Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.12.2005, 22:20   #1
GrimReaper
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.259
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 154 puta na 115 poruka
Određen forumom Dualboot

Planiram da instaliram Ubuntu Linux (pored mog sugavog XP SP2), pa ako nekog ne mrzi, i ako ima viska vremena, molim ga da mi napise tacan postupak (mislim, sve, loaderi itd. uz napomenu da imam 3 particije na 2 harda, s tim sto su sve NTFS). Ajde, neko, ljubi vas Kosach.
GrimReaper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 22:39   #2
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Dualboot

Trebace ti nova (3 nove) particija na bilo kome hardu (napravice lin instalacija), gde ce biti linux, te particije se nece videti iz win-a.

Ma sve imas u instalaciji lin-a - nema da brines.
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 0:22   #3
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Dualboot

Ima da brineš i te kako. Prvo ti malo potraži na 'netu (google recimo) sve što je vezano za ''poduhvat'' koji hoćeš da izvedeš, i dobro sve pročitaj, pa tek onda kreni u akciju. Mala je šansa da nešto zabrljaš,ali nikad se ne zna. Evo ja ću ti pomoći sa:
http://www.1o1.com/content/section/2/28/
http://www.fsn.org.yu/index.php
I na kraju ovde ćeš naći sve što te zanima:
http://ubuntu.fsn.org.yu/
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 2:02   #4
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Dualboot

Aj ovako preporuka za ubuntu..
Napravi root particiju ona ce biti mountovana u / velicina ne znam ja sam stavio 1 GB i nema frke ext3 (preporucujem)
Napravi swap particiju 2xvecu od rama 1024
Napravi /usr particiju e sad razmisli o njenoj velicini posto ce tu da se instaliraju svi programi kod mene 20 Gb (ext3)
I napravi /home particiju sve ostalo (ext3)

Malo jos da ti pojasnim za particije kad ih napravis(pravi ih sa ubuntuom zayebi P.M.) malo bolje pogledaj imas opciju gde da mountujes particije pa ce ti onda biti jasnije ovo root... /usr i /home ako nemas neko iskustvo...
E sad sto su dual boot atice nemas frke...ubuntu ce instalirati grub loader u koji ce dodati i windows...
Ako nemas dobar net nemoj dzabe da instaliras ubuntu nece ti mnogo znaciti...
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 17:43   #5
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Dualboot

Ubuntu nije baš pravo rešenje za nekog ko nije imao iskustva sa Linuxom.Nema grafičku instalaciju,nedostaju kodeci za mp3 i divx,i dolazi na samo 1 cd-u.Ipak su za početnike bolji Suse,Mandriva,Fedora ili Mepis.
Particije je bolje praviti iz poznatog okruženja(Windows) uz pomoć PM ili sličnog programa,a ne u toku same instalacije.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 19:52   #6
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Dualboot

Ma ubuntu je sve samo ne komplikovan...nema veze sto nema graficku instalaciju nije se ni ovako tesko snaci....nije mi jasno sto svi misle ako ne mozes da koristis mis da je tesko...pa ni win dok ne formatiras particije i odradis prvi restart nema graficku instalaciju...a u ubuntu-u kad odradis to ti si skoro sve zavrsio...a sto se tice multimedije i kodeka imas objasnjenje na netu na svakom cosku...ali istina je da je suse najlaksi...mada kad sagledas sve je to isto...ali se u pocetku cini..
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 22:19   #7
GrimReaper
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.259
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 154 puta na 115 poruka
Određen forumom Re: Dualboot

1) Kako nema graficku instalaciju?! Pustio sam onaj Live CD i nije bas da mu je siromasno graficko okruzenje.
2) Jel mogu ja nekako da prebacim particije iz Windowsa u Linux, a da imam 2-3 GB, samo za taj /usr i /home.

P.S. Hvala vam svima na pomoci! Nadam se da cu uskoro da ga instaliram.
GrimReaper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 23:25   #8
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Dualboot

Pazi kako bi ti ja preporucio u windowsu odvoj koliko ces za linux i to ostavi unpartited znaci da ne pripada ni jednoj particiji...polse s ubuntuom napravi particije...mislim koju ces velicinu particija to zavisi od tebe...pazi ne moras ti da pravis /usr /home ....
mozes jednostavno da napravis recimo jednu particiju pored swapa od 5 10 50 gb koliko hoces i da ne razmisljas...na tebi je da izaberes..
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 23:30   #9
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Talking Re: Dualboot

Što se tiče Dual Boot-a, prvo trebaš da se odlučiš za Boot Load-er.
Od mogućnosti imaš LiLo i Grub (moja preporuka).
Ubuntu je derivat Debian-a i on po default-u dolazi sa grub-om.
Oko podešavanja dual boot-a nećeš imati mnogo problema. Proces je automatizovan i sve se odvija bez intervencije korisnika. Grub će pronaći XP i podesiti sve što je potrebno za "normalno" podizanje sistema. Problem može da bude ukoliko imaš Red Hat ili... neki lin operativni sistem koji grub neće prepoznati, pa ćeš morati da malo zasučeš rukave i sam da podešavaš.
Samo sa XP-om nikad ne bude problema.
Za punu kontrolu nad sistemom koristićeš shell. Grafički alati ne mogu uvek da ti pruže ono što tebi treba.
Ne sećam se dal Ubuntu ima grafičku instalaciju ili ne, ali to je sasvim nebitno.
... Zaboravio sam da kažem za particije. Prilikom instalacije, napravi jednu neformatiranu particiju od xx MB. I onda reci linux instaleru da sam particioniše i formatira taj neraspodeljen prostor. Od te particije će se napraviti 2. Jedna je za tvoje potrebe, a druga je tzv. swap particija ili nešto kao virtuelni ram u XP-u. Ja imam 1gb RAM-a pa nisam ni pravio swap particiju i sve super šljaka.
Linux "ne vidi" win particije. Lin particije ćeš morati da mountuješ kako bi ih lin prepoznao. Ukoliko koristiš FAT32 particije kod WIN sistema, bez problema ćeš moći da upisuješ i da čitaš podatke s njih. Ukoliko koristiš NTF, tu može nastati problem. Podatke ćeš moći samo da čitaš, a da bi upisivao podatke, opet moraš malo da zasučeš rukave
Sve u svemu, u linux-u nisim ničim ograničen. Možeš da radiš šta god ti je volja samo treba znati kako, a to izuskuje više ili manje vremena.
Ako si se već odlučio za linux i Ubuntu, zašto ne bi umesto UB-a koristio Debian? Mislim, zašto da furaš neki derivat kad možeš imati "pravu stvar"?
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 23:31   #10
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Dualboot

I da li si još jednom razmislio i da li si 100% siguran da je linux za tebe.
Linux ti omogućava veću kontrolu nad sistemom od recimo Windows-a, ali brate... dok se sve podesi. Da ne pričamo kakve muke mogu da zadaju drajveri. Zatim fontovi nikad ne mogu da izgledaju kao oni u win-u, nedostatak komercijalnog softwer-a... Ja ne znam dal AutoCad ima alternativu u lin-u. Zatim, nema igrica...
Lin pruža sigurnost, brzinu i slobodu, ali ćeš se zbog njega odreći mnogih stvari.
pOz
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 0:13   #11
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Dualboot

Citat:
Linux "ne vidi" win particije. Lin particije ćeš morati da mountuješ kako bi ih lin prepoznao.
Mislis win ne vidi linux particije...

Citat:
Ako si se već odlučio za linux i Ubuntu, zašto ne bi umesto UB-a koristio Debian? Mislim, zašto da furaš neki derivat kad možeš imati "pravu stvar"?
Oces da kazes da ubuntu nije prava stvar...ubuntu je jedan od kvalitetnijih linux distroa...

Citat:
Ja ne znam dal AutoCad ima alternativu u lin-u
QCAD

Citat:
Zatim, nema igrica
Ko te to slagao....imas igrica bas za linux ali ako ti se bas igraju igrice pravljene za win postoji nesto sto se zove cedega...

Citat:
Lin pruža sigurnost, brzinu i slobodu, ali ćeš se zbog njega odreći mnogih stvari.
Mora ce se odreci next-a
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 0:40   #12
wizzard
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Dualboot

Fino, fino, samo molim te da se ne pretvori u win vs lin flame
Citat:
Anak1n kaže:
Mislis win ne vidi linux particije...
Po defaultu win particije nisu mountovane, dal zato što u lin-u sve mora da se odradi mazohistički ili zato što tvorac distribucije nije uspeo da odradi auto mount, odnosno prepozna tip fs-a, pa odradi mount, ne znam. To je bila poenta. Izvinjavam se na nerazumevanju

Citat:
Anak1n kaže:
Oces da kazes da ubuntu nije prava stvar...ubuntu je jedan od kvalitetnijih linux distroa...
To nisam rekao. Rekao sam da je Ubuntu baziran na Debian-u i da kao njegov derivat ima brojne nedostatke. Sa ranijim verzijama ubuntu-a, drugrar nije mogao da se poveže na moj komp. Te fali ovo, ti instaliraš to, te fali ono, pa opet ne radi... i od tada sam prešao na Debian. Ima i drugih nedostataka u odnosu na debian, al to nije poenta ovog topica. Znači Ubuntu nije loš, ali ako mu se već sviđa taj tip distribucije linux-a, neka pređe na Debian. Ništa ne gubi, samo dobija.

Što se tiče alternative win programa u lin-u, dobri su oni za nekog ko se time ne bavi profesionalno. Onaj ko koristi PhotoShop u win-u, za njega je Gimp prava stvar, pod uslovom da je za "običnu" upotrebu. Al' ako se time profesionalno bavi... ne znam. Primer Excel iz Win-a i Open Office za lin. Glavna prednost Excel-a je VBA, koga nema u OO, a bez koga je nezamisliv profesionalni rad. Rad u Excelu nije samo pisanje rasporeda časova. Ne znam kako je u novijim verzijama lin-a, znam kako je bilo ranije dok je to postojalu u Excel-u, a u OO ne.
Excel je samo primer, postoji gomila drugih programa.
Citat:
Anak1n kaže:
Ko te to slagao....imas igrica bas za linux ali ako ti se bas igraju igrice pravljene za win postoji nesto sto se zove cedega...
Postoji i Wine Pa dobro, nek se zeza čovek s tim pa nek vidi koliko mu se isplati.
Citat:
Anak1n kaže:
Mora ce se odreci next-a
I to što kažeš. Nek instalira, testira, možda zauvek ostavi win, a možda lin.
U svakom slučaju, srećno!
wizzard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com