Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.9.2015, 12:27   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Samsung 40H6400 TV

Nakon mnogo seljenja i neodgovarajućeg prostora konačno sam došao u pogodnu situaciju za nabavku TV-a. Na moju veliku žalost plazma TV-a više nema ni na zaostalim lagerima, sem nekih Š modela. I tako sam sebi postavio neke obavezne uslove za odabir LCD-a, a to su PVA panel i direct led osvetljenje. Pregledam oglase i vidim stigla je nova Samsung serija 2015-2016 sa prefiksom J: J5XXX, J6XXX. Zamalo da naručim 40J5100 za 370€ kada sam skontao da Samsung po prvi put posle mnogo godina nije iskoristio PVA panele već PLS (njihova podvrsta IPS-a) i da je realan kontrast na njima oko 850:1 tj. na nivou prosečnog monitora. J6000 koliko vidim i dalje ima PVA panele ali kao svim novim stvarima cena im je za sada malo jača. I tako prelistam oglase i nađem ko još uvek rasprodaje prošlogodišnju H seriju, 40“ H6400 – 450 € i to prilično bogat prodajni paket – SOLD.



Sadržaj pakovanja i sklapanje TV-a

Na moje iznenađenje prodajno pakovanje je prilično bogato i pored TV-a sadrži:

- 2 para aktivnih 3D naočara sa baterijama
- 2 daljinca, klasični i mali za navigaciju kroz smart sadržaj, sa baterijama oba.
- Eksterni Infra crveni prijemnik koji može da se priključi na TV i postavi malo dalje od njega, valjda ako je ovaj interni na boku TV-a blokiran nekim komadom nameštaja ili tako nečim.
- VESA zidno vešanje koje poklanja prodavac.



Sklapanje TV-a i njegovog postolja je gnjavaža jer šrafovi uopšte ne idu glatko u svoje navoje. Znači trebaće vam vrlo dobar kstasti šrafciger, jaka ruka i malo muke. Ženska osoba prosto nema šanse da ga sklopi.

Izgled, izrada i konekcije

Jednom rečju služi svrsi. Sviđaju mi se tanki okviri oko ekrana. Izrada je OK, ali može i bolje. Npr. Panasonic TV-i na dodir deluju kvalitetnije i čvršće.
Konekcija ima gomilu: 4 HDMI priključka, LAN, SCART, komponentni i sve što može da zatreba čak i zahtevnijem korisniku. Ali jedan HDMI je sve što meni treba.

Podešavanje i kvalitet slike

Kada se upali TV se nalazi u nekom STANDARD modu koji je po meni predrečav. Po preporukama sa interneta odabiram Movie mod i oči mi se odmah zahvaljuju. Dodatno spuštam backlight jer imam šišmišovske oči. Gledam malo serije i slika je jako dobra ali blago zelenkasta. Upadam u podešavanja i TV ima jako dobra i detaljna podešavanja slike, neke od njih kao što je podešavanje balanse bele u 10 tačaka je teško koristiti bez kalibracionog uređaja kjer imaju puno sitnih opcija koje finalne rezultate daju tek kada se sve izmenjaju. Na svu sreću tu prostije podešavanje u 2 tačke kojim se slika jako lepo može doterati ovako na oko.
Na netu kruže razna preporučena podešavanja TV-a od strane nekih koji imaju hardverske kalibratore ali se u mom slučaju ni jedno nije pokazalo baš najbolje. To je naravno logično jer paneli i njihova odstupanja u bojama nisu isti iako je reč o istom modelu. Najbolje je verovati svojim očima.

Konrast i boje

Nakon tih podešavanja slika je zaista dobra. Crna je vrlo duboka i kontrast je odličan (zato sam i želeo PVA panel). Probijanja i neravnomernosti osvetljenja jednostavno nema, TV je po tom pitanju zaista fenomenalan i pravo je uživanje gledati mračnije filmove (zato sam insistirao na direct LED osvetljenju). Boje su dobro zasićene, a posle malo štelovanja izbalansirane i prirodne. Jedino najdublja crna ima plavu tintu ali je to neizbežno kod većine LCD-a tako da ne mogu da mu uzmem za zlo. Jedna slika da ilustruje dubinu i tintu crne:



Pokretna rezolucija

Pri brzim pokretima TV se snalazi dobro čak i bez bilo kakvih pomagala, nema nekih senki, tragova i sl. Ako želite da izbegnete bilo kakvo zamućenje, postoji više opcija za dodatnu interpolaciju pokreta i to je takođe lepo podeljeno u nekoliko opcija tako da možete postići dobar efekat a pritom izbeći takozvani efekat sapunice (amaterskog videa). Kratak opis tih funkcija koje uostalom izdvajaju seriju 6 od serije 5:

- Black frame insertetion - tj. umetanje crnih frejmova radi vrlo dobro i daje potpuno glatku sliku ali smanjuje maksimalnu svetlinu slike za duplo. Meni je to i dalje savršeno dovoljno svetlo ali znajući ljude, većini neće biti.
- Blur reduction - verovatno najkorisnija opcija, može da se nasvira do 10, isčisti pokrete ali ne remeti sliku.
- Judder reduction - ja ga držim na 0 jer iako dodatno ugladi sliku, to je opcija koja daje onaj osećaj da gledate neki TV program ili amaterski snimak.

Poslednja ispravka: Aibo (13.9.2015 u 12:35)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
malo blesav (13.9.2015)
Stara 13.9.2015, 12:28   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Uglovi gledanja

Minus nalazim u lošijim uglovima gledanja. Znači širina jednog kauča i 3 osobe mogu da vide tu odličnu sliku, a ako imate nekoga sa strane taj će već da vidi bleđu crnu i ispranije boje. To je naravno negativna strana PVA panela. Lično TV uvek gledam pravo, tako da mi taj detalj nije nikakav problem.

Gameing sa PC-a

Prvo reakcije je naravno: O yeah! Witcher 3 na velikom ekranu. O yeah! Druga reakcija je: pa kontrole mi kasne. Tj. odziv TV-a na sliku ima kašnjenje od nekih 80 ms koje je sasvim dovoljno da tužno gledate kursor miša kako kasni za vama, a naravno i sve komande u igrama. Na svu sreću, kada se ulaz TV-a u meniju nazove PC, to se drastično popravlja, tj. prepolovljava na nekih 40 ms. Igranje Witchera 3 sa joypedom je sada sasvim ok, međutim u dirketnom poređenju sa monitorom koji stoji pored se i dalje vidi blago kašnjenje. Znači brzi takmičarski FPS-ovi i sl. su no-go za ovaj TV. Koliko znam Sony tradicionalno ima modele sa najnižim odzivom (oko 23 ms).

Takođe vredno pomena je da u PC modu nemate pristup nekim naprednijim podešavanjima slike kao što su ovi za pokretnu rezoluciju. To jest cena bržeg odziva je manje procesiranje slike.

3D

U pitanju su active shutter naočare koje se sinhronizuju sa TV-om i rade na dugme bateriju koja po navodima može da traje 150h a onda se moraju kupiti nove (oko 200 din kom). Naočare su lake i lepo obilkovane. Slika sa njima i je i dalje dovoljno svetla, 3D efeat je vrlo dobar i lepo izražen. Rezolucija i pokreti su bolji nego na pasivnim naočarima koje sam imao priliku da koristim sa LG tv-ima ali ivice objekata pri bržim pokretima ipak postaju blago nazubljene. Mana je blago vidljiv crosstalk (duhovi pored objekata). Što se mene tiče, 3D je proban čisto testa radi i sasvim je fino odrađen, ali mene lično slabo zanima jer je cela tehnologija još uvek nezrela.

Ostalo i zaključk

TV kanale još nisam isprobao jer tek treba da uvedem digitalni signal a bez toga je kvalitet slike smešan i za sada ostaje na rezervnom manjem TV-u.
Smart opcije takođe nisam isprobao jer imam samo kablovski modem bez rutera, a iskreno me i ne zanimaju, TV je ionako spojen direktno na PC koji je more smart od njega. Kretanje kroz menije je dovoljno brzo ali sa obzirom da se hvale Quad Core porcesorom moglo je to i malo hitrije.

Generalno vrlo dobar TV sa bogatom pratećom opremom. Odličan kvalitet slike. Za filmove je odličan, za gameing može da prođe ali nije idealan. Za punu kuću ljudi i gledanje iz ranzih uglova ima boljih. Lično, za moje potrebe sam jako zadovoljan njim. Uz trenutnu cenu odlazećeg proizvoda rekao bih da je odlična kupovina.

I dok čekam da uzajmim bušilicu i montiram TV na zid, monitor je za sada izguran na stranu a ja uživam u Witcheru 3, fotelja style.


Poslednja ispravka: Aibo (13.9.2015 u 12:58)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
malo blesav (13.9.2015), Mocko (14.9.2015)
Stara 13.9.2015, 15:54   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Odličan je TV. Ja imam verziju od 48" iz iste 6400 serije. Imao sam tu nesreću da je posle četiri meseca otišao ekran (vertikalna linija) ali sreća u nesreći je što je zvanični servis (neposys.com) odličan (došao kurir pokupio spakovan TV i za sedam dana dobio sam ga nazad sa novim ekranom). Što se uglova gledanja tiče nisam primetio da su baš toliko loši. Do nekih 150° prikaz boja i jačina su skoro potpuno konzistentni tako da bi probleme trebalo da ima samo neko ko sedi baš poprečno u odnosu na ekran. Ni kod igara nisam primetio lag mada kačio sam PC možda dva-tri puta čisto znatiželje radi.

Jedino što mi posle skoro godinu dana smeta je softver koji ume da bude dosta spor. Primetna su kočenja kad krene šaltanje po komplikovanijim menijima ili pokretanje/gašenje aplikacija. I to što čak i sa remote extenderom pointer daljinac ume da se pravi blesav
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2015, 17:07   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Što se uglova tiče, moguće je da sam malo preuveličao problematiku jer sam sitničar koji naginje ka OKP-u.

Lag kada kao ulaz nije odabran PC mi je toliki da je neigrivo, a kada je u PC modu gotovo je neprimetan sam od sebe, najviše se vidi na kursoru miša i pošto mi je Benq monitor parkiran odmah pored, vidi se razlika u njegovom trenutnom odzivu naspram TV-a. Meni je ovako skroz OK, ali ne bih baš smeo da ga preporučim recimo MP FPS-ovcima.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2015, 17:30   #5
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

To postolje je moglo da bude matirano. Lep TV. Što se šrafova tiče oni su namenski takvi da ne može da se rasklima ili dete da čačka i nešto ošrafi. Ako si primetio imaju na sebi nekakvu plavkastu liniju koja dodatno drži šraf na mestu. Ma dobra stvar.
Dopada mi se to sa dva daljinca. Koji TV bi bio pandam ovom tvom LG model?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2015, 18:08   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Da, matirano bi bilo baš lepo. Ja inače ne volim ova "pileća noga" postolja, ali uživo je mnogo neprimetnije nego na slikama.

Za LG LCD-a stvarno pojma nemam, od njih pratim samo OLED-e jer ne volim IPS televizore. Ali evo mogu da pomenem odlični Sony pandan KDL40W605.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
todos (13.9.2015)
Stara 14.9.2015, 13:48   #7
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Odličan opis, rekao si sve što treba.

Ja imam 48H6400 i prilično sam zadovoljan. Kupovinom ovog TV-a sam shvatio da i meni više leži VA nego IPS panel. Kopka me jedino kako bi se pokazao u poređenju sa pomenutim Sonyjem.

Inače, ovi televizori su malo čudni po pitanju preteće opreme. Ja, recimo, nisam dobio taj eksterni IR, a drugaru je uz 40H6400 uručen daljinac koji nema one "pointer" mogućnosti, te je navigacija kao kod onih klasičnih daljinaca.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2015, 16:26   #8
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

A koji je taj novi model iz J serije koji je neki pandan ovom starijem?
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2015, 17:40   #9
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Inače, ovi televizori su malo čudni po pitanju preteće opreme. Ja, recimo, nisam dobio taj eksterni IR, a drugaru je uz 40H6400 uručen daljinac koji nema one "pointer" mogućnosti, te je navigacija kao kod onih klasičnih daljinaca.
Uz svaki Samsung model iz U serije dolaze IR extender i dva daljinca: klasična i pointer varijanta. Ne postoje izuzeci. Osim ako ih prodavac ili neko u lancu distribucije nije namerno izvadio iz pakovanja. Pointer daljinac inače ume da pravi problema i da ne registruje "tačkicu" ukoliko IR extender nije uključen. A možda je isključen i u servisnom meniju (Info + Menu + Mute + Power).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2015, 17:55   #10
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Inače, ovi televizori su malo čudni po pitanju preteće opreme. Ja, recimo, nisam dobio taj eksterni IR, a drugaru je uz 40H6400 uručen daljinac koji nema one "pointer" mogućnosti, te je navigacija kao kod onih klasičnih daljinaca.
Možda zavisi od tržišta i mesta proizvodnje. Ovaj moj je iz Mađarske a proizveden u Slovačkoj.

A za poređenje sa Sonijem, pa verovatno su jako slični, ipak koriste iste samsungove panele. Kao plus za Sony mi deluje to što im TV-i dolaze prilično dobro kalibrisani i što imaju najmanji lag na tržištu, samo 23 ms. Međutim cima me što koriste EDGE led osvetljenje, jer ako bi mi zapale neki svetliji oblaci po ekranu, sve ostalo bi mi palo u vodu. Barem je takav bio neki moj tok misli. I naravno Sony je skuplji.

Citat:
Mocko kaže: Pregled poruke
A koji je taj novi model iz J serije koji je neki pandan ovom starijem?
Zanimljivo je da je nova J6000 serija baš veselo raznolika, sadrži i FullHD i 4K modele, pa modle sa ravnim i zakrivljenim ekranima, neki imaju 3D neki nemaju. Najbliže ovom H6400 u celoj toj zbrci je J6300. To je Full HD panel PVA tipa, ali zakrivljen i nema 3D mogućnosti. Meni se ta krivina na manjim ekranima ne sviđa (čak je i 32" zakrivljen ), a svi ravni modeli su već 4K i naravno skuplji.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2015, 19:51   #11
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Uz svaki Samsung model iz U serije dolaze IR extender i dva daljinca: klasična i pointer varijanta. Ne postoje izuzeci. Osim ako ih prodavac ili neko u lancu distribucije nije namerno izvadio iz pakovanja. Pointer daljinac inače ume da pravi problema i da ne registruje "tačkicu" ukoliko IR extender nije uključen. A možda je isključen i u servisnom meniju (Info + Menu + Mute + Power).
Okej, možda dolazi uz U seriju, ali ovde je Aibo opisao model iz H serije i dobio je taj IR extender...?

Meni bez IR extendera sasvim dobro reaguje pointer daljinac, tako da to ne vidim kao specijalni nedostatak, čisto mi je zanimljiva "raznolikost" pakovanja istih televizora.

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Možda zavisi od tržišta i mesta proizvodnje. Ovaj moj je iz Mađarske a proizveden u Slovačkoj.

A za poređenje sa Sonijem, pa verovatno su jako slični, ipak koriste iste samsungove panele. Kao plus za Sony mi deluje to što im TV-i dolaze prilično dobro kalibrisani i što imaju najmanji lag na tržištu, samo 23 ms. Međutim cima me što koriste EDGE led osvetljenje, jer ako bi mi zapale neki svetliji oblaci po ekranu, sve ostalo bi mi palo u vodu. Barem je takav bio neki moj tok misli. I naravno Sony je skuplji.
Vidiš, nisam znao da koriste isti panel, uglavnom se po reviewovima Sony televizorima pripisuje nešto bolja slika. Kalibracija sigurno znači, ali nisam doživljavao da samo to čini zapravo jaz između Samsunga i Sonyja, meni je po radnjama generalno Sony imao življe boje, kao da je drugi panel u pitanju, a ne kalibracija.

Za lag si u pravu, bolji je Sony. Slično kao i za IRE, i to mi ne znači mnogo jer odigram jednom u pola godine nešto na TV-u, ali kome je to bitno i, pre svega, ko oseća te stvari, treba da ima u vidu odzive.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2015, 20:00   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Okej, možda dolazi uz U seriju, ali ovde je Aibo opisao model iz H serije i dobio je taj IR extender...?
Puna oznaka modela je UE40H6400. Greškom sam napisao U umesto UE.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2015, 20:06   #13
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Aha, onda sam ja zakinut. Nema veze.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2015, 0:32   #14
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Samsung 40H6400 TV

Moj desetogodišnji Sony je takođe proizveden u toj slovačkoj fabrici. Imaju razlike između sebe sigurno u elektronici, softveru. Ko zna šta se tu radi i kakve sve mogućnosti inžinjeri izvlače iz oba brenda. A škart i specijalne serije ekrana šalju u onu famoznu tursku fabriku, ne mogu da se setim imena koji opskrbljuje tj pakuje televizore za desetak brendova. Bio je tekst o tome u nekom ranijem SK. Inače Sony je odustao da učestvuje u razvoju zakrivljenih televizora ali ipak je odlučio da kupuje gotove ekrane koje razvija isključivo Samsung. Što se tog dela ekrana za monitore tiče Samsung i Sony su u principu jedna firma isto kao LG i Filips pa dve stepenice onda slede Sharp, Panasonic, Tošiba i neke američke nama slabije poznate. A na hiljade proizvođača ima koji samo sklapaju televizore. Za tjunere je Filips i Conexxant tata, mene živo zanima čije tjunere koriste Samsung i Sony?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
h6400, opis, samsung

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Seagate kupuje Samsung za 1.375 milijardi $ ivanza Nosači podataka 3 20.4.2011 11:48
Samsung F4 big bug! ivanza Nosači podataka 0 28.2.2011 9:49
Asus ili Samsung alminr32 otpaTci 4 12.2.2011 3:16
Best buy: Htc Desire, Htc Desire HD, Htc HD2, Samsung Galaxy s ili Samsung Wave Elena Stojanovic Aparati i oprema 13 25.1.2011 15:50
Samsung SH-S203B best buy SATA DVD Master Neo ŠDK - Nosači podataka 5 9.2.2008 13:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com