Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.12.2013, 11:09   #1
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom MacBook Pro 17''

drugar mi nudi macbook, core 2 duo 2.5ghz, 320gb, 4gb rama, nvidia 8600 512mb, 17" full HD
Koliko to vredi?
kakav je macbook u poredjenju sa drugim laptopovima?
da li su win laptopovi bolji u ovom cenovnom rangu?
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2013, 11:35   #2
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

To je jako lepa mašina, ako je ponuđena dobra cena, i ako nije ostećen. Jedino o čemu bih ja razmislio je baterija, jer je deklarisano vreme trajanja 4.5 sata kad je bio nov, a pravljen je 2008, znači od tada je prošlo 5+ godina, pa je baterija oslabila, tako da bi mogao da mu staviš novu bateriju, ako planiraš da ga koristiš bez strujnog kabla. Preporučujem ti sajt www.macserbia.org, tu imaš forum sa oglasima, pa češljaj oglase da vidiš za koje novce idu kakve i koliko stare mašine, i raspitaj se na forumu kako i za koju cenu mogu da se nađu zamenske baterije.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
Borko Motorko (27.12.2013)
Stara 27.12.2013, 11:51   #3
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

hvala ti.. jedino me plasi sto je dual core ostario, i kako bih se navikao na taj OS...
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 13:42   #4
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Pa dual core nije oslabio za neki običan rad. Stari Mac bih preproučio svima vama koji žarko želite da probate iOS i Apple hardver. U svim ostalim kombinacijama je neisplativo ako kuburite sa parama.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
Borko Motorko (2.1.2014)
Stara 2.1.2014, 18:00   #5
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

ja licno koristim iphone 4s... mada mislim da je galaxy s4 bolji :P

a sad za ovo, razmislicu, iskreno ova konfiguracija je i sad na nekim laptopovima koji su novi.. a ipak je apple prestiz :P
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 18:04   #6
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Apple je prestiz, ne znam po cemu.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 18:12   #7
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Citat:
Borko Motorko kaže: Pregled poruke
ja licno koristim iphone 4s... mada mislim da je galaxy s4 bolji :P
Dakako da je bolji, S4 je konkurencija (doduse ne bas jaka) 5ici ne 4ci


@Sladjan85

Prestiz je samo zbog cene. Klasican brand name racunar, cena hardvera + cena na "ime brenda".

Doduse OS X jeste fantastican, to ne mogu da sporim. Imam kuci osposobljeni desktop sa dual boot Win7 + OS X 10.8.2 ali sigurno je da taj OS X radi bolje na hardveru za koji je pravljen tj. Apple-ovim racunarima. Uglavnom sve zavisi od licnih potreba, neke stvari je mnogo bolje i ugodnije raditi na Mac-u nego na Win-u i obrnuto.
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 19:31   #8
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Pa da. To sam i ja mislio. Osim ,drugacijeg OS-a, koji je silom vezan za "Apple hardver", ne vidim po cemu je prestizan. Cak je i Windows simbol otvorenosti, u odnosu na Apple. Veci mi je prestiz cak i Linux, od precenjene jabuke. Sve u svemu, bacanje 2-3x vise novca za identican hardver, zarad drugacijeg OS-a.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 19:59   #9
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Pa ja se moram sloziti sa cinjenicom prestiza jer ipak odudara sto se tice dizajna i cene od ostalih ali mrzim kada neko kupuje nesto samo zbog prestiza. Totalna glupost ako vam je cilj da se izdvajate iz okoline zbog kinte ili da budete lakse primeceni (citajte i lakse opljackani).

Mislim da je bolje za te pare da uzmes model od 15" a da bude jaci. Ja sam i zaboravio kad sam zadnji put video laptop od 17 inca .
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 21:25   #10
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Prestiž je u oku posmatrača. I kiseonik je prestiž na vrhu Maunt Everest-a.

U našoj zemlji je problem što ne postoji Apple predstavništvo gde je sasvim normalno da recimo Mac Pro može da se uzme na kredit ili rate. Veoma malo ljudi čak i u ostatku sveta otplaćuje svoju Apple opremu kompletno pri preuzimanju. 2200€ za ovaj najnoviji Mac Pro na 18 mesečnih rata je oko 120€ mesečno što je ako ćemo realno sasvim prihvatljiva suma čak i za nekoga ko kao fizičko lice kupuje opremu, da ne pričamo o firmama.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 21:35   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
2200€ za ovaj najnoviji Mac Pro na 18 mesečnih rata je oko 120€ mesečno što je ako ćemo realno sasvim prihvatljiva suma čak i za nekoga ko kao fizičko lice kupuje opremu, da ne pričamo o firmama.
Pa sad, 120€ mesečno je na nivou rate za otplatu automobila, samo što je u ovom slučaju na manje meseci. Plus što je to samo cena za hardver, kad se na to još doda i cena softvera, ispadne jako velika cifra za samo jednu konfiguraciju.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 21:55   #12
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom MacBook Pro 17''

Alo ljudi, nemojte da se lazemo. Mozes ga ti na 100 delova isplacivati ako hoces ali 2200€ ostaje te ostaje. Preskupo stvarno. Ima dizajn, os, bateriju sta god da kazete ali brate ne vredi toliko para nikako.
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 21:55   #13
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Pa sad, 120€ mesečno je na nivou rate za otplatu automobila, samo što je u ovom slučaju na manje meseci.
Pa sad ako ćemo realno tih 120€ može da bude i mnogo drugih stvari.
Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Plus što je to samo cena za hardver, kad se na to još doda i cena softvera, ispadne jako velika cifra za samo jednu konfiguraciju.
Softver za Apple računare je neuporedivo jeftiniji od recimo softvera za Windows računare, posebno kad je profesionalna upotreba u pitanju. Operativni sistem MacOSX je potpuno besplatan dok profesionalna rešenja tipa Final Cut Pro koštaju i do dva-tri puta manje od recimo sličnih rešenja tipa Adobe Premiere itd.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 22:24   #14
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Ovako kad počnu... Ko nema novca za Apple i ne voli ga, neka ga ne kupuje, ko ima i hoće, neka ga uzme! Niko nikoga batinom ne goni šta će da kupuje.

Govorim kao običan potrošač i govorim za ove proizvode koji su nam relativno dostupni...

Meni iskreno ni jedan jedini PC ne može ni da priđe estetski iMacu! Minimalistički, stoji lijepo u minimalističkim kancelarijama i sobama. S druge strane stoji PC sa 1000 kablova, žica, Web kamera namontiranih na monitor... Jednostavno - ružno izgleda. Ove nazovi All in One PCiove tipa MSI neću ni da pominjem, užas živi, kao da ih Kinezi dizajniraju. I to jako loše.
Dakle, ako neko voli da ima fensi gajbu/kancelariju, a pri tom ne igra igre, koristi word/tabele/pp/net za svoj posao (a takvih je velika većina zaposlenih ljudi van IT sektora), može da se isprsi i zaiMac. Šta nekoga briga što može za iste pare da uzme najjači i7 procesor i 24 gb rama sa SLI grafičkim ako će da ide na facebook i čita vijesti sa neta, koristi gmail i word/power point za svoj posao?

Drugo, tableti. Možete pričati šta hoćete, ali kada se pojavio prvi iPad svi su skočili - fail od uređaja. Fail malo sutra, sad Kinezi štancaju na tone i tone uređaja baziranih na andoridu. Iako mislim da tableti nemaju upotrebnu vrijednost osim kao čitači knjiga (naročito stručnije literaturije koja se nabaljva iz inostranstva), iPad jeste izazvao revoluciju, ne kao prvi uređaj koji je nastao, već prvi koji je povukao za sobom ovaj dio tržišta.

Treće - (pre)skupi laptopovi. Opet ista situacija - prestiž, dizajn (jedino Razer Blade može da im priđe, ako me ko pita )a dodao bih da je MB Air stavio domaći zadatak kada je baterija u pitanju. 13 inčni laptop koji vuče i više od 12 sati - malo ko to još može.

I na kraju, bitna karakteristika kod ovo malo Apple uređaja što sam imao/imam - kvalitet. Sigurno mi se neće nikada desiti kod Applea - kao što mi se desilo kod Nokije prilikom izlaska N97mice - da na telefonu od 500 evra škripi poklopac, duglad se lome posle par mjeseci, katastrofalan software itd itd.

Možete hate - ovati koliko hoćete - ali činjenica je da Apple prodaje samo SKUPE (i SKUPO!) stvarčice, jer im nije cilj da prodaju jeftino i tako izgube premium brend, i da se Apple stvarima mogu igrati samo ljudi sa parama.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 22:34   #15
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Dobro nema potrebe da se ovo pretvori u još jednu Apple vs. World diskusiju - to svi znamo kuda vodi. Neka jednostavno ostane na tome da zaista ima ljudi koji znaju zbog čega kupuju Apple računare i da njihove motivacije nemaju apsolutno nikakve veze sa tzv. "prestižom". I za tako nešto su jednostavno spremni da plate.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 22:54   #16
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Dobro nema potrebe da se ovo pretvori u još jednu Apple vs. World diskusiju - to svi znamo kuda vodi. Neka jednostavno ostane na tome da zaista ima ljudi koji znaju zbog čega kupuju Apple računare i da njihove motivacije nemaju apsolutno nikakve veze sa tzv. "prestižom". I za tako nešto su jednostavno spremni da plate.
Pa govorio sam za jeftinije stvari, ne kao profesionalac... I šta ima veze, što su svi protiv tih VS tema, daj da se jednom raspravimo kao ljudi :P
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2014, 23:36   #17
karlos
Član
 
Član od: 2.3.2013.
Lokacija: Hamburg
Poruke: 401
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 41 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

iMac je dobra i lepa stvar ko ne zeli kablove ima manjka prostora i zel da plati Sto se tice ostalih stvari od Jabuke to je precenjeno i definitivno jeste prestiz pa neka prica ko sta hoce.
karlos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2014, 0:14   #18
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Dobro nema potrebe da se ovo pretvori u još jednu Apple vs. World diskusiju - to svi znamo kuda vodi. Neka jednostavno ostane na tome da zaista ima ljudi koji znaju zbog čega kupuju Apple računare i da njihove motivacije nemaju apsolutno nikakve veze sa tzv. "prestižom". I za tako nešto su jednostavno spremni da plate.
Kako god, 2200€ je daleko od 'prihvatljive' sume, pogotovo ako bi se uzimalo na (srpski) kredit - tu bi onda bilo još i 20-30% kamate, skoro pa 3000€ na kraju. Naravno oni koji plaćaju toliko, njihova stvar šta će sa svojim parama
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2014, 1:34   #19
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Kako god, 2200€ je daleko od 'prihvatljive' sume, pogotovo ako bi se uzimalo na (srpski) kredit - tu bi onda bilo još i 20-30% kamate, skoro pa 3000€ na kraju. Naravno oni koji plaćaju toliko, njihova stvar šta će sa svojim parama
Ali pazi, mi pričamo o Apple top of the line ponudi, MacPro radnoj stanici sa Xeon E5 procesorom (4-6 jezgara sa 10-12MB L3 keša), ECC memorijom, Dual FirePro karticama itd. Tako nešto i nije namenjeno običnim korisnicima.

Običan korisnik može mirne duše da uzme iMac sa ekranom od 21,5" za 1400€ na 24 mesečne rate što u proseku izađe oko 60€ mesečno. Naravno pod uslovom da u Srbiji postoji zvanična Apple prodavnica i da Apple robu ne preprodaju lokalni zelenaši.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2014, 2:04   #20
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: MacBook Pro 17''

vidim otegla se tema.... ipak necu uzimati ovaj MBP jer je 6 godina previse, ma koliko on dobar bio
jeste to ime, i brend i kvalitet, ali neko je ipak 6 godina to nosio i koristio...

kad malo bolje pogledam, imam dobar hp laptop i jos bolji desktop, nista mi ne fali, bar ne toliko da dam jedno od ovoga za laptop star 6 godina
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Borko Motorko na korisnoj poruci:
player1 (3.1.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Apple Macbook zlatibor Prenosni računari 2 30.12.2010 16:31
MacBook: da ili ne? llaa90 ŠDK - Prenosni računari 56 17.9.2010 13:56
MacBook, crk'o hard Zaphod Biblbroks Prenosni računari 16 30.3.2010 18:17
MacBook Air Marko Stanojkovic Prenosni računari 46 3.4.2008 23:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com