Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.2.2006, 19:09   #1
puding
Član
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Cattaro
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Reinstall

Ljudi,moze li mi neko detaljno opisat kako da uradim reinatalciju xp-a sp2.
Ja tonisam nikad radio i strah me da experimentisem.
Uz reinstalaciju treba mi i da uradim backup(ni to ne znam).
I koliko traje reinstalacija otprilike?
puding je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 20:21   #2
DanijelP
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Poruke: 59
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Prvo uradi Backup, pa onda razmišljaj o reinstalaciji (Start/All Programs/Accessories/System Tools/Backup). Ako fajlove držiš na istoj particiji na kojoj ti je Windows (C: ) onda radi Backup a ako sve podatke (Muziku,filmove...) držiš na nekoj drugoj particiji onda ti Backup i nije potreban. Sama instalacija je prilično jednostavna. Ubaciš CD sa Windowsom, Restart, odabereš C: kao mesto gde instaliraš Windows,formatiraš, i polako pratiš šta se dešava i podesiš neke sitnice koje će te pitati. Kada ti zatraži serijski broj, uneseš ga i još malo čekaš i to je otprilike to. Sve to traje malo više od pola sata.
Moja preporuka je da ti to odradi neki prijatelj sa malo više iskustva a ti prati kako se to radi za ubuduće.
DanijelP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2006, 0:56   #3
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
puding kaže:
Ljudi,moze li mi neko detaljno opisat kako da uradim reinatalciju xp-a sp2.
Ja tonisam nikad radio i strah me da experimentisem.
Uz reinstalaciju treba mi i da uradim backup(ni to ne znam).
I koliko traje reinstalacija otprilike?
Reinstalacija može da se uradi na više načina,ali mislim da je formatiranje nepotrebno,već je dovoljno uraditi svežu instalaciju a ne dirati ostale podatke na particiji(program files,documents &settings).Kada se završi instalacija određeni programi se mogu startovati samo pokretanjem njihovog izvršnog fajla,a neki se moraju ponovo instalirati.
Takođe nepotrebno je i korišćenje cd-a,sve dok sistem može da se podigne,već je bolje instalaciju sa cd-a snimiti na hard disk i odatle pokrenuti setup jer će sve biti malo brže.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2006, 20:18   #4
DanijelP
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Poruke: 59
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Reinstalacija može da se uradi na više načina,ali mislim da je formatiranje nepotrebno
Mislim da instaliranje preko sistema koji pravi problem bez formatiranja particije i neće pomoći. A i veće su šanse da se pojavi neki problem nego kada se instalira na čistu particiju.
DanijelP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 1:24   #5
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
DanijelP kaže:
Mislim da instaliranje preko sistema koji pravi problem bez formatiranja particije i neće pomoći. A i veće su šanse da se pojavi neki problem nego kada se instalira na čistu particiju.
Kada se uradi "čista" instalacija bez formatiranja,to će biti novi sistem sa svojim registrom,podešavanjima itd,koji nema nikakve veze sa "starim" koji je pravio probleme.Znači kreiraće se novi folder windows koji neće ništa naslediti od prethodnog,a biće kreirana i nova podešavanja u "documents&settings".
Što se tiče program files foldera(ili nekog drugog foldera gde su programi)njegov sadržaj je apsolutno nebitan za novi Windows jer ti programi i nisu u registru novog windowsa i predstavljaju samo obične fajlove i foldere.
Formatiranje je jedino nužno u slučaju virusa ili velikih problema sa fajl sistemom,u ostalim slučajevima je nepotrebno.
Ne znam zašto,ali se po nekoj inerciji formatiranje preporučuje kao spasonosno rešenje iako je reč o zabludi.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 5:43   #6
Jann
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
DanijelP kaže:
Sve to traje malo više od pola sata.
Plus bar 2 sata podesavanja, instaliranja programa, optimizacije...
Jann je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 14:04   #7
puding
Član
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Cattaro
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

UUUHHHH!!!!! Napokon!
Prvo radim backup jedno sat vremena,i ostane mi sam jos 10min - nestane mi struja!!! Poludio sam!!!!
Ali dobro je da sam uspjesno zavrsio,hvala na pomoci!
Jedino mi sad smeta sto mi je promjenio imena diskova,pa mi je sad npr. gdje je prije bio local disc (c) sad mi je (d) itd..
Mogu li to nekako promijenit?
puding je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 15:43   #8
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Reinstall

Možeš. Ideš u Control Panel>Administrative Tools>Computer Management>Storage>Disk Management(Local) i dodeli svakom drajvu slovo koje hoćeš.
Citat:
Kada se uradi "čista" instalacija bez formatiranja,to će biti novi sistem sa svojim registrom,podešavanjima itd,koji nema nikakve veze sa "starim" koji je pravio probleme.Znači kreiraće se novi folder windows koji neće ništa naslediti od prethodnog,a biće kreirana i nova podešavanja u "documents&settings".
Što se tiče program files foldera(ili nekog drugog foldera gde su programi)njegov sadržaj je apsolutno nebitan za novi Windows jer ti programi i nisu u registru novog windowsa i predstavljaju samo obične fajlove i foldere.
Pa koja je onda svrha toga, kada će opet morati da izgubi dosta vremena da sredi sve te fajlove i foldere, pobriše ono što ne može da se koristi... Ako je već rešio da radi reinstalaciju, bolje mu je da formatira particiju i instalira OS na "čisto", pa onda i potrebne drajvere i programe.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 15:55   #9
puding
Član
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Cattaro
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
Marko_L kaže:
Pa koja je onda svrha toga, kada će opet morati da izgubi dosta vremena da sredi sve te fajlove i foldere, pobriše ono što ne može da se koristi... Ako je već rešio da radi reinstalaciju, bolje mu je da formatira particiju i instalira OS na "čisto", pa onda i potrebne drajvere i programe.
Tako sam i uradio.
Hvala za pomoc.
puding je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 16:17   #10
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
puding kaže:
UUUHHHH!!!!! Napokon!
Jedino mi sad smeta sto mi je promjenio imena diskova,pa mi je sad npr. gdje je prije bio local disc (c) sad mi je (d) itd..
Mogu li to nekako promijenit?
Ako hoćeš da menjaš slovnu oznaku sistemske particije( d u c ili obrnuto na primer)to može opet Windows poslati u "večna lovišta",oznaku druge nesistemske particije možeš podešavati kako hoćeš.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2006, 22:29   #11
puding
Član
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Cattaro
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Pa ako sam te dobro razumio,particiju gdje sam instalirao windows nisam dirao,a promijenio sam ostale.
puding je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2006, 1:21   #12
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
puding kaže:
Pa ako sam te dobro razumio,particiju gdje sam instalirao windows nisam dirao,a promijenio sam ostale.
Particiji na kojoj je Windows ne treba u principu menjati slovnu oznaku(iz c u d ili obrnuto)a naziv particije se može menjati.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2006, 11:08   #13
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Particiji na kojoj je Windows ne treba u principu menjati slovnu oznaku(iz c u d ili obrnuto)a naziv particije se može menjati.
Provereno vise puta !
Ko god je radio drugacije, morao je da koristi i magiju poznatu kao: format c .
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2006, 0:27   #14
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Reinstall

http://www.nspoint.net/~infinite/winxpzast/wininst.htm
Ovo će valjda nekome i koristiti
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com