Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.8.2009, 10:51   #1
Dzumbusar
Novi član
 
Član od: 30.8.2009.
Lokacija: Milky Way
Poruke: 4
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koja ploča, koja memorija i koje napajanje

Doslo vreme za nadogradnju. Posto je sada iscekivanje narodskih i7 procesora i novih DX11 kartica, ne bih uzimao high komponente.
Odlucio sam se za:

CPU: Intel Pentium E6300
GPU: GAINWARD GeForce GTS 250 512MB GDDR3 GTS250-512-HDMI-DVI

Pitanja:
1. koju mi adekvatnu plocu preporucujete? (neka srednja klasa, da moze da klokne CPU na oko 3.5 GHz)
2. koju DDR2 memoriju i koja brzina godi za overclock pomenutog cpu-a?
3. Uzeo bih Antec napajanje. Dvoumim se izmedju EarthWatts EA-650-EC 650W i TP-Trio 650 650W.

Trenutno imam:

CPU: Pentium 4 506 2.667GHz
CPU Cooler: CM Vortex 752
MEM: 1 GB DDR
MB: Gigabyte 8I848P775-G
GPU: MSI 7600GS AGP
HD: 1 x 320 GB WD
PSU: Codegen 350W
Disp: Samsung 22" 2243N
Dzumbusar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2009, 11:55   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koja ploca, koja memorija i koje napajanje

Ovih dana i nisu bash preporularne Intel/nVidia kombinacije van Core i7 (ili Core i5? ) kombinacija, ali taj procesor jeste jako dobar, pa recimo da mozhe da prodje kao solidna kupovina, mada opet, za Asus M3N78 + AMD Phenom x2 545 potroshish celih 12000, a dobijesh kombinaciju malo slabiju od e8400, koji je sam skuplji od ploche + procesora

Ako bi vec uzimao taj procesor, uzmi uz njega Gigabyte EP35-DS3L plochu, ili ako nadjesh DFI Blood Iron P35-T2RL. Alternativa za ove dve je Asus P5QL-E, koja teshko da mozhe da predje ~415-420 FSB, inache je odlichna, dobar BIOS i odlichan Vdrop, RAID podrshka, 8-fazna naponska za procesor... mada, kada bolje razmislim, tebi taj FSB nece ni trebati... mozhesh odmah da uzmesh ovu plochu, ili neku od gorenavedenih.

Shto se kartica tiche, tu vec mislim da su Radeoni 4770 i 4850 bolja kupovina, a ima ih i za manje od 8500 (obavezno dual-slot juri). Pogotovo ako cesh ih klokovati.

Napajanje... od to dvoje - Earthwatts bez razmishljanja. Mada tebi realno preko 500W sa sve klokovanjem nece trebati. Pre bih ujurio npr. Corsair VX550 550W ~7400 dinara, ili chak HX520 za oko 8200. Stvarno nema potrebe da troshish na vishe snage. Ako bash volish Antec, 500W Earthwattsa ce to bez ikakvih problema da izgura (meni gura neshto "zhedniju" konfiguraciju). Da, kad smo vec kod Earthwattsa, ne obaziri se na priche da su Delta loshije od Seasonic verzije - nisu tachne, Delta ima par loshijih serija ali Earthwatts i Signature kod Anteca svakako nisu medju njima (pogotovo ova druga, mozhda najkvalitetnije napajanja na trzhishtu trenutno...)
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
Dzumbusar (30.8.2009)
Stara 30.8.2009, 14:12   #3
Dzumbusar
Novi član
 
Član od: 30.8.2009.
Lokacija: Milky Way
Poruke: 4
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koja ploca, koja memorija i koje napajanje

I ja sam bacio oko na Asus P5QL-E. Pored svega navedenog za nju, simpaticno mi zvuce ove novotarije koje su uveli - Express Gate, EPU-6 Engine,..
Svidja mi se i sto u okolini PCI-E porta nema drugih prikljucaka koji bi postali tesko dostupni kada se utakne oklopljena dual slot graficka. A ne svidja mi se pozicija prikljucka za napajanje ploce..
Vidim i da LPT i COM odlaze u zasluzenu penziju

Mislio sam da uzmem namerno jace napajanje iz 2 razloga:
1. Da podrzi neki naredni upgrade. Mada, trendovi u svetu su smanjenje potrosnje komponenti..
2. Manja buka ventilatora zbog slabijeg opterecenja. Ako sam dobro skapirao, bolja napajanja regulisu brzinu obrtaja u zavisnosti od opterecenja.

Ako mislite i pored ta dva razloga da nema potrebe, uzecu ~500W. Koliko vidim, taj Corsair VX550W je bas tih.

Jos da mi neko preporuci memoriju..
Dzumbusar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2009, 14:30   #4
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koja ploca, koja memorija i koje napajanje

Da, 24-pinski prikljuchak je totalno loshe postavljen, ali je to posledica smanjenja povrshine ploche (ova je prilichno mala) radi smanjenja cene. Ja sam se snashao jer sam ga prikljuchio sa druge strane (zaobishao sleeving sa napajanja i tutnuo ga ispod izduvnog ventilatora u zadnjem delu kucishta ), pa sada nimalo ne smeta, jedva se i primecuje. Jednu stvar da napomenem, kada plochu prikljuchish, ako koristish integrisanu zvuchnu karticu moracesh da iskljuchish PC Speaker, da ne bi bilo zujanja pri pomeranju misha (izgleda da se provodnici negde preklapaju), ali to i nije neki problem.

Shto se ovih programchica tiche, ja sam to odmah pogasio u BIOSu, mada Express Gate nekome i mozhe biti koristan, ovaj EPU-6 mi smeta, volim punu kontrolu .

Za napajanje sam siguran da ce ti biti dovoljno, nemash neke velike potroshache u kucishtu, konfa bi i sa DX11 grafikom i quad core-om troshila maximum 400W.

Memorija... primetio sam da je plocha izbirljiva kada su popunjena sva 4 slota, ali ovako ne bi trebalo da bude velikih problema. Pojuri neshto jeftino na 800 mhz, mada mozhesh i da uzmesh u G firmi Corsair XMS2 2x2gb 800 mhz za 5200 dinara. Meni Crucial radi savrsheno, ali to necesh naci kod nas.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
Dzumbusar (30.8.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koje napajanje? akostic ŠDK - Ostale komponente 6 21.3.2009 15:51
Koje napajanje mi preporucujete SRBIN Šta da kupim? 2 24.8.2007 21:36
Koje Napajanje darac_kv ŠDK - Ostale komponente 3 23.8.2007 12:52
Za koliko da prodam grafičku i koje napajanje da kupim? M1los Šta da kupim? 23 7.8.2007 1:03
Memorija koja RADI na DFI Ultra D??? Eddie Osnovne komponente 12 20.8.2006 23:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com