Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.8.2021, 14:03   #201
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ma bravo, bitno je da si ti pametan - rodila majka genijalca. Zasmetalo ti je sto sam pomenuo beskorisnost clanaka o malinama i kupinama na koje se ti i mozda jos jedan a najvise dva citaoca (koji su mozda i autori), iz nekog razloga, primate. Pa neka ti smeta. I meni smeta da preskacem te beskorisne tekstove u casopisu. Zaista ne zelim da znam kako da mi svetli jelka za novu godinu u ritmu pesme koju slusam ili kako da skarabudzim parking senzor koji mogu i gotov da kupim za 5 eur/komad. Takvom sadrzaju je mesto na specijalizovanim forumima (koji i postoje) a ne u casopisu profila SK jer 99,9 odsto citalaca te teme apsolutno ne zanimaju.

Poslednja ispravka: Laskaris (12.8.2021 u 14:27)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 14:23   #202
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ne nego mi smeta kad ljudi daju sebi za pravo da govore u tuđe ime pa uz to još pišu i gluposti epskih proporcija. Čuj, slobodan softver "krš i neupotrebljiv za bilo kakvu ozbiljnu primenu"...

Ne sviđa ti se sadržaj? Poljubi pa ostavi. Problem rešen. Dva puta ništa je ništa. Crva nikad nije ni bilo.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (13.8.2021), Dekip (25.1.2022)
Stara 12.8.2021, 14:33   #203
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

A gde sam ja to pisao u tudje ime i kako to mogu da ucinim? Gluposti epskih proporcija citam svakodnevno i sam na ovom forumu ali i na mnogim drugim pa ako imam argumente otpisem,a ako nemam preskocim. Lepo pisem da meni smeta a cinjenica je da kupina/malina/visnja/kruska/random voce tekstove niko osim par ljudi niti cita niti ih to zanima. Uopste nemam nameru da budem "politicki korektan" u tom smislu. Sasvim sam siguran da i redakcija odlicno zna kakvo je zanimanje za pomenute vocne teme, koje, iz nekog razloga, opstaju. Mogu da razumem da je to pokusaj da se mladi ljudi motivisu da udju u IT/tehnicke vode ali SK labs strana sa takvim sadrzajem je previse.
Ne bi bilo lose da se napravi upitnik/anketa na forumu da se vidi sta ljude zanima tj sta bi voleli da se ubaci u SK a sta bi moglo i da nestane iz casopisa. Na kraju krajeva, SK je tu zbog nas citalaca a ne mi zbog njega.

A za slobodni softver je, nazalost, tacno zvucalo to nekima kao glupost epskih proporcija ili ne, svejedno mi je. Mozda ima i preko 20 korisnih aplikacija ali svakako je kvalitet cesto upitan, podrska jos upitnija a ponekad nije ni besplatna. A linux..Linux koristim 20+ godina i u tom periodu stalno ista problematika... Zato i jeste tu gde je uprkos svim brljotinama koje Microsoft napravi. Da je linux megasuper i da je slobodni softver superkvalitetan bila bi i ova soba puna novih tema a ne bi licila na pustinju nakon nuklearnog rata gde se pojavi jedna tema u sest meseci a cesto i tada greskom.

Poslednja ispravka: Laskaris (12.8.2021 u 20:47)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 15:01   #204
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
..................
A za slobodni softver je, nazalost, tacno zvucalo to nekima kao glupost epskih proporcija ili ne, svejedno. Mozda ima i preko 20 korisnih aplikacija ali svakako je kvalitet cesto upitan, podrska jos upitnija a ponekad nije ni besplatna. A linux..Linux koristim 20+ godina i u tom periodu stalno ista problematika... Zato i jeste tu gde je uprkos svim brljotinama koje Microsoft napravi.
O ovom nivou nepoznavanja tematike sam govorio.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (13.8.2021)
Stara 12.8.2021, 15:13   #205
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
A gde sam ja to pisao u tudje ime
Evo gde.

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
a ne u casopisu profila SK jer 99,9 odsto citalaca te teme apsolutno ne zanimaju.
Svoj ukus i interesovanje automatski preslikavaš u nekakvu "statistiku" koja je verovatno izvađena iz donjeg dela leđa gde leđima prestaje časno ime.

Ili možda imaš izvor za te brojke?
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (13.8.2021)
Stara 12.8.2021, 15:43   #206
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

A na osnovu cega da mislim drugacije?
Daj ne zamlacujmo se, soba "slobodni softver" zvrji prazna sa dobrim razlogom. I sk labs i laki pingvini treba da budu temeljno promenjeni. Redakcija bi zaista trebalo da sprovede anketu i prilagodi sadrzaj casopisa zeljama citalaca a ne cinjenici da par entuzijasta (sto zaista postujem iako ne delim isto interesovanje) zele da pisu o kupina/malina temama vrv i bez naknade. Em popunjen prostor, em dzabe, em se kao pokriva siri spektar IT tema...
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 16:23   #207
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Čovek, pa još bivši(?) urednik, lepo napisa samo par postova unazad da nije imao odrešene ruke. A ti još tražiš ankete i demokratiju u Politici...
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 17:29   #208
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

@Laskaris, recimo mene zanima. Ne iz nekog posebnog razloga, jednostavno volim da pročitam.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 20:39   #209
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Anketa od strane redakcije SK na ovom forumu a mozda i na sajtu bi bila sasvim primerena. Politika sa tim ipak nema neposredne veze iako ima poslednju rec. Nemam ja nista protiv takvog entuzijazma, stavise i poshtujem to, ali posvetiti osam od 110 i kusur strana takvim temama ipak je malo mnogo. Ponavljam, mogu da razumem sta se time zeli ali sve to moze i na manjem broju strana a nisam siguran da je takvim temama u SK uopste i mesto. Da SK nekim slucajem kosta 500 din veoma bi mi smetalo da na skoro deset odsto strana vidim takav sadrzaj i casopis prosto ne bih kupio.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2021, 20:48   #210
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Čovek, pa još bivši(?) urednik,........

Kvantni urednik u stanju superpozicije dok neko iz Politike ne otvori kutiju i proveri :-D
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
mvasic (12.8.2021)
Stara 14.8.2021, 0:02   #211
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Laki pingvini

Jbt otvorio sam pandorinu kutiju

Lako je kritikovati bez poznavanja problematike u SK za koji je zaslužna izdavačka kuća Politika.
Kao pokretač Lakih pingvina i davanjem ostavke na uredničku poziciju, slobodno mogu reći uvaljivanjem vrućeg krompira Goranu u ruke, mogu samo da konstatujem da je rubrika stoički izdržala poslednjih 5-6 godina “za lepe oči”.
Često sam se pitao kako Goran istrajava toliko, i u to ime kapa dole!


Sent from my iPhone using Tapatalk
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
Dekip (25.1.2022), GoranSTX (14.8.2021), Laskaris (14.8.2021), voodoo_ (14.8.2021)
Stara 14.8.2021, 19:34   #212
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
“za lepe oči”
E, tu je i greska. Za lepe (zenske) oci se napravi jedna do dve gluposti i to kad si mlad i to je sve, sto se pravih ociju tice. "Za lepe oci" u poslovnom svetu ne bi trebalo niko ni prstom da mrdne. Svaka cast na tako dugom stazu u takvom odnosu.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2021, 18:36   #213
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Nisam ranije video ovu temu pa da dodam par reci na receno.

Vrlo dobro razumem frustraciju Laskarisa sa necim sto ga ne zanima. Ja recimo imam slicno misljenje po pitanju nekih drugih tema za koje mislim da im nije mesto u SK (ili sam za to da im se smanji obim) ali mi je jasno da nisam u poziciji da odredjujem sadrzaj iskljucivo po mojim zeljama i afinitetima. Secam se vremena kada sam se zaljubio u kompjutere i kako sam mastao o tome da u SK bude sto vise tekstova o Spektrumu i igrama dok su me svi ostali tekstovi cesto iritirali (iskesiras nemalu lovu za par stranica teksta koji te zanima). Najvise me je nerviralo pisanje o PC a svedoci smo da je to postao apsolutni mainstream. Danas kada uzmem da prelistam te stare brojeve sa zadovoljstvom procitam i ono sto je pisano o npr C64, Amigi, ST-u, Amstradu ili PC-ju.

Posto sam vise godina pisao za rubriku LP mogu se sloziti da je za Linuks na raspologanju mnogo manje kvalitetnog softvera nego sto ga ima za Windows ili Mac (koji je opet u sustini vrlo slican Linuxu). Vise je razloga za to a glavni su da nema mnogo programera koji su spremni da uloze godine rada u razvoj besplatnog softvera, kao i to sto je ta platforma veoma heterogena, sto komplikuje razvoj. Medjutim, Linux ima veoma veliki znacaj za opstu informaticku kulturu i zbog toga se jednostavno mora podrzavati uprkos svim (iz perspektive obicnog PC korisnika) manjkavostima te platforme. Oni koji se povrsno zanimaju IT stvarima svakako mogu bez Linuksa ali ljudi koji zele da dublje savladaju tu oblast bez njega nece daleko dogurati.

Sto se tice kupina/malina/visnja/kruska/random platformi, ponosan sam sto sam ucestvovao u zacecu rubrike SK Labs. Onaj ko je pratio strane casopise zna da je veliki deo njih uradio istu stvar i poceo da pokriva temu SBC racunara, kao i Arduino platformu koja je neverovatno dobra stvar za svakoga ko zeli da razume kako funkcionise elektronika. Slazem se da tekstovi na tu temu znaju da iritiraju nekoga ko ne gaji interes ka tim stvarima ali ako je bar 10 citalaca naucilo nesto o programiranju i elektronici onda smo postigli ogroman uspeh.

Postavlja se pitanje o cemu bi uopste pisao jedan IT casopis kada bi iz njega izbacili takve teme kao sto su GNU/Linux, SBC, Arduino i jos neke stvari? Ostali bi nam dosadni opisi skoro pa identicnog hardvera koji se razlikuje u 0,5% performansi, isti takvi telefoni, igre i opisi programa za PC. Posto sam objavio dosta tekstova u rubrici Test Run, odlicno znam koliko je tesko naci naslov o kojem se moze napisati dobar tekst. Covek bi rekao da toga ima kao pleve, sto je i istina ali su sve te teme maksimalno prezvakane mnogo puta ranije.

Da ljudi znaju kako tesko funkcionise SK ne bi prigovorili ni jednu jedinu rec vec bi skinuli kapu autorima za ono sto dobiju na kioscima pocetkom meseca. Eto, zatvorena je visegodisnja rubrika jer niko nece da pise za dz. Cak ni to dz nije najveci problem vec vise boli odnos maticne kuce prema autorima. To je razlog zbog cega sam prestao da pisem a nisam jedini.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Dekip (25.1.2022)
Stara 9.9.2021, 19:43   #214
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Moderna "open source" filozofija... "Što je tvoje to je i moje, što je moje to je samo moje"
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2021, 14:10   #215
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Uopste nisam frustriran sadrzajem, jednostavno ne citam ali je glupo da deset odsto sadrzaja bude materijal koji procita tri od sto citalaca. Vise citalaca bi procitalo reklame na deset strana. To je sustina.
SK bi stvarno trebalo da sprovede anketu i da sadrzaj prilagodi zeljama citalaca. Necu da slusam o "demokratiji" Politike i slicna objasnjenja, pogotovo ne od ljudi koji cak i nemaju (ili mozda imaju?) nikakve veze sa tom kucom. Takvo objasnjenje, da dodje cak i od samog urednika, nije nikakav izgovor. Ako se bavis izdavanjem i prodajom lista moras da osluskujes sta ljudi zele a ne da guras u casopis nesto po svom nahodjenju i "osecaju".
U eri inteneta sve je teze imati sadrzaj koji ce biti nov i toliko kvalitetan da bi se neko uopste odlucio da kupi stampano izdanje. Toga smo svi svesni. Bas zbog toga je jedan kvalitetan feedback citalacke publike ono sto SK-u odavno treba.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2021, 16:08   #216
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Otkud ti znaš da čita tri od sto čitalaca? Jesi li sprovodio anketu ili to onako izvlačiš iz ******?
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2021, 16:24   #217
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Bio sam jos i velikodusan sa tom cifrom, nije ni tri od 500. A ti znas bolje verovatno? Mozemo i ti i ja iz g*zice da izvlacimo cifre, jasno je da nisu velike. Nego ajd', 200 tj 250 dinara nije mnogo pa ljudi jednostavno preskoce nezeljeni sadrzaj. Jasno je da se svima ne moze ugoditi ali sadrzaj je ipak potrebno prilagoditi vecini citalacke publike. Pisemo o desetak strana casopisa a ne o dve-tri strane. Deset strana uopste nije malo. Jedna sveobuhvatna anketa bi sve to lepo resila.
Takodje bi se moglo razmisliti o tematskoj pretplati na materijal u digitalnom obliku gde sadrzaj ne bi bio vezan strogo za odredjeni broj (ali bi se neki tekstovi mogli pojaviti i tamo). Tako bi ljudi dobijali tacno ono sto plate a bilo bi moguce ponuditi daleko vise sadrzaja nego sto je to moguce u papirnom izdanju. Uz digitalno izdanje bi se mogli davati i neki programi (demo, freeware, stagod), materijali koje je inace nemoguce tj preskupo davati/prodavati uz stampano izdanje.
Najlakse je reci "Politika" je kriva nema demokratije tralala.. Da se razumemo, ko placa muziku odredjuje sta ce da se svira i tu u samoj prirodi odnosa nema mesta za demokratiju. Ako SK ne moze bez dotacije Politike da posluje pozitivno treba ozbiljno razmisliti o biznis modelu. Nesto mi se cini da entuzijazma u SK trenutno i nema bas mnogo vec stvari "idu kako idu" tj sve se nekako vrti u zacaranom krugu dotacije, "manjka demokratije" ali i manjka inicijative.

Poslednja ispravka: Laskaris (10.9.2021 u 16:49)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2021, 17:57   #218
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Jedna sveobuhvatna anketa bi sve to lepo resila.
I ja se slažem. Redakcija treba da otvori jedan SMS broj za glasanje pa da ponudi čitaocima opcije šta bi voleli više da vide u časopisu. "Da glasate za Malinu pošaljite 1337 na 6969. Cena SMS poruke 299 din. + PDV"
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2021, 18:10   #219
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Setio sam se onog sms skupljanja love za municiju malom crncu sa mitraljezom. Pa da udje u Zadrugu

A ozbiljno sad: za pocetak bi anketa mogla da bude otvorena na ovom forumu pa posle mozda i na sajtu SK ili nekom portalu za glasanje kojih ima prilican broj.

Poslednja ispravka: Laskaris (10.9.2021 u 18:27)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2021, 20:49   #220
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ja nikada nisam pročitao nijedan tekst u phone zone sekciji SK-a, pošto me telefoni ne zanimaju, ali sam redovno čitao o linuxu i SBC projektima.

Mada nikada nisam mislio da to treba da se izbaci, pošto verujem da ima ljudi koje zanimaju "pametni" telefoni
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Space Beer na korisnoj poruci:
Dekip (25.1.2022), mvasic (13.9.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
UNIX-way ili Windows-like-way? enaB Slobodni softver 19 18.6.2007 1:17
RTV Laki Pingvini - problem milke Slobodni softver 8 28.6.2006 2:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com