Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.2.2010, 16:25   #21
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Bokile2000 kaže: Pregled poruke
Довешће до локализације на балкану,а можда и шире јер нас има по целој кугли земаљској,тако да ће дефинитивно бити усмерено локлном становништву...

Веома,то ће бити и највећи проблем...

http://www.nissan.co.jp/
Ја благе не знам шта пише на сајту,али сам веома заинтригиран и упомоћ зовем Гоогле транслате,биће тешко,ал шта су Јапанци гори од нас...
Da ne bude da navrćemo vodu na jednu stranu - ovo pitanje itekako ima veze sa očuvanjem nacionalnog bogatstva, ćirilice, koja se gubi u ovim IT vremenima. I to je značajan pogled na ovu temu.
Dukes je offline  
Stara 23.2.2010, 16:32   #22
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
dukes kaže: Pregled poruke
da ne bude da navrćemo vodu na jednu stranu - ovo pitanje itekako ima veze sa očuvanjem nacionalnog bogatstva, ćirilice, koja se gubi u ovim it vremenima. I to je značajan pogled na ovu temu.
Слажем се,али било би занимљиво видети једну целу страну на форуму написану на ћирилици,да видимо како то изгледа макар...
Bokile je offline  
Stara 23.2.2010, 16:34   #23
Luka.zip
Starosedelac
 
Član od: 28.2.2009.
Poruke: 1.632
Zahvalnice: 129
Zahvaljeno 700 puta na 440 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Luka.zip
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Mogli bi ste da dodate glasanje u temu.

Moj odgovor je da Srbiji to jos uvek nije potrebno.
Luka.zip je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Luka.zip na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 16:36   #24
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
luka.zip kaže: Pregled poruke
moj odgovor je da srbiji to jos uvek nije potrebno.
А када ће?
Stojadin je offline  
Stara 23.2.2010, 16:40   #25
Nicklord
Veteran
 
Član od: 8.4.2009.
Lokacija: Paraćin-Beograd
Poruke: 885
Zahvalnice: 324
Zahvaljeno 220 puta na 131 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nicklord
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Stojadin kaže: Pregled poruke
А када ће?
Da stvarno kada ce
Kad svi zaborave cirilicu?
Nicklord je offline  
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Nicklord na korisnoj poruci:
KingJoce (17.7.2011), Marezz (5.4.2010), max888 (23.2.2010), nikolam (4.3.2010), Sh0m1 (26.3.2010)
Stara 23.2.2010, 16:50   #26
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.368
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ako uvođenje ne iziskuje neke velike materijalne troškove zašto da ne - ljudima treba pružiti alternativu ukoliko žele da budu tradicionalisti. U protivnom mislim da je potpuna glupost bacati pare na nešto što nam nije preko potrebno.
DeCoy je offline  
Stara 23.2.2010, 16:54   #27
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pa kad se pominje nacionalni prestiz ja bih glasao da se odmah promijeni. Ali istina je da mi je jednostavno lakse da na internetu koristim latinicu i to celavu.

Ako je to vec toliki problem da se promijeni onda bolje sto duze da se odlozi i da se pare usmjere na drugu stranu.
Auror je offline  
Stara 23.2.2010, 17:02   #28
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

U principu nije loše imati ako već može da se izvede, ali ako potom krenu da se iživljavaju i uvode ga i neki bitni domaći sajtovi, koji treba da budu dostupni svuda i sa svakog krša (mobilnog telefona, kompjutera u igraonici ili net kafeu na kome su zaključana regionalna podešavanja i nema menjanja tastature itd), onda može nastati problem.
Mada opet ako može, što da ne.
voodoo_ je offline  
Stara 23.2.2010, 17:05   #29
pedjastudio84
Veteran
 
Član od: 4.3.2009.
Lokacija: X:15 Y:22 Z:10
Poruke: 625
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 193 puta na 127 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ja mislim da definitivno nije potrebno. 99% ljudi (tu sam i ja) ne koristi č,ć,ž,š,đ, a kamoli ч,ћ,ж,ш,ђ.
pedjastudio84 je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku pedjastudio84 na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), Sh0m1 (26.3.2010)
Stara 23.2.2010, 17:10   #30
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Наравно да јој треба србски домен!
Као једно од основних националних обележја,писмо се мора сачувати.
Домен је само један делић слаганице коју треба да сложимо.
Нажалост државе у којима смо живели су форсирало латиницу као неко универзално решење поготово после 45те.
"Ко нас се запати њихово а они наше никад ни не користише".
max888 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku max888 na korisnoj poruci:
KingJoce (17.7.2011)
Stara 23.2.2010, 17:14   #31
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
max888 kaže: Pregled poruke
Наравно да јој треба србски домен!
Као једно од основних националних обележја,писмо се мора сачувати.
Домен је само један делић слаганице коју треба да сложимо.
Нажалост државе у којима смо живели су форсирало латиницу као неко универзално решење поготово после 45те.
"Ко нас се запати њихово а они наше никад ни не користише".
Što reče Šojić: Šta si ti neki latino amerikanac?
+1 za srpski domen za SK forum i sajt.
Moramo da očuvamo i sačuvamo sprsko pismo. Posle toga ostaje još samo da se SK forum prevede na ćirilicu
miša topola je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku miša topola na korisnoj poruci:
nikolam (4.3.2010)
Stara 23.2.2010, 17:30   #32
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Moje je skromno mišljenje da ne treba uvoditi ćirilični domen. Taj akt bi samo doveo do dodatnih nepotrebnih komplikacija. Naprimer neki od mogućih:

Osoba A otvori domen forum.sk.srb a osoba B форум.ск.срб. Jasno je da bi to dovelo do niza pravnih i drugih problema.
Pretpostaviću da će po pravilniku ovo biti rešeno tako da će vlasnik domena koji već postoji na jednom ili drugom pismu raspolagati i sa drugim ili imati određena prava i beneficije za upotrebu iste.

Sledeća stvar su tastature. Činjenica je da su mnoge teme od značaja ili pitanja za surfera na engleskom jeziku. Da li to znači da ćemo morati svaki put da prebacujemo tastaturu kada tražimo nešto? Pa većina ni sad ne koristi slova č,ć itd zbog gore navedenog razloga (i ja sam među njima, ovaj put pravim mali izuzetak). Tako da vraćajući se na gornji primer ako osoba A raspolaže sa oba domena, ja ću uvek koristi latinični jer je prosto lakše i brže. Zašto uvek tražimo načine da sebi dodatno zakomplikujemo život

Opet, ljudski mozak je čudo pa se na svašta može navići. Prost primer - Do nedavno sam aktivno koristio tri različita pisma na poslu. Toliko sam se navikao na promenu lokacija određenih slova na tastaturi da sa promenom jezika u taskbaru ja sam podsvesno promenio raspored tastera na tastaturi i uvek kucao brzo i bez problema.

Sve te resurse, po mom mišljenju naravno, bi trebalo preliti u neki drugi vid promocije i očuvanja ćiriličnog pisma.
Ja sam na fakultetu za neke predmete vodio beleške na latinici a za neke na ćirilici. Dobra vežba za mozak a ni ćirilicu nisam zaboravio.
A možda bi trebalo i postaviti pitanje da li u 21. veku treba suziti vidokrug pa postepeno skroz preći na ćirilicu? Ovo pitanje je poprilično bezobrazno, no znajući kako uvek i u svemu teramo inat, možda ima i tu nešto...

Otprilike toliko za sad.
Eddy je offline  
Stara 23.2.2010, 17:34   #33
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ali GLAVNO pitanje je da li nam je to potrebno - da li će to dovesti do lokalizacije Interneta, jer evidentno da stranci neće puno zalaziti u ćirilični domen?
Možda tako deluje na prvi pogled, ali ako malo razmislimo, stranac i inače neće s' namerom doći na sajt koji je na nekom jeziku koji ne razume (iako je domen ispisan latiničnim pismom).Uostalom, ozbiljniji sajtovi koje posećuje i stranci , imaće verziju na stranom jeziku, a verovatno i domen (govorim o engleskom jeziku u većini slučajeva).

Inače, smatram da je ideja dobra, pogotovo u vreme kada ljudi više ne razmišljaju o tome šta napišu, a kamoli kako to napišu.
Imam utisak da je ćirilica kod nas skroz u drugom planu, što je zaista šteta.Ovo može pomoći u popularizaciji iste.

Ipak je to naše pismo, nacionalno obeležje.Protiv latinice nemam ništa, čak svuda na internetu pišem latiničnim pismom (tehnički razlozi), ali gde god "pišem rukom" koristim ćirilicu.Zato smatram da bi uvodjenje ćiriličnih domena bio odličan potez.

A što se tiče tehničkih problema, nadam se da će se naći odgovarajuće rešenje za to.Uostalom, neko se nekad trudio da sastavi to pismo i da opismeni svoj zaostali narod (ajd' pogodite ko), trebalo bi da nas bude sramota ako nas bude "mrzelo" da se bar ponekad prebacimo na ćirilicu (kad kucamo adresu recimo).

Još nešto da kažem: dilema latinica-ćirilica se često koristila (i još uvek se koristi) u svrhu dobijanja političkih poena, razna politička prepucavanja i slične gluposti.Nadam se da će to zaobići ovu temu...
JohnnyNT je offline  
Stara 23.2.2010, 17:47   #34
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Мишо,ми Срби јако лако заборављамо своју учитељицу живота и то нам се свети кроз векове.Пуцамо по шавовима при свакој већој или мањој кризи.

Запуштањем писма заривамо нож у сопствени стомак и постајемо (или смо већ постали) материјал за асимилацију.
max888 je offline  
Stara 23.2.2010, 17:48   #35
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Mislim da nam cirilicni domen apsolutno ne treba, stvara mnoge komplikacije tehnicke prirode.
- imam englesku tastaturu(kao i 60 % korisnika)
- ako bi hteo na srpski sajt preko telefona ne bih mogao jer telefoni ne podrzavaju pisanja adresa na nekom drugom pismu
- stvara velike probleme sa broswerima i operativnim sistemima
- ako bi imali cirilicne domene imali bi i cirilicne e-mail adrese sto bi stvaralo potencijalne probleme u e-mail komunikaciji(sto je vrlo vazan nacin komunikacije cak i kod nas)
- trebalo bi nam puno vremena da se naviknemo na pisanja u adress bar na cirilici(ja to smatram tehnickom poteskocom)
- i najveci problem, zatvorili bi domaci internet za strance, mozda sada to nije veliki problem ali gledajmo u buducnost, IT tehnologija jako brzo napreduje i kod nas, svaki dan sve vise korisnika interneta i svaki dan sve vise ljudi ima mogucnost da promovise nesto u inostranstvo

Bilo bi velika glupost pokopati sebe kada smo poceli da se krecemo u svet IT industrije, poslovanja, tehnologije samo zato sto hocemo da istaknemo nasu nacionalnost. BTW u ustavu Srbije lepo pise da je latinica ravnopravno pismo, pa zasto ga onda menjamo ako je vec lakse koristiti latinicu?

I sad jedno pitanja, ovako za sve. Koliko vas je nekada otislo na neki ruski, japanski, kineski sajt, arapski tako sto je ukucavao njihova slova, i uopste koliko ste se puta obreli na takvim sajtovima, i koliko ste se zadrzali?
Game fever je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Game fever na korisnoj poruci:
SFRJ-Forever [CG] (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 17:49   #36
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Раније су једноставно могли да ставе латинични РС јер PC je исто што и Personal Computer и Republika Srbija. Као и Xepoj Cp6uje KPETEH ,што је написано латиницом а има изглед ћирилице. Ја сам из Босне ,па ме ова тема не дотиче али никад нећу заборавит своју земљу и ћирилицу. Кад изађе Њиндоњс 7 Сервице Пацк биће једноставнији начин за мјењање језика тј.писма(а можда ако Бог да буде тастатура са посебним дугметом , или да се направи ласерска тастатура ђе ти само притиснеш ласерско дугме и сва се дугмад промјене)..Што се тиче става да ли је то нама потребно,одговор је ДА! А после 45те Срби су и даље имали могућност коришћења ћирилице али је то било непрактично јер су 6 држава биле скупа. Само одговарам на пост једног њаннабе геека. Ас тхирд, најбоље би било да дају могућност избора : латиницу,латиницу са ČĆŠĐŽ i ћирилицу. А?

Poslednja ispravka: federer (23.2.2010 u 17:52) Razlog: ајде дај едит плиииииииииииииии&
federer je offline  
Stara 23.2.2010, 17:56   #37
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ne znam, po meni je to previse komplikacija za ionako zbunjenu nam, sto se tice IT-a, naciju. Ja samo znam da ja cirilicu nikada necu zaboraviti da pisem, makar izgorela cela planeta. Kada pisem rukom, na papiru, uvek pisem pisanom cirilicom.
Hephaestus je offline  
Stara 23.2.2010, 17:57   #38
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Нигде нисам написао да је било забрањено коришћење,неко је било на снази лагано утирање ћирилице.
Е ако је била скупа,онда то мења ствар из корена.
Врло дубоко схватање ствари,задивљен сам.
Нећу да скрећем са теме и објашњавам пут нашег писма од "реформе" до данас.
max888 je offline  
Stara 23.2.2010, 18:05   #39
Cofi
Starosedelac
 
Član od: 24.8.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 2.824
Zahvalnice: 768
Zahvaljeno 796 puta na 513 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Tačno je da nam nestaje pismo ali bilo bi teško da za svaku englesku reč menjaš pismo... A bilo bi glupo da pišeš "Мицрософт", "Виндовс", "Биосхоцк"...
Cofi je offline  
Stara 23.2.2010, 18:09   #40
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Мицрософт, Биосхоцк или Микрософт, Биошок, итд.?

Poslednja ispravka: Eddy (23.2.2010 u 18:18) Razlog: ,
Eddy je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com