Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.4.2009, 19:20   #141
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Dzoni, mislio si "400W"?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2009, 19:20   #142
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Zaboravio si Dzoni da napomenes da mu napajanje nista ne valja. Za njegovu konfu je dovoljno ali opet nista ne valja.

Ova tema je valjda otvorena da se pretezno diskutuje o kvalitetnijim napajanjina.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2009, 20:25   #143
Psycho13
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.3.2009.
Poruke: 3.590
Zahvalnice: 2.048
Zahvaljeno 971 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Koje napajanje do 50 evra koje bi podrzalo 4870 hd i u mom profilu imate ostatak(bez naravno 4650 hd)
Psycho13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2009, 20:28   #144
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Napajanje jeste shit ali necemo sada da mu pravimo komplexe.
@ Psycho13 - Do 50e? Jeste da se neki nece sloziti sa mnom, ali imas OCZ SxS 500W kao i LC6550GP2, neki kazu da OCZ pisti ali ja nisam nista primetio.

Takodje imas i temu AXP (NZXT) Simplepower 630W pa bi valjalo proveriti kakvo je to napajanje, kosta oko 55e ali kvalitet jos nije proveren.

Poslednja ispravka: dzonihsv (25.4.2009 u 23:08) Razlog: typo
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
Psycho13 (25.4.2009)
Stara 27.4.2009, 11:57   #145
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Zanima me nesto. U ovoj tabeli za sva napajanja od 600W do 750W stoje identicni podaci u vezi struja na svim granama, osim sto za kombinovanu snagu na 12V stoje razliciti podaci (tako je i za CS seriju). Kako se uopste racuna ta kombinovana snaga? OK, kod modela od 750W ispada da je kombinovana snaga 20% manja nego kada se sabiraju grane (60A vs 72A), ali je kod slabijih modela ta razlika mnogo veca. U cemu je stos? Nema logike da bude tako deklarisano. Znam da je model od 750W skoro isti kao i Corsair TX750W, a on ima jednu granu od 60A, da nije mozda isti slucaj sa ovim Cheftecom? I sta je sa slabijim modelima, da nemaju mozda i oni jednu granu? Bas bih voleo da neko napise nesto detaljnije o tome, ako zna...
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 12:58   #146
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Video sam na Jonnyguru sajtu, on je rekao u jednom reviewu da proizvodjachi chesto pishu multi-rail sisteme iako oni nisu u stvari prisutni na napajanju. Zashto - ne znam, single-rail je jachi, ali valjda multi-rail podlezhe nekim ekoloshkim standardima koji moraju da poshtuju, pa su oni nashli elegantno reshenje. Ovo mozhda ima neke veze sa tim zbog chega pishu, preuzeto sa Wikipedije, odnosi se na svaku 12V granu napajanja:
Citat:
Under normal or overload conditions, no output shall continuously provide more than 240 VA under any conditions of load including output short circuit, per the requirement of UL 1950/ CSA 950/ EN 60950/ IEC 950.
A to zbog chega je kod modela manje snage veci gubitak na kombinovanim granama je meni misterija. Jedino mi pada na pamet da je otpor kod kombinovanih grana konstantan (isti i na 1000W napajanju i na 500W napajanju, ako su iste izrade pa su materijali isti), pa se gubitak ne izrazhava u procentima vec je slichna kolichina izgubljene snage u pitanju...
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
Picard (27.4.2009)
Stara 9.5.2009, 16:19   #147
StarTrack
Novi član
 
Član od: 9.5.2009.
Poruke: 9
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Pozdrav svima!
Imam problem, pa bih molio nekoga da me posavetuje. Naime, matična ploča gigabyte GA P31 S3G koju sam imao na računaru(kupljen u septembru 2008, svi delovi novi) je riknula pre 2 meseca, u servisu su rekli da je u pitanju strujni udar. Sada imam sledeću konfiguraciju koja je vidljiva u mom profilu, dakle, kupio sam novu ploču :
MSI P31 Neo V2
intel pentium E5200 2,5GHz dual core
nVidia NX8600GT 512Mb
napajanje Codegen 400W
dvd rezač
HDD 250GB
2GB ram memorije
Uzeo sam takođe skoro i Mustek Powermate 625VA/360W, automatski regulator napona, jer mi napon u kući varira, pretpostavljam da mi je zbog toga i crkla prethodna ploča.
Zanima me da li je ovaj mustek sa već postojećim Codegen 400W napajanjem dovoljan da mi se ne ponovi crkavanje nekog hardverskog dela, i kako uopšte napajanje i ovaj regulator napona deluju zajedno? Hvala...

Poslednja ispravka: StarTrack (9.5.2009 u 17:30)
StarTrack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2009, 16:50   #148
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Sa napajanjem "kinezom" od 400W, koje ne mozhe da izvuche ni tih jadnih 400W, nikad ne mozhesh biti siguran, ni pored regulatora (problem su izlazne grane tog napajanja, ne struja koja dolazi do njega). Mislim da ti je bilo bolje da si pare ulozhio u kvalitetnije napajanje nego u regulator napona, ako bi hteo da se osigurash, vec za 20-40e imash sasvim dobra napajanja od LC Powera (LC 6420 420W, LC 5450 450W, LC 5550 550W), pa razmisli o kupovini jednog od njih.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
StarTrack (9.5.2009)
Stara 10.5.2009, 0:26   #149
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Regulator u svakom slučaju nije loša stvar. Taj regulator radi na principu automatskog preklapanja izvoda na transformatoru, kako bi se napon držao u određenim granicama. Glavni sklop je, dakle, transformator, pa ne bi trebalo da postoji bilo kakva negativna interakcija sa kompjuterskim napajanjem. Regulator bi trebalo da se snađe sa nekim vrstama strujnog udara, ako nisu previše jaki i impulsni. Recimo, teško da te može odbraniti od udara groma, ali će zaštititi kompjuter od skokova i padova napona u slaboj mreži pri uključivanju i isključivanju velikih potrošača.

Napajanje koje imaš nije šampion kvaliteta, ali ni kompjuter nije pretarani potrošač. Svakako bi trebalo da prištediš za neko kvalitetnije napajanje jer pitanje koliko će ovo, ako je stvarno u pitanju bio strujni udar, potrajati. Ne verujem da će se desiti nešto burno, tipa varničenja, pucanja i slično, najverovatnije će početi da zeza "na sitno", pa onda na "sve krupnije" i tako dalje.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
StarTrack (11.5.2009)
Stara 10.5.2009, 1:01   #150
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Auh sta sam video pre neki dan... Pozvao me komsija da mu pogledam komp, nisu mu radili USB-ovi. Reko ok, drajver ili disejblovan kontroler , 5 minuta posla, a ja ostade sat vremena bezuspesno namestajuci komp I sine meni da otvorim kuciste da vidim sta se desava, kad ono... horor

C2D procesor, 4GB rama i asus GF9800GTX nakaceni na kineza od 400 watti Komp je tako radio od prilike dva meseca... prosto nisam mogao da poverujem! Kada je pokrenuo Crysis, tad mu je i crkao USB kontroler na plochi (i Bog te pitaj sta je se sve jos "shlogiralo")...

Ono sto je mene iznenadilo je to sto kompjuter i dalje radi, sto se na njemu pika CS source svakog dana, a kinez to stoichki podnosi (najgori moguci chajnamen od 20 grama, sa 8cm ventilatorom). Prosto neverovatno. Naravno, sad ce da kupi novu plochiu (posto za expanzionu karticu jednostavno nema mesta ) i napajanje.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2009, 1:04   #151
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

I Fica ide uzbrdo ali koliko dugo.
Neka kupuje podhitno novo napajanje da posle ne bi kupovao jos neku komponentu...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2009, 10:07   #152
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
I Fica ide uzbrdo ali koliko dugo.
Neka kupuje podhitno novo napajanje da posle ne bi kupovao jos neku komponentu...
Ma znam. Preporucio sam mu OCZ, posto mi se cini da daje najvise za ulozeno (bang for a buck )
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2009, 15:10   #153
StarTrack
Novi član
 
Član od: 9.5.2009.
Poruke: 9
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Hvala vam na odgovorima. Prvo sam hteo da uzmem neki UPS koji pegla napon i čuva struju(ima akumulator), ali nisam imao dovoljno keša za APC koji košta oko 12000 din. Druga stvar je što nisam bio dovoljno upućen, a nisam ni hteo da uzimam neki skup UPS koji mi neće peglati napon. Nudili su ni neki Mustekov za 50e, koji ne pegla napon, pa sam na kraju uzeo ovaj Mustekov regulator. Gledaću da u skorije vreme uzmem neko bolje napajanje, da se osiguram. Iako mi napon u kući varira, valjda su prošli oni dani kada je struja nestajala svaki čas(bar u poslednje vreme nisam imao takvih problema) pa se nadam da će regulator napona i bolje napajanje odraditi posao.

Poslednja ispravka: StarTrack (11.5.2009 u 23:27)
StarTrack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2009, 22:41   #154
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Jutros mi nesta struja pre nego sto sam krenuo na posao. I dosla je pre nego sto sam krenuo na posao. Dal je bio jak napon, sta li vec, al' mi se komp sam ukljucio. I hdd od 500 ne prestaje da skljoca. Ode 2 meseca dl-a u nepovrat. Upravljacka elektronika definitivno je prezivela udar (ciglom u glavu), a firma gde sam uzeo hdd se zatvorila (kupio hdd pre nego sto sam se zaposlio u ovoj sadasnjoj). Komp mi je radio nekih 4-5 minuta nakon tog ukljucivanja, samo je stao winamp i zamrzla se slika na desktopu. Skinem napajanje, odnesem u servis, prikacim na antec tester, +12V i +5V crveno. Dal da uzimam isto napajanje (u profilu stoji) ili nesto drugo? Ostatak kompa je, srecom i fala Bogu, preziveo, neznam kako, al' je preteko. Koji bi ste mi UPS preporucili ? Planiram i posebno neki APC-ov surge protector pored tog UPS-a da nabavim, cisto da ne razmisljam za ubuduce..
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2009, 0:23   #155
StarTrack
Novi član
 
Član od: 9.5.2009.
Poruke: 9
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Samo još ovo da vas pitam : ako bih na primer uzeo LC od 500 ili 550W, da li bih morao da menjam i ovaj Mustekov regulator 625VA/360W koji sada imam, s obzirom na njegovu snagu od 360W? Da li to uopšte ima veze sa snagom napajanja? Šta da radim, ne razumem se u ove stvari, pa ko pita-ne skita
StarTrack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2009, 1:07   #156
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Gledaj ovako, sto se tice UPS-a, ne moras da menjas, jer komp nikada ne vuce maksimum snage, ne bi napajanje izdrzalo dugo, max snaga napajanja se javlja u pikovima, sto znaci samo sporadicno, nikada non-stop. A to sto je napajanje 550w a ups 360w, znaci da ce samo krace baterija moci da isporucuje struju kada je nestane.
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jozvan_Kg na korisnoj poruci:
StarTrack (12.5.2009)
Stara 12.5.2009, 1:17   #157
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
jozvan_Kg kaže: Pregled poruke
max snaga napajanja se javlja u pikovima, sto znaci samo sporadicno, nikada non-stop
Zavisi kako koja napajanja. Vecina kvalitetnijih je deklarisana na 24/7 rad na toj snazi pri temperaturi od 50 stepeni (ili 40 na nekim neshto manje kvalitetnim), a peak imaju i po 50-100W vishe. Ali da, na tom LC Poweru je tih 550W sigurno peak, a tvoja konfa ne troshi mnogo, rekao bih da ce taj regulator da bude sasvim dovoljan. Mozhe praviti probleme kasnije, kada efikasnost napajanja spadne ispod nekih 65-70%, ali to je vec pricha o periodu koji se meri godinama, s obzirom da zbog male potroshnje te konfe napajanje ima verovatno bolju efikasnost.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
StarTrack (12.5.2009)
Stara 12.5.2009, 14:58   #158
StarTrack
Novi član
 
Član od: 9.5.2009.
Poruke: 9
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
A to sto je napajanje 550w a ups 360w, znaci da ce samo krace baterija moci da isporucuje struju kada je nestane.
OK! Mada, ovaj moj Mustek i nema bateriju, samo pegla napon, tako da o autonomiji ups-a ne razmisljam...
StarTrack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2009, 21:13   #159
daredoz
Novi član
 
Član od: 9.12.2008.
Lokacija: Negotin
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku daredoz Slanje poruke preko Skypea korisniku daredoz
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Pozdrav svima na forumu
O mnogo cemu sam citao na ovom forumu i dosta puta mi je pomoglo.
Imam jedno pitanje, uzeo bih napajanje i to bi vec sutra narucio, onaj stari kinez je crkao na XFX8800GS, pa sam sada u dilemi koje napajanje.
Uzeo bi neko od 50e +/-10e, razmisljam o TT W0089 470W ili lcpower to bi napajanje kasnije trebalo da sluzi i za komp koji bi u buducnosti radeo u SLI i sa i7 procesorom.
Jel ima napajanje u toj cenovnoj klasi a da ispuni te zahteve ili odmah kupovati nesto kvalitetnije i sta..?
daredoz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2009, 21:35   #160
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Pa ne bih ti bash preporuchio da gurash SLI i Core i7 na 500W, koliko bi dobio za tih 60e, verovatno bi preporuka ishla OCZ PC Power & Cooling Silencer 500W (iako je manje kvalitetan od ostalih PCP&C napajanja, i dalje je klasa iznad ostalog shto se dobije za te pare), koji je oko 60-65e. Mislim da bi trebalo da investirash u bar nekih 600W, recimo za 80e ima Chieftec CFT-600-14CS, koji bi verovatno drzhao, ali se opet postavlja pitanje SLI chega? Ovo bi drzhalo nekih 2x 8800gt i sl., ali za GTX260 i jache bih vec insistirao na 650W verziji istog ovog gore napajanja, optimalno 700W ali ce drzhati i 650W.

8800gt SLI bi mozhda drzhalo i kvalitetnih 500W, ali bi se napajanje dosta grejalo, verovatno bilo na ivici na svakom velikom opterecenju, pa ne znam koliko je to preporuchljivo. Ono shto bih ja uradio je - kupio sad ovaj gore PC Power & Cooling, zaboravio na SLI i posle uz Core i7 samo zamenio taj 8800gs DX11 karticom (iz bilo kog tabora, zavisno od razvoja situacije) za oko 150e, u prvoj chetvrtini 2010. Verovatno dobijesh i brzhe reshenje, i manjeg potroshacha, grejanja i bagova, DX11, a i manje muke i dvoumljenja.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
napajanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com