Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.8.2012, 10:53   #1
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom ThermalTake Toughpower XT575

[Napajanje]
Thermaltake Toughpower XT575 review



Thermaltake-ova serija Toughpower je već neko vreme prisutna na nasem tržištu, nudeći nešto skuplja napajanja, ali sa odličnim odnosom cene i kvaliteta. Kako god,neće se mnogo ovih napajanja naći u domaćim računarima, pre svega zbog toga sto nisu svi upoznati sa problematikom i radom ovih uredjaja, i radije će uzeti Frontier ili neko treće “kinesko” napajanje kojem na etiketi takodje piše 600 W,ali košta 3-4 puta manje.

Thermaltake Toughpower XT575 dolazi u impresivnom pakovanju. Ukoliko je kutija u fabričkom stanju, kada je otvorite srešćete se sa sledećim





- napajanje
- set kablova i to:
- SATA Legacy Power 2x (3 konektora po kablu)
- 4-pinski molex 2x (3 konektora po kablu)
- PEG kabl 8pin (6 opcionalno)
- PEG kabl 6 pin
- torbica za čuvanje kablova
- naponski kabl
- 4 šrafa za montažu
- aluminijumski samolep. Thermaltake bedz
- 4 trakice za vezivanje kablova sa TT logoom
- uputstvo
- garancija


Samo napajanje je, meni lično, vrlo lepo. Lim je bronzane boje, verovatno zato što PSU ima 80+ Bronze sertifikat ( 86% efikasnosti pri opterećenju) . Prednja strana ima 4 četvoropinska konektora (crveni) i 6 šestopinskih (crni). Ispod njih se nalazi reljefni logo Thermaltake. S leve strane se nalaze tri LED diodice koje redom označavaju: pripravnost, PowerGood signal i temperaturu. Ako sve tri svetle zeleno, sve je u redu. Ukoliko pak nešto nije kako treba, diodica svetli crvenom bojom. Simpaticno, ali pomalo beskorisno, jer će čak i u kućištima sa providnim stranicama lim najverovatnije pokrivati diode, bilo da se napajanje nalazi gore ili dole. Na donjoj strani se nalazi 14 cm ventilator,a pozadi je metalna mreža, utikač i prekidač. Svi kablovi u pakovanju oko sebe imaju crne mrežice koje žice drže na okupu i donekle eliminišu šarenilo.

Bočna strana PSU-a

Overview

"Troublemaker"

Konektori za modularne kablove na prednjoj strani

Mreža na zadnjoj strani sa logoom, prekidačem i 220V priključkom

Neodvojivi ATX 24pin konektor i 2x4pin + 8pin konektori za procesore



Kvalitet ćete uočiti čim uzmete kutiju. Oznake “5 Years Warranty” i “80+ Certified” ulivaju poverenje, a svaku sumnju će vam otkloniti težina kutije. Ta težina je uvek dobar znak, jer više kilograma znači i više bakra, komponenti i oklopljenih kondenzatora. Napajanje je 2 – 3 puta teže od mog starog Frontier 400w. Pakovanje je bogato,a kompromisi su izbegavani koliko je to moguće.
U sferi napajanja nema mnogo nekih testova, koji će biti lako shvatljivi običnim korisnicima. Običnom korisniku je bitno da sve tri diodice budu zelene i da sve radi dobro, a PG vreme, amperaza, grane, izgled kondenzatora su bitni samo entuzijastima koji su voljni da ulože solidnu količinu vremena u proučavanje ovih komponenti. Reći ću samo da, po proizvodjačkim specifikacijama, ovo napajanje moze da isporuči do 130W na 3.3 i 5V granama, i neverovatnih 48A, odnosno 576W na 12V+ grani pod punim opterećenjem!

Proiyvodjač navodi da ovo napajanje isporucuje 576W samo na 12V grani



Ubačen je i niz mera zaštite, kao na primer zaštita od prenapona, podnapona, prekomerne potrošnje, kratkog spoja. Thermaltake navodi da su zaštite “industrial grade”.


Ovom napajanju, dobrom kakvo jeste, sam ipak našao par zamerki (namerno neću reći mana). Ventilator nije tako bučan, vise naginje na tiho, a buka koja se čuje je zapravo šištanje vazduha dok prolazi preko komponenti i kroz zadnju mrežu, i sasvim je podnošljiva. Medjutim, ono što me je blago razočaralo jesu vibracije koje se javljaju kad se ventilator ubrza. One potresaju celo kućište, pa sam morao da pribegnem lepljenju gume na stope kućišta i ubacivanju gumenih umetaka izmedju napajanja i kućišta,time se efektivno odričući uzemljenja samog kućišta. Nije isključeno da je ovo svojstveno samo za pojedinačne primerke napajanja, ali u svakom slučaju ne smeta u radu, i posle nekog vremena se više i ne primećuje. Manja zamerka ide i kablovima, koji su dosta kruti, ali to samo smanjuje opšti utisak, ne utičući ni najmanje na performanse niti estetiku. I treća, nešto krupnija zamerka se odnosi na dodatne kablove. Naime, napajanje je modularnog tipa, što znači da je moguće dodavanje kablova po potrebi. Kablovi dolaze u paketu, i ima ih dovoljno. Medjutim, na jednom kablu postoji konektor za PSU, i minimum 3 (redno vezana) za uredjaje. Ja u kućištu imam samo jedan hard disk, koji koristi jedan Legacy konektor, dok ostala dva vise okolo, i ometaju protok vazduha i prave gužvu, koliko god ih sklanjao. Bilo bi urednije,i ne mnogo skuplje da se višak može jednostavno “otkačiti” putem posebnog konektora, i po potrebi ponovo zakačiti.

Zakljucak u sledecoj poruci -->
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Strider na korisnoj poruci:
EclipsE (10.8.2012), Filip89x (16.6.2013), Marshall George (10.8.2012), vozar.b (10.8.2012)
Stara 10.8.2012, 10:54   #2
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: ThermalTake Toughpower XT575

No, ovi problemi me ni blizu ne dovode u sumnju da li da preporučim nekome ovo napajanje. Ovo napajanje ima moju preporuku, osim ukoliko vam nije neophodno jače ( u kom slučaju je Toughpower serija i dalje dobar izbor). Za nešto više od 60 E, što je oko 7.000 rsd u trenutku pisanja ovog teksta, dobićete odlično napajanje, sa dovoljno snage, i osiguraćete se narednih 5 godina. Po mom ličnom mišljenju i skromnom iskustvu, očekujte vek trajanja najmanje 50% preko garancije. Ovo napajanje će komotno izgurati jače konfiguracije današnjice, što podrazumeva jak QCore procesor (ne više od 130 W TDP), moćan GPU (potrošnje preko 200 W), dva HDD i, recimo dva 200mm ventilatora u kućištu. Ovo napajanje je spremno i za sisteme sa dve grafičke karte (nešto manje potrošnje), sudeći po dobijenim kablovima. Ako jos uzmemo u obzir i trend smanjenja proizvodnih procesa, samim tim i potrosnje komponenata,ovim napajanjem će prosečan korisnik biti obezbedjen do kraja ove decenije.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Strider na korisnoj poruci:
EclipsE (10.8.2012), Filip89x (16.6.2013), Marshall George (10.8.2012)
Stara 10.8.2012, 16:30   #3
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: ThermalTake Toughpower XT575

Mislim da nešto nije u redu sa tvojim napajanjem ako tako vibrira. Imam verziju od 675W i konfiguraciju koja vuče dosta više struje od tvoje. Nikad se nisu javile bilo kakve vibracije zbog ventilatora, čak i kad mi je kompjuter iz potpisa pod punim opterećenjem.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2012, 19:22   #4
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Thumbs up Re: ThermalTake Toughpower XT575

Danas sam malo modifikovao one gumene umetke sto sam ubacivao, i pritegao ga uz kuciste bas onako muski, sada ne vibrira... Mozda ima malo efekta i to sto je lim na zadnjoj strani na ovom kucist vrlo slab i tanak, ali je u svakom slucaju sad mnogo bolje

EclipsE, baguju mi PP, pa mi javi da li ti je nesto stiglo... :/ tri puta sam probao da posaljem i opet kao da nije poslato

Poslednja ispravka: Strider (10.8.2012 u 19:38)
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 2:00   #5
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: ThermalTake Toughpower XT575

Review kao review, nisi ni mogao da napishesh ne znam shta bez skupe opreme, ali u svakom sluchaju se ceni trud, napisao si neke bitne lichne utiske . Ono na shta imam zamerku je sledeci pasus, pa bih hteo da razbijem par stereotipa:
Citat:
Strider kaže: Pregled poruke
Oznake “5 Years Warranty” i “80+ Certified” ulivaju poverenje, a svaku sumnju će vam otkloniti težina kutije. Ta težina je uvek dobar znak, jer više kilograma znači i više bakra, komponenti i oklopljenih kondenzatora. Napajanje je 2 – 3 puta teže od mog starog Frontier 400w. Pakovanje je bogato,a kompromisi su izbegavani koliko je to moguće.
U sferi napajanja nema mnogo nekih testova, koji će biti lako shvatljivi običnim korisnicima. Običnom korisniku je bitno da sve tri diodice budu zelene i da sve radi dobro, a PG vreme, amperaza, grane, izgled kondenzatora su bitni samo entuzijastima koji su voljni da ulože solidnu količinu vremena u proučavanje ovih komponenti.
1) Visoka efikasnost i jak 80+ sertifikat nikako ne garantuju kvalitet napajanja, mada chesto prate kvalitetna napajanja, ali i dizhu cenu. Pogotovo znajuci da se efikasnost chesto postizhe smanjenjem broja pasivnih komponenti, shto mozhe bash negativno da utiche na kvalitet izlazne struje.

2) Tezhina nije uvek toliko dobar znak, tu predrasudu su znali vec da iskoriste (mislim da je i neko pisao na forumu o tome, ili na nekom drugom forumu). Umeju ljudi da naprave lazhan PFC, tako shto umesto kalema stave neki tezhi metal, cement, kamen za kupus i shta im padne na pamet. Samim tim napajanje ispadne tezhe, a u stvari je obichna krshina unutra. Treba to sve lepo proveriti, a ne stavljati napajanje na vagu.

3) Te "komponente" su tu sa razlogom i neke od tih karakteristika su upravo tu kako bi se postarale da ce to napajanje dugo da drzhi sve tri lampice upaljene, ili da ce komponente koje ono napaja da drzhe svoje lampice upaljenim. Nije ih ni toliko teshko protumachiti, ako nekoga dovoljno interesuje i ne mrzi ga da prochita tekst, a ne samo da pogleda grafikon. Naravno, ne treba ni tu preterivati i cepidlachiti, a Thermaltake svakako zadovoljava sve shto je potrebno.

U globalu se slazhem - odlichno napajanje za svoju cenu, a snagom zadovoljava potrebe 99% korisnika u Srbiji.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 10:24   #6
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: ThermalTake Toughpower XT575

Call to Arms ?!

1) Apsolutno se slazem. Medjutim, kad bih video 80+ znacku na Frontieru od 1.000.- , najverovatnije bih dobio epilepsiju... Napajanju sa imenom, tradicijom i cenom koja ga stavlja u visu srednju klasu spreman sam da poverujem da ispunjava ove standarde

2) Napajanje nisam otvarao jer bi izgubio garanciju, ali se kroz resetke jasno vide izukrstane ploce sa kalemovima i bakrom. Ne verujem da bi TT rizikovao masovni bes zbog pronadjenog kamena od kupusa xD u napajanju koje je poprilicno skupo...

3) "Običnom korisniku je bitno da sve tri diodice budu zelene i da sve radi dobro" je bila metafora koja ukazuje na to da korisnicima koje ne interesuje hardver zele samo da im napajanje radi godinama bez stucavica, i da ih uopste ne interesuje sta je PG signal, amperaza ili sta vec. To je bilo samo ogradjivanje od tehnickih stvari, koje nisam ni mogao da napisem bez opreme, sto si vec pomenuo, i u koje nisam ni hteo da zalazim previse zato sto ce dobar deo korisnika zbuniti (nemoj sad da ispadne da sam ja ovde neki poznavalac, ali verovatno znam nesto vise od proseka). Naravno da napajanje ne bi moglo da dobije garanciju od 5 godina ako nije nakrcano kvalitetnim komponentama i ako sve nije pod konac.

Inace, priznajem da nisam znao ove fore sa otezavanjem napajanja, pa se klanjam, u beskrajnoj zahvalnosti sto si nasao vremena da me prosvetlis... Ne, ozbiljno, hvala
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2013, 0:12   #7
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: ThermalTake Toughpower XT575

UPDATE:

Vibracije ventilatora koje sam pominjao su nestale. Moguce zbog nekog break-in perioda ili nesto tako. U svakom slucaju, kad se napajanje montira, poveze i sve to, ono je sad idealno, bez ikakvih mana sem ranije pomenutih, koje se ne vide i ne smetaju u radu
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
napajanje, thermaltake, toughpower, xt575

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19
Seasonic SS500-ET vs. Thermaltake ThermalTake LitePower milosh_su ŠDK - Ostale komponente 16 22.1.2012 10:54
Napajanje (SS-620GB ili Thermaltake TXT 775W) m512pg ŠDK - Ostale komponente 7 3.1.2012 16:18
Thermaltake Level10 GT pharaon.92.bc Ostale komponente 14 18.2.2011 12:51
ThermalTake Toughpower 700W ili Corsair HX 620W Armani ŠDK - Ostale komponente 6 21.4.2008 0:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com