Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.1.2019, 3:11   #1
areudeadyet
Novi član
 
Član od: 9.5.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Da li je napajanje u racunaru ispravno?

Pozdrav svima na forumu,

Cisto da kazem da sam se zaprepastio kad sam video da sam poslednji put na forumu bio jos davne 2012. god. i ostadoh zabezeknut tim podatkom
Unapred se izvinjavam na malo duzem postu, volim da detaljisem sta cu

Salu na stranu, problem koji se desava je da kad uparim dva hard diska (ssd + hdd), normalno graficka i sve ostalo, kompjuter hoce posle nekog vremena da se samo zamrzne i nista ne mogu da radim osim da ga restartujem na kucistu.Kad izbacim hdd a ostavim ssd (windows), sve radi ok.Kad izbacim ssd a ostavim hdd (ubuntu) opet sve radi ok, znaci nije do hard diska.Sinoc probao sa oba diska ali izvadio graficku i radio samo na integrisanoj i sve je bilo ok.Juce mi se desilo da prilikom igranja igre, gde je bio samo jedan hard povezan i naravno graficka, racunar jednostavno blokira i ekran pocrni, nista ne pomaze osim da ugasim ceo sistem preko kucista.

E sad, citajuci razne forume, dolazim do zakljucka da je mozda problem do napajanja.I tako pokrenem nekoliko softvera za ocitavanje i dodjem do sledecih rezultata:

OCCT :
+3.3V - pokazuje 3.28V , 3.14V pod opterecenjem (MSI Afterburner + Kombustor, vazi za sva ostala merenja)
+5V - pokazuje 5.63V , 5.38V pod opterecenjem
+12V - pokazuje 8.27V (cudno jel da??) , 8.18V pod opterecenjem

Speccy:
+3.3V - pokazuje 3.28V , 3.2V pod opterecenjem
+5V - pokazuje 5.63V , 5.3V pod opterecenjem
+12V - pokazuje 8.27V , 8.18V pod opterecenjem

Sto se tice BIOS-a, pokazuje skoro pa iste podatke.

Znajuci da je tolerancija +-5% u voltazi, a ocitavanja preko softvera mi nisu bas pouzdana jer kako sam razumeo na toliko maloj voltazi ne bih mogao ni da pokrenem racunar, uzeh unimer neki obican, podesio na 20 DCV i merio na sledeci nacin:

Svi kablovi iskljuceni, kabal koji je za procesor, maticnu kao i svi uredjaji, sto bi se reklo na prazan hod, prespojio zicom na onom sirokom kablu koji ide na maticnoj dva pina (zelena i crna) i upalio napajanje koje je normalno radilo.Merenja su bila sledeca:

+3.3V - pokazuje 3.28V
+5V - pokazuje 5.04V
+12V - pokazuje 11.67V

Pod opterecenjem, kad je sve bilo povezano na racunaru, upalio MSI Afterburner i pokrenuo Kombustor koji je opteretio grafiku, dobio sledece rezultate:

+3.3V - pokazuje 3.24V
+5V - pokazuje 5.07V
+12V - pokazuje 11.40V

Evo podataka o racunaru:

MOTHERBOARD
MSI B75MA-E33, Intel® B75 Chipset Based
PROCESSOR
Intel® Core™ i5-3330 Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz)
RAM MEMORY
2x4GB Silicon Power 1600 Mhz
GRAPHIC CARD
R7950 TWIN FROZR 3GD5/OC
POWER
RAIDMAX THUNDER V2 735W
SSD
KINGSTON HYPERX FURY 240GB
HDD
Toshiba 1TB

Da li su ovo normalna ocitavanja, da li bih trebao biti zabrinut oko napajanja i mozda razmisliti o kupovini novog?

Pozdrav i hvala svima unapred !!
areudeadyet je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2019, 3:42   #2
lobanja
Veteran
 
Član od: 18.5.2008.
Poruke: 864
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 135 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

ako mozes,pokusaj da od nekoga pozjamis drugo napajanje,kakve su ti temperature na procesoru,maticnoj,grafickoj? proveri ram memoriju da li ti dobro lezi ili cak praobaj da izvadis jedan pa drugi cip pa vidi da li to resi problem
lobanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2019, 10:40   #3
Milan990
Član
 
Član od: 22.8.2016.
Poruke: 71
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

Takodje probaj drugi sata kabl može i on da zeza.
Milan990 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2019, 14:44   #4
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

11.4v ti je donja granica za 12v granu po atx standardu. Ja iskreno nikad nisam imao toliko veliku razliku ni na jednom napajanju ( mereno multimetrom, programi su veoma nepouzdani). Probaj drugo napajanje ako imas mogucnost.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2019, 17:25   #5
areudeadyet
Novi član
 
Član od: 9.5.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

Pozdrav svima i hvala na odgovorima,

Sto se tice memorije, sve je u redu, proverio.Sata kablova imam pravu kolekciju kod kuce jer sam ih promenio dosta u nameri da cu mozda tako da resim problem.Ostaju mi jedino dve mogucnosti, prva i za koju vise navijam je da je u pitanju napajanje, druga koja me pomalo plasi je da nije maticna, ako je do nje a stari je socket, gotov sam.
Probacu ovih dana da nabavim neko napajanje od kolege pa da vidim kako ce da se ponasa racunar.
areudeadyet je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2019, 18:48   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

Zvuči kao problem sa napajanjem svakako pa kreni od toga.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2019, 21:02   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.293
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.963 puta na 2.385 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

To napajanje sa takvim naponima na 12 V na unimeru (iz biosa su svakako netačna kao po običaju) se ponaša alarmantno i zrelo je za menjanje sve i da nije krivo za ovaj konkretan problem. 11.40 V je apsolutno donja granica i kandidat da zamrzne komp pri bilo kakvoj daljoj oscilaciji na niže.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
ognjen_ogi (10.1.2019)
Stara 12.1.2019, 10:32   #8
areudeadyet
Novi član
 
Član od: 9.5.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Da li je napajanje u racunaru ispravno?

Pozdrav svima,



Jos uvek nisam probao sa novim napajanjem, pre svega zato sto nemam bas puno slobodnog vremena zadnjih nekoliko dana a i zamislite nism upalio nikakvu igru a okoreli sam gamer


Al eto meni novog problema, htedoh sinoc da promenim boot da odem malo u Ubuntu okruzenje , posto imam win i ubuntu na dva razlicita hard-a, kad skontam da mi ne radi monitor vec samo TV.Cak sam izvadio graficku i povezao kablove na integrisanoj, isti slucaj, radi samo TV.Sve ovo pomenuh zato sto kada su oba ekrana povezana, ne mogu videti bios na TV-u vec samo na monitoru.
Ispade kad radi samo TV , sve je ok, kad radi samo monitor nista ne izlazi na ekranu, samo logo Asusa (monitor) i to je to.


Ima li ovo neke veze sa losim napajanjem , tj. da nije nesto osteceno sto cisto sumnjam ili sad ode i monitor u vecna lovista?

Edit: Probao monitor na drugom racunaru, isprobao i drugi kabl, definitivno ne radi, samo prikaze logo i poruku No signal... eto meni nove brige

Poslednja ispravka: areudeadyet (12.1.2019 u 18:40)
areudeadyet je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
12v, napajanje, voltaza

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanje školjca, cvokće, pucketa hakler Ostale komponente 7 8.4.2018 16:14
Napajanje od racunara kao napajanje za led trake Kojic_M Osnovne komponente 17 22.5.2017 11:25
Napajanje nece da radi na starom racunaru. joca989 Ostale komponente 2 6.12.2014 20:42
Napajanje ili matična? ANGELDEAD Kvarovi 11 29.12.2011 15:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com