Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika > Overklok

Overklok Overklokovanje grafičkih kartica

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.8.2016, 15:10   #21
Vladica19
Veteran
 
Član od: 3.3.2012.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 561
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Po koliko mhz da dizem memoriju i proc. ? Posto planiram lagano da dizem i testiram pa me zanima u kom ondosu se odize. npr. core clock za 10 mhz a memory 20 mhz. Taj odnos memory - core me zanima. Hvala.


Inace voltage opcija je otkljucana i mogu klizac da pomeram ali ne vidim da se povecava potrosnja struje. Inace po koliko mV da dizem ?
Vladica19 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2016, 16:32   #22
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

najbolje prvo jedno pa drugo da vidiš otprilike koliko može, gpu je obično bitniji od memorije, mada ti ako sad nisi zadovoljan sa grafičkom znači da si trebao da kupiš jaču... uzmi igraj igre mani se overklokovanja
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2016, 22:20   #23
AleksoBre
Član
 
Član od: 17.2.2016.
Poruke: 131
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
najbolje prvo jedno pa drugo da vidiš otprilike koliko može, gpu je obično bitniji od memorije, mada ti ako sad nisi zadovoljan sa grafičkom znači da si trebao da kupiš jaču... uzmi igraj igre mani se overklokovanja
Pa ti ako imaš titana normalno da će da te boli uvo za oc-ovanje, ali za nas siromahe koji imaju "samo" oko 100 evra za karticu i nije baš svejedno.
AleksoBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2016, 22:42   #24
Bujosh
Starosedelac
 
Član od: 4.1.2011.
Lokacija: Guča
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 548
Zahvaljeno 171 puta na 144 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bujosh
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Nemam bas puno sta pametno da kazem sem da sam overklokovao apsolutno svaku kartu koju sam imao od 9600GT sa pasivnim hladjenjem, GTX 650, GTX 650 Ti, 7790, 7770, 660 Ti, 7870, 7850. Sa svakom od tih kartica sam isao maksimum koji mi je nudio "default" MSI Afterburner, najgore sto mi se desilo jeste da mi je drajver pucao kada odem recimo preko 100mhz na na primer HD7790. Ono sto mislim je da je AfterBurner ipak podesen tako da ti ne mozes bas tako lako da je sprzis ako odsrafis Core Clock, jer se nisam susreo sa kartom koja ima bag pa mozes da je klokujes za recimo +500mhz, uglavnom je na afterburneru +100-150mhz limit, koji na svoju odgovornost mozes da "razbijes" . Ali isto tako taj program ne moze da zna imas li ti pasivno ili aktivno hladjenje i slicne stvari. Inace sa overklokovanjem memorije nisam dobijao bas nikakvu razliku nikad, ne znam da li ja tu nesto nisam odradio kako bi trebali ili stvarno nema razlike ali tako je.
Eto da ne palam*dim puno, nemoj da uzmes za gotovo ovo sto sam rekao, vec su ti momci dali dobre savete i objasnjena
Bujosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bujosh na korisnoj poruci:
AleksoBre (21.8.2016)
Stara 21.8.2016, 22:42   #25
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

150e sam dao pre godinu ipo.. daleko je od titana, ali radi.. sad možda si mogao po oglasima nešto bolje da nađeš tipa gtx 950, nego dobro sad da znaš za ubuduće bolje pitaj ovde šta da kupiš nego posle kako da je iscediš
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
AleksoBre (21.8.2016)
Stara 21.8.2016, 23:10   #26
AleksoBre
Član
 
Član od: 17.2.2016.
Poruke: 131
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
150e sam dao pre godinu ipo.. daleko je od titana, ali radi.. sad možda si mogao po oglasima nešto bolje da nađeš tipa gtx 950, nego dobro sad da znaš za ubuduće bolje pitaj ovde šta da kupiš nego posle kako da je iscediš
Ja sam i pitao ovde šta može da se uzme za 10 hiljada, svi su mi rekli 750 ti polovnu, i to sam i uzeo (za 12k+700 poštarina) i zadovoljan sam s obzirom na to da sam pre nje imao hd 7750, ali kao što ti kažeš i moja je daleko od titana pa moram da izvučem najviše od nje što mogu.
AleksoBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2016, 23:26   #27
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Ne očekuj neki preterano veliki overklok potencijal od te kartice. U najboljem slučaju izvući ćeš nekih 5-10%.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
AleksoBre (22.8.2016)
Stara 21.8.2016, 23:47   #28
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Evo i ova moja 270X ima da se nađe za iste pare, ali nisi imao dobro napajanje pa si trebao i napajanje da menjaš, zato su ti preporučili 750ti kao manje zahtevnu.. što znači da je sledeći korak bolje napajanje jedno 4-5000, pa kad zameniš napajanje možeš da juriš i bolje grafičke, prodaš tu, doplatiš još 30e i eto ti bolje grafičke. Nisam ni ja sve iskeširao nego deo po deo... do tad smanji malo detalje ako ti je spora, ono nije ona toliko loša da ne može da se igra, po neki kompromis i može pružiti dosta sati zabave
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
AleksoBre (22.8.2016)
Stara 22.8.2016, 9:18   #29
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
Vladica19 kaže: Pregled poruke
Po koliko mhz da dizem memoriju i proc. ? Posto planiram lagano da dizem i testiram pa me zanima u kom ondosu se odize. npr. core clock za 10 mhz a memory 20 mhz. Taj odnos memory - core me zanima. Hvala.


Inace voltage opcija je otkljucana i mogu klizac da pomeram ali ne vidim da se povecava potrosnja struje. Inace po koliko mV da dizem ?
Ne postoji odnos, to nije povezano. Klokujes dve različite stvari sa različitim limitima. Klokuj prvo jedno recimo core dok ne dodjes do stabilnog maximuma pa onda predji na memoriju. Ja uvek pročitam testove sa stranih sajtova, tj znam koji je tzv. opseg oc vrednosti koji je realan, znam koliko je fabrička specifikacija memorije, ko je pravi i do koliko ona ide odprilike, da ne bi ja tu izvodio čuda i pokušavao svasta. Ne volim da dižem napon ili ga dižem minimalno prema savetima za specifičan gpu, ne izvodi čuda, prati temperature i testiraj kartu. Saznaj ako možeš i ko pravi memoriju za tvoji grafu, znaces bolje kako se ponaša u oc.sve to imaš na internetu po raznim forumima.
Npr. U vreme dok sam imao nvidia 8800gt, znao sam da je fabrička specifikacija za memoriju od strane proizvođača memorije 2000mhz, karta je fabrički podešena od strane Palita(proizvođač kartice) na 1900mhz, ja samo vuknem klizac odmah na 2ghz i testiram, bila je stabilna posle sam dizao po 10mhz do 2100mhz dakle 100mhz oc(danasnje memorije se mnogo više oc)i gpu je dobio 120mhz oc tad stabilno. ...
Današnje karte mogu mnogo više, ali opet
znajte koji su vam realni dometi za svaku karticu ponaosob (od koliko do koliko oc su drugi uspeli da izvuku iz tog modela )pa onda vidite koliko vaša ide
Sent from my SM-N920T using Tapatalk

Poslednja ispravka: ukimafija (22.8.2016 u 9:27)
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 5:47   #30
Vladica19
Veteran
 
Član od: 3.3.2012.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 561
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Ne znam koliko je merodavan FurMark za stabilnost ali ono sto sam ja uspeo sa mojom Gtx 960 oc msi je max. core clock +170 dok sam memoriju gurao na +600. Sa ovim klokom sam dobio 43 fps (po nekad padne na 42), dok sam bez klokova imao 37 fps-a. Voltazu nisam dizao dok je power limit sa 100 na maksimalnih 108 koliko mi afterburner dozvoljava. doneo samo stabilnih 43 fps-a dok bez njega po nekad padne na 42, tako da ne vidim neke potrebe za podizanjem power limita. Pokusao sam jednog trenutka voltazu da podignem za 10 mVa i nista, 20mVa opet nista. Cak nisam primetio ni da je potrosnja veca. Da li radi uopste core voltaze to ne znam. Mozda je nekako zakljucano na kartici. To mi moze reci neko od iskusnih. U sustini to su moji rezultati. Da li treba da izvrtim i neku igricu ili jos nesto kako bih bio siguran da je ovaj klok zaista stabilan? Inace temperatura nije prelazila 75c ni jednog trenutka.
Vladica19 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 10:22   #31
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

FurMark ti uopste nije merodavan za stabilnost. Mnogo je bolje koristiti npr. Unigine Heaven Benchmark ili Unigine Valley, tu ces pre videti artefakte i pre ce zakucati (narocito kod overkloka memorije) nego na furmarku. FurMark ti je mnogo vise koristan da vidis kakvo ti je hladjenje kartice, posto generise temperaturu vise od ovih testova...
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 15:11   #32
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
FurMark ti je mnogo vise koristan da vidis kakvo ti je hladjenje kartice, posto generise temperaturu vise od ovih testova...
A čime se konkretno diže temperatura ako ne opterećivanjem kartice? Furmark je i dalje itekako relevantan za proveru stabilnosti rada grafičkih kartica.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 20:02   #33
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

što je više testiraš to si sigurniji, i furmark, i 3dmark i igrice...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 21:59   #34
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Mali offtopic.
Koliko moze gtx 650 TI da dogura sa klokovanjem?

Moze li da dogura tako da stane na crtu sa 9xx serijom ili kojom vec?

Posto imam Ti verziju a greota ne cackati ako se moze prici tako jacim serijama
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 22:42   #35
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Mislim da je to malo mnogo, sumnjam
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
Starface (24.8.2016)
Stara 25.8.2016, 13:03   #36
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
A čime se konkretno diže temperatura ako ne opterećivanjem kartice? Furmark je i dalje itekako relevantan za proveru stabilnosti rada grafičkih kartica.
Opterecivanjem cele kartice i njenih podsistema (ako proveris zauzece vrama tokom furmarka videces da je jako malo) a generalno, opste je poznata stvar da je cesto i u drajverima podeseno da prepoznaju kada je neki takozvani "power virus" pokrenut pa i sami rezultati su varijabilni pa kartica obara klok i sl (nezavisno od temperature). Slicno kao sto i starije verzije Prime95 mogu da opterete novije intel procesore 100 % kao i novije verzije Prime-a, ali je razlika u temp ~15c.

Ono sto sam ja iskusio iz prakse je da je FurMark pucao samo kod ekstremno nestabilnih klokova, dok je kod onih kod kojih su mogli da teraju FurMark satima, Unigine Heaven pucao u roku od par desetina minuta (slicno se desavalo i u igrama, Metro 2033 i Crysis npr). To je vazilo za nekoliko nVidia kartica i AMD, razlicitih generacija i arhitektura.

Uvek je vazilo pravilo da nekoliko visecasovnih sesija igranja i neki od testova preko noci su najbolji pokazatelji, a ako pogledas po netu, retko ko ce preporuciti FurMark kao test za stabilnost.

A generalno, kartice su uglavnom sada prilicno efikasne tako da temperatura uglavnom nije problem kod overklokovanja (ja recimo moju i na default i na oc + 140 mhz podesavanjima mogu da odrzim ispod 60c po ovom vremenu, razlika u temp je par stepeni).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2016, 16:04   #37
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
(ako proveris zauzece vrama tokom furmarka videces da je jako malo)
Zauzeće VRAM-a uopšte nije toliko bitna stavka kod testiranja stabilnosti grafičke kartice zato što se ne testira ispravnost memorije već njena sposobnost da radi na zadatoj frekvenciji. Ako memorija ne radi ispravno sa 2% zauzeća VRAM-a neće raditi ispravno ni sa 100%.
Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Slicno kao sto i starije verzije Prime95 mogu da opterete novije intel procesore 100 % kao i novije verzije Prime-a, ali je razlika u temp ~15c.
Starije Prime95 verzije prave razliku u temperaturi zato što ne "razumeju" noviju arhitekturu i agresivno koriste delove procesora koji se čak ni pod punim opterećenjem u realnom radu ne opterećuju u toj meri. Kad su Haswell i kasnije Devil's Canyon objavljeni kombinacija starijeg Prime95 i uključene adaptive voltage kontrole su recimo zbog toga mogle bez problema da spale ili aktiviraju automatsku zaštitu procesora.
Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Uvek je vazilo pravilo da nekoliko visecasovnih sesija igranja i neki od testova preko noci su najbolji pokazatelji.
Igre bi u teoriji trebale da budu realan test stabilnosti kartice ali u praksi današnji naslovi su toliko neoptimizovani i prepuni raznih ograničavača broja frejmova u sekundi (loša vsync implementacija, frame limiteri itd.) da su potpuno neupotrebljive za tu svrhu. S druge strane sintetički testovi možda ne daju pravi uvid u performanse ali opet koliko-toliko ravnomerno opterećuju hardver i daju bar orijentacionu sliku gde se nalazi njegov plafon.
Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
a ako pogledas po netu, retko ko ce preporuciti FurMark kao test za stabilnost.
To je zato što Furmark nema agresivan marketing kao 3DMark, Unigine i slična rešenja pa se oslanja isključivo na sopstvenu reputaciju. Daleko od toga da tvrdim da je Furmark najbolji ali još uvek spada u klasiku za stress-test grafike.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2016, 17:40   #38
Bujosh
Starosedelac
 
Član od: 4.1.2011.
Lokacija: Guča
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 548
Zahvaljeno 171 puta na 144 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bujosh
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Mali offtopic.
Koliko moze gtx 650 TI da dogura sa klokovanjem?

Moze li da dogura tako da stane na crtu sa 9xx serijom ili kojom vec?

Posto imam Ti verziju a greota ne cackati ako se moze prici tako jacim serijama
ne mozes ti iz kartice da izvuces overklokovanjem ni 15% u vecini slucajeva, svaku koju sam klokovao dobijao sam nekih 3-4FPS max (sa 30 na 34 recimo), nekome to znaci, nekome ne, meni znaci, nije mi do frejma vec je dozivljaj izvuci maksimum iz kartice
Bujosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2016, 18:16   #39
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

@ Neutrino

Ja opet kazem, iz nekog mog licnog iskustva se nije pokazao kao pouzdan, empirijski sam dosao do zakljucka da mi trenutno najvise odgovara Heaven (za poslednje dve kartice klok koji je bio stabilan u njemu tokom 24 h stres testa je bio stabilan na svemu ostalom). Nisam ja za to da se ne koristi ali ne bih da neko ko pocinje da OCuje i "prodje" test FurMarkom misli da je to to.

Ranije je za mene bio Crysis 1 najbolji test, pa onda Metro 2033 (krace mu je trebalo da izbaci artifakte) a sada mi je najlakse Heaven ili Valley preko noci. Nije mi cilj da diskreditujem FurMark, i sam ga koristim za neke stvari, ali za stabilnost oc, bar meni, nije toliko pouzdan. Na kraju krajeva, svako ima svoj MO
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2016, 2:45   #40
Vladica19
Veteran
 
Član od: 3.3.2012.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 561
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Kad vec polemisete o tome koji program je bolji za OC, ja moram da se nadovezem i iznesem licno iskustvo sa starom safir kartom 7850 koja je pucala samo u nekim igricama dok u drugim nije i radila je extra stabilno. Posle mi neko rece, cini mi se da bas na ovom forumu, da ne podrzavaju sve igrice klok i ako je stabilan. Koliko je to tacno ne znam ali eto, meni se desavalo i neko od forumasa je spomenuo da pojedine igrice ne trpe klok i da to sto je blokirala igrica ne znaci da je klok nestabilan vec da ga ne podrzava. Zanimaju me vasa iskustva u vezi ovog slucaja.
Vladica19 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Računar se gasi tokom igranja Dantheus Kvarovi 46 16.5.2016 0:48
Lag tokom instaliranja deff Kvarovi 7 3.7.2010 17:51
Particija poremećena tokom "premeštanja" pyost Nosači podataka 2 20.9.2007 22:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com