Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.7.2008, 19:13   #1
Jovanius
Novi član

Član od: 6.7.2008.
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Unhappy Pomoc oko odabira komponenti u USA

Pozdrav svima,
kupujem glavne komponente za novi komp, preko brata u USA koji ce ih krajem meseca preneti u Srbiju. Izbor je ogroman a dobre ponude dolaze i prolaze. Pronaci najbolju stvar je jako zamorno. Nacitao sam se sit gomile recenzija, analiza, testova i pregledao tone uporednih prikaza raznih komponenti. Posto treba da odlucim najkasnije do 12og u mesecu, ipak sam na kraju resio i da se obratim forumasima na sk.co.yu. Ovde na forumu sam takodje procitao dosta tema i izvukao dosta potrebnih zakljucaka, medjutim posto su cene u US drugacije u odnosu na nase trziste, cini mi se da se ne mogu sve dileme isto resiti. Odluke koje se ovde lako donose zbog razlike u novcu, ne mogu se preneti na ono trziste jer cenovne razlike nisu iste a i puno variraju iz dana u dan. Posto ovde postuje puno ljudi sa velikim iskustom u hardware-u mislim da cu ovako dobiti najbolje sugestije. Da skratim posao sve cu objasniti solarno

CPU: Intel C2Q Q6600 OEM ($190)
Ovde nemam puno dilema, po svemu sto sam procitao mislim da je najbolje resenje jer planiram obavezan overklok na 3.2GHz uz recimo CoolerMaster Hyper 212 koji kupujem ovde. Mada moram napomenuti da se tamo Intel C2Q Q9450 prodaje po $300

MB: Gigabyte GA-EP45-DS3L RETAIL ($116)
Pristupacna ploca sa cipsetom P45. U konkurenciji su jos ASUS P5Q ($138) i MSI P45 NEO3-FR ($121). Posto mi je vazan overclock procesora odlucio sam se za noviji P45 i za Gigabyte jer mislim da je pouzdaniji od druge dve navedene firme. Sa Asusom sam imao puno problema u proslosti. Ploca K8N Deluxe mi je dosla glave na prethodnoj konfiguraciji. Pa sam prilicno poljuljan u njihove proizvode. Ubaceni su u razmatranje jer citam da ih dosta ljudi hvali.

RAM: OCZ 4GB 2x2GB kit DDR2 1066MHz PC8500 5-5-5-15 ($95)
Mislim da je OCZ ok firma i da za slicne pare ne moze da se kupi bolja memorija.

PSU: Antec EarthWatts 650W EA650 ($80)
Slicna prica kao i sa memorijom s tim sto Antec ima jos veci kredibilitet medju proizvodjacima racunarskih napajanja.

Graficka: je problem.
S obzirom da se u poslednjih mesec dana puno toga izdesavalo na trzistu, pa mi je tesko da ispratim koliko sta vredi i za sta se odluciti. Kartice koje su u opticaju:
Asus Radeon HD 4850 512MB GDDR3 (625MHz/1986MHz) - $175
XFX GeForce 9800GTX 512MB GDDR3 (675MHz/2200MHz) - $213
VisionTek Radeon HD 4870 512MB GDDR5 (750MHz/1800MHz) - $300
ili mozda cak i
E-VGA GeForce 9800 GX2 1GB GDDR3 (600MHz/2000MHz) - $350 (ponuda istice za 3-4 dana)
Shvatam da je smesno medjusobno porediti kartice iz tri razlicite kategorije. Ali posto sam resio da kupim komp koji ce me duze vremena sluziti i u igrama spreman sam da se ispruzim i do $350 ali samo ako je cena zaista opravdana. Procitao sam dosta tekstova o svim karticama. Radeoni me brinu zbog problema sa hladjenjem. Svaka kartica sa novijim AMD GPUovima radi i do 80 stepeni Celzijusa osim ako kuleri nisu u nekom konf. fajlu povecani da rade na vecem broju obrtaja a tada je buka koju prave neprijatna. Moguce je zameniti kuler na grafickoj ali to je vec smesno jer to opet menja stvari sa cenama dobrih kulera od min $35-$40. GeForce 9800GTX u poslednje vreme svima sluzi za ismevanje jer Radeon nudi isto za dosta manje para ali po testovima iz poslednjeg SK vidim da GTX ipak prednjaci ispred 4850. Poslednje navedena kartica je pravim cudom dosla u razmatranje i to pre svega zbog cene koja je 2500din veca od 4870 a od koje je brza cak i u CrossFire varijanti. Taj GX2 je u svim testovima kojima sam citao na vrhu. Ali gledajuci novac koji je potrebno dati prilicno je ogromna investicija. Da li bi se njegova snaga uopste mogla iskoristiti sa ostalim komponentama koje sam naveo u sistemu.

Toliko od price i davljenja. Pre nego sto sacekam odgovore samo cu vam se svima zahvaliti na bilo kakvoj pomoci.

PS Sajtovi koje sam obilazio u potrazi za komonentama su:
newegg.com
mwave.com
zipzoomfly.com
amazon.com
pricegrabber.com
google.com /shopping
tigerdirect.com
compusa.com

Poslednja ispravka: Jovanius (6.7.2008 u 19:14) Razlog: greska u oznaci maticne ploce
Jovanius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2008, 21:39   #2
PeTkO
Starosedelac

Član od: 6.11.2005.
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Pomoc oko odabira komponenti u USA

Blago tebi

CPU: Mislim i da je Q6600 sasvim dovoljan.Razlika u ceni izmedju Q9450 i Q6600 je poprilicno velika, ali opet, razlika izmedju klokovanog Q6600 i Q9450 nije velika.Tako da bi ti preporucio da uzmes Q6600.

M/B: Isao bi pre na Asus nego na Gigabyte, jednostavno Asus mi je drazi.Inace, neces pogresiti i da uzmes Gigabyte (mada, mislim da ima razlike oko napajanja, mislim da Gigabyte ima osmofazno napajanje ploce, mada nisam siguran, proveri)

Memorija: Zasto ne bi isao na npr. Redline seriju Mushkin memorije?Ili neku drugu marku "overklokabilnije" memorije?Ipak mislim da imaju nizu latenciju nego OCZ.

PSU: Ok.

Grafika:U sustini najbolja grafulja od svih ponudjenih je 4870.U nekim testovima (Crysis) je brza od GX2, a da dajes 50$ vise neisplati se.Jedino ako ti nerastu na drvetu

Eto, u sustini, od ovog sto si nadao, bilo sta da uzmes neces se pokajati i imaces vrh komp u narednih dve-tri godine (znaci igranje na high (osim ako ne izadje Crysis 2 )).A posle malo smanji detalje i jos ces moci da se igras (ili kupi novu grafu).

Pozdrav
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku PeTkO na korisnoj poruci:
Jovanius (7.7.2008)
Stara 7.7.2008, 13:11   #3
ukimafija
Deo inventara foruma

Član od: 10.7.2006.
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka

Ovako, uzmi Q6600 jer ti daje najbolji odnos cena perfotmanse,uzmi Ipak Asus P5Q ili jos bolje ako nadjes povoljno P5Q pro a razlog je sto ovi novi ASUSi imaju 8faznu naponsku sekciju i neke opcije za kontrolu VDroopa (pada napona pri OC) koji je posle tih setovanja 0 ili nesto zanemarljivo mali dok su GA modeli dolazili sa 5faznim naponskom, a L model na kraju uvek ima nesto malo osakaceno nesto tako da mislim da zbog male razlike ipak teba da ides na ASUS.Novi modeli su im OK
Pro model ove ploce ili E model ti preporucujem ako nekad pozelis CROSSFIRE da uparis dve Radeon karte, a sad uzmi ATI 4870 nebitan proizvodjac on ti je tamo oko 300$ ubedljivo najbolja kupovina. Uzmi Corsair TX 750w 5god garancije napajanje u Neweggu kosata 129$ a mozes da dobijes onaj povracaj od 20$ + ako popunis onaj mail rebate.Za ovaj procesor ti je ram na preko 800mhz cisto bacanje para jer mu je nepotrebna zbog velikog mnozioca a tesko da ces probaciti 3.6ghz mozda za 100-200mhz tako da bih ja verovatno uzeo neki ram na 800mhz verovatno Crucial Balistix jer se odlicno klokuje mada imas i Corsair povoljno 800mhz ti je dovolno ali kako hoces, u igrama nema razlike...
Investiraj jos neki kes u neki Solidan kuler posto ces da klokujes...
To je to globalno gledano...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ukimafija na korisnoj poruci:
Jovanius (7.7.2008)
Stara 8.7.2008, 22:10   #4
Jovanius
Novi član

Hvala na pomoći društvo. Komponente se kupljene. Odlučio sam se za Asus P5Q ($135), VisionTek Radeon 4870 ($285), memorija Corsair DDR2 800MHz XMS2 4GB kit ($86), kao i za napajanje Corsair 650W TX ($95). Još jedna stvar: da li je Coolermaster Hyper 212 previše za ovaj procesor, ili je dovoljan i TX2? Razlika u ceni je značajna ali meni je najvažnije koji je od ta dva tiši. Ne brine me razlika od 5-6 stepeni Celzijusa. Kućište je zaista dobro provetreno i nije u nekom zapećku. Koliko je stock kuler uz Q6600 zaista loš?
Stara 8.7.2008, 22:32   #5
Partybreaker
d-_-b

Član od: 13.10.2007.
Zahvalnice: 1.597
Zahvaljeno 2.262 puta na 1.489 poruka

Citat:
Jovanius kaže: Pregled poruke
Hvala na pomoći društvo. Komponente se kupljene. Odlučio sam se za Asus P5Q ($135), VisionTek Radeon 4870 ($285), memorija Corsair DDR2 800MHz XMS2 4GB kit ($86), kao i za napajanje Corsair 650W TX ($95). Još jedna stvar: da li je Coolermaster Hyper 212 previše za ovaj procesor, ili je dovoljan i TX2? Razlika u ceni je značajna ali meni je najvažnije koji je od ta dva tiši. Ne brine me razlika od 5-6 stepeni Celzijusa. Kućište je zaista dobro provetreno i nije u nekom zapećku. Koliko je stock kuler uz Q6600 zaista loš?
Nije uopste los, stavise, ako se ne bavis oc-om bice ti sasvim dovoljan...
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Jovanius (9.7.2008)
Stara 8.7.2008, 22:37   #6
A M G
Deo inventara foruma

Član od: 9.7.2006.
Zahvalnice: 3.536
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Arrow Re: Pomoc oko odabira komponenti u USA

Citat:
Jovanius kaže: Pregled poruke
Sjajna kombinacija, steta sto su cene ovde znacajnije vise u odnosu na inostranstvo.
Pa ako stavis Hyper TX2 i termalnu pastu Arctic Silver 5, prehladices procesor! Mozda bi ti Hyper 212 doneo nize temperature za 5-6 stepeni, al' je to gotovo zanemarljivo, pogotovu sto kazes da ti je kuciste dobro provetreno.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku A M G na korisnoj poruci:
Jovanius (9.7.2008)
Stara 8.7.2008, 23:41   #7
ukimafija
Deo inventara foruma

Evo posto ja imam Hyper 212 i Q6600 da kazem da je ralika u velicini ovih kulera
bar 2x u korist Hypera 212 koji ne moze da stane u svako kuciste pogotovo neko siroko manje od 18.5 cm jer je kuler stvina.Stvarno odlicno hladi i vredi vise love, spada u top 15 vazdusnih kulera na svetu...
Ako ne planiras da ga bas ubijas od kloka, zavrsice ti i TX2 posao, ali je 212ica ipak prava stvar...
to sa Quadom pogotovo klokovanim zna da bude i po 10C razlike u korist 212ice.
Evo poredjenja temperatura http://www.frostytech.com/articlevie...id=2206&page=5
A mozes da procitas clanak i od prve strane...
Ali s obzirom da mozes da kupis u USA komponente preporucujem ti
http://www.frostytech.com/articlevie...id=2271&page=1 mozda trenutno i najbolji vazdusni kuler za Intel na svetu kad su u pitanju temperature Sunbeamtech Core-Contact Freezer treba da kosta tricavih 36$

Poslednja ispravka: ukimafija (8.7.2008 u 23:55)
Jovanius (9.7.2008)
Stara 9.7.2008, 16:50   #8
Jovanius
Novi član

Ok ajd još jednom
Kartica VisionTek 4870 512MB 256-bit GDDR5 ($285) je trenutno out of stock ali će biti opet in stock kroz par dana. U međuvremenu ja mogu da se nećkam. Novost je da je nVidia drastično spustila cene serije 200 pa me zanima da li vredi možda umesto tog Radeona kupiti MSI GeForce GTX 260 OC 896MB 448-bit GDDR3 za $300? Da li da ostanem na Radeonu ili da se ipak prebacim na taj GeForce? Radeon jeste po nekim testovima brži ali u nekima i nije, a svi ga preporučuju, međutim to je bilo pre izjednačavanja cena sa novim GeForce-ovima. Tada je razlika u ceni ($300 prema $400) bila ogroman činilac. Da li ovo pojeftinjenje nekako menja situaciju? Sve ovo pišem jer znam da je do sada najčešće ATI imao problema u igrama i softveru (ne mislim na performanse), a i Kuzmanović (SvetKompjutera) uvek pljuje po ATI-jevoj (AMD) grafici i očigledno favorizuje nVidiu kad god može Pa valjda on nešto zna
Stara 9.7.2008, 17:00   #9
nikola s
Veteran

Član od: 10.1.2008.
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 78 puta na 68 poruka

Sa Radeon HD 4870 dobijas 85-90% performansi GTX 280, posto je jeftiniji od GTX 260 ja bih njega uzeo.
To da je ATI imao problema sa drajverima, mislim da je proslost. Konacno se AMD/ATI vratio u zivot i neverujem da bi sebi dopustili da izbace toliko zeljno iscekivane Radeone sa nekim greskama i losim drajverima.

Ostatak konfiguracije je super i sve ce raditi sjajno.
nikola s je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikola s na korisnoj poruci:
Jovanius (9.7.2008)
Stara 9.7.2008, 18:07   #10
ukimafija
Deo inventara foruma

Znas kako, ja bih ipak sacekao 4870 vidi nabavi mozda nekog drugog proizvodjaca ako bas ne mozes da cekas, stvar je da se nvidia serije GTX 2xx za sad bas mnogo greje jer je cip preglomazan, video sam i ja da je to generalno dobra kupovina ali zbog tog grejanja nisam bas optimista mnogi imaju frke zbog toga, tako da ipak ATI 4870...
Jovanius (9.7.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc pri sastavljanju/kupovini novog racunara Zwer Šta da kupim? 7 14.6.2008 22:50
pomoc pri izboru - hitno gagi_ns ŠDK - Foto i audio/video 10 6.8.2007 13:24
Wireless u BG! Marko 0401 Internet usluge 8 4.6.2007 9:16
Pitanje i POMOC :) ! uslijazaninje Osnovne komponente 3 20.3.2007 14:39
pomoc oko komponenti Milena Šta da kupim? 26 15.12.2005 15:56

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:05.