, igra ne može da se pokrene. Jednostavno, kaže da ne može da je pokrene.
Vi Linuxaši me ponekad oduševljavate, ali zaista Dakle, Windows ne valja zato što neki tamo programeri koji su napravili neki tamo softver nisu vodili računa o tome da zaštitu svog softvera napišu tako da raspoznaje različite naloge Ludo burazere, ludo Šta ću sledeće da čujem ? Da je MS kriv zato što programeri koji pišu softver, ne isporučuju uz njega kompletno uputstvo kako ga pravilno crackovati ? A možda treba da vam isporuče i kompletan crack installer, znaš ono Next > Next > Next > Finish. "Thank you for cracking our software" LOL.
Citat:
Sve ovo vako radi i na Windowsu, pa mislim da je ispoštovan i taj usability?
Ako zaista tako radi, onda je to super. Jedan korak bliže upotrebljivom OS-u. Dakle, preporučuješ Fedoru kao najbolje rešenje iz Linux sveta, ili je to jedino što ta distribucija može da ponudi. Mislim, da nije onaj fazon "Ne mora da se montuje cd, tj. montuje se automatski, kamera radi po plug & play sistemu, sve šljaka, ali ima manjih problema da se podese naša slova ili ima problema sa pojedinim aplikacijama za puštanje filmova i slušanje muzike" ? Ako je tako, daj da probam i tu Fedoru.
Marko_L je offline  
Stara 24.9.2006, 19:55   #274
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

@Marko_L

KUBUNTU je super, i ja ucim linux polako, ali kubuntu je stvarno super, prepoznao mi je sav hardwer, i za sada radi lepo. Ali win jos uvek nemogu u potpunosti da zamenim Linuxom(niti zelim).
optimus_prime je offline  
Stara 24.9.2006, 20:22   #275
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

@Marko
Znas lepo bi bilo kada bi napisao jos neke argumente zasto je Windows bolji od linux-a,a glavni ti je izgleda to sto na linux-u nema Visual Studio....
Zar se nismo dogovorili da ne koristimo generalne fraze lako svarljive za masu?
Covenant je offline  
Stara 24.9.2006, 20:29   #276
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Marko_L kaže:
Marko_L kaže:
A ko priča o Srbiji ? Pričamo o OS-evima koji koliko ja znam nisu ograničeni na jednu zemlju, već se koriste u celom svetu. To što tehnička podrška u Srbiji funkcioniše kao i sve ostalo u toj zemlji, nije problem Windowsa kao OS-a. .?
Da se vratimo toj famoznoj tehničkoj podršci i podršci za hardver.Na poslu imamo licenciran windows home koji ne može da instalira neku kworld tv karticu,jednostavno kaže da ne može da nađe drajver iako je ini fajl prisutan i na cd-u i sačuvanoj instalaciji na hard disku.Famozna tehnička podrška nije pomogla u vezi ovog problema.Jedina opcija je bila ručno čeprkanje po windowsu i nakon velikog cimanja tv kartica je proradila.Posle izvesnog vremena opet je bez ikakvog razloga tv kartica u device manageru bila prepoznata kao novi hardver,naravno opet bez instaliranih drajvera.Pa onda opet sve iz početka.
Iz gore izloženog primera se vidi da je navodna windowsova podrška za svaki hardver i svemoguća tehnička podrška običan mit,i da windows a ne samo linux može da ima problema sa nekim hardverom š kategorije.
Citat:
Marko_L kaže:
Nije samo Amerika i Kanda, nego sav normalan svet. Uostalom, tema se zove Windows(XP) VS Linux, a ne Serbian Windows(XP) VS Serbian Linux, tako da ti ta konstatacija ne pije vodu..?
"Normalan svet" je veoma problematičan pojam,30 % ljudi u SAD/Kanadi i EU koristi nelegalan windows.U istočnoj Evropi,Aziji,Africi,Lat.americi je situacija slična našoj,preko 90 % korisnika ima pirateriju.U svetskim okvirima možda 10-20 % korisnika ima legalan windows,i tehničku podršku a ogromna većina ne.
Citat:
Marko_L kaže:
Pa vidi, ako angažuješ "prijateljicu noći" koja nema potvrdu o lekarskom pregledu, i kreneš da radiš one stvari bez gumice, ti svakako rizikuješ da se zaraziš. Isto tako je i u kompjuterskom svetu, ako neki sajt pita "Do you wanna see Britny naked ?" i ti onako sav ushićen klikneš na 'Yes' (a naravno koristiš administratorski nalog u kome je sve omogućeno i Internet Explorer gde si bezbednosna podešavanja stavio na minimum) i time sebi instaliraš virus, sam si kriv.
Da,treba instalirati antivirus,firewall,sp2 i još 100-tinak mb zakrpa i opet ne možeš da ideš po internetu gde god hoćeš.
Primeri koje si naveo su banalni,moguće je da windows bude bezbednosno kompromitivan na mnogo načina,čak i bez upotrebe internet browsera i e mail klijenta,opasnost vreba sa svake strane čim se konektuješ na internet.
paterfamilias je offline  
Stara 24.9.2006, 20:31   #277
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Marko_L kaže:
Taj virus naravno neće naštetiti Linuxu, jer nije pisan za njega, a nije pisan zato što neko ko hoće da napravi štetu (a virusopiscima je svakako to cilj) valjda je logičnije da tu štetu pravi za 90% svetske populacije koja koristi računar sa Winom, nego za 5% populacije koja koristi Linux. Video bih koji je sistem bušniji kada bi odnos bio 50%-50%. Pa nijedan Linux ne bi opstao pola sata na mreži.
Da je to kriterijum 10 % svog malicioznog koda bi bilo pisano za Linux,shodno njegovoj zastupljenosti.U svetu Linux koriste desetine miliona ljudi na desktopu i to je svakako dovoljan motiv da neko piše viruse za Linux.Ali jednostavno to ne ide tako lako,većina korisnika Linuxa nisu ljudi koji će po principu "next,next,finish" instalurati maliciozni softver pa su pisci virusa batalili Linux.
Citat:
Marko_L kaže:
Nisam imao šta da se raspitujem. Otišao sam na zvanični sajt MS-a, pročitao razlike između Home i Pro verzije, video da li mi zaista trebaju prednosti koje nudi Pro verzija i to je to. Dakle, imaš dva izbora, i oba su vrlo jasno predstavljena.
Lak ti je bio izbor jer MS nije ništa radio 5 godina pa si imao samo windows xp.U periodu 1995-2001 MS je izdao Windows 95,windows nt 4,windows 98,windows me,windows 2000,windows xp home i pro,dodaj još i windows nt 4 server i windows 2000 server pa eto ti čitavih 9 "distribucija" windowsa.
Sada posle izlaska Viste sa njenih 6 ili 7 verzija,uz windows pro i home,i još windows 2003 server imaćeš ponovo 10-tak vrsta windowsa.Ni tu se nije lako snaći naročito za laika,a pogrešan izbor donosi veće novčane izdatke
Citat:
Marko_L kaže:
A kod Linuxa imaš bezbroj kombinacija, te Fedora, te Debian, te Red Hat, te Mepis, te Ubuntu, te Kubuntu, te Mandrake, te Mandriva, te Gnome intefejs, te KDE interfejs, te ovaj je zasnovan na ovome, te ovaj je zasnovan na onome, te ovaj ima softver, onaj nema, ovaj ima podršku za mp3, onaj nema, ovaj ima verziju kernela 2.4.xxxx, onaj ima 2.6.xxxx, te ovaj dolazi sa svim drajverima, te onaj dolazi sa bez drajvera... pa ko će sve to da isprati ? Ja razumem da ima ljudi koji se time bave, i da im je to kao dobar dan i da poznaju sve distribucije napamet, .
Svaka distribucija je stand alone OS.Ako te zanima Mandriva odeš na njen sajt ili ako te zanima Slackware odeš na njihov sajt i vrlo se lako informišeš.Nije potrebno da se informišeš o svim distroima već samo o onome koji ćeš koristiti.
paterfamilias je offline  
Stara 24.9.2006, 20:32   #278
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
Marko_L kaže:
ali šta da radimo mi odrasli ljudi koji radimo ozbiljan posao i nemamo vremena da lutamo danima po internetu i upoznajemo distribucije. Ja sam se o Xp Home i Xp Pro informisao za pola sata. ?
Vi korisnici windowsa ste odrasli ljudi i imate "ozbiljan" posao?A korisnici Linuxa su verovatno po tebi deca od 12 godina koja nemaju posao.Možda ti deluje neverovatno ali ja i mnogi drugi koji koriste linux imamo takođe ozbiljan "posao" koji nije najčešće uopšte vezan za kompjutere.
S druge strane 99% korisnika windowsa koje sam ja sreo,su ili deca koja igraju igre po ceo dan ili službenici koji ubijaju radno vreme po kancelarijama igrajući se ili slušajući muziku(povoljnija varijanta za poslodavca) ili love nekakve porno sadržaje i instaliraju dialere i prave enormne ptt račune(nepovoljnija varijanta za poslodavca).
Citat:
Marko_L kaže:
Jedina prednost Linuxa može da bude cena, ali ja za vreme koje mi treba da pronađem odgovarajuću distribuciju, zaradim za 3 Xp-a. Pa čemu onda trud ?
Odgovarajuću distribuciju možeš odabrati posle par sati,a ti za taj period zaradiš 500 evra za 3 xp-a?Znači dnevno zarađuješ 1000-1500 evra.Onda je tebi svejedno da li Windows košta 80 evra ili 1000 evra.
paterfamilias je offline  
Stara 24.9.2006, 20:41   #279
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
pioneer kaže:
a u Linuxu mi treba bar 15-tak minuta da koliko toliko sredim izgled po mom ukusu.
15 minuta-stvarno strašno ogroman gubitak vremena
Pa nećeš valjda 5 puta dnevno da instaliraš linux i da ti ovih 15-ak minuta bude nešto važno.
Sam izgled GUI-a je više stvar navike.
Preporučio bih ti mandrivu u njoj ima ikona Devices na desktopu(my computer) a ima i show desktop u quick launch.
paterfamilias je offline  
Stara 24.9.2006, 21:16   #280
pioneer
Novi član
 
Član od: 22.9.2006.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows (XP) VS Linux

Citat:
paterfamilias kaže:
15 minuta-stvarno strašno ogroman gubitak vremena
Pa nećeš valjda 5 puta dnevno da instaliraš linux i da ti ovih 15-ak minuta bude nešto važno.
Sam izgled GUI-a je više stvar navike.
Preporučio bih ti mandrivu u njoj ima ikona Devices na desktopu(my computer) a ima i show desktop u quick launch.
Ti preporucuj onome kome si navikao da preporucujes. Ja cu koristi ono sto meni odgovara. Reako sam da mi treba 15 minuta da ga koliko toliko dovedem u red. Ali nikad ne moze biti skladan kao Windows interfejs.
Ja samo iznosim svoje utiske i nemogu promeniti svoje misljenje ako ti ili neko drugi kaze da nije tako!
pioneer je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Boot između Windows XP i Vista RC1 sistema Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 5 26.12.2008 22:05
windows Vista! Master Neo Operativni sistemi 316 5.11.2006 17:35
Windows Vista Sale2322 Operativni sistemi 117 20.5.2006 1:42
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com