Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.12.2012, 13:00   #21
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Windows Experience Index bi trebao dati približne ocjene, ali on ne daje ni približne ocjene. Meni je najsmješnije da često veću ocjenu dobije ''Desktop i Aero Graphics'', nego ''Gaming Graphics'', kao da je desktop sa Aero zahtjevniji od zahtjevnih igara.
Prief Lirator je offline  
Stara 13.12.2012, 13:35   #22
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

pa tako i treba zato što se dobro snalazi sa desktop grafikom dobija veću ocenu a za igrice slabiju... a i ne verujem da je WEI baš tolko debilski kako su ga ovde opisali ipak se zasniva na raznim proračunima i ako procesor brže odradi zadatak dobija veću ocenu
water wizard je offline  
Stara 13.12.2012, 13:36   #23
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
treci kaže: Pregled poruke
Ne mogu da verujem da ljudi jos gledaju WEI kad nema veze sa realnoscu. Zna se da moze da se prepravi i da sve ocene mogu da se stave na 7.9 bez obzira na snagu hw-a. Mani te se corava posla i koristite komp za druge stvari, a ne za gledanje ocena koje windows dodeljuje.
Ma ne gledam ja ocene nego kada sam ubacio nov procesor i ram izaslo mi obavestenje da updejtujem wei zbog novog hardvera pa da mi ne bi nonstop pokazivao poruku rekoh ajde da refresujem i onda sam primetio razliku u oceni pa sam se zato zacudio i pomislio da se mozda nesto nije zeznuo sistem.

Ocena mi nije bitna jer znam kolike performanse mogu dobiti od trenutne masine bez da gledam neke ocene koje windows dodeljuje.
Strajder je offline  
Stara 13.12.2012, 14:02   #24
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

WEI je benchmark kao i svaki drugi i svoje ocene bazira prema nekom ostvarenom rezultatu. On je dobar pokazatelj kad nesto nije u redu (driveri ili sl.) jer svakako treba ocekivati vecu ocenu od tog procesora. Trebao bi da pokrenes i neki drugi benchmark pa da vidis kako radi, dal je sve ok.

Cesto puta mora da se instalira cista verzija OS-a posle promene tako vaznog hardvera kao sto je CPU.

Ja sam imao problem sa grafikom, koja mi je pokazivala ocenu 6.3, a i video sam da ima problema u igrama. Sve sa krivio procesor, ali sam kasnije ukapirao da su driveri bili instalirani jedni preko drugih, pa sam dobijao lose ocene, a i lose performanse. Posle instalacije novih drivera i ciscenja onih starih ocena 7.2 i oko 75 vise bodova Heaven Benchmarku. Takodje sam imao problem sa memorijom koju je BIOS automatski previse OC-ovao, a WEI mi je pomogao da detektujem problem. Opet ocena je bila oko 6, sad je 7.2, iako je memorija radila na visem taktu.

Mozda tebi memorija pravi problem, moras malo da cackas u BIOS-u.
dragomix je offline  
Stara 13.12.2012, 14:17   #25
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
WEI je benchmark kao i svaki drugi i svoje ocene bazira prema nekom ostvarenom rezultatu. On je dobar pokazatelj kad nesto nije u redu (driveri ili sl.) jer svakako treba ocekivati vecu ocenu od tog procesora. Trebao bi da pokrenes i neki drugi benchmark pa da vidis kako radi, dal je sve ok.

Cesto puta mora da se instalira cista verzija OS-a posle promene tako vaznog hardvera kao sto je CPU.

Ja sam imao problem sa grafikom, koja mi je pokazivala ocenu 6.3, a i video sam da ima problema u igrama. Sve sa krivio procesor, ali sam kasnije ukapirao da su driveri bili instalirani jedni preko drugih, pa sam dobijao lose ocene, a i lose performanse. Posle instalacije novih drivera i ciscenja onih starih ocena 7.2 i oko 75 vise bodova Heaven Benchmarku. Takodje sam imao problem sa memorijom koju je BIOS automatski previse OC-ovao, a WEI mi je pomogao da detektujem problem. Opet ocena je bila oko 6, sad je 7.2, iako je memorija radila na visem taktu.

Mozda tebi memorija pravi problem, moras malo da cackas u BIOS-u.
Sa predhodnom memorijom od 4 giga bila je ocena 7.3 a sada sa dodatnih 4 giga (oba stika rama su potuno ista zbog dc opcije) ocena je 7.6, grafika je naravno ostala nepromenjena sa istim ocenama od 7.7.

Bios je podesen onako kako i treba da bude, iskljucio sam Cool'n'Quiet opciju posto hoce i on da zeza procesor. Probao sam malo da kloknem proc i memoriju za nekih 10% i ponovio test i dobio vecu ocenu za po jedan podeok tako da ne verujem da je do ram memorije. Rekao bih da je do operativnog sistema verovatno je pobrkao neke loncice.
Strajder je offline  
Stara 13.12.2012, 14:33   #26
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Meni je najsmješnije da često veću ocjenu dobije ''Desktop i Aero Graphics'', nego ''Gaming Graphics''
Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa tako i treba zato što se dobro snalazi sa desktop grafikom dobija veću ocenu a za igrice slabiju
Jao, sad vidim da sam pogrešno napisao. Mislio sam baš obrnuto, često veću ocjenu dobije '''Gaming Graphics'', nego ''Desktop i Aero Graphics''. To pogotovo važi za slabije grafike ili integruše.
Prief Lirator je offline  
Stara 13.12.2012, 16:35   #27
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Jao, sad vidim da sam pogrešno napisao. Mislio sam baš obrnuto, često veću ocjenu dobije '''Gaming Graphics'', nego ''Desktop i Aero Graphics''. To pogotovo važi za slabije grafike ili integruše.
Jedna koleginica ima laptop koji na Desktop Aero Graphics ima score 7.9, a sve ostale ocene ispod 3.

Bilo kako bilo, ovo moze da bude indikator nekog problema, ja mislim da ces morati da menjas sistem, jer je pobrkao loncice, ili da sacekas par dana da se stabilizuje!

Inace koliko ti je veci skor na nekom drugom Benchmarku u odnosu na prethodni procesor/kolicinu RAM-a?
dragomix je offline  
Stara 13.12.2012, 16:44   #28
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Jedna koleginica ima laptop koji na Desktop Aero Graphics ima score 7.9, a sve ostale ocene ispod 3.

Bilo kako bilo, ovo moze da bude indikator nekog problema, ja mislim da ces morati da menjas sistem, jer je pobrkao loncice, ili da sacekas par dana da se stabilizuje!

Inace koliko ti je veci skor na nekom drugom Benchmarku u odnosu na prethodni procesor/kolicinu RAM-a?
Uh ne secam se ocena iz drugog benchmarka sa predhodnim procesorom i memorijom jer sam ga poslednji put radio otprilike pre 3 godine kada sam tada kupio novu masinu. Mogu da uradim sada neki benchmark pa da ti dam rezultate ako ti to nesto znaci?
Strajder je offline  
Stara 13.12.2012, 18:06   #29
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Ako te ne mrzi, svaka informacija je korisna.

Uskoro uzimam novi Athlon II X4 na FM2 podnoziju (verovatno si video temu), pa me zanima koja je razlika. Da li je Piledriver bolji!
dragomix je offline  
Stara 14.12.2012, 0:57   #30
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Jedna koleginica ima laptop koji na Desktop Aero Graphics ima score 7.9, a sve ostale ocene ispod 3.

Bilo kako bilo, ovo moze da bude indikator nekog problema, ja mislim da ces morati da menjas sistem, jer je pobrkao loncice, ili da sacekas par dana da se stabilizuje!

Inace koliko ti je veci skor na nekom drugom Benchmarku u odnosu na prethodni procesor/kolicinu RAM-a?
Evo recimo, sada sa 9600GT imam 6,0 i Gaming i Desktop ocjene. Čini mi se da sam sa 8600GT i integrušom imao bolje ocjene Desktop.

Procesor E4600 na 2,4 Ghz ima ocjenu 6,4 a kada ga kloknem na 2,9 Ghz, onda ima 6,8.
Prief Lirator je offline  
Stara 14.12.2012, 13:25   #31
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
Strajder kaže: Pregled poruke
Sa predhodnom memorijom od 4 giga bila je ocena 7.3 a sada sa dodatnih 4 giga (oba stika rama su potuno ista zbog dc opcije) ocena je 7.6, grafika je naravno ostala nepromenjena sa istim ocenama od 7.7.

Bios je podesen onako kako i treba da bude, iskljucio sam Cool'n'Quiet opciju posto hoce i on da zeza procesor. Probao sam malo da kloknem proc i memoriju za nekih 10% i ponovio test i dobio vecu ocenu za po jedan podeok tako da ne verujem da je do ram memorije. Rekao bih da je do operativnog sistema verovatno je pobrkao neke loncice.

Ako si iskljucio Cool N Quiet ,sigurno imas dobar kuler ,tj nije Stock ,meni kad to uradim ,pocne da vrti na max, cela soba mi bruji
Sladjan85 je offline  
Stara 15.12.2012, 13:26   #32
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Ako te ne mrzi, svaka informacija je korisna.

Uskoro uzimam novi Athlon II X4 na FM2 podnoziju (verovatno si video temu), pa me zanima koja je razlika. Da li je Piledriver bolji!
Izvini na duzem cekanju na odgovor, imao sam neke obaveze a i radio sam ponovo sistem.

Koristio sam najnoviju verziju PCMark11 programa za testiranje i evo rezultata:

Ukljucio sam sve moguce opcije
http://img27.imageshack.us/img27/33/clip2jr.jpg

Rezultat
http://img35.imageshack.us/img35/4138/clipul.jpg

Posto je ovo "narodna" verzija programa, ne mogu da uporedim rezultate na njihovom sajtu.

Poslednja ispravka: Beagle (15.12.2012 u 14:26) Razlog: Prevelika slika, kaci thumbnails
Strajder je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strajder na korisnoj poruci:
dragomix (15.12.2012)
Stara 15.12.2012, 14:18   #33
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Ja za vikend uzimam komp, pa cu da okacim rezultate.

Jer promena sistema resila problem sa procesorom?
dragomix je offline  
Stara 15.12.2012, 16:39   #34
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Ja za vikend uzimam komp, pa cu da okacim rezultate.

Jer promena sistema resila problem sa procesorom?
Ma jok i dalje je ocena 7.4 za procesor. Ko ga sisa bitno je da meni radi lepo.
Strajder je offline  
Stara 15.12.2012, 17:05   #35
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
Strajder kaže: Pregled poruke
Ma jok i dalje je ocena 7.4 za procesor. Ko ga sisa bitno je da meni radi lepo.
Sad sam uradio i ja ovaj PC Mark 7, cisto da bih mogao da uporedim trenutno stanje sa onim koje cu dobiti zamenom procesora i maticne, i dobio sam score 2326. Mnogo mi je nesto blizu ovog tvog, imas jacu grafiku i sad dosta jaci procesor trenutno. Javicu ti kakva je situacija sa novim kompom, koliki ce skok biti, jer ako dobijem mnogo veci skorove znaci da ti nesto nije lepo nastimovano (RAM, BIOS na maticnoj ili nesto sl.). Evo gledam sad rezultate, ljudi sa tvojom konfiguracijom imaju skor oko 4500-5000.

Vidim da imas i 3DMark, odradi i njega, moze i free verzija, da bi se videlo u cemu je problem.
dragomix je offline  
Stara 15.12.2012, 22:22   #36
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Video sam i ja da sa slicnom konfiguracijom imaju vecu ocenu, prosek je oko 4300 ali neznam sto je moja ocena manja. Bios je updejtovan na najnoviju verziju i sve je podeseno kako treba tojest bios stoji na default opcijama.

Na 3dmark sa opcijama sve na extreme sam dobio ocenu P3933 mada na performance test sigurno bih dobio vise posto mi graficka nije bas high end za extreme test al sam ga odradio bez obzira.

Neznam sa kojim programom mogu da vidim sta koci sistem tojest koja je slaba karika posto pcmark i 3dmark mi ne pokazuju koja je komponenta losa tojest zbog cega je ocena veca ili manja od predvidjene.

Poslednja ispravka: Strajder (15.12.2012 u 22:32)
Strajder je offline  
Stara 15.12.2012, 23:51   #37
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Pokazuju. Moras da uradis detaljan P test (performance, ipak nemas high end konfiguraciju) i onda pogledas pojedinacne skorove za fiziku, CPU i GPU. Ako su ti pojedinacni skorovi dobri onda je sve ok, ali onda mozes i da vidis sta ne valja. Ako je prosek za skor tvog procesora veci, onda moze da bue nekoliko stvari koje ne stimaju. Napajanje i podesavanje memorije mi prvo pada na pamet. Ja npr nesmem da stavim BIOS na default, jer sistem nece uopste da radi. Bios sam podize memoriju na prevelike vrednosti i snizava latencije, jer imam jeda modul rama ekstremnih performansi, pa BIOS podesava sve vrednosti vezane za njega. Moguce da si preopteretio napajanje. Moras to da istrazis, probaj neke igre da upalis, vidi da li ima razlike u odnosu na prethodni procesor.
dragomix je offline  
Stara 16.12.2012, 2:41   #38
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Pokazuju. Moras da uradis detaljan P test (performance, ipak nemas high end konfiguraciju) i onda pogledas pojedinacne skorove za fiziku, CPU i GPU. Ako su ti pojedinacni skorovi dobri onda je sve ok, ali onda mozes i da vidis sta ne valja. Ako je prosek za skor tvog procesora veci, onda moze da bue nekoliko stvari koje ne stimaju. Napajanje i podesavanje memorije mi prvo pada na pamet. Ja npr nesmem da stavim BIOS na default, jer sistem nece uopste da radi. Bios sam podize memoriju na prevelike vrednosti i snizava latencije, jer imam jeda modul rama ekstremnih performansi, pa BIOS podesava sve vrednosti vezane za njega. Moguce da si preopteretio napajanje. Moras to da istrazis, probaj neke igre da upalis, vidi da li ima razlike u odnosu na prethodni procesor.
Pa uradio sam sve testove sa pcmark7, stavio sam slike u predhodnim postovima gde mozes videti kolika je ocena za svaki test.

Pcmark7 testira celu masinu dok 3dmark iskljucivo sluzi za testiranje graficke kartice pa sam cisto onako probao sa extreme testovima za grafu.
Strajder je offline  
Stara 16.12.2012, 9:14   #39
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
Strajder kaže: Pregled poruke
Pa uradio sam sve testove sa pcmark7, stavio sam slike u predhodnim postovima gde mozes videti kolika je ocena za svaki test.

Pcmark7 testira celu masinu dok 3dmark iskljucivo sluzi za testiranje graficke kartice pa sam cisto onako probao sa extreme testovima za grafu.
Uopsteni su skorovi na PCMark-u 7, dok ti 3DMark 11 izbaci GPU, CPU i combined score. Daleko bolje za otkrivanje krivca (ako jedan uopste postoji).
dragomix je offline  
Stara 16.12.2012, 14:38   #40
Strajder
Banned
 
Član od: 9.12.2012.
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Strajder Slanje poruke preko AIM-a korisniku Strajder Slanje poruke preko Yahooa korisniku Strajder Slanje poruke preko Skypea korisniku Strajder
Određen forumom Re: Nadogradnja kompjutera

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Uopsteni su skorovi na PCMark-u 7, dok ti 3DMark 11 izbaci GPU, CPU i combined score. Daleko bolje za otkrivanje krivca (ako jedan uopste postoji).
Uporedio sam moju ocenu sa ocenama na njihovom sajtu sa istom konfiguracijom i na referentnim klokovima ocena je dobra tojest skoro ista. Sve ocene koje idu preko 4000 poena su konfiguracije koje su klokovane.

Jedino mi nije jasno to da mi na njihovom sajtu pise da mi je radni takt procesora 1973 mhz a u cpu-z i occt programima pise da je radni takt 3415 mhz?
Strajder je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nadogradnja kompjutera za ~25.000 dinara DAKINS ŠDK - Osnovne komponente 21 20.7.2009 18:16
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44
Tri crknuta kompjutera Renche Kvarovi 7 23.1.2009 2:43
Svet kompjutera 7/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 149 23.7.2008 17:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com