Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.6.2007, 5:14   #1
_DLC_
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Г.М. Србија
Poruke: 212
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Exclamation Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

Zelim da sklopim konfiguraciju (vrlo skromnu i relativno jeftinu) za potrebe "mucnog", non-stop downloada preko ADSL-a, a da bude stabilna i pouzdana. Bice pokretana nekim finim Linuxom!

E sad...
Na sta sve treba voditi racuna da bi se sklopio VRLO TIH racunar?

- Evo za pocetak... Ploca nema ventilatora na sebi .. dakle zvuk na nuli! Dosta je dobra - Gigabyte-ova je 945P (8i945p-G-RH).
- Graficka... nabavio bih neku najjeftiniju, sa pasivnim hladjenjem... dakle isto zvuk na nuli!
- HDD.. ok on bi bio na oko 250G.. i nema ventilatora

e sad pravo pitanje...
Kakav uzeti procesor i napajanje (a da budu tihi i necujni)?!

Posto je ploca LGA775, kontao sam neki jeftini Celeron bi savrseno radio posao. Da li su Celeroni danas (posto su ipak najmanje zahtevni po pitanju "zamaranja") tihi i koliko (tj. jesu li BOX kuleri na njima ok ili treba traziti druga resenja)? Kakva su vam iskustva sa napajanjima po tom pitanju?!?!

THNX
_DLC_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2007, 9:25   #2
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

pa bilo bi nabolje da uzmes plocu sa integrisanom grafikom,neko LC napajanje iz super silent serije neki celeron koji se ne greje puno pa moze da mu se smanji broj obrtaja kulera i WD hdd koji stvarno nisu budni.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2007, 11:37   #3
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

Sto se servera tice koji trckaraju pod linuxom ne treba ti tu neka jaka masina. Evo ja imam Genuine Intela P2 na 400MHz, pasivan je. Ploca je neka Chaintech takodje bez ventilatora. Grafika je Intel AGP, takodje pasivan. Napajanje je Bruce Lee ili Jacky Chan (nisam bas siguran) i necujno je. Jedino sto se cuje u masini je hard disk.

Znaci moja preporuka je ploca sa integrisanom grafikom ili neka pasivna grafika (tipa Intel, GF2 ili mozda S3 Virge ako ga nadjes). Procesor neki Celeron na 300-400Mhz koji bi preziveo samo sa hladnjakom bez ventilatora. Za napajanje i ne moras da se isprsis, eto recimo meni je ovo moje necujno, a nije neki brand name. Hard disk, neki koji se ne greje puno kako bi preziveo u kucistu bez ventilatora.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2007, 18:01   #4
_DLC_
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Г.М. Србија
Poruke: 212
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Exclamation Re: Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

@ nikola87
Pa pretpostavio sam tako nesto. Jedino sto u ovoj situaciji vec imam plocu koja nije integrisana i na ovom kompu je trenutno, a kad kupim neku bolju P965 plocu (treba mi Core ready ploca), mislio sam da ovu 945p iskoristim za servercic. E sad to iziskuje dokupljivanje i proc-a (kao sto si rekao nekog slabijeg Celeron-a), napajanja i silent graficke (verovatno neki "lame" GeForce 7100 ili tako nesto za 2-3000 din).

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Sto se servera tice koji trckaraju pod linuxom ne treba ti tu neka jaka masina. Evo ja imam Genuine Intela P2 na 400MHz, pasivan je. Ploca je neka Chaintech takodje bez ventilatora. Grafika je Intel AGP, takodje pasivan. Napajanje je Bruce Lee ili Jacky Chan (nisam bas siguran) i necujno je. Jedino sto se cuje u masini je hard disk.

Znaci moja preporuka je ploca sa integrisanom grafikom ili neka pasivna grafika (tipa Intel, GF2 ili mozda S3 Virge ako ga nadjes). Procesor neki Celeron na 300-400Mhz koji bi preziveo samo sa hladnjakom bez ventilatora. Za napajanje i ne moras da se isprsis, eto recimo meni je ovo moje necujno, a nije neki brand name. Hard disk, neki koji se ne greje puno kako bi preziveo u kucistu bez ventilatora.
E vidis.. sad to sto ti kazes, POGOTOVO u mom slucaju, ima poentu!! Na pr. ja vec imam Celerona (P2) na 533MHz (onaj SLOT1, sto se bode kao kertridz)... ali na njemu stoji ventilator koji sam vec jednom menjao kada je prethodni bukvalno stao. Naravno... radio sam na njemu maltene i bez vent-a par dana (pre 2-3 godine) ali sam mu odmah nabavio novi ventilator jer sam se plasio da ne crkne (za svaki slucaj).

Inace znam da su ti Celeroni (iz vremena P2) bili sampioni u slabom zagrevanju, ali naprosto se plasim da ga bacim na rad bez ventilatora.. (?!?)

E tu ima jos jedan problem... Taj Celeron mi je na ploci MSI-6168 (440ZX cipset) koja ima integrisanu grafiku (verovali ili ne Voodoo 3), a i na njemu je ventilator. E sad sve dodatno komplikuje sto ventilatori i na procesoru i grafickoj znaju da tandrcu... a da ne pricam sto nisam siguran da smem da im skinem ventilatore...

I u ovoj kombinaciji ostaje pitanje sta sa HDD-om. Da li uzeti neki ATA od 80-tak GB... ili sta? Koliki je najveci HDD koji moze da se bez problema nabudzi na ZX cipset plocu?!?!
_DLC_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2007, 9:30   #5
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

Ja mislim da bi Voodoo izdrzao bez vent-a, zato sto nece raditi nikakav 3D, vec ce prikazivati shell linuxa ili desktop (ne znam dal si planirao da stavljas uopste neki X). Naravno uvek postoji mogucnost da oba ventilatora dobro ocistis i natopis masinskim uljem. Za hard disk... to ti je uvek bio ruski rulet sa tim starim plocama; ali mislim da svaka P2 ploca moze da detektuje 80gb.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2007, 9:46   #6
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

Voodoo 3 3500 koji je radio mnogo na 183mhz (mnogo brze od tvog) je pasivno hladjen(doduse masivan hladnjak) kao i Voodoo 3 2000(sa mnogo manjim hladnjakom) tako da nemoj uopste da brines za tvog voodoo integralca pogotovo ako ima ulogu servera pa je koriscenje graficke za prikaz 3d grafike svedeno na minimum.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2007, 21:04   #7
_DLC_
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Г.М. Србија
Poruke: 212
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Red face Re: Tih racunar za potrebe "mini-servera"!!

Naravno... znam da se moja Voodoo 3 dosta manje greje od jacih... Radi na 143MHz... Verovatno bi on lepo radio pod Linuxom i bez ventilatora...

Jedino sto me dodatno odvraca od te ideje - je pomalo iracionalan razlog. A to je.. kako cu da igram staritete u Glide-u, ako se zarad Linuxa odreknem Win98-ice koja je trenutno na tom Celeronu...

Verovatnija je (posle pojeftinjenja komponenata zbog smanjenja PDV-a sa 18% na 8%) ova varijanta da dokupim Celerona (LGA775), HDD-a i jeftine graf. karte za ovu 945p plocu (a imam i staru neiskoriscenu memoriju 2 x DDR2 512MB) ...

Razmislicu jos malo...
_DLC_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kupim RAM i racunar se sam restartuje _AiMaR_ Kvarovi 11 24.6.2007 13:14
racunar se restartuje olujnik Kvarovi 2 10.1.2007 23:17
Problem kada gasim racunar internacional Operativni sistemi 7 22.8.2006 22:02
Koji najjeftiniji racunar? Sale2322 Šta da kupim? 8 7.3.2006 22:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com