Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2010, 11:21   #41
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Koja0357 kaže: Pregled poruke
1. Pod predpostavkom da ste napravili 4 primarne particije , koja je svrha i čemu služe one koje nisu aktivne?

3. O kom čvrstom disku pričamo, na kojem će biti više (a kaže može 4) primarnih particija (jedna aktivna i tri mrtve) od po minimum 2,2 TB?
Ja ću odgovoriti samo ono što znam.

1. Meni npr. trebaju Windows i Linux na istom računaru, dakle treba mi 2 primarne particije sa dva operativna sistema. Nekom možda i treba 4. Ona particija koju boot-uješ je tada aktivna, a ove druge nisu mrtve, samo nisu boot-ovane tog puta.

3. Jedna particija može da se prostire i na više hard diskova (npr. imaš 6 komada od po 2TB) tako da nije potrebno da se priča o jednom konkretno.

@Doomche, hvala još jednom, Acronis Disk Director Suite je zaista fenomenalan program i svima ga toplo preporučujem.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2010, 22:45   #42
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Acronis Disk Director Suite je zaista fenomenalan program i svima ga toplo preporučujem.
Jeste, dobar je i jednostavan za upotrebu, i veoma koristan, osim za pravljenje particije za Windows7!
Za to ne može da se koristi!!

A tu dolazimo do mog problema...
Imao sam Win7 instaliran na particiji od 20gb, na hardu imam još XP na drugoj particiji, i još jednu particiju za muziku, slike, filmove, bla bla bla...
Pored toga imam još i oko 15gb neparticionisanog prostora!
(koristio se za Acronis Secure Zone koju sam izbrisao)


Particiju sa Windows7 sam formatirao i izbrisao, hoću da ga reinstaliram, ali sad ne mogu da napravim jednu particiju od 35gb od ovog prostora koji je ostao prazan! Windows Xp u Disk Management-u vidi 20gb slobodnog prostora i 15gb Unallocated prostora, i kada hoću da napravim novu particiju daje mi max 20gb za nju!?

Kada probam da napravim tu particiju iz same instalacije Windows7, ista stvar! Maximalna veličina koju mogu da zadam je 20GB!

Kako da spojim ovaj "prostor" u particiju od 35GB??

nadam se da ga nisam previše zapetljao...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2010, 23:18   #43
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Jedno pitanje... zashto si izbrisao tu particiju posle formatiranja?

Probaj da pokrenesh instalaciju Windows XP-a i formatirash taj Unallocated prostor u novu particiju (bez ovih 20gb, samo 15gb unallocated prostora). Zatim ih spoj Acronisom ili chime vec hocesh.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 10:52   #44
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Jedno pitanje... zashto si izbrisao tu particiju posle formatiranja?
Zato što sam mislio da će i ona da postane unallocated space pa ću onda lako da napravim novu particiju,
ali nju windows vidi kao free space što mi nije jasno...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 19:36   #45
Koja0357
Član
 
Član od: 14.8.2010.
Poruke: 41
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Tu particiju koju mislis da si izbrisao, na srecu nisi.
Iz teksta zakljucujem (mozda gresim), da se to odnosi na particiju "C", pa Ti program jednostavno nije dozvolio da je obrises.

U svakom slucaju, da ti je to poslo za rukom, ne bi vise mogao podici ni XP.
To sto si formatirao particiju, ne znaci da je i obrisana (sve je fizicki tu, samo necitljivo)

Takodje, predpostavljam da se ta particija (koju si obrisao od 15 GB) nalazila na disku negde pri kraju, ili poslednja?

Ako sam u pravu, onda si u velikom problemu!

Mozes sastaviti dve (ili vise) particija, samo ako su u nizu, odnosno ako se dodiruju, iz prostog razloga sto su u bot sektoru na h 80, upisani podaci svih volumena, kao sto je i lokacija na disku, odnosno pocetak i kraj prostiranja (broj cilindra i sektora) prilikom particionisanja praznog diska.

Prosto i jednostavno, ne mozes sastaviti dve sobe, ako izmedju postoji fizicki predsoblje i dnevni boravak, zar ne!

Sta je sad Tvoj problem? XP koji egzistira na prvoj narednoj particiji, od koje jedino mozes da oduzmes prostor da bi ga pridodao particiji koju fakticki prosirujes. Najgora stvar sto bi time bili obuhvaceni prvi sektori "D" particije, gde je Win. upisao sve sistemske fajlove i koje Ti nemozes pomeriti.

Mislim da Ti je sada sve jasno, zasto imas postavljeni problem.

Kako se meni cini, ovde da bi ostvario svoj cilj treba uraditi potpunu reviziju particija kako bi mogao racionalno iskoristiti taj prostor.

Ajde, napisi koliko particija imas, velicine prostora i redosled.
Koja0357 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2010, 21:16   #46
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Marko, ajde prvo napisi kakav ti je redosled te 4 particije na HDDu, koje su im velicine i sta se na kojoj nalazi?

Jesu li particije od 15G i 20G jedna pored druge ili su razdvojene, kao sto je napisao Koja0357. on ti je u svom postu slikovito opisao problematiku spajanja particija koje nisu susedne.

Postoji program PowerQuest Partition Magic sa njim mozes jednostavno da sredis particije, lakse je nego sa Disk Managementom.

mozda ces na kraju morati d pravis image od XPa pa da ga selis na neku drugu particiju.

I opet proveri da li si stvarno formatirao C: particju?
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 0:03   #47
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Ljudi to su osnove poznavanja racunara, uopste ne znam cemu tolika rasprava...
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 1:19   #48
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Markonije,

iz ugla nekoga ko se ne razume nije bas tako jednostavno kao tebi, mnogi ovde znaju samo da koriste racunar i mozda su par stvari naculi (po pavilu pogresno im neko kaze...)

Covek ima problem u racunaru, i treba mu pomoci, to sto ti resavash problem zatvorenih ociju i malim prstom leve ruke, ne znaci da nekom drugom to nije bauk.

Bolje mu daj neki savet kako da resi problem, umesto kritike...
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 22:50   #49
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Markonije, ni meni nije jasno o čemu ovi ljudi pričaju...

Šalu na stranu, Kojo i Zorane, hvala svakako na pokušaju da pomognete, ali vaša predpostavka da sam totalni početnik
što se tiče računara je bila pogrešna u startu, tako da je i vaše pisanje bilo pogrešno.

U svakom slučaju, riješio sam problem što je najbitnije, a evo kako, krenimo ispočetka...
Dakle, imam XP instaliran na C: particiji, D: particiju za mp3, jpg i ostala dokumenta, i imao sam Win7 instaliran na F: particiji!
Pored toga, imao sam i Acronis Secure Zone koja je zauzimala 15gb, i kada sam je uklonio ostalo je isto toliko neparticionisanog prostora!

Win7 je bio instaliran na particiji od 20gb. Nakon što sam shvatio da je to premalo prostora za 7-icu i pošto je ona počela da štuca od raznih eksperimenata koje sam joj priređivao, odlučio sam da je reinstaliram, formatiram F: particiju, uklonim ASZ i dodam tih 15gb F: particiji!
Iz XP-a sam lako formatirao F: particiju, i Kojo nisam imao nikakvih problema sa "dizanjem" XP-a, zašto bih?

Nakon toga sam pokrenuo instalaciju Win7 sa boot dvd-a, ali nisam mogao da particiji od 20gb dodam onih neparticionisanih 15gb, 20gb je bio max!
Nakon toga sam iz XP-a izbrisao F: particiju misleći da će će se i ona pretvoriti u neparticionisani prostor, ali jok!
Ni iz XP-a ni iz same instalacije Win7-ice nisam mogao da spojim ovaj prostor u particiju od 35gb!
Ono što je interesantno je što je Acronis Disk Director vidio ovaj prostor kao 35gb neparticionisanog prostora, ali džabe kad sa njime ne može
da se formatira particija za Windows7!

I tada na scenu stupa rođak Disk Directora, True Image!
Vratio sam image XP-a prije instalacije Win7, i sada je sve u redu! I XP i instalacija Win7 vide taj prostor kao 35gb neparticionisanog prostora,
i sad samo čekam da se nakanim pa da ponovo instaliram 7-cu...


U svakom slučaju, velika priča se napravila oko ničega , problem je riješen što je najbitnije...
Ako znate zbog čega se desilo to što se desilo, vi pišite pa da ovo sve ima nekog smisla...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2010, 12:17   #50
Koja0357
Član
 
Član od: 14.8.2010.
Poruke: 41
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Odakle Ti ideja da je neko hteo da te diskredituje na polju znanja?
Pogledao sam i Zoranove tekstove, i nisam video nista sto bi moglo da izazove takvo osecanje.

Drago mi je da si Ti resio problem, a to sto mi lupamo po forumu u zelji da nekome pomognemo, nije bitno.

Sve sto sam napisao, bilo je pod predpostavkom, jer nisi napisao kakav je raspored postojecih particija i koje zelis da spajas. To si opet nekako uspeo da zaobidjes, i bez ljutnje, tako "zamrsio" celu pricu, da sam je bar 3x procitao i nisam siguran bas da sam razumeo!
Imas recimo C pa D , pa onda odmah F gde je bio Win7. A gde se dede ona E particija. Gde se sad nalazi ta od 15 GB?

Ako ti je ta ''?'' particija od 15 GB bila naslonjena na F particiju bilo sa koje strane, sto si uopste brisao Win 7, kada si mogao samo da prosiris F particiju i obuhvatis tih 15 GB.

E, sad koliko je pametno instalirati OS na poslednju particiju, i drzati dva ista sistema na racunaru (Win7 = XP u okruzenju Viste), je posebna prica.

I ja mislim da je PowerQuest Partition Magic bolji i jednostavniji program od Acronic-a.
Koja0357 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2010, 1:50   #51
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke

Kojo i Zorane, hvala svakako na pokušaju da pomognete, ali vaša predpostavka da sam totalni početnik
što se tiče računara je bila pogrešna u startu, tako da je i vaše pisanje bilo pogrešno.
Najvaznije je da si ti ipak resio misteriju i uradio sta si hteo

Elem nisam imao nameru da tvoje znanje omalovazavam, pa otkud ja znam da li si ti pocetnik ili nisi i sl.
Moj komentar je bio za sve one koji se u njemu prepoznaju... evo aj' da podjem prvo od sebe, ja sam se vishe puta nasao u pocetnickim problemima, i u takvom trenutku mi problem ne izgleda bash pocetnicki, neka najgluplja sitnica me zeza a ja neznam resenje... to ne znaci da sam bash pocetnik, vec sam naisao na segment u kom se ne snalazim... ako razumes sta hocu da ti kazem
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2011, 14:45   #52
Dzigi_xx
Novi član
 
Član od: 30.1.2011.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Imam pitanje i treba mi sto brzi odgovor,pitanje je: Da li mogu da izbrisem particiju C: I napravim novu,pa preko te nove particije instaliram windows,a da pri tom nesto gore ne uradim? Hvala
Dzigi_xx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2011, 14:51   #53
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

samo format c tokom instalacije windowsa, može quick format
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2011, 0:06   #54
Milan_Silni
Član
 
Član od: 9.3.2010.
Lokacija: Ivanjica
Poruke: 96
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Ja sam planirao sada da zamenim stari hdd od 200gb-njega izbacujem a za sistem uzimam SDD od 60GB a za storage 2TB. hoce li ovaj od 2tb da pravi neke probleme ili da bude spor mozda ako on samo bude ceo kao disc D- nebi ja da ga delim na nikakve particije!
Milan_Silni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2011, 0:16   #55
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

2TB je bolje podeliti na particije inace ce doci do znacajnog rasipanja fajlova po njemu. U principu ne moras ali moje je misljenje da bar 5-6 particija treba napraviti na tako velikom disku.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2011, 3:44   #56
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Ako neces previse cesto da upisujes i brises podatke s njega, ne moras. Ja licno se laskse snalazim s particijama, imam 4 na hardu od 400 giga .
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2011, 3:12   #57
kuureee
Starosedelac
 
Član od: 23.12.2008.
Lokacija: Sabac
Poruke: 1.598
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 156 puta na 125 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku kuureee
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Treba na nekom lap topu da HDD od 60GB podeli u dve particije.Na njemu je OS Win7,32'bit i treba mi jos jedna particija ,ne treba da bude nesto velika ,za podatke ,slike.....

Sa cime je najbolje i kako to da uradim?
kuureee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2011, 4:24   #58
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Prilikom instalacije Windowsa lepo izdeli.
Zezanje sa sistemskom particijom obicno dovodi do gubljenja iste.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku BMLW na korisnoj poruci:
kuureee (1.2.2011)
Stara 1.2.2011, 5:20   #59
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
kuureee kaže: Pregled poruke
Treba na nekom lap topu da HDD od 60GB podeli u dve particije.Na njemu je OS Win7,32'bit i treba mi jos jedna particija ,ne treba da bude nesto velika ,za podatke ,slike.....

Sa cime je najbolje i kako to da uradim?
Ja sam za takve zahvate koristio "PowerQuest-PartitionMagic V.8.02" i nije mi zeznuo particiju, ali to ne znaci da nije rizicno (nikad se nezna...)
Opisacu ti o cemu se radi:
U programu ti se otvori pravougaoni graficki prikaz tvog HDDa sa particijama
+ ima i zasenceni deo za kolicinu podataka na particijama i ne zasenceni za slobodan prostor, u programu imas ponudu za Resize particije, ova opcija ti se otvara takodje kao pravougaonik sa zasencenim i nezasencenim delom pravougaonika, i na tom pravougaoniku se nalazi slider (koji misem moze da se pomera...)
sa tim slajderom skracujes pravougaonik (od praznog prostora prema zauzetom) i tako smanjujes particiju, a pored ti pise (u brojkama) koliko si smanjio particiju, posle mu zadas da izracuna...
ostaje ti visak prostora, i na njemu uradis kreiranje i formatiranje nove particije.

Meni je ovaj program odlicno posluzio, ali, ipak budi jako oprezan, i dobro razmisli pre nego sto krenes u ovu akciju, ako ne uspe ode sve u tri lepe... i obavezno prvo narezi sve sto ti je vazno!!!
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zoranb007 na korisnoj poruci:
kuureee (1.2.2011)
Stara 1.2.2011, 9:58   #60
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
kuureee kaže: Pregled poruke
Treba na nekom lap topu da HDD od 60GB podeli u dve particije.Na njemu je OS Win7,32'bit i treba mi jos jedna particija ,ne treba da bude nesto velika ,za podatke ,slike.....

Sa cime je najbolje i kako to da uradim?
Mali, besplatan, brz, pouzdan - ne treba ti nista bolje:

http://www.partitionwizard.com/free-...n-manager.html

Za intervenicju na sistemskoj particiji trazice restart i onda ce pre bootovanja windowsa lepo da sredi sve na njoj. Radio sam to hiljadu puta i nikada nije napravio glupost.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
kuureee (1.2.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pet Quad-core sistema na jednom napajanju pharaon.92.bc Vesti 6 17.3.2009 11:25
Kako da sakrijem folder samo na jednom account-u culer Operativni sistemi 2 12.12.2007 2:11
XP na jednom Hard disku, Vista na drugom Hard disku librabicboj Operativni sistemi 5 4.12.2006 13:52
Više Windowsa na jednom hardu Milos Bozic Operativni sistemi 3 29.8.2006 14:28
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com