Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.10.2013, 18:43   #1
McDobrica
Novi član
 
Član od: 14.3.2010.
Lokacija: Beograd - Zemun
Poruke: 23
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 16 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku McDobrica
Unhappy Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Imam problem sa nekoriscenim napajanjem. Oprostite laik sam za kompjutere. Kupio sam pre neki dan naponsku jedinicu (polovnu) na kupujem-prodajem sajtu. Kupio sam je kao ispravnu(1800 din) ali izgleda da ima problem. Skinuo sam svoje staro (slabo), kinesko napajanje i stavio ovo LC Power500w -H 12 v2.2 (nemacko) i upalio komp. ..komp super je radio pola sata i onda se odjednom ugasio. Nisam znao u cega da sumnjam jer do tada nisam imao problema osim u napajanje. Probao sam jos par puta da ga upalim. Krene i ugasi se posle 2-3 sekunde. Posle ni toliko, ni da krene. Shvatio sam da nesto nije ok sa napajanjem. Iskljucio sam ga i izvadio, vratio svoje staro i komp testirao i sve je normalno radilo te sam tako shvatio da jeste to novo napajanje problem. Ponovo sam ga stavio da vidim cisto da li okrece ventilator jer sam razmisljao da se mozda greje pa se zato cesce gasilo, a u pocetku je onako hladno guralo komp pola sata. Tako je i bilo, ventilator 120mm se ne okrece. Tip koji mi je prodao kaze da je nekorisceno, sto se zaista i vidi na napajanju. Nije otvarano, vide se nalepnice i oznaceno je nekom bojom. Vidi se da nema tragova koriscenja pa je moje pitanje da li je moguce da je od stajanja ventilator na napajanju zaribao i da uopste ne moze da se pokrene? Da li sam u pravu i sta da radim? Da li da kupim neki novi ventilator za napajanje i koliko je to skupa investicija jer sam jedva izdvojio za ovo napajanje da kupim ili da probam nekako da ga otvorim, i podmazem nekako(cime podmazati)? Naponska jedinica je ova: http://www.lc-power.de/index.php?id=184&L=1

Poslednja ispravka: McDobrica (16.10.2013 u 18:54) Razlog: tekst
McDobrica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2013, 21:13   #2
VlaK
Član
 
Član od: 25.3.2007.
Lokacija: Ravangrad
Poruke: 358
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 91 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Ako se malo razumeš u šrafcigere i ostale alate, otvori to napajanje, pa vidi da nije zaribao ventilator, tj da li ga možeš lako okretati prstima. Ako je zaribao probaj da ga očistiš i podmažeš, tako što ćeš ga rastaviti pa to uraditi. Ako nije zaribao skini ga pa vidi jel radi kada ga spojiš na 12 v jednosmerne struje. Ako ne radi traži negde da kupiš novi pa ga uglavi u napajanje. A ako radi, a neće da radi kada se napajanje upali, nađi negde 12v na napajanju pa ih dovedi na ventilator da bi se okretao.
A ako se ne razumeš u alate i popravke, ništa ne diraj, nego lepo nađi nekog druga da ti to uradi.
VlaK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VlaK na korisnoj poruci:
McDobrica (16.10.2013)
Stara 16.10.2013, 21:26   #3
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Citat:
VlaK kaže: Pregled poruke
A ako se ne razumeš u alate i popravke, ništa ne diraj, nego lepo nađi nekog druga da ti to uradi.
Najbolje da ništa ne dira, otvaranje napajanja baš nije preporučljivo za laike. Uzgred, za još 1000 dinara moglo se kupiti isto takvo napajanje, novo i sa garancijom od 2 godine... te polovne komponente vrlo lako mogu da ne vrede ni pet para.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2013, 21:45   #4
McDobrica
Novi član
 
Član od: 14.3.2010.
Lokacija: Beograd - Zemun
Poruke: 23
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 16 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku McDobrica
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Znao bih ga otvoriti jer sam to vec radio, cistio sam napajanja, ali ne bih znao podmazati ventilator, ako moze objasnjenje. Kako su ljudi samo pokvareni i kakvu robu uvaljuju to je strasno. Da sam imao love sigurno bih kupio novo takvo, i ovo mi je bilo puno jer imam precih stvari ako me razumete. Nemam para da kupujem nikakve vise delove jedino da probam da ga podmazem. Pretpostavljam posto je na prvi put kada je prikljuceno radilo dok se nije ugrejalo da je problem samo do tog ventilatora sto ne vrti. Samo mi nije jasno zar bas tako da zariba od ne koriscenja. Od cega ga prave onda Cime da ga podmazem i kako i gde da sipam tu neku vrstu ulja ili sta se vec koristi?
McDobrica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2013, 21:51   #5
McDobrica
Novi član
 
Član od: 14.3.2010.
Lokacija: Beograd - Zemun
Poruke: 23
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 16 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku McDobrica
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Ne razumem se bas toliko u majstorisanje da bih znao montirati novi ventilator jer koliko znam on je zalemljen za plocu, a ja se u struju i te stvari ne razumem. Pokusacu negde da nabavim neki 120mm ventilator kao zadnju opciju pa da vidim nekog drugara da iscimam da mi to sredi. A ja sam jedino mogu probati da ga ocistim i podmazem ako mi malo pojasnite kako i da ga pokusam pokrenuti sa necim da zavrti da se razradi.. Da na pomenem da nisam mnogo zezao to napajanje kada sam shvatio da je problem ventilator. Mirisao sam ga i nista se ne oseti na paljevinu, nikakav cudan miris sto je dobro. Voleo bih da je sve u redu, da je samo do tog ventilatora. A kazem sve pretpostavke idu na to jer je radilo napajanje i ugasio se komp, verovatno kada se zagrejalo. I pri sledecem pokusaju paljenja je zvucnik na ploci pistao bip signale i brzo sam ga ugasio na prekidac nazad i izvadio iz struje. Kada sam stavio moje napajanje staro nije bilo bip signala, evo i sada pisem sa prikljucenim starim napajanjem. Ako moze mala pomoc oko podmazivanja. Imam ono ulje sto se koristi za masinicu za sisanje, da li moze sa time i gde se sipa tacno?

Poslednja ispravka: McDobrica (16.10.2013 u 22:01)
McDobrica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2013, 23:09   #6
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Otvori napajanje (moras biti jako pazljiv, jer su kondenzatori dugo pod visokim naponom i nakon iskljucivanja napajanja) i skini ventilator. Na zadnjoj strani (ona koja je okrenuta ka unutrasnjosti napajanja) nalazi se nalepnica koju treba da skines. Ponekad se ispod nje nalazi i gumeni ,,cep", ako ga ima skini i njega.
Videces rupu u kojoj se vidi osovina rotora i ona je pricvrscena osiguracem (nalik na prsten oko osovine). E sad, neko ne skida krilca venta, vec samo sipa ulje na osovinu kroz tu rupu. Ja licno volim da skinem osigurac (malim srafcigerom i pincetom) i razdvojim ventilator, te eventualno ocistim prljavstinu ako je ima.
Ne znam kakvo je to ulje, ja koristim neki lubrikant sa silikonom u spreju i vise puta je resilo problem sa bucnim ventovima, ali nesto mi se cini da nije u pitanju zaribali vent (ako stvarno nije korisceno) vec pre ce biti da je vent neispravan ili ima prekid kabla/lema.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
McDobrica (21.10.2013)
Stara 16.10.2013, 23:27   #7
laca12
Član
 
Član od: 12.8.2013.
Poruke: 60
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Da li je ventilator zaglavljen pa ne moze da vrti? ako moze slobodno da se vrti pre ce biti da konektor za ventilator ( ne lemi se ) nije spojen na plocu, onda ti je jednostavan postupak da samo spojis na plocu konektor i ventilator ce da radi ako je ispravan.
laca12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku laca12 na korisnoj poruci:
McDobrica (21.10.2013)
Stara 17.10.2013, 2:18   #8
McNAIR
Član
 
Član od: 24.9.2007.
Poruke: 216
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 18 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Evo ti tutorijal ako hoces da podmazes fan
http://www.youtube.com/watch?v=40lAkQuoNdA
ili ako hoces da ga zamenis
http://www.youtube.com/watch?v=40lAkQuoNdA
McNAIR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku McNAIR na korisnoj poruci:
McDobrica (21.10.2013)
Stara 21.10.2013, 22:09   #9
McDobrica
Novi član
 
Član od: 14.3.2010.
Lokacija: Beograd - Zemun
Poruke: 23
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 16 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku McDobrica
Unhappy Re: Ne radi mi ventilator od novog napajanja?

Hvala ljudi. Nazalost probao sam ventilator na 12 v preko ispravljaca, isekao zice i spojio ga i radi normalno, kada sam vec bio tu, i podmazao sam ga i lakse radi imam utisak, ali eto nije do njega. U napajanju ima struje, ali ne i u zicama koje vode od ploce napajanja 12v do ventilatora, znaci problem je jer je to neko vec nesto lemio i radio, vidi se sa zadnje strane ploce Nista, nosim ga u servis da vide taj lem i kako je uradjeno jer kazem u to se vec ne razumem i nemam alat potreban i ne bih da cackam previse. Znaci napajanje ok ali se greje jer ne moze da radi vent. a vent takodje radi ali zasebno na ispravljacu, a ovako kako je povezan ne. ...odnecu ga sa mojom pretpostavkom i onim sto sam shvatio u servis da me previse ne zavrnu i ne pricaju price sta sve treba i mora i da to srede. Hvala vam ljudi. ..samo se nadam da nije nesto trece zeznuto jer ce mi doci glave, jer dadoh zadnji dinar Hvala ljudi.
McDobrica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
napajanje, podmazivanje, ventilator

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19
Ventilator za napajanje Jacob Kvarovi 2 16.10.2013 17:36
Ne radi daljinski na Gigabyte TV kartici zugazuga Foto i audio/video 3 19.5.2010 12:57
Troumljenje oko napajanja Freško ŠDK - Ostale komponente 21 12.8.2009 14:24
Pomoć oko novog napajanja... Dj o r dj e ŠDK - Osnovne komponente 33 22.6.2009 0:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com