Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.8.2009, 0:03   #1
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Arrow Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Ovo pitanje me muci vec duze vreme: Godinama sam kreirao particije na vise razlicitih nacina i uvek je sve radilo kako treba, ali, jos uvek ne znam najispravniji nacin raspodele tipa particija, konkretno mislim na raspodelu izmedju:
* Primary partition,
* Extended partition,
* Logical partition. i to iskljucivo na jednom HDDu?
Ako na primer: hocu da napravim 4 particije,
prva mi je Systemska_Tipe Primary,
a koji tip particija da svrstam ostale tri, u Primary, Extended ili Logical, ili kombinovano, kakav raspored bi bijo naj ispravniji?
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 0:14   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Ja sam vazda stavljao 1 Primary, sve ostale Logical, Extended Partition se, koliko ja znam, sastoji od Logical partitiona, ali ga nikad nisam kreirao i ne bih znao da elaboriram po tom pitanju. Znam da mozhesh maksimalno 1 Primary i 1 Extended.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 1:37   #3
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Ja sam vazda stavljao 1 Primary, sve ostale Logical, Extended Partition se, koliko ja znam, sastoji od Logical partitiona, ali ga nikad nisam kreirao i ne bih znao da elaboriram po tom pitanju. Znam da mozhesh maksimalno 1 Primary i 1 Extended.
A ne''' mozes cak 4 Primarne ili 3Primarne i jednu Extended.
Mene interesuje da li postoji neko pravilo, od kog se polazi...
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 2:09   #4
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

U pravu si, ja sam se loshe izrazio. Mogu da se kreiraju 4 primarne particije, ali ce samo jedna od njih biti akvina u trenutku, tachnije samo sa jedne se mozhe bootovati u isto vreme. Pobrkao sam Aktivne i Primarne particije. Uglavnom, treba ti vishe Primarnih particija samo ako imash nameru da instalirash vishe OSova.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 13:49   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

ja obično imam 2 primarne particije ako planiram da instaliram os na taj hdd. Tako imam mogućnost da ne moram da brišem stari win nego mi ostaje za svaki slučaj
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 13:49   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Ne secam se ovog najsajnije, secam se kada sam dirao na 386-ici FDISK u DOS-u Eh, ako me pamcenje sluzi, Primarna je ona na kojoj je OS i u vecini slucajeva je C: (mada nisam siguran da mozes da imas vise takvih aktivnih u isto vreme). Extended sadrzi vise logickih unutar sebe (D:, E:, F:, itd.) To je to valjda, mada sam mozda pobrkao nesto
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 15:25   #7
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Po Master Boot Record specifikaciji za tabelu particija, moze se imati najvise 4 primarne particije. Ako treba vise od toga, idu 3 primarne i jedna Extended a u njoj moze biti veliki broj logickih. Tradicionalno, OS moze da se bootuje samo sa primarne particije ali moderni operativni sistemi (kao na primer neke Linux distribucije) mogu da se bootuju i sa logicke particije. Najpametnije je imati onoliko primarnih particija na hardu koliko imate i OS-ova na tom hardu. Naravno, ako treba vise od tri OS-a, onda ostali moraju na logicke (ako moze). Znaci, neko pravilo bi bilo: OS na primarnu, podaci na logicku.

MBR shema za particninisanje je stara koliko i prvi IBM PC, pa naravno ima mane. Limit za jednu tebelu particija je 2TB, sto ce reci da MBR ne podrzava hard diskove vece od 2TB, kao ni RAID nizove vece od 2TB. Zato mu se polako ali sigurno blizi penzija. Zamenice ga najverovatnije GUID Partition Table, ili skraceno GPT. Po ovoj specifikaciji, sve particije su primarne i nema nikakvog limita u broju particija. Velicina tabele particija (time i RAID niza ili celog diska) je ogranicena na trenutno imaginarni broj, ali nema sumnje da cemo i tu stici jednog dana. GPT je podrazumevan format za diskove u Mac racunarima i HP Integrity serverima, kao i na vecini servera koji se isporucuju sa Linux-om. Na desktop racunarima (koji imaju obican BIOS) je takodje moguce koristi GPT (probao sam). Windows naravno ne podrzava bootovanje sa GPT, ali od Viste SP1, podrzava kao storage.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
lasto (14.7.2010)
Stara 29.8.2009, 16:16   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Amin.
p.s. Ipak sam bio u pravu za logicke
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 16:39   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

znači da stavim gpt na storage disku? Ili nema potrebe?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 16:41   #10
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
znači da stavim gpt na storage disku? Ili nema potrebe?
Ako nemas RAID niz (ili jedan hard) sa vise od 2TB, nema potrebe.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
water wizard (29.8.2009)
Stara 30.8.2009, 9:13   #11
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Ja imam dvije particije od toga jedna je sistemska a druga logical
I nema problema
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2009, 2:13   #12
torivoje
Banned
 
Član od: 28.4.2009.
Poruke: 919
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 273 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje vise particija, na 1dnom HDDu?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
U pravu si, ja sam se loshe izrazio. Mogu da se kreiraju 4 primarne particije, ali ce samo jedna od njih biti akvina u trenutku, tachnije samo sa jedne se mozhe bootovati u isto vreme. Pobrkao sam Aktivne i Primarne particije. Uglavnom, treba ti vishe Primarnih particija samo ako imash nameru da instalirash vishe OSova.
...uz mali "dodatak" koji omogućuje Paragonov Boot Manager (znam za niz od šestice do najnovijeg) ,kao sastavni deo njegovih Partition Manager-Hard Disk Manager varijanti,čak i izdvojen kao zaseban ( uspeva,ukoliko si particije na hardu formirao njegovim,npr.recovery cd-om) - moguće je (u boot manageru šestice,ta je mogućnost,čak,bila podrazumevajuća) istovremeno videti sve (dakle 2,3,...4-uz npr Q-dir) primarne particije (probao,radilo,bilo sumanuto imati na jednoj ,koja izlazi na mrežu ,antivirus pa iz nje skenirati preostale 2 primarne )...Naravno,takva "direktna vidljivost" ume i da izazove probleme (programi se sukobljavaju,ili se čovek zaboravi ,pa u panelu Tcm startuje program sa particije koju samo vidi,ali "ne sedi",trenutno,u njoj)...Ako još važe pravila koja su važila tih godina kada sam "otkrivao" sav potencijal Paragona i izbacio,zbog toga, PowerQuest-ov Partition Magic sa kompa (nikada,zbog toga,zažalivši) - moguće su 4 primarne,pri čemu je "Extended" particija i sama primarna i ima ulogu kontejnera koji može primiti poprilično logičkih,ali,koliko se sećam i primarne particije ! Istina,šta će nekome toliko primarnih,ne bih znao (najdalje što sam ja otišao je bila sledeća varijanta : a) prva primarna mala,brza i sa bezbedonosnim softverom - ona je izlazila na mrežu b) druga primarna bila "glavna",stabilna i nakrcana programima za audio,video (grafika mi nije trebala) obradu c) treća primarna bila prilagođena igranju,spremna za "divljanje" i sposobna za testiranje novih aplikacija preko
Shadow User-a d) sledile su i 2 logičke particije).
Kako bilo,skratiću,jer udavih i samoga sebe - ako voliš ,kao ja,da ti optički drajvovi budu označeni uvek istim slovima abecede (F:,G:,...),oformi najpre logičke particije (sistem ih sam označava sa D:,E: itd.),potom ,tek, oformi primarnu/primarne.Po defaultu,primarne se neće uzajamno videti (osim ako pomenutim Paragonom ne narediš suprotno), a ti ćeš izbeći da ti se neke buduće,logičke particije harda javljaju označene slovima abecede koja slede nakon onih koje si "rezervisao" za optiku.Dakle-papir u ruke,promisli i skiciraj kako bi trebalo da izgleda budući sistem.To štedi i živaca i vremena i na kraju,izvinjavam se na tupljenju,uradih ono što i sam mrzim,ispalo je da nekoga učim nečemu,a hteo sam samo da istaknem da mali Paragon ume svašta...

Poslednja ispravka: torivoje (6.9.2009 u 2:50)
torivoje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku torivoje na korisnoj poruci:
Zoranb007 (18.9.2009)
Stara 13.7.2010, 14:25   #13
Pistone
Član
 
Član od: 8.3.2009.
Poruke: 48
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

molim za pomoc. Imam nov kompjuter, zelim da mu instaliram OS, i tom prilikom da napravim 2 particijena HDD. Nisam nikad to ranije radio, ako mozete malo da me uputite, HDD je od 320 GB, a OS je XP.........thx...
Pistone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2010, 16:35   #14
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Pistone kaže: Pregled poruke
molim za pomoc. Imam nov kompjuter, zelim da mu instaliram OS, i tom prilikom da napravim 2 particijena HDD. Nisam nikad to ranije radio, ako mozete malo da me uputite, HDD je od 320 GB, a OS je XP.........thx...
Najjednostavnije je da to odradiš prilikom instalacije Windowsa, kada butuješ sa XP diska. Napravi primarnu particiju od 20 GB, recimo (20480 MB) i na nju stavi XP. Formatiraj u NTFS (možeš da izabereš quick format). Drugu particiju od ostatka prostora možeš da napraviš isto tokom instalacije, ili kad instaliraš Windows. Neka ti i druga particija bude Primary partition.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Chivan na korisnoj poruci:
Pistone (14.7.2010)
Stara 13.7.2010, 19:30   #15
Roskke
Član
 
Član od: 19.1.2010.
Poruke: 422
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 23 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Koje su najbolje velicine particija i njihov broj za hard od 1TB? (WD EADS)
Roskke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2010, 10:55   #16
acok97
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Ja mislim da ne postoje najbolje velicine, kao sto je chivan rekao
gore napravis jednu particiju ( manju ) za os, drugu ( vecu ) za igre,muziku,video sta vec imas.
  Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na korisnoj poruci:
Roskke (14.7.2010)
Stara 14.7.2010, 13:26   #17
Roskke
Član
 
Član od: 19.1.2010.
Poruke: 422
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 23 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
acok97 kaže: Pregled poruke
Ja mislim da ne postoje najbolje velicine, kao sto je chivan rekao
gore napravis jednu particiju ( manju ) za os, drugu ( vecu ) za igre,muziku,video sta vec imas.

sta?! onda ce to da izgleda ovako: (C): npr 100GB i (D): 839GB..... da ne bude kakvih zagusenja harda...valja se njemu snaci u ovih 800 i kusur GB
Roskke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2010, 15:33   #18
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Roskke kaže: Pregled poruke
onda ce to da izgleda ovako: (C): npr 100GB i (D): 839GB..... da ne bude kakvih zagusenja harda...valja se njemu snaci u ovih 800 i kusur GB
Nema nikakvih zagušenja harda. Postoje samo ograničenja fajl sistema, odnosno broja fajlova koji mogu da se nađu na jednoj particiji. Neka teoretska i praktična cifra do koje se dolazi je veličina od 2 TB za particiju formatiranu pod NTFS-om.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Chivan na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (16.7.2010), Roskke (14.7.2010)
Stara 15.7.2010, 23:00   #19
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Citat:
Chivan kaže: Pregled poruke
Nema nikakvih zagušenja harda. Postoje samo ograničenja fajl sistema, odnosno broja fajlova koji mogu da se nađu na jednoj particiji.


Mnogi ljudi optužuju olako svoj računar ili hard disk za sporost ali su najčešće oni sami krivi za to. Pre par dana sam "rešavao" problem kod čoveka koji ima mrežu u kojoj više korisnika radi na dokumentima u jednom folderu na jednom računaru. Naravno, na gomili je bilo ne manje od 3900 fajlova. Kada korisnik sa bilo kojeg (drugog) računara pokuša da pristupi dokumentima na dotičnom računaru, čeka čitavu večnost da se otvori folder. Moj jedini savet mu je bio da napravi potfoldere - klasifikuje dokumenta po nekom razumnom i logičnom kriterijumu i sve će biti u redu. Kada u folderu nema preterano mnogo fajlova, sve pršti od brzine. Tako je bilo i u ovom slučaju a posle su mi se bog zna kako zahvaljivali na savetu kojeg se nisu setili bez obzira što su išli na obuku za Њиндоњс.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2010, 23:13   #20
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Najispravnije kreiranje više particija na jednom HDD-u?

Ja više volim da ga izdelim na 2-4 particija, negde sam čuo da može da prsne particija i onda odoše podaci sa te particije, tako da ako ih podelim, manje podataka gubim. Što je sigurno sigurno je. A i korisno je ako treba da se odradi reinstal windowsa, a ne bih da izgubim neki podatak sa stare sistemske particije c instaliram sledeći windows na particiju d, pa onda polako bez žurbe vadim iz c šta treba..

Edit, za sistem je najbolje staviti jedno 100 gigabajta, čas se to napuni sa igricama i ostalim glupostima

Poslednja ispravka: water wizard (15.7.2010 u 23:25)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pet Quad-core sistema na jednom napajanju pharaon.92.bc Vesti 6 17.3.2009 11:25
Kako da sakrijem folder samo na jednom account-u culer Operativni sistemi 2 12.12.2007 2:11
XP na jednom Hard disku, Vista na drugom Hard disku librabicboj Operativni sistemi 5 4.12.2006 13:52
Više Windowsa na jednom hardu Milos Bozic Operativni sistemi 3 29.8.2006 14:28
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com