Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.10.2010, 11:42   #1
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Thumbs down Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Citat:
Taiwan will launch an investigation into how many hours people in the technology sector work after a 29-year-old engineer allegedly worked himself to death, an official said Tuesday.

The Council of Labour Affairs will probe technology companies across the island from next month, the labour official said without elaborating.

The move comes amid a high-profile dispute that was sparked when the young engineer was reported to have collapsed and died as he tried to work his way through a mountain of paperwork at his desk in January.

Authorities rejected a compensation claim brought by his family, who said he had worked up to 19 hours a day during the six months leading up to his death, in some months clocking 80 overtime hours.

Labour authorities had determined that his cause of death was down to heart disease and unrelated to work.

The family is appealing the decision and would be entitled to compensation equivalent to 45 months' salary if it is ruled that he did die from overwork.

According to Taiwan's labour law, an employee can work no more than four hours overtime a day -- or 46 hours a month -- with employers facing a fine of up to 60,000 Taiwan dollars (1,900 US) for violating the rule.

Overwork is believed to be prevalent in the high-tech industry, which is the main driving force for the island's economy, observers said.
Izvor: AC
Thaedass je offline  
Stara 5.10.2010, 12:28   #2
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

s' obzirom da si samo postavio vest i nisi zapoceo nikakvu diskusiju, zasto ovo nije jednostavno u temi "freaky news" ?

cemu nova tema za jednu vest?
irreal je offline  
Stara 5.10.2010, 12:40   #3
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Mogao sam,ali nisam iz prostog razloga sto situacija kod nas nije nista bolja i zasluzuje paznju. Diskusija upravo pocinje,a nisam je zapoceo u prvom postu jer sam hteo da vidim reakciju ljudi koji je budu procitali
Thaedass je offline  
Stara 5.10.2010, 13:03   #4
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Citat:
Thaedass kaže: Pregled poruke
Mogao sam,ali nisam iz prostog razloga sto situacija kod nas nije nista bolja i zasluzuje paznju. Diskusija upravo pocinje,a nisam je zapoceo u prvom postu jer sam hteo da vidim reakciju ljudi koji je budu procitali
Voleo bih da čujem primer da je situacija kod nas ista. Iz onoga što sam ja video, potpuno je suprotno, svi gledaju da što manje rade, a čak i ako rade prekovremeno, to je zapravo samo blejanje na poslu...
Highlander je offline  
Stara 5.10.2010, 14:03   #5
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Nisam razumeo da li je bio "pritisnut" da završi tu papirologiju, ili je to bilo samoinicijativno.Nemam pojma za ovaj sektor kod nas, ali što se ostalih delatnosti tiče definitivno se krše prava radnika, ne samo što se tiče prekovremenog, već i dosta drugih stvari.Ali tu je ona čuvena..."ne mogu da me plate malo koliko ja mogu malo da radim"
JohnnyNT je offline  
Stara 5.10.2010, 14:05   #6
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Sumnjam da ce ovde iko da umre od rada ...
M1L0SH je offline  
Stara 5.10.2010, 15:53   #7
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

@Highlander
Evo primer, ja radim u jednoj drzavnoj firmi, necu sada da je imenujem, i to nocu. I moramo, kao dobrovoljno, da ostajemo dok se posao ne zavrsi iako po prirodi posla nema potrebe jer ce zavrsiti dnevna smena koja nema toliko da radi. Posao se radi intenzivno tokom celog radnog vremena i delom je i fizicki i umni. Prakticno kada dodjem posle prekovremenog rada kuci, legnem, spavam, jedem i idem na posao opet. Samo cekam kada ce neko da rikne.
Hephaestus je offline  
Stara 5.10.2010, 18:34   #8
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

To je glupost da se ovde ne radi, možda kad si na nekoj danguba poziciji u državnoj službi po partijskoj osnovi...
NjegovaWisost je offline  
Stara 6.10.2010, 0:55   #9
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
To je glupost da se ovde ne radi, možda kad si na nekoj danguba poziciji u državnoj službi po partijskoj osnovi...
Pa da, radi se, ali teško da će neko umreti od zamora na poslu.
Highlander je offline  
Stara 6.10.2010, 9:01   #10
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
Pa da, radi se, ali teško da će neko umreti od zamora na poslu.
Pa to se tesko moze naci i u civilizovanom dijelu planete (bez afrike i ostalih tuga...).

Nisu dzzabe bile one radnicke i gradjanske revolucije, osmo-casovno radno vrijeme i sl.

A drugo je kad si ti lud za poslom, nemas porodicu ili te nije briga, isto i sa drustvom, pa tako umres od rada. U Japanu, ukoliko voz zakasni vise od 2 minuta, dobijas od kompanije za prevoz potvrdu da je voz toliko kasnio i da nisi mogao da vrijeme da stignes na posao

I jos, kod njih je bruka ako odes kuci prije sefa, bez obzira na radno vrijeme... Mislim, cak mi je drago sto Evropa nije takva. Nisu ljudi roboti bre...

kod nas vlada drugi problem, neefikasnosti i slabe konkurentnosti.
NjegovaWisost je offline  
Stara 6.10.2010, 11:59   #11
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Citat:
Highlander kaže: Pregled poruke
Pa da, radi se, ali teško da će neko umreti od zamora na poslu.
Mislis? Think again

Prekovremeni rad u duzem periodu ostavlja posledice po organizam. Naravno,posto niciji organizam nije isti,razlicite su i posledice - nekome apsolutno ne smeta da radi 120h nedeljno dok nekome od takvog rezima rada totalno odlepi imuni sistem.

Neredovno ili nedovoljno spavanje,izostanak adekvatnih odmora,neredovna ishrana uz/ili los odabir hrane,izostanak bilo kakve zabave u toku dana ili par kvalitetnih sati (na nacin koji svakome ponaosob najvise odgovara) su samo neki od razloga. Takodje dugo sedenje i stojanje u toku dana (pa na duzi vremenski period) ostavlja lose posledice - trombovi,svakojaki oblici okostavanja i losa cirkulacija.

Posledice mogu biti psihicke ili kao u ovom slucaju fizicke prirode. Stavi se u poziciju da 25 godina provedes radeci u kancelariji. Neka je radno vreme 8h dnevno,5 dana u nedelji uz svakodnevni prekovremeni rad od 2h dnevno. Posle tog perioda postajes ozbiljni konkurent da obolis od nekoliko oboljenja srca uz losu cirkulaciju. Neki vid prevencije je baviti se sportom ili imati neku vrstu fizicke aktivnosti u toku dana. Elem kod nas je takva situacija da je posla jako malo (tj tesko se nalazi),a plate su prilicno male pa se ljudi snalaze na svakojake nacine sto podrazumeva dodatne poslove u vidu drugog posla (pored primarnog) ili obavljanje vise posla na radnom mestu. Time gubis dragoceno vreme i energiju koje bi posvetio nekim dnevnim aktivnostima odnosto rekreaciji.

Evo ti jedan primer. Kad sam zavrsio srednju skolu nisam hteo odmah da upisujem faks vec sam hteo da se oprobam u poslu i zaradim sebi dzeparac i time pokazem zrelost svojim roditeljima. Ala sam se i zeznuo.. Hteo sam sve sam da odradim pa sam posao nasao sam bez ikakve veze iako sam mogao da radim sa ocem u firmi. Poceo sam da radim kao automehanicar u ovlascenom servisu Fordovih vozila jer sam mislio da ce kod njih posao biti normalan (koliko on po prirodi posla moze biti),a samim tim i radno vreme da ce biti normalno. Evropski standardi su ovde dobrodosli jer poslodavac vise nije primoran da drzi dve smene radnika vec jedna tura sve odradjuje. Radno vreme od 09h do 17h je bilo jedno od pravila. Znas sta je ispalo? U 08h moras da budes na radnom mestu,skuvas kafu gazdi,pripremis sve sto treba za posao i radis dokle god ima posla sto je cesto znalo da bude i do 22h. Subota se podrazumeva.. Posle ~2 meseca sam se pretvorio u zombija,drugove i drugarice sam vidjao samo nedeljom na kafi u gradu,sa devojkom se vidjao na kasicicu,a pritom nisam ni neku ozbiljniju cifru zaradio. Ja sam mogao da dam otkaz i nastavim sa obrazovanjem,ali nekome je ovakav rad svakodnevnica jer je prinudjen na to.
Thaedass je offline  
Stara 6.10.2010, 13:22   #12
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Worked to death: Taiwan to probe high-tech sector

Da ne pominjem onaj čuveni slučaj samoubistva čelnika japanske železnice zbog nekog kašnjenja (zbira kašnjenja tokom cele godine).Kod nas bi samoubistvo trebalo da izvrši komletno rukovodstvo železnice sa dobrim delom vlade Elem, da napomenem još i slučaj rada po perionicama, neretko radno vreme iznosi i po 12-14 časova, i u zimskom periodu, pogotovo po manjim mestima.
JohnnyNT je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com