Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.11.2005, 23:08   #1
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Restore single boot?

Situacija je sledeca. Dva hard diska.Dual boot. Master win 2k, slave win XP.
Izbacim master hdd, slave postavim da mi bude master(podesim dzampere i sve ostalo). Nece da podigne XP, NTLDR is missing. OK, to je bilo za ocekivati. Da li je neko imao licno iskustvo sa slicnom situacijom, i da li je uspeo da osposobi OS da se dize. Sve sto sam izguglao sam probao i nije dalo efekta. Probao sam i iz repair konzole , i da pravim boot.ini fajl, pa posle toga jos i da kopiram neke fajlove.
Hvala svima unapred na savetima i predlozima

Shkomi
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 23:17   #2
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Restore single boot?

Mozda si instalirao prvo XP pa onda Win2k. WinXP ima drugu verziju ntldr. Stavi ntldr od WinXP i radit će ti oba.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 23:25   #3
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Prvo sam instalirao win 2k na masteru. Posle izvesnog vremena sam ubacio drugi disk, kao slave i na njemu instalirao XP. Sad hocu da izbacim prvi hdd sa win 2k, da mi ostane samo hdd sa XPom. Bilo bi dobro kad bih sve to uspeo bez formatiranja i kompletne instalacije.
Shkomi
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 23:27   #4
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Restore single boot?

onaj sa kojeg ti bootuje mora biti aktivan. Neznam dali si probao u recovery konzoli fixboot i fix mbr, kada imas samo jedan priklopljen. Ako ni to neide ima dva sigurna resenja.

Ili pocnes instalaciju novog WInXP uporedo sa ovim, izaberes neku drugu destinaciju recimo windows2, pa ti on sredi loader (samo ga posle popravis u boot.ini i izbrises windows2, ili napravis takozvani inplace upgrade.

Priklopis samo disk s WinXP, krenes sa instalacijom NE stisnes repair using recovery console, nego ides dalje, pa ti on nadje staru instalaciju, tu stisnes R, kao repair pa ti predje preko Windowsa bez da ti ista pobrise. Trebas samo serijsku.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2005, 17:29   #5
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Citat:
korisnik kaže:
onaj sa kojeg ti bootuje mora biti aktivan. Neznam dali si probao u recovery konzoli fixboot i fix mbr, kada imas samo jedan priklopljen.
Kao sto je napisano gore, treba da ti taj novi hdd bude aktivan. Ne znam da li bi radio, ali boot faj mozes lako da prekopiras sa sistemskog hdd-a iz dos-a i onda, ako se sistem startuje, konfigurises ga u system properties-advanced-startup & recovery da startuje samo XP (izbrises win2000).

Mozda i jednostavnije od toga je da uzmes boot fajlove od nekog ortaka koji ima XP normalni single boot. Mada, opet, ja licno to nisam radio, pa ne ne mogu da ti kazem da li bi funkcionisalo (trebalo bi u teoriji, ali mi ipak pricamo o windowsu:P)
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2005, 11:21   #6
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Pa zato sam i pitao gore da li neko ima licna iskustva. Pokusao sam sam skoro sve sto sam izguglao ukljucujuci i gore navedeno. Iz repaire konzole ne moze da se sredi. Negde sam procitao da bi trebalo da iskopiram boot.ini, ntdetect i jos neke fajlove sa xp koji je normalno instaliran. Jel zna neko mozda tacno koji su ti fajlovi.U svakom slucaju hvala Vam na trudu, problem i dalje ostaje neresen.
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2005, 12:56   #7
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Imao isqstvo, nisam nasao resenje, formatirao...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2005, 14:17   #8
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Restore single boot?

Cekaj stvarno, zasto ne zapocnes paralelnu instalaciju i onda po prvom retartu bootujes staru, popravis boot.ini a zatim izbrises direktorij nove instalacije windowsa. ili samo daj repair windowsa i gotova stvar (inplace upgrade).

Evo ti i kako:

1. Insert the Windows XP CD into your computer's CD-ROM or DVD-ROM drive, and then restart your computer.
2. When the "Press any key to boot from CD" message appears on the screen, press a key to start your computer from the Windows XP CD.

Note Your computer must be configured to start from the CD-ROM or DVD-ROM drive. For more information about how to configure your computer to start from the CD-ROM or DVD-ROM drive, see your computer's documentation or contact your computer manufacturer.
3. You receive the following message on the Welcome to Setup screen that appears:
This portion of the Setup program prepares Microsoft Windows XP to run on your computer:

To setup Windows XP now, press ENTER.

To repair a Windows XP installation using Recovery Console, press R.

To quit Setup without installing Windows XP, press F3.
Press ENTER to set up Windows XP.
4. On the Windows XP Licensing Agreement screen, press F8 to agree to the license agreement.
5. Make sure that your current installation of Windows XP is selected in the box, and then press R to repair Windows XP.
6. Follow the instructions that appear on the screen to reinstall Windows XP. After you repair Windows XP, you may have to reactivate your copy of Windows XP.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2005, 20:08   #9
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Citat:
Shkomi kaže:
Prvo sam instalirao win 2k na masteru. Posle izvesnog vremena sam ubacio drugi disk, kao slave i na njemu instalirao XP. Sad hocu da izbacim prvi hdd sa win 2k, da mi ostane samo hdd sa XPom. Bilo bi dobro kad bih sve to uspeo bez formatiranja i kompletne instalacije.
Shkomi
Ma, mora bez formatiranja,
trebalo bi da je problem mali.
Imao sam nešto slično u firmi ranije ...

Kad su ti oba diska u računaru pogledaj:
My computer/Manage/Disk management
i uporedi diskove/particije ... Active, primary, extended, logical ...

moram da prekinem, nastavljam poruku kasnije ...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 14:22   #10
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Citat:
Simke kaže:
moram da prekinem, nastavljam poruku kasnije ...
Hahaha, kako dobra fora!!!

Ne javlja se Shkomi, ocigledno je "sredio" sistem, mada ne kapiram kako nije uspeo sa fixboot ili fixmbr...
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 20:03   #11
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

@Shkomi
Ako nisi nešto ''zeznuo'' ti tvojim kopiranjem i ''čačkanjem'' bez veze evo kako se to rešava bez obzira što su drugi OS u pitanju:
Citat:
Hmm, ja bih ti preporucio da problemu pristupish opushteno i bez prenaglih zakljucaka. Kreni od najprostijeg reshenja ka slozenijim.
Prvo, proveri na kojoj particiji ti se nalazi WinXP tj. njegov "\Windows" direktorijim . Ako je WinXP na C: a Win98 na D: onda je najverovatnije 98-ica prebrisala MBR i prebacila svoje boot fajlove (Command.com, Io.sys, Msdos.sys) na C: zato sto je pod FAT32 aktivna particija uvek C: i samo sa nje je moguc boot.
Ovo je lako reshiti. Boot-ujesh sa instalacionog cd-a WinXP-a i izabaresh opciju "Recovery Console". Ona bi trebalo da detektuje instalaciju WinXP-a i da ti ponudi logovanje na istu (mozda zatrazi Administratorski password, ako je postavljen). Odatle kucash "fixmbr \Device\HardDisk0" pa exit. Ako sad proradi WinXP (bez boot cd-a naravno) ostaje josh samo da editujesh boot.ini i da dodash opciju za startovanje 98-ice. Ukoliko ovo nije upalilo, pokushaj opet boot sa WinXP cd-a i izaberi opciju "Repair"
izvor: http://www.benchmark.co.yu/forum/sho...ghlight=fixmbr
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 0:29   #12
Shkomi
Član
 
Član od: 14.11.2005.
Poruke: 76
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Restore single boot?

Prvo, svima Vam hvala na odvojenom vremenu i pomoci.
Ali, problem je ostao neresen.

U repair konzoli posle fixboot izbacuje fixboot cannot find the system drice or the system drive specified is not valid
posle fixmbr izbacuje this computer appeaers to have a non-standard or invalid master boot sector, tralalaaaa, jos par linija, ali izvrsi fixmbr. Posle toga nece da podigne sistem
disk boot failure, insert system ddisk......
i sta prica sa ulaskom u repair konzolu, ni posle treceg restarta nece das podigne sistem.
Samo da napomenem da je vodjeno racuna o podesavanju dzampera i odakle bootuje komp.
Tako da mi ne gine ponovna instalacija.
A jel imao neko od Vas ovaj problem pa ga je resio.

Jos jedanput svima hvala na pomoci
Shkomi
Shkomi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 0:37   #13
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Restore single boot?

Ja mislim da bi bootovo xp koji si instalirao na slave da ti treba onaj prvi disk jer je on u master boot recordu upisao informacije o xp-u...mozda i ima pomoci al ja nisam cuo za tu foru...probaj sa repair...ostace ti sve sacuvano
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com