Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2010, 12:01   #1
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Sastavljanje nove konfiguracije

Postovani drugari,

danas mi je stigao nov pc, ali nazalost nije sastavljen. Izmedju ostalog narucio sam i Xigmatek Loki Hladnjak. U uputstvu za hladnjak receno je da se srednje jastuce skida samo prilikom instalacije Intel lga procesora http://extreme.pcgameshardware.de/me...-montage-8.jpg . Medjutim gledajuci maticnu plocu (asus m4a8td/usb3), meni je logicno da se i za montazu Phenoma treba skinuti taj srednji jastuk (na prilozenoj slici je vec skinut). Jel moguce da uputstvo nije potpuno?

Molim da neko prenese iskustva, misljenje dok ja odem da nadjem i kupim pastu za procesor.

Xigmatek Loki
Xigmatek Loki Montaza

EDIT:
Otisao sam sa zeljom da kupim pastu Arctic Silver Matrix, medjutim svuda prodaju Cooler Master, a ja sam kupio Noctua NT-H1 pastu. Platio sam 530 dinara. Nadam se da nisam pogresio.
Cini mi se da sam trebao da kupim i opremu za poliranje podnozja kulera, no to ce morati da saceka neki drugi put.

Poslednja ispravka: Eddy (29.12.2010 u 14:11)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2010, 18:08   #2
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Na kraju sam ipak malo ispolirao podnozje Lokija. Cpu nisam hteo zbog gubitka garancije.
Koriscena oprema:


Moje je misljenje da ako necete da kupite Farecla g10 ili neku drugu pastu za poliranje (naprimer nesto sto koriste u juvelirnicama), bolje je da ne kupujete uopste. Ja sam kupio ovu purol pastu za 160 dinara, a u sustini bacio sam pare. Hteo sam uzeti i smirglu 1500, medjutim nije ga bilo u prodavnici, a smirglu oznake 400 nisam ni koristio.

Spoiler za Slike:







EDIT:
Nastavak sledi kasnije (ako uopste ima zainteresovanih), posto imam druge obaveze veceras.

Poslednja ispravka: Eddy (29.12.2010 u 20:30)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2010, 20:16   #3
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Mirror finish ti nije toliko ni bitan, važno je da bazu hladnjaka poravnjaš. Sve drugo je više šminka nego nešto zaista važno.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2010, 20:22   #4
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Stigao si taman na vreme. Interesuje me da li je dovoljan jedan molex iz napajanja u graficku?



Ili treba dva kabla da prikljucim? Mislim da ne treba dva, posto sam sa grafickom dobio samo taj jedan kratak kablic u kesici.

Sto se tice hladnjaka, pretpostavio sam da je tako. Zato i nisam pomisljao da dam >1000 dinara za fensi pastu.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2010, 20:29   #5
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Ti molexi ti uopšte ne trebaju. Taj chief bi trebalo da ima 6-pinske i 6+2-pinske konektore za grafičku kartu.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Eddy (23.7.2012)
Stara 29.12.2010, 20:32   #6
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Ima, vidi se i na slici i njega nameravam da koristim. Ono sto mene interesuje da li je dovoljan jedan sesto pinski? Pitam jer kartica ima dva konektora a kabl koji je dosao sa njom ima samo jedan konektor, pa nisam skroz siguran.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2010, 20:36   #7
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Nije dovoljan, poveži oba.

Danas je standardno da bilo koje kršteno napajanje ima barem jedan šestopinski konektor, pa proizvođač isporučuje taj dodatni adapter, ako napajanje slučajno nema dva šestopinca.

Naravno, to ne važi za kung-fu krš napajanja

Znači, te molexe stavi u kutiju, a grafičku lepo poveži sa Chief-ovim kablovima.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Eddy (29.12.2010)
Stara 30.12.2010, 18:29   #8
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Da nastavim ovaj mali opis. Sve osim hard diska sam ubacio u kućište i povezao. Hard se nalazi u računaru sa koga kucam ovaj post, prebaciću kad AVG završi skeniranje. Istini za volju još uvek ne znam da li komp uopšte radi, ali o tom potom.

Slede slike stavljanja paste na cpu. Ovo sam sad radio prvi put, ciljao sam na to da sloj bude tanak. Pastu sam razmazao halo karticom. Po netu se može videti da neko koristi hirurške rukavice ili najlon. U principu svejedni je kako se nanosi. Iako piše na pasti da je neprovodna, ipak treba paziti da ne dođe u kontakt sa kontaktima komponenti. Nažalost jedna od slika, najbitnija, je ispala mutna.
Procesor se samo na jedan način može pravilno montirati, tako da treba ispratiti obeležja proizvođača. U ovom slučaju na jednom uglu podnožja i procesora se nalazi mali trougao. Potrebno je da se CPU orijentiše tako da ovaj trougao bude iznad trougla na podnožju.
Kuler, Xigmatek Loki, se lako sastavlja i pričvršćavanje na ploču nije komplikovano. Samo treba paziti da se navrtke zatezuju ravnomerno, da budu dobro zategnute ali da se pritom ne ošteti ploča.










Ploča i napajanje se lako montiraju u kućište Xigmatek Asgard II. Odabrao sam ovo kućište jer ima dobar odnos cene i kvaliteta. Prvobitno sam planirao da uzmem TT Soprano (no window), no nije ga bilo u prodavnici gde sam naručio komponente, a originalni plan je bio da se komp sastavi u prodavnici. Što se tiče Asgarda, moram da kažem da nisam poklonik preterano porozne prednje površine a ni stranice. No stranice je takva, kako bi se montirali kuleri ne nju. Takođe bih više voleo da su kućište imali u prodavnici i u drugoj kombinaciji boja (crna-crna ili crna-siva). Po meni kućište ima premalo mesta iza ploče za neki bolji cable management. Inženjeri su trebali projektovati veću širinu kućišta za nekoliko milimetara. A možda čak i da ostave za jedan santimetar širi prostor za sakrivanje kablova.



Prvobitno sam planirao da kupim drugu ploču, ali zbog zezanja sa pdv-om na računare i povećanog interesa kupaca, nisu imali ploču koju sam hteo. Tako da je raspored portova malo drugačiji i nisam siguran da li ću ubaciti i tv karticu. No, nije neizvodljivo. Naime ispod grafičke ima mesta da se ubaci kontroler za paralelni port, ali zaklanja oko jedne trećine površine ventilator na grafičkoj kartici. Tada bih tv karticu mogao staviti u donji slot, gde se sad nalazi kontroler, ali prvo hoću da pokrenem PC bez tv kartice radi provere temperature i novih komponenti.
Nisam oduševljen ni izborom integrisane zvučne karte, a zbog predrasuda koja imam prema VIA-i.




Poslednja ispravka: Eddy (30.12.2010 u 18:59)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2010, 19:26   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

lepa igračka
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2010, 19:34   #10
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Kvalitet muzike najmanje zavisi od cipa, a najvise od realizacije D/A konvertora, odabira op-pojacavaca, pasivnih komponenti i sl. VIA Envy cipovi se koriste cak i u nekim kvalitetnim karticama (Auditrak i Xonar).

Ipak, od integrisanog zvuka ne treba ocekivati cuda. Jedino je odvojeno resenje, pravo resenje

Nego, koliko je tebi trebalo da sastavis komp, ako nije tajna? Nesto se ta montaza otegla
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2010, 20:46   #11
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

@water wizard
Hvala

@Beagle

Pa sastavio sam ga jos juce, ali nisam pokrenuo. Malopre sam ubacio i hard, medjutim nece ploca da ga prepozna. U pitanju je Samsung spinpoint F3 od 500GB. Sad sam vratio hard u stari kompjuter i prebacujem sve sa njega na externi. Da imam backup, a u medjuvremenu trazim resenje na netu.
Sata DVD rezac prepoznaje bez problema.

Razmisljam kako da podesim da ploca prepozna hard. Eventualno da flesujem BIOS.

Od muzike naravno da ne ocekujem cuda, vec imam averziju prema samoj VIA-i.



Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2010, 23:19   #12
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Flešuj BIOS na poslednju verziju. To je neki bug sa AMD čipsetom.

Ako to ne pomogne, verovatno ćeš morati da snimiš novi firmver na hard disk. Pročitaj upustvo i proveri da li ovaj patch odgovara tvom hardu.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Eddy (31.12.2010)
Stara 31.12.2010, 0:41   #13
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Uspeo sam da namestim da se u biosu prepozna hard disk, iako mi i dalje ispise no drives found prilikom butovanja. Win 7 instalacioni disk takodje prepozna da je hard prisutan, ali ne moze da se instalira na njega. Taman sam poceo da sumnjam da je mozda problem u hardu posto ni na staroj konfiguraciji nisam mogao instalirati XP na njega, pa mi je sluzio kako storage disk. Flesovao sam bios, medjutim nije pomoglo

Probacu sa tvojom preporukom Beagle. Sad cu da procitam sta tamo pise. Moj hard je HD502HJ, vidim da je izlistano tamo. Hvala na linku.

Inace, uspeo sam da instaliram PcLinuxOS. Sad pisem iz njega.

EDIT: Da li imas neki predlog kako najlakse da napravim butabilni DOS pomocu usb flesa, ili u gorem slucaju dvd-a?

Poslednja ispravka: Eddy (31.12.2010 u 0:58)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2010, 3:56   #14
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Trebaju ti samo fajlovi sa butabilne diskete i HP USB Format tool.

Klik

Ovo ti je čisto da podigneš DOS sa fleša.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Eddy (23.7.2012)
Stara 31.12.2010, 4:18   #15
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Nasao sam i ja slicno uputstvo, medjutim ne mogu da napravim butabilni usb. Taj HP usb tool naizgled odradi svoje, ali fles ostaje prazan. Sta mislis da li da butujem stari pc direktno u command prompt, pa da probam odande?
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2010, 11:02   #16
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Hmm, ne znam da li je to dobro tako raditi. Nikad nisam flešovao hard disk (samo sam upoznat sa Samsungovim problemom), te zaista ne znam

Citat:
3. Booting the system to DOS mode by bootable media.(which with this F/W flash program).
Koliko ja kapiram ovde (Koreancima engleski i nije baš jača strana), oni fajlovi što Samsung daje trebalo bi da su butabilni. Samo treba da ih ekstraktuješ na flešku i podesiš da ti računar butuje sa USB-a.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2010, 11:57   #17
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Ja sam razumeo da treba da se napravi butabilni fles i da se u njega ugradi ovaj exe fajl za flesovanje harda. Na kraju krajeva probacu, ali ne verujem da moze tako. Nasao sam i neke druge tutorijale, pa cu probati da napravim butabilni cd. Probacu i sa Hiren BOOT cd-om. U svakom slucaju hvala sto si ukazao na problem.

edit: Flesovao sam hard ali, nema razlike. Takodje mi se isto desava i sa hardom Maxtor 160
-Koristio sam uputstvo Bootable Dos CD-Rom (single boot image), ako nekome zatreba na datom linku ima puno korisnih stvari vezane za butovanje.

EDIT2: Instalirao sam Win7. Kad sam prikljucio oba harda koja imam instalacioni disk je prepoznao hard kako treba. Sad treba da podesim sistem i GRUB. Nadam se da je ovo kraj mojoj agoniji, barem neko vreme, pa da eventualno kupim drugi hard ili da proizvodjaci izbace odgovarajuci firmver.

EDIT3: Da li bi poseban sata kontroler u obliku pci kartice resio problem?

Poslednja ispravka: Eddy (31.12.2010 u 18:21)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2011, 17:10   #18
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Zaista ne znam odgovor na to pitanje... Nije mi bas najjasnije sta kod tebe tacno pravi problem

Poznato mi je da F3 ima probleme sa AMD 850 cipsetom, ali mi nije jasno kako radi zajedno sa starim hardom, a samostalno nece. Jesi 100% siguran da ti je sve u BIOS-u dobro podeseno? Jesi probao da ga nakacis na neki drugi SATA port? Probaj da iskljucis fastboot (ako imas tu opciju u BIOS-u).

Sto ne probas da zamenis hard u radnji? Objasni im problem, i doplati za neki Western Digital iz blue serije.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Eddy (23.7.2012)
Stara 2.1.2011, 17:34   #19
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Sastavljanje nove konfiguracije

Hardovi nisu novi, tako da njih sigurno ne mogu zameniti. Mislim da sam nasao sta pravi problem. Sinoc sam formatirao particiju na kojoj je bio XP. Posle toga nisam mogao uopste da udjem u Win 7. Probao sam da povratim instalaciju pomocu instalacionog diska na vise nacina (automatski, sa naredbama bootrec, bootsect cak i sa instalacionim diskom XP-a (fixmbr)), ali bezuspesno, nisam mogao povratiti boot manager.
Probao sam ponovo da instaliram sedmicu, ali sad opet nije moglo. Samo ispise:

Citat:
"Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition. See the Setup log files for more information"
Obrisao sam particije, napravio nove, otkacio stari hard ali ni dalje nista. Onda sam negde procitao da je instalacija osetljiva na redosled butabilnih uredjaja. Iako nisam verovao da ce ovo pomoci, proverio sam u biosu, i redosled butabilnih uredjaja mi je bio 1. removable disk (ostalo kad sam pokusavao flesovati hard pomocu butabilne fleske), 2. CD-ROM, 3. HDD.
Izbacio sam removable, tj prepravio na 1. CD-ROM, 2. HDD. Tada mi je instalacija uspela iz prve, ne praveci problema.

Nadam se da je problem bio samo u tome. Sad kad sve radi, nemam zelju da ponovo testiram instalaciju a ni svoje nerve.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Savet o kupovini nove konfe GaleTTi ŠDK - Osnovne komponente 38 31.8.2010 0:19
Pomoc oko nove konfiguracije Blaupunkt ŠDK - Osnovne komponente 23 17.4.2010 0:44
Koje nove slušalice ? Vredi li creative audigy 2 ? Gagi174 ŠDK - Zvuk na računaru 9 8.2.2010 11:37
Zahtev gamer konfiguracije vertig0 ŠDK - Osnovne komponente 2 20.9.2009 15:45
Pomoc oko nove konfiguracije Meske Šta da kupim? 37 28.6.2007 16:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com