Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.12.2011, 14:56   #1
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom SATA to USB

Hoću da prebacim podatke sa internog harda desktopa na laptop (~600GB). Pokušao sam LAN kablom, i običnim i ukrštenim, ali neće, pa neće, pravi mi neke virtuelne network host adaptere i računari se ne vide, iako sam sve podesio po uputstvima, menjao parametre... Mogu da napravim bežičnu vezu, ali je iz nekog razloga jako spora, 1,5 MB/s.

Gde mogu da nađem SATA to USB adapter i koliko je to brže od wirelles konekcije (trebalo bi da je 60 MB/s)? HDD rack mi je jedna opcija, ali mi se ne kupuje samo zbog ovoga. Je l' ima neki jeftiniji koji može da završi pos'o?
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 15:06   #2
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Brzi ce biti svakako od WiFi-a, i to podosta jos ako je USB 3.0 konekcija u pitanju. U svakom slucaju SATA to USB adapter je nista nego USB Rack bez kutije, zato vidi kod nekoga ko ima USB rack da ti pozajmi samo elektroniku.

A ne znam sto ne uzmes lepo taj sata disk da prikljucis direktno na plocu i prebacis podatke maximalnom brzinom.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NenadN na korisnoj poruci:
NenadS (18.12.2011)
Stara 18.12.2011, 15:14   #3
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke

A ne znam sto ne uzmes lepo taj sata disk da prikljucis direktno na plocu i prebacis podatke maximalnom brzinom.
Ne smem da otvaram laptop, pod garancijom je. Imam USB 3.0 na laptopu, videću da nađem negde neki USB rack, makar i polovan. Mnogo ima da se prebacuje, inače bih to sredio fleškom...
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 15:57   #4
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Morao bi da radi LAN, negde gresis pri podesavanju. Prelistaj podforum Komunikacioni uređaji i umrežavanje i ako ne uspes da nadjes resenje postavi pitanje tamo, to ti je najlakse.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
NenadS (18.12.2011)
Stara 18.12.2011, 16:40   #5
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
NenadS kaže: Pregled poruke
Ne smem da otvaram laptop, pod garancijom je. Imam USB 3.0 na laptopu, videću da nađem negde neki USB rack, makar i polovan. Mnogo ima da se prebacuje, inače bih to sredio fleškom...
Jbg, nisam video da se radi o laptopu, u tom slucaju dobro je sto ima USB3 medjutim tesko da neko ima USB3 rack jel su relativno novi i kostaju oko 20-25e. Predpostavljam da tvoj laptop mozda ima eSATA sto je isto odlicna opcija, ali ces takodje morati da nadjes nekog ko ima rack sa eSATA prikljuckom. Sa druge strane kao sto rece toxic probaj sa umrezavanjem opet. Reci mi samo koji su ti operativni sistemi na racunarima, i sobzirom da imas wifi konekciju predpostavljam da imas i router izmedju. Jesi probao samo laptop da ukljucis kablom u router i da disejblujes wifi konekciju da bi ostvario lan? Ako se racunari vide preko wifi-a nema razloga da se ne vide preko lan-a i istog routera.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NenadN na korisnoj poruci:
NenadS (18.12.2011)
Stara 18.12.2011, 16:56   #6
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Jbg, nisam video da se radi o laptopu, u tom slucaju dobro je sto ima USB3 medjutim tesko da neko ima USB3 rack jel su relativno novi i kostaju oko 20-25e. Predpostavljam da tvoj laptop mozda ima eSATA sto je isto odlicna opcija, ali ces takodje morati da nadjes nekog ko ima rack sa eSATA prikljuckom. Sa druge strane kao sto rece toxic probaj sa umrezavanjem opet. Reci mi samo koji su ti operativni sistemi na racunarima, i sobzirom da imas wifi konekciju predpostavljam da imas i router izmedju. Jesi probao samo laptop da ukljucis kablom u router i da disejblujes wifi konekciju da bi ostvario lan? Ako se racunari vide preko wifi-a nema razloga da se ne vide preko lan-a i istog routera.
Nema eSATA. Mislio sam da može SATA direktno na eSATA, ali sad vidim da nije baš isto.

NA oba su 7 64 bit. Kada priključim kabli iz jednog u drugi, na desktopu se pojavljuje neki virtuelni mrežni adapter, a lan adapter i dalje stoji. Probao sam u podešavanjima i jednog i drugog, pošto ne znam preko kog se povezuje, isključio firewall-e. Imam oba kabla, isto je i sa jednim i sa drugim, verovatno LAN na laptopu automatski prepoznaje kakav je kabli, jer je noviji. Nemam wireless ruter, imam ADSL i USB wireless adapter (netgear), a on je izgleda do 7,2 Mbs brzine, ako ja nisam nešto loše razumeo i napravim ad hoc konekciju. Isto je i kada pravim sharing LAN-a preko wireless USB-a na laptop, samo 1,5 MB/s. Možda je protok mali zato što se povezujem u ad hoc režimu. Probaću sad da od laptopa napravim hot spot, možda bude brže.

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Morao bi da radi LAN, negde gresis pri podesavanju. Prelistaj podforum Komunikacioni uređaji i umrežavanje i ako ne uspes da nadjes resenje postavi pitanje tamo, to ti je najlakse.
Ne verujem da grešim, proverio sam nekoliko puta, probaću ponovo, pa ako neće, postaviću pitanje tamo.

Poslednja ispravka: NenadS (18.12.2011 u 17:08)
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 17:11   #7
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

eSATA i SATA nemaju iste prikljucke. Ali postoji redukcija. i uz neko externo napajanje 12V mozes da sprovedes konekciju.

Tesko da ces preko wifi-a izvuci nesto bolji protok, pa cak i da imas dosta bolju opremu.

Kad ih prikljucis direktno, sa ili bez crossover cabla (danas vise to nije bitno) trebao bi da im nasetujem manuelno IP adrese (skolske 192.168.0.1 i na drugom 192.168.0.2) i subnet masku (255.255.255.0) zato sto nema DHCP servera koji ce da dodeli. U tu celu pricu mozda se mesaju i Homegrupe samog windows-a 7, mada to ne bi trebalo da smeta u umrezavanju.

Posto rece da imas ADSL router, onda bi terbala stvar da bude prosta, prikljucis lepo kablom oba racunara u router i trebali bi da su odmah umrezeni.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 17:21   #8
Luka Filipovic
Starosedelac
 
Član od: 9.7.2010.
Lokacija: N/A
Poruke: 1.795
Zahvalnice: 750
Zahvaljeno 536 puta na 369 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Imam jedno pitanje ne vezano za temu ali vezano za naslov teme,
Imam na kucistu dva eSata izlaza a nemam USB3, da li ima kod nas da se kupi esata to usb3 kabal i da li je brzina podataka ista kao i sa obicnim usb3 kablom?
Luka Filipovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 17:53   #9
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
eSATA i SATA nemaju iste prikljucke. Ali postoji redukcija. i uz neko externo napajanje 12V mozes da sprovedes konekciju.

Tesko da ces preko wifi-a izvuci nesto bolji protok, pa cak i da imas dosta bolju opremu.

Kad ih prikljucis direktno, sa ili bez crossover cabla (danas vise to nije bitno) trebao bi da im nasetujem manuelno IP adrese (skolske 192.168.0.1 i na drugom 192.168.0.2) i subnet masku (255.255.255.0) zato sto nema DHCP servera koji ce da dodeli. U tu celu pricu mozda se mesaju i Homegrupe samog windows-a 7, mada to ne bi trebalo da smeta u umrezavanju.

Posto rece da imas ADSL router, onda bi terbala stvar da bude prosta, prikljucis lepo kablom oba racunara u router i trebali bi da su odmah umrezeni.
Nemam klasičan ruter, to je tp link sa jednim LAN izlazom i da jednim USB izlazom za drugi računar, koji onemogući bilo kakva podešavanja u adapterima kada ga priključim na komp i instaliram drajver.

Kada ih povežem preko kabla, oni pokušavaju da se povežu, ali ne mogu da identifikuju merežu, na oba piše ono unidentified network.

Da, na jednom stavim 192.168.0.1 , na drugom 192.168.0.2 i isti subnet 255.255.255.0, pokušavao sam u WINS podešavanjima da uključim/isključim ono DHCP preko TP/ICP, ali isti đavo.

Podesio sam i istu home grupu, različite ID, probao bez home grupe i neće.
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 18:20   #10
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Nema veze sto je unidentified network, probaj da ih stavis u istu workgrupu i da iskljucis homegorup, ako vec nisi, i najpre probaj da pingujes unakrsno da vidis ima li veze u opste medju njima. S obzirom da imas router sa jednim lan prikljuckom, probaj od nekoga nabaviti switch.

Citat:
Luka Filipovic kaže:
Imam na kucistu dva eSata izlaza a nemam USB3, da li ima kod nas da se kupi esata to usb3 kabal i da li je brzina podataka ista kao i sa obicnim usb3 kablom?
Nema potrebe za time, jel eSATA sasvim dovoljno brz odnosno brz je koliko i sata unutar racunara, sa druge strane ako ti je potreban USB3 ima da se kupi PCI-EX usb 3 kartica koja ima na sebi 2xUSB3+2x preko 20pinsog headera, za neke smesne pare tima 1200din mozda i manje.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NenadN na korisnoj poruci:
Luka Filipovic (18.12.2011)
Stara 18.12.2011, 19:09   #11
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Uspeo sam da ih povežem običnim kablom. Sve sam isto uradio kao i pre, definisao IP i subnet na oba adaptera kao što je gore navedeno, sad hoće, malopre nije htelo. deinstalirao sam onaj virtuelni host adapter, izgleda da je on pravio zbrku.

Ali i pored toga što se vide, ne može se pristupiti kompjuteru ako administratorski nalog na njemu nije zaštićen lozinkom, odn. možda i ima negde opcija da se to promeni, ali je lakše napraviti lozinku za admin nalog.

Brzina 35-40 MB/s, nije loše. Biće dobro ako ne spalim hard na laptopu.
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 20:25   #12
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Heh, pa nisi valjda pokusavao sve vreme samo sa crossover cablom ? Ne bi trebalo da bude neke razlike sa danasnjim nic-ovima ali ko ce znati. Ja ne pamtim kad sam poslednji put koristio cross kabal.

Sto se tice sifre naravno da ima opcija u Network and sharing centru, pod advanced settings imas da namestis turn off pasword protected sharing, i onda ces ulaziti sa bilo koje lokacije bez lozinki.

Sto se tice tog virtuelnog adaptera, on moze biti posledica nekog 3-party programa za simulaciju tipa Virtual Box, vmware i sl.

Drago mi je sto si resio problem. Pozdrav
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NenadN na korisnoj poruci:
NenadS (18.12.2011)
Stara 18.12.2011, 20:44   #13
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
Heh, pa nisi valjda pokusavao sve vreme samo sa crossover cablom ? Ne bi trebalo da bude neke razlike sa danasnjim nic-ovima ali ko ce znati. Ja ne pamtim kad sam poslednji put koristio cross kabal.
Samo sam jednom probao sa običnim, pa pošto nije htelo ja po uputstvu, u skoro svakom piše da treba cross over kabal. Probaću posle i sa cross over, mislim da će sada i sa njim da radi.

Citat:
Sto se tice sifre naravno da ima opcija u Network and sharing centru, pod advanced settings imas da namestis turn off pasword protected sharing, i onda ces ulaziti sa bilo koje lokacije bez lozinki.
Ovo sam video milion puta dok sam podešavao bežićne i ad hoc mreže i nije mi sada palo na pamet da se i ovde to primenjuje. Počelo da se lapi.

Citat:
Sto se tice tog virtuelnog adaptera, on moze biti posledica nekog 3-party programa za simulaciju tipa Virtual Box, vmware i sl.

Drago mi je sto si resio problem. Pozdrav
Jeste, to je od VM virtual box-a. Obično znam šta je od čega, danas mi je mozak na stand by.
Hvala na savetima.
Pozdrav.
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 21:13   #14
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
Luka Filipovic kaže: Pregled poruke
Imam jedno pitanje ne vezano za temu ali vezano za naslov teme,
Imam na kucistu dva eSata izlaza a nemam USB3, da li ima kod nas da se kupi esata to usb3 kabal i da li je brzina podataka ista kao i sa obicnim usb3 kablom?
pa eSATA je bolja varijanta od USB3, zato sto je disk vec SATA pa se izbegava nepotrebna 'konverzija' (koja verovatno samo unosi dodatno kasnjenje). jedino je nezgodno sto treba obezbediti napajanje za eSATA. kolko znam, to je prakticno isto kao SATA samo je konektor malo drugaciji (obican je kabl izmedju sata i esata)

mislim da ces tesko 'pretvoriti' eSATA u USB3. na USB se kaci sve i svasta. mozes sigurno da nadjes PCI karticu sa USB3, ako imas slobodan slot.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2011, 22:34   #15
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Citat:
NenadS kaže:
Samo sam jednom probao sa običnim, pa pošto nije htelo ja po uputstvu, u skoro svakom piše da treba cross over kabal. Probaću posle i sa cross over, mislim da će sada i sa njim da radi.
Pa ti si ocigledno naseo na klasican trik microsoftovih mreza . Tacno i znam sta se kod tebe desilo. Odmah u startu je sve radilo kako treba, medjutim posto si presao sa wifi na kabal, nije prosao period novog razglasavanja posto je to opste poznato da treba da se pogura, da bi mreza shvatila da se koristi drugi put. Ako is uportno trazio preko Network Place-a da se sam racunar pojavi onda si definitivno izgubio vreme, jel sve sto je trebalo uci i prozvati zeljeni racunar ili probati mapriati neki sherovan disk. I to bi sigurno skratilo sve ove muke

Citat:
orange47 kaže:
mozes sigurno da nadjes PCI karticu sa USB3, ako imas slobodan slot.
Mislim da usb3 kartica mora iskljucivo na PCI-EX slot, mozda gresim, ali ipak toliki bandwith koji USB3 treba da nudi mislim da ne moze na klasican PCI.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2011, 12:59   #16
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: SATA to USB

Uf, ova microsoft sigurnost je blagi užas. Prebacio sam sve sa jedne particije, krenem da kopiram sa druge, ali 'oćeš, nije dozvoljen pristup u oba smera. Odem u deljenje, stavim shared sa everyone, full control, ali džabe, pristup i dalje nije dozvoljen i pored toga što me je pustio sa administratorskom šifrom da otvorim particiju.
I tako sam uključivao, isključivao dozvole, šifrovane prijave, pingovao kompjutere, mapirao drajvove i na kraju, ne znam ni sam kako, uspeo da kopiram.
Sve ovo da bih formatirao i particionisao disk sa podacima i posle vratio sve na njega, što je ponovo zahtevalo uključivanje deljenja kako particije, tako i pojedinačnih foldera.
Mogli su malo da pojednostave ove sigurnosne protokole, mnogo je ovo komplikovano, više nivoa bezbednosti, šifre, dozvole...
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SATA III ili SATA II Gwynbleidd ŠDK - Nosači podataka 30 16.9.2011 21:39
Povezivanje 3 SATA i 1 ATA uređaja Packypfc Nosači podataka 1 23.9.2009 0:25
Problem sa SATA hard diskom Renche Osnovne komponente 15 16.4.2009 20:00
Windowsi neće na SATA HDD Obtainer Nosači podataka 19 25.6.2008 0:26
Kao SATA II hoće da radi ali... ivanza Nosači podataka 1 25.1.2008 21:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com