Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.4.2011, 1:36   #1
viktors
Član
 
Član od: 18.12.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 186
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 38 puta na 18 poruka
Question Spajanje C i E particije?

Imam 3 particije na kompu:

C: 25 GB - slobodnog mesta: 1 GB
D: 411 GB
E: 30 GB - prazna particija skroz

Mislio sam da nekako spojim te dve particije, sa Acronis Disk Director programom, ali nisam siguran da li je to bezbedno? Mogu li nekako da pobrljam sistem sa tim spajanjem, tu E: particiju ne koristim uopste, a malo malo mi se javlja poruka da mi je C: pun. (instaliram neke Adobe programe i svi ostaci idu na C)

Da li je bezbedno da se spoje te 2 particije?
viktors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 1:58   #2
Fatamorgana
Član
 
Član od: 19.2.2011.
Lokacija: KG
Poruke: 46
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Nisam bas siguran da mozes da spojis te dve particije ako ti je na C: vec instaliran sistem. To mozda i moze ali ti ne bih preporucio jer mozes da pokarabasis windows Jedino sto mozes da uradis da rasteretis C: particiju je da ubuduce instaliras programe na E: particiji. Verovatno ce kod prve instalacije da ti ponudi gde zelis da ga instaliras. Pre toga napravi na E: particiji folder "Program files" i njega izaberi kao putanju pri instalaciji i to je to.
Naravno, ne bi bilo lose i da ocistis System restore od silnih check pointa (sem poslednje validne ili cak i ti kreiraj novu ako je sve ok), jer se moze toga nakupiti vremenom i po 1 Gb ili vise. Takodje, neke od programa koje ne koristis tako cesto uninstaliraj pa instaliraj ponovo na E: particiji.

Poslednja ispravka: Fatamorgana (7.4.2011 u 2:19)
Fatamorgana je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 2:32   #3
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

A što lepo ne spojiš te dve particije kad je već ova mala prazna ( D i E ) i onda lepo proširiš C particiju na uštrb ove novoformirane velike particije... ja tako radim uvek... dovoljno je na sistemu imati dve particije... Ne znam čemu ti služi to malo E kad zvrji prazno samo 'vata prašinu džaba.

Koliko znam ovo ti je najbezbednija opcija po pitanju ugrožavanja podataka i sistema...
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 14:05   #4
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

C i E ne mozes nikako da spojis, mozes samo particije koje su jedna pored druge (C i D, D i E). Uradi ovo sto ti Levčanin rekao, spoji D sa E, a onda od novostvorene D particije skini prostor i dodaj C particiji (mozes sve to). Takodje, ako cuvas nesto na pozadini, prebaci na D particiju, pozadina je na C particiji.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
viktors (9.4.2011)
Stara 7.4.2011, 16:21   #5
viktors
Član
 
Član od: 18.12.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 186
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 38 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Ok mogu i tako, meni je vazno samo da mi se ne pokvari sistem, jel moze to da se odradi sa tim Acronisom?

I da li postoji neko uputstvo na netu?
viktors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 17:47   #6
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Moze, mada nisi naveo koji sistem koristis, ako je Win7 nabavi poslednju verziju Acronisa, mozes takodje i Paragon Partition Manager da koristis.

Nema tu nekog uputstva, jednostavno odradis ove korake. Ovi programi nemaju puno opcija, prosi particiju, spoji, podeli, raspodeli prostor, obrisi, napravi.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 19:42   #7
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Citat:
Fatamorgana kaže: Pregled poruke
Nisam bas siguran da mozes da spojis te dve particije ako ti je na C: vec instaliran sistem. To mozda i moze ali ti ne bih preporucio jer mozes da pokarabasis windows Jedino sto mozes da uradis da rasteretis C: particiju je da ubuduce instaliras programe na E: particiji. Verovatno ce kod prve instalacije da ti ponudi gde zelis da ga instaliras. Pre toga napravi na E: particiji folder "Program files" i njega izaberi kao putanju pri instalaciji i to je to.
Naravno, ne bi bilo lose i da ocistis System restore od silnih check pointa (sem poslednje validne ili cak i ti kreiraj novu ako je sve ok), jer se moze toga nakupiti vremenom i po 1 Gb ili vise. Takodje, neke od programa koje ne koristis tako cesto uninstaliraj pa instaliraj ponovo na E: particiji.
Ne mozes da pokarabasis nista vezano za Windows, postupak je sasvim jednostavan i bezbolan. Radio sam ga ko zna koliko puta na vise racunara koristeci iskljucivo ADDS i nikad nije bilo ni najmanjeg problema.

Takodje uvek je bolje instalirati programe u Program Files folderu na sistemskoj particiji nego praviti Program Files foldere na particijama na citavom HDD tako da ja tu opciju recimo nikad i nikom ne bih preporucivao iz vise razloga. Ovo sto on pita je daleko bolje resenje.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2011, 20:54   #8
viktors
Član
 
Član od: 18.12.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 186
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 38 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Ljudi Help, ovo radim prvi put.



viktors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 4:13   #9
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

pa lepo su ti objasnili... sad štikliraj D particiju obeleži je... i idi na ok... i onda će da ih on 'merguje'

KAd sam ja to radio ne mogu da se setim koji sam program koristio... ima ih dosta.. ali moraću i ja ponovo najverovatnije Acronisom da probam ...
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2011, 5:09   #10
viktors
Član
 
Član od: 18.12.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 186
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 38 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Ok odradio sam spajanje C i D (bilo je to mojih najduzih 5min u zivotu).

Dalje sta da odradim, koju komandu?
viktors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 1:23   #11
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Citat:
viktors kaže: Pregled poruke
Ok odradio sam spajanje C i D (bilo je to mojih najduzih 5min u zivotu).

Dalje sta da odradim, koju komandu?

e pa sad idi na resize i odredi koliko da uzmeš od D particije u odnosu na C i klik na OK i to je to...
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Levčanin na korisnoj poruci:
viktors (9.4.2011)
Stara 9.4.2011, 3:09   #12
viktors
Član
 
Član od: 18.12.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 186
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 38 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Hvala Vam momci, problem resen.
viktors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 20:27   #13
McNAIR
Član
 
Član od: 24.9.2007.
Poruke: 216
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 18 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Da ne otvaram novu temu.Imam HD od 80GB koji podeljen na C(20GB)i E(60GB).Hteo bih da ceo HDD bude C particija.Ove stvari koji su mi na E cu da prebacim na novi HDD koji treba da kupim za par dana.Da li moze uz pomoc Acroniusa da se spoje ova prazna E i C (na kojoj je instaliran vec winXp}i da ceo HDD bude C particija.Ili druga varijanta koja bi mi vise odgovarala da prosirm C na 60GB a da ostavim E sa 20GB za instalciju Ubuntu-a.
McNAIR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 22:12   #14
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Mozes i jedno i drugo.

Postupak je otprilike istikao sto je gore objasnjeno. Probaj sam, pa ako se bas ne snadjes pitaj i razjasnicemo.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
McNAIR (9.4.2011)
Stara 9.4.2011, 23:10   #15
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Citat:
McNAIR kaže: Pregled poruke
Da ne otvaram novu temu.Imam HD od 80GB koji podeljen na C(20GB)i E(60GB).Hteo bih da ceo HDD bude C particija.Ove stvari koji su mi na E cu da prebacim na novi HDD koji treba da kupim za par dana.Da li moze uz pomoc Acroniusa da se spoje ova prazna E i C (na kojoj je instaliran vec winXp}i da ceo HDD bude C particija.Ili druga varijanta koja bi mi vise odgovarala da prosirm C na 60GB a da ostavim E sa 20GB za instalciju Ubuntu-a.

kako god da radiš najbolje je da ti sistemska particija bude na novom hard disku jer je on brži sigurno... i lepo podigneš nov sistem na tom HDu formiraš patricije kako ti odgovara i posle se igraš sa ubuntu...
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2011, 23:19   #16
McNAIR
Član
 
Član od: 24.9.2007.
Poruke: 216
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 18 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Citat:
Levčanin kaže: Pregled poruke
kako god da radiš najbolje je da ti sistemska particija bude na novom hard disku jer je on brži sigurno... i lepo podigneš nov sistem na tom HDu formiraš patricije kako ti odgovara i posle se igraš sa ubuntu...
Taj novi HDD je Caviar green 1TB i on je samo za storage.
McNAIR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2011, 14:07   #17
zivija
Član
 
Član od: 25.2.2007.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

U nekom slicnom sam problemu i ja. Treba za koji dan da uzmem SSD, a svoj HDD bih hteo da koristim kao jednu particiju. Trenutno imam dve particije (C: i D: ), sa tim sto posle C: ide extended, pa je D: logical partition. "Problem" je u tome sto je disk skoro pun (1.5TB), a C: je oko 32GB, pa me interesuje da li je moguce (mada mislim da nije) obrisati C: i onda resize-ovati D: (a s obzirom da je D: logicka particija) naravno bez gubitka podataka. I nakon toga, da li je moguce jednostavno pretvoriti logical u primary partition?

Hvala!!!
zivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2011, 15:28   #18
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Citat:
zivija kaže: Pregled poruke
U nekom slicnom sam problemu i ja. Treba za koji dan da uzmem SSD, a svoj HDD bih hteo da koristim kao jednu particiju. Trenutno imam dve particije (C: i D: ), sa tim sto posle C: ide extended, pa je D: logical partition. "Problem" je u tome sto je disk skoro pun (1.5TB), a C: je oko 32GB, pa me interesuje da li je moguce (mada mislim da nije) obrisati C: i onda resize-ovati D: (a s obzirom da je D: logicka particija) naravno bez gubitka podataka. I nakon toga, da li je moguce jednostavno pretvoriti logical u primary partition?

Hvala!!!
Nisam to nikada tako radio ali mogao bi da instaliraš acronis DD pa vidi ako ima u helpu , ja bi pokušao, ili sačekaj ovde neko da ti odg ko bolje poznaje ovaj program... ne znam što svi volite da komplikujete te operacije na disku kad može i jednostavnije
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2011, 16:17   #19
zivija
Član
 
Član od: 25.2.2007.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Spajanje C i E particije?

Instalirao DD, vidim da ima opcija za konverziju logical u primary bez gubitka podataka. Bekapujem trenutno najbitnije stvari, pa cu onda probati to da uradim. Ako je pretvorim u primary, brisem C: i D: sirim na nju. Nakon toga defragmentacija, i mislim da je onda ready for use

Sto se tice jednostavijih varijanti, znam i ja da to moze sve za 5 sekundi da se uradi
zivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Spajanje dve particije u jednu nightflier Aplikativni softver 13 31.8.2013 4:41
Spajanje dve particije MI66 Nosači podataka 3 9.2.2011 0:43
Spajanje dve particije? Pomalo komplikovaniji problem. Insecticide Aplikativni softver 5 6.10.2010 15:10
Zasto Win7 ne ocitava sve particije BMWM5 Operativni sistemi 2 31.1.2010 17:01
Kako izbrisati folder nastao posle spajanja dve particije? nikos Nosači podataka 17 8.11.2007 0:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com