Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.3.2006, 22:47   #1
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Multi-Boot

Ajde,pomažite !
Imam na hardu dva OS-a. Na C: je XP (bez SP), a na E: Win98SE koji je instaliran par meseci posle XP-a.
Kad palim komp, BootMagic pita koji OS da podigne i dalje sve ide po protokolu.
Sad želim da uradim format C: i tu da instaliram XP sa SP2. Win98 necu da diram i hocu da i dalje mogu da izaberem OS pri paljenju mašine.
Kako to da izvedem ? Da li bih mogao samo da instaliram XPSP2 sa bootabilnog CD-a, instaliram Partition Magic koji u sebi sadrži i BootMagic i kad palim da imam izbor OS-a (XP ili Win98) ili je procedura drugačija ?
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2006, 23:53   #2
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Pa znas kako predpostavljam da ti je BootMagic na C: tj mora da bude na C:, posto ti treba da formatiras c: ovo ce biti malo je***o. E sad bi trebalo noramlno da formatiras c: da instaliras XPSP2 i da ponovo instaliras BootMagic koliko se ja secam kao i da ga ponovo konfigurises ako to znas kako se radi, nebi trebalo da je mnogo komplikovano, Nisam odavno koristio BootMagic, ali za svaki slucaj sa c: sacuvaj sledece fajlove koji su bitni za Win98 Startup:

IO.SYS
CONFIG.SYS
MSDOS.SYS
AUTOEXEC.BAT
COMMAND.COM
i ako postoji BOOTSECT.DOS ili slican znaci ne mora da bude .DOS moze da bude .W98 recimo.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2006, 0:01   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Prvo napravio si veliku grešku što si instalirao prvo WinXP pa onda Win98.

Da ovaj korak nisi radio preporučio bih ti da bez ikakvog razmišljanja uradiš format c: pa normalna instalacija WinXP-a. Ovako to ne smem da ti preporučim jer niko ne može da bude siguran u to kakve si probleme napravio u oba operativna sistema, pre svega XP-u. Da sam na tvom mestu (a hvala bogu nisam ) najverovatnije bih uradio full bekap svih podatak i lepo instalirao sve od početka (jedna instalacija više manje ne pravi razliku ).

Ukoliko baš insistiraš da imaš WinXP + Win98 (a želiš da zadržiš WinXP na C-u) možeš da uradiš normalne instalacije pa da posle sva fina podešavanja uradiš u Partition Magic-u.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Branislav Gavric (18.12.2009)
Stara 27.3.2006, 16:41   #4
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Redosled instaliranja Windowsa je jedino znacajan ako se koristi Nt loader za butovanje Win 9x/Win xp,ako se koristi neki boot menadžer to uopšte nije važno.
Posle svake nove (re)instalacije bilo kog Windowsa na bilo kojoj particiji Windows ce uvek prebrisati boot menadžer i postaviti svoj mbr po defaultu.Znaci kojim god redosledom instalirao Windows 98 i xp posle svake nove instalacije Windowsa morace ponovo da se instalira i boot menadžer .
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2006, 16:48   #5
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Znaci kojim god redosledom instalirao Windows 98 i xp posle svake nove instalacije Windowsa morace ponovo da se instalira i boot menadžer.
Ovo normalno nije tacno mislim tacno je ali recimo ako XP instaliras posle 98 na drugoj particiji on ce automacki stvoriti multiboot, ali ako 98 instaliras preko xp imaces samo 98 jedino ako setup-u ne kazes da se integrise u vec postojeci multi boot. Microsoft je na ovo mislio da bi neko mozda hteo da instalira stariji sistem preko novog kao sekundarni i dodao u setup skrivene opcije koje je naknadno objasnio u readme fajlu. Tako da je instalacija Windowsa 95/98/ME moguca bez posledica preko 2000/XP/2003 znaci nema novog MBR-a i boot sectora, sve ostaje po starom.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2006, 23:28   #6
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Ovo normalno nije tacno mislim tacno je ali recimo ako XP instaliras posle 98 na drugoj particiji on ce automacki stvoriti multiboot,. Tako da je instalacija Windowsa 95/98/ME moguca bez posledica preko 2000/XP/2003 znaci nema novog MBR-a i boot sectora, sve ostaje po starom.
U konkretnom slučaju(bojongo) u pitanju je specijalizovan boot menadžer(boot magic) sa kojim je uspeo da butuje win 98 instaliran posle xp-a.Skoro svi boot menadžeri se prilikom instalacije upisuju na mbr a i windowsi takođe,znači boot magic će biti prebrisan prilikom instalacije bilo kojeg windowsa.
Tvoj komentar se odnosi na situaciju kada se ne koristi poseban program kao boot menadžer već nt loader za butovanje dva windowsa.
Citat:
NenadN kaže:
ako 98 instaliras preko xp imaces samo 98 jedino ako setup-u ne kazes da se integrise u vec postojeci multi boot..
Setup windowsa 98 je vrlo primitivan instalacioni program i on će pravolinijski da se instalira na primarnu fat particiju na prvom hard disku i ne znajući za multi boot sa xp-om,sem ako se nt loader ne nalazi na fat particiji na kojoj se 98-ica instalira.Ukoliko se nt loader nalazi na njenoj particiji 98-ica će se integrisati u multi boot-ali u konkretnom slučaju reč je o drugoj situaciji(bojongo)gde se nt loader nalazi na drugoj particiji gde je xp,pa sada koristi boot magic za butovanje 2 windowsa.Ukoliko sada formatira particiju gde je xp i ponovo ga instalira,butovaće se samo xp a boot magic će biti prebrisan.
Citat:
bojongo kaže:
Da li bih mogao samo da instaliram XPSP2 sa bootabilnog CD-a, instaliram Partition Magic koji u sebi sadrži i BootMagic i kad palim da imam izbor OS-a (XP ili Win98) ili je procedura drugačija ?..
Upravo tako,to je najprostiji način da se ponovo napravi dual boot posle instalacije xp-a.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 12:58   #7
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Setup windowsa 98 je vrlo primitivan instalacioni program i on će pravolinijski da se instalira na primarnu fat particiju na prvom hard disku i ne znajući za multi boot sa xp-om,sem ako se nt loader ne nalazi na fat particiji na kojoj se 98-ica instalira.Ukoliko se nt loader nalazi na njenoj particiji 98-ica će se integrisati u multi boot-ali u konkretnom slučaju reč je o drugoj situaciji(bojongo)gde se nt loader nalazi na drugoj particiji gde je xp,pa sada koristi boot magic za butovanje 2 windowsa.Ukoliko sada formatira particiju gde je xp i ponovo ga instalira,butovaće se samo xp a boot magic će biti prebrisan.
Totalno netacno nt loader se nalazi na c: kao i win98 loader i boot magic, svi oni moraju da budu na prvom disku. 98 nema primitivni setup i stvar je u tome sto treba dodati setup /ir kada instaliras preko nekog drugog sistema, pa cak i ako je tu BootMagic nece da prebrise MBR, Ocu da kazem da ni jedna instalacija nece da povredi MBR ako ti tako ne zelis. Posto on treba da formatira gore sam nu naveo listu fajlova koje bi trebalo da sacuva i koje ce posle uspesne instalacije vratiti na c: a zatim ce da instalira BootMagic koji ce da shvati o cemu se radi.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 16:39   #8
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Totalno netacno nt loader se nalazi na c: kao i win98 loader i boot magic, svi oni moraju da budu na prvom disku..
Apsolutno netačno,boot magic može da se instalira na bilo koju primarnu particiju,znam da su starije verzije imale ograničenje da mogu samo na fat a za novije ne znam.Koliko sam ja shvatio bojonga prvo je instalirao windows xp na jednu primarnu particiju(c iz xp-a) a zatim je napravio drugu primarnu particiju(e iz xp-a) i na nju instalirao windows 98 tako da se nt loader za xp i boot za 98-icu nalaze na različitim particijama.Sada želi da formatira particiju gde je xp i da uradi čistu instalaciju xp-a a da ne dira windows 98 pa je ponovna instalacija boot magica u xp-u najprostije rešenje.
Citat:
NenadN kaže:
98 nema primitivni setup i stvar je u tome sto treba dodati setup /ir kada instaliras preko nekog drugog sistema, pa cak i ako je tu BootMagic nece da prebrise MBR, Ocu da kazem da ni jedna instalacija nece da povredi MBR ako ti tako ne zelis. ..
Setup windowsa 98-ice jeste prilično primitivan jer isključivo omogućava instalaciju na primarnu fat particiju na prvom hard disku.90 % sam uveren da je bojongo koristio samo komandu setup bez navedenog parametra i da mu je instalacioni program win 98 prebrisao mbr i oformio svoj boot na svojoj particiji koji nema nikakve veze sa nt loaderom koji je na drugoj particiji.
Citat:
NenadN kaže:
Posto on treba da formatira gore sam nu naveo listu fajlova koje bi trebalo da sacuva i koje ce posle uspesne instalacije vratiti na c: a zatim ce da instalira BootMagic koji ce da shvati o cemu se radi.
Po meni nepotrebno jer će čistom instalacijom xp napraviti svoje boot fajlove na svojoj particiji a boot windowsa 98 se ionako nalazi na njegovoj posebnoj particiji i za njegovo uspešno podizanje će biti dovoljan boot magic.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 17:33   #9
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Setup windowsa 98-ice jeste prilično primitivan jer isključivo omogućava instalaciju na primarnu fat particiju na prvom hard disku
Totalno netacno, 98 mozes da instaliras na koju particiju oces tj primarnu, lokalnu (ekstendnu) nebitno jedini uslov je da ona bude fat. Ali uvek znaci uvek, boot fajlovi moraju da budu na primarnoj particiji. Takodje i XP-ov nt loader stavlja svoje boot fajlove na primarnu particiju. Tako da setup 98 u opste nije primitivan sta vise isti je kao XP setup. Znaci ako imas neku particiju mozes slobodno na nju da instaliras system bez pretvaranja u primary i sl. Sta vise 98 mozes da instaliras na istoj particiji gde i i XP samo zamenis osnovne direktorijume i ima da sljaka

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Po meni nepotrebno jer će čistom instalacijom xp napraviti svoje boot fajlove na svojoj particiji a boot windowsa 98 se ionako nalazi na njegovoj posebnoj particiji i za njegovo uspešno podizanje će biti dovoljan boot magic.
Nije glupo jer kad bude formatirao c: i instalirao XP, XP ce da stavi svoj boot/MBR i imace samo XP, da ne bi morao da reintslira 98 dovoljno je da spasi gore navedene fajlove i da ih vrati na c: jer su gore svi fajlovi od 98 ni jedan nije od XP. Normalno kad bude instalirao ponovo BootMagic bice mu lakse da ga konfigurise kad bude imao boot fajlove.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 20:08   #10
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Totalno netacno, 98 mozes da instaliras na koju particiju oces tj primarnu, lokalnu (ekstendnu) nebitno jedini uslov je da ona bude fat. Ali uvek znaci uvek, boot fajlovi moraju da budu na primarnoj particiji. Takodje i XP-ov nt loader stavlja svoje boot fajlove na primarnu particiju. Tako da setup 98 u opste nije primitivan sta vise isti je kao XP setup. Znaci ako imas neku particiju mozes slobodno na nju da instaliras system bez pretvaranja u primary i sl..
Windows 95/98/Me jedino može da se instalira na primarnu fat particiju na prvom hard disku nikako ne na logičku(ili "lokalnu" po tebi).To znači da folder Windows i ceo sistem mora biti na primarnoj fat particiji gde su i boot fajlovi za win 98.Windows nt/2000/xp/2003 mogu da se instaliraju i na logičku particiju s tim da su im boot fajlovi na primarnoj ali windows 9x nikako.Ne znam otkud ti da je Win 98 setup skoro isti kao win xp setup.Kod win xp i ostalih windowsa baziranih na nt-u možeš birati particiju za instalaciju dok kod windows 9x to ne možeš već se pravolinijski setup obavlja na aktivnoj primarnoj fat particiji na prvom hard disku.Zato windows 95/98/me uvek svoju sistemsku particiju označava sa C a Windows xp može da označava svoju sistemsku particiju i sa d ili e ili bilo kojim drugim slovom zavisno gde je instaliran.Očigledno si malo pomešao instalaciju win 98 sa instalacijom windows xp.
Citat:
NenadN kaže:
Sta vise 98 mozes da instaliras na istoj particiji gde i i XP samo zamenis osnovne direktorijume i ima da sljaka.
Ovo jeste izvodljivo samo ako je xp instaliran na primarnoj fat 32 particiji na prvom hard disku ali uopšte nije preporučljivo jer može sve raditi kako treba ali može doći i do toga da jedan ili oba windowsa "pobrljave".U slučaju dual boot-a uvek treba windowse razdvojiti na različite particije jer je tako najsigurnije .Što bi nekome trebala 2 os-a na istoj particiji pa u slučaju formatiranja da oba izgubi.
Citat:
NenadN kaže:
Nije glupo jer kad bude formatirao c: i instalirao XP, XP ce da stavi svoj boot/MBR i imace samo XP, da ne bi morao da reintslira 98 dovoljno je da spasi gore navedene fajlove i da ih vrati na c: jer su gore svi fajlovi od 98 ni jedan nije od XP. Normalno kad bude instalirao ponovo BootMagic bice mu lakse da ga konfigurise kad bude imao boot fajlove.
Što bi čuvao boot fajlove windows 98 kada se oni nalaze na drugoj particiji gde je windows 98(E u windowsu xp).Treba formatirati particiju gde je windows xp,uraditi čistu instalaciju xp-a,instalirati boot magic i podesiti ga da butuje i windows xp i windows 98,mada će verovatno sam boot magic po default-u ubaciti oba windowsa u svoj boot meni.Istu stvar može da obavi i pq boot koji takođe dolazi sa partition magicom.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2006, 22:00   #11
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Windows 95/98/Me jedino može da se instalira na primarnu fat particiju na prvom hard disku nikako ne na logičku(ili "lokalnu" po tebi).
Ne, Ne gresis sine probaj i videces sam. Win 95/98/ME citaj Win 9x mozes da instaliras na lokalnu particiju. Evo Ja imam HDD podeljen na tri particije, na prvoj primarnoj je xp, na drugoj mi je Vista i na trecoj je ME. A svim windowsima se na primarnoj nalaze boot fajlovi. Za XP i Vistu to su slicni fajlovi i razdvaja ih samo BOOT.INI dok kod ME MSDOS.SYS je taj koji kazuje gde se nalazi instaliran milenium i to cak nemam nikakav BootMenager nego vec samo nt loader od Viste/XP, Normalno sve particije su fat. Ako mi ne verujes probaj da sada na vec postojeci XP instaliras 98/ME.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Ovo jeste izvodljivo samo ako je xp instaliran na primarnoj fat 32 particiji na prvom hard disku ali uopšte nije preporučljivo jer može sve raditi kako treba ali može doći i do toga da jedan ili oba windowsa "pobrljave".U slučaju dual boot-a uvek treba windowse razdvojiti na različite particije jer je tako najsigurnije .Što bi nekome trebala 2 os-a na istoj particiji pa u slučaju formatiranja da oba izgubi.
Da slazem se sa tobom inace ja sam to naveo kao primer da nije bitno da li je primarna ili sekundarna bitno je samo da je fat.

Poslednja ispravka: NenadN (28.3.2006 u 22:08)
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 0:31   #12
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Win 95/98/ME citaj Win 9x mozes da instaliras na lokalnu particiju. Evo Ja imam HDD podeljen na tri particije, na prvoj primarnoj je xp, na drugoj mi je Vista i na trecoj je ME. A svim windowsima se na primarnoj nalaze boot fajlovi. Za XP i Vistu to su slicni fajlovi i razdvaja ih samo BOOT.INI dok kod ME MSDOS.SYS je taj koji kazuje gde se nalazi instaliran milenium i to cak nemam nikakav BootMenager nego vec samo nt loader od Viste/XP, . Ako mi ne verujes probaj da sada na vec postojeci XP instaliras 98/ME.
.
Tebi očigledno nije baš sve jasno o particijama i sve si pobrkao.To što imaš 3 particije i to što je windows me na "trećoj",uopšte ne znači da je millennium na logičkoj("lokalnoj?") particiji.Na jednom hard disku ne mora da bude samo jedna primarna particija može da ih bude i više i to maximum 4 primarne ili 3 primarne i 1 proširena(extended -u okviru koje su definisani logički drajvovi ).Na svakoj od primarnih particija ako su fat može se instalirati Windows 9x ali nikako ne i na logičku particiju koja je u okviru extended particije.Ti očigledno pogrešno misliš da je samo jedna od ovih particija primarna ali iznenadićeš se ako malo bolje pogledaš u partition magicu ili disk management-particija na kojoj je windows me je sigurno primarna.U tvom slučaju sasvim je moguće i da su sve tri particije primarne ili da imaš 2 primarne i jednu proširenu.Ono što je sigurno windows me ti je na primarnoj particiji.
Nadam se da sam bio dovoljno informativan i da ti je sada jasnije kako ti je hard disk podeljen.
Citat:
NenadN kaže:
Normalno sve particije su fat.
Vista ne može da se instalira na fat a takođe ne podržava multi-boot sa windowsima starijim od win 2000 sp 4 pa ni sa Windows Me.
Pošto si uspeo da instaliraš Windows 9x na logičku particiju,Vistu na fat,i da uklopiš u multi boot sa njom i Windows Me iako ga Vista ne podržava ne bi me iznenadilo da i Linux instaliraš na fat.
Malo je čudno da niko sem mene na forumu ne reaguje na ovu priču o instalaciji Windows Me na "lokalnu" particiju-ipak su u pitanju elementarne stvari.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 11:48   #13
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Tebi očigledno nije baš sve jasno o particijama i sve si pobrkao.To što imaš 3 particije i to što je windows me na "trećoj",uopšte ne znači da je millennium na logičkoj("lokalnoj?") particiji.Na jednom hard disku ne mora da bude samo jedna primarna particija može da ih bude i više i to maximum 4 primarne ili 3 primarne i 1 proširena(extended -u okviru koje su definisani logički drajvovi ).Na svakoj od primarnih particija ako su fat može se instalirati Windows 9x ali nikako ne i na logičku particiju koja je u okviru extended particije.Ti očigledno pogrešno misliš da je samo jedna od ovih particija primarna ali iznenadićeš se ako malo bolje pogledaš u partition magicu ili disk management-particija na kojoj je windows me je sigurno primarna.U tvom slučaju sasvim je moguće i da su sve tri particije primarne ili da imaš 2 primarne i jednu proširenu.Ono što je sigurno windows me ti je na primarnoj particiji.
Nadam se da sam bio dovoljno informativan i da ti je sada jasnije kako ti je hard disk podeljen.
Ti ne znam da li slusas ili se pravis, Lepo ti kazem da mi je jedna jedina particija primarna a to je C:, druge dve particije su logicke. I MOZES NORMALNO DA INSTALIRAS 9X NA NJU.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Vista ne može da se instalira na fat
Ja sam ovo nesto premestao tj nesto sam se igrao PQ Magicom i slucajno konvertovao pogresnu particiju u FAT32, vista je i dalje radi normalno a to sto microsoft stavlja ogranicenje na instalaciju to je njihov problem.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
takođe ne podržava multi-boot sa windowsima starijim od win 2000 sp 4 pa ni sa Windows Me.
A sto ne bi podrzavala majke ti, kakve veze ima vista sa tim. Vista ima potpuno isti nt loader kao XP i mozes da ga zeznes na nacin koji oces.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Pošto si uspeo da instaliraš Windows 9x na logičku particiju,Vistu na fat,i da uklopiš u multi boot sa njom i Windows Me iako ga Vista ne podržava ne bi me iznenadilo da i Linux instaliraš na fat.
Malo je čudno da niko sem mene na forumu ne reaguje na ovu priču o instalaciji Windows Me na "lokalnu" particiju-ipak su u pitanju elementarne stvari.
To sto ti ne znas elementarne stvari oko instalacije windowsa, to je tvoj problem.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 17:49   #14
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Ti ne znam da li slusas ili se pravis, Lepo ti kazem da mi je jedna jedina particija primarna a to je C:, druge dve particije su logicke. I MOZES NORMALNO DA INSTALIRAS 9X NA NJU. .
Uhvatio si se samo te C particije,kao da je to jedino važno.
Jedna particija ti može biti C u Windowsu xp,a sasvim druga particija može biti označena kao C u Windowsu 9x.Pitanje je o kojoj particiji ti pričaš.Sistemska particija(na kojoj se nalazi folder Windows i ceo sistem) je u Windowsu 9x uvek označena kao C.U Windowsu NT/2000/xp/2003/vista to ne mora biti tako,sistemska particija može biti D,E ili neko drugo slovo.
Ako imaš samo jednu primarnu particiju onda je Windows 9x baš na njoj a to što tvrdiš da je instaliran na logičkoj –apsolutno je nemoguće.Još od Windowsa 1.0 svi Ms Dos-based Windowsi(uključujući i win 95/98/Me) moraju da se instaliraju na aktivnu primarnu fat particiju na prvom hard disku,a nemoguće ih je instalirati na logičku particiju.Setup Windowsa 9x mora imati aktivnu primarnu fat particiju i on će automatski instalirati Windows baš na nju i ne postoji način da ga usmeriš na logičku.
Da li si siguran da imaš baš Windows Me a ne recimo Win 2000?
Citat:
NenadN kaže:
Ja sam ovo nesto premestao tj nesto sam se igrao PQ Magicom i slucajno konvertovao pogresnu particiju u FAT32, vista je i dalje radi normalno a to sto microsoft stavlja ogranicenje na instalaciju to je njihov problem. .
Vista mora da se instalira na ntfs,a ako si kasnije konvertovao Vistinu particiju u fat 32 Vista neće moći više ni da se pokrene
Citat:
NenadN kaže:
A sto ne bi podrzavala majke ti, kakve veze ima vista sa tim. Vista ima potpuno isti nt loader kao XP i mozes da ga zeznes na nacin koji oces. .
Vista ne podržava multi boot sa Windowsima izdatim pre win 2000 sp 4,barem ne preko nt loadera a druga je stvar ako se koristi Boot Magic ili neki drugi program.To lepo piše u read me fajlu Vistinog instalacionog diska.

Citat:
NenadN kaže:
To sto ti ne znas elementarne stvari oko instalacije windowsa, to je tvoj problem.
Previše si kategoričan za nekoga ko je dovoljno neupućen da može tvrditi da se Windows 9x može po defaultu instalirati na logički drajv.Malo pročitaj pdf dokumentaciju Partition magica,poseti druge forume i sajtove(www.microsoft.com na primer).Očigledno je da nisi razjasnio osnovne pojmove šta je primarna particija,a šta logička(lokalna???-ovaj izraz prvi put čujem),gde se koji sistem može instalirati,kako windowsi označavaju particije i još mnogo toga.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 18:42   #15
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Uhvatio si se samo te C particije,kao da je to jedino važno.
Jedna particija ti može biti C u Windowsu xp,a sasvim druga particija može biti označena kao C u Windowsu 9x.Pitanje je o kojoj particiji ti pričaš.Sistemska particija(na kojoj se nalazi folder Windows i ceo sistem) je u Windowsu 9x uvek označena kao C.U Windowsu NT/2000/xp/2003/vista to ne mora biti tako,sistemska particija može biti D,E ili neko drugo slovo.
Moze da bude bilo koje slovo od A-Z u mom primeru je to C i C ima da ostane. i kod mene su XP i svi njegovi fajlovi na C (PRIMARNOJ) Vista na D(LOGICKOJ) a boot fajlovi od Viste su na C i Me na E(LOGICKOJ) particiji a takodje gore navedeni boot fajlovi su na C jer moraju da budu na primarnoj particiji i jedino tako mogu da ucestvuju u NT loaderu. I svuda mi je C,C D,D i E,E znaci sva tri windowsa vide isto, Jer to tesko da se svati.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Ako imaš samo jednu primarnu particiju onda je Windows 9x baš na njoj a to što tvrdiš da je instaliran na logičkoj –apsolutno je nemoguće
Ocigledno da nisi dovoljno eksperimentisao da bi ovo utvrdio ili si to negde procitao ili ti je neko rekao da ne moze pa se sad inatis sa mnom

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Da li si siguran da imaš baš Windows Me a ne recimo Win 2000?
Pa ti mene stvarno za****vas ili namerno. Jesi li ti normalan sve vreme pricamo Windows 9X a ti meni kazes da nije slucajno 2000. Auuu kakvih ljudi ima. KATASTROFA!!!!

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Vista mora da se instalira na ntfs,a ako si kasnije konvertovao Vistinu particiju u fat 32 Vista neće moći više ni da se pokrene
Ovo je tacno ali ja koristim malo stariju koja jos poseduje FAT32 podrsku i normalno radi. I ja sam mislio gotovo je ali ne znam kako je uopste proradila, doduse trebalo je vise vremena da se digne, ali je slegla.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Vista ne podržava multi boot sa Windowsima izdatim pre win 2000 sp 4,barem ne preko nt loadera a druga je stvar ako se koristi Boot Magic ili neki drugi program.To lepo piše u read me fajlu Vistinog instalacionog diska.
Da ovo ce da bude tacno tek kada izadje finalna verzija, Ova beta koju ja koristim ima polu-stari nt loader. Verzija je u stvari predzadnja beta Viste.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Previše si kategoričan za nekoga ko je dovoljno neupućen da može tvrditi da se Windows 9x može po defaultu instalirati na logički drajv.Malo pročitaj pdf dokumentaciju Partition magica,poseti druge forume i sajtove
Prvo nemam ja sta da citam ti si taj koji bi trebalo da cita tehnicku dokumentaciju MSDN iz 98 godine gde je ovo objasnjenjo sto ti ja pisem. Jednostavno bi trebalo da probas da instaliras Win 98/ME posle xp na logickoj particiji i da se uveris i sam. Ti bi trebalo da razjasnis sta je BOOT sistema i koji fajlovi igraju igru i sve ce ti biti jasno sta treba da uradis da bi Win 9X instaliras na Logickoj particiji.

Poslednja ispravka: NenadN (29.3.2006 u 18:58)
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 22:01   #16
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Moze da bude bilo koje slovo od A-Z u mom primeru je to C i C ima da ostane. i kod mene su XP i svi njegovi fajlovi na C (PRIMARNOJ) Vista na D(LOGICKOJ) a boot fajlovi od Viste su na C i Me na E(LOGICKOJ) particiji a takodje gore navedeni boot fajlovi su na C jer moraju da budu na primarnoj particiji i jedino tako mogu da ucestvuju u NT loaderu. I svuda mi je C,C D,D i E,E znaci sva tri windowsa vide isto, Jer to tesko da se svati. .
Znači Windows Me svoju sistemsku particiju označava kao E??? Bilo bi lepo da prosvetliš i ostale na forumu i da objasniš kako se to radi.
Posle instaliranog xp-a na fat 32 primarnoj particiji,kada butuješ sistem sa ms dos start up flopija,win 98 setup će primarnu particiju gde je xp prepoznati kao c i pokušati da se instalira na nju a lokaciju windows foldera možeš jedino odabrati na C:.Znači po defaultu Win 98 setup će pokušati da počne instalaciju na c particiji,gde je xp a ne na logičkoj particiji.Tako je po defaultu.A ja samo tvrdim da se po defaultu windows 9x ne može instalirati na logičkom drajvu.Jedino bi uz pomoć naprednih opcija nekog boot menadžera windows 9x mogao da se instalira na primarnoj particiji na drugom hard disku,ali čak ni uz pomoć boot menadžera se ne može pokrenuti setup na logičkoj particiji jer je to nemoguće.
Citat:
NenadN kaže:
Prvo nemam ja sta da citam ti si taj koji bi trebalo da cita tehnicku dokumentaciju MSDN iz 98 godine gde je ovo objasnjenjo sto ti ja pisem. Jednostavno bi trebalo da probas da instaliras Win 98/ME posle xp na logickoj particiji i da se uveris i sam. Ti bi trebalo da razjasnis sta je BOOT sistema i koji fajlovi igraju igru i sve ce ti biti jasno sta treba da uradis da bi Win 9X instaliras na Logickoj particiji.
Kako je u dokumentaciji iz 1998 godine objašnjeno kako se instalira windows 98 posle xp-a?Tada čak nije bila ni win 2000 na vidiku,jedino je postojao windows nt 4 koji čak nije mogao da prepozna fat 32.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 22:18   #17
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Znači po defaultu Win 98 setup će pokušati da počne instalaciju na c particiji,gde je xp a ne na logičkoj particiji.Tako je po defaultu.A ja samo tvrdim da se po defaultu windows 9x ne može instalirati na logičkom drajvu.Jedino bi uz pomoć naprednih opcija nekog boot menadžera windows 9x mogao da se instalira na primarnoj particiji na drugom hard disku,ali čak ni uz pomoć boot menadžera se ne može pokrenuti setup na logičkoj particiji jer je to nemoguće.
Ne neznam zasto tako mislis. Setup 98/ME citaj 9x kada vidi sta se desava na primaroj particiji da ti da promenis destinaciju isto kao XP sto ti da gde ces da instaliras.

Znaci sve sto treba je da uradis, da bi instalirao Win9X preko Win 2000/XP je da na primarnoj particiji napravis prazan tekstualni fajl pod imenom BOOTSECT.DOS koji mora da bude totalno prazan i u BOOT.INI fajlu dodas C:\="Microsoft Windows 98/ME/9X"
Lepo butujes sa floopy/CD butabilnog pokrenes instalaciju sa Setup /IR /IS /IE, kad te pita za destinaciju umesto recimo C:\WINDOWS.000 napises X:\WINDOWS (X: je drajv koji oces) i instaliras windows normalno a zatim vec pri prvom restartu ces moci da odaberes izmedju XP/9X u NT loaderu. I to je to.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Kako je u dokumentaciji iz 1998 godine objašnjeno kako se instalira windows 98 posle xp-a?Tada čak nije bila ni win 2000 na vidiku,jedino je postojao windows nt 4 koji čak nije mogao da prepozna fat 32.
Pa i jeste izmedju nt i 98 cak je i deo teksta u setup.txt na 98 cd kao i na win95, jer NT moze da cita FAT, a to je dovoljno.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 20:32   #18
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
NenadN kaže:
Znaci sve sto treba je da uradis, da bi instalirao Win9X preko Win 2000/XP je da na primarnoj particiji napravis prazan tekstualni fajl pod imenom BOOTSECT.DOS koji mora da bude totalno prazan i u BOOT.INI fajlu dodas C:\="Microsoft Windows 98/ME/9X"
Lepo butujes sa floopy/CD butabilnog pokrenes instalaciju sa Setup /IR /IS /IE, kad te pita za destinaciju umesto recimo C:\WINDOWS.000 napises X:\WINDOWS (X: je drajv koji oces) i instaliras windows normalno a zatim vec pri prvom restartu ces moci da odaberes izmedju XP/9X u NT loaderu.
.
Isprobao sam tvoj način instalacije win 9x na logičku particiju i moguć je izbor foldera windows na drugoj particiji i takođe je moguć dalji nastavak instalacije.
Međutim,butovanje preko c:/windows u nt loaderu nije moguće već se javlja "system disk error".Ipak uspeo sam da sa xosl boot menadžerom butujem ovako instalirani windows,pa moram priznati da si ti bio u pravu a ne ja.Mada je ovako instalirani windows 98 bio prilično neupotrebljiv,nije prepoznavao cd rom,jednoj fat 32 particiji je dodelio 2 slova,dodelio je slovo linuxovoj ext 2 particiji iako ne bi smeo da je uopšte vidi .
Meni se čini da prepisivanje postojećeg bootsect.dos fajla(512 b)koji već postoji na c particiji istim takvim praznim fajlom i upotreba setup-a sa 3 parametra nije baš obična instalacija po defaultu već ipak netipična instalacija.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 15:22   #19
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Pa pazi ne znam sta imas sve od particija koliko vidim imas i linux, mada meni sve radi ok kod svakog windows-a, E sad posto nisam nista petljao linux+windows tako da stvarno neznam ishod instaliranih sistema, ali ako imas instaliran linux onda on mora da ti bude primaran tj iz njega moras da dizes nt loader a iz ntloader-a 9x.

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Meni se čini da prepisivanje postojećeg bootsect.dos fajla(512 b)koji već postoji na c particiji istim takvim praznim fajlom i upotreba setup-a sa 3 parametra nije baš obična instalacija po defaultu već ipak netipična instalacija.
Moze se tako reci ali microsoft je ovo naknadno objavio jer su svic /ir i dalje skrivena opcija, ovo je smisljeno kao sto sam ti rekao da procitas u MSDN iz 98 gde je ovo objasnjeno tj napravljeno da na primarnoj particiji instalirs DOS a na ostalim logickim Windows.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 20:22   #20
VirtualPoP
Novi član
 
Član od: 2.4.2006.
Lokacija: Pozega/Cacak
Poruke: 13
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Multi-Boot

Citat:
ako imas instaliran linux onda on mora da ti bude primaran
Mislis primarna particija? gde si to cuo??????????
Linux ne zahteva primarnu particiju!!!
Citat:
tj iz njega moras da dizes nt loader a iz ntloader-a 9x.
ne dize se iz linuxa vec iz Linux Boot Loader-a (LILO) ili GRUB.... I to samo ako boot loader upises na MBR... znaci NE moras da iz lila dizes mozes linuxov loader da zapises na disketu i ostavis mbr i naravno win loader netaknute.......
VirtualPoP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
U cemu je problem??? (boot racunara...) Dovla84 Kvarovi 10 31.3.2006 12:14
Virus u boot sector-u ! sily Zaštita 6 9.1.2006 17:57
Boot time Sale Operativni sistemi 10 15.12.2005 2:42
Restore single boot? Shkomi Operativni sistemi 12 11.12.2005 0:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com