Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.2.2017, 19:48   #1
Zmajodkaraburme
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 244
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 61 puta na 37 poruka
Određen forumom pomoc oko izbora: Raspberry pi ili ARDUINO

Ako sam promasio podforum za ovo pitanje izvinjavam se i unapred sam zahvalan moderatorima sto će ovo pitanje prebaciti na pravi podforum.

Želim da probam da iz hobija napravim mehanizam kontrolisan preko interneta sa mobilnom aplikacijom. U početku bi to bila verovatno samo sijalica ili led dioda koju bih palio gasio nekom mini aplikacijom ali kasnije ciljam i na složenije stvari. E sad kad sam počeo da googlam sta mi je sve potrebno da bih experimentisao sa takvim stvarima prva dilema je sa kojom platformom uopste početi.
Mislim da to što želim da postignem mogu i sa Raspberry pi i sa Arduino raunarima (slobodno neka me neko ispravi ako gresim). Pa sam hteo da pitam:

1. Koja od te dve platforme je bolja za totalnog početnika (Mašinca sa vrlo bazičnim znanjem programiranja)?

2. Koja je jeftinija za tu varijantu projekta koju ja želim? (cena figurise jer kontam da cu ih spržiti par dok ne naučim kako se to povezuje kako treba)

3. Da li postoji neka treća alternativa koja je bolja od ove dve?

4. I ako je neko imao iskustva sa sličnim projektima koju verziju jedne ili druge platforme bi mi preporučio da naručim prvo pa da počnem da se igram sa njom i istražujem dalje kako da uradim to što sam naumio?
Zmajodkaraburme je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2017, 21:51   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom pomoc oko izbora: Raspberry pi ili ARDUINO

Pi ili Arduino, nema greške. Imaš i nekoliko kineskih/indijskih alternativa koje su zasnovane na istom principu a koštaju i daju manje/otprilike isto. Ako je bitno učenje, i Pi i Arduino imaju velike i kvalitetne baze tutorijala, od Youtubea do nekih Do It Yourself sajtova. Imaš za početak neke tutorijale sa ispisom teksta po displeju, to je ok za početak a možeš da koristiš ekran od digitrona, stare Nokie i slično, dok ne provališ ozbiljniju primjenu. Ljudi su pravili Pi kućno kino preko Kodija, alarme za kuće, sisteme za zalivanje biljaka, tajmere, tviter botove i slično. Sve to su poprilično jednostavne operacije, a kasnije imaš i obimnije i ozbiljnije zadatke tipa recimo izrada 3D printera, CNC aparata i slično. Ni sa Pijem ni sa Arduinom nema greške🙂
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Zmajodkaraburme (4.2.2017)
Stara 4.2.2017, 10:30   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: pomoc oko izbora: Raspberry pi ili ARDUINO

Čitaj SK LABS, Igor Ružić je do najsitnijih detalja secirao obe platforme

RPi i Arduino su softverski i hardverski najzaokruženije celine, Pi je možda naklonjeniji apsolutnim početnicima dok Arduino ima nebrojene dodatke za proširivanje funkcionalnosti osnovne ploče... U krajnjoj liniji - nabavi i testiraj obe platforme
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Zmajodkaraburme (4.2.2017)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
arduino, hobi, raspberry

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc oko izbora GRAFICKE za odgovarajucu konfiguraciju bole5 ŠDK - Grafika 15 10.5.2012 23:56
Pomoc oko izbora webhostinga macke Web razvoj 2 26.3.2012 16:42
Pomoc oko izbora izmedju ASUS K53SV-SX075 i ACER Aspire 5750G-2336G64Mnkk??? Cvele_9 ŠDK - Prenosni računari 3 20.11.2011 17:22
Pomoc oko izbora agp graficke Nenad Ignjatovic ŠDK - Grafika 6 14.11.2006 0:25
pomoc oko izbora ploce... cerakcity Šta da kupim? 60 16.8.2006 3:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com