Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji FLOSS operativni sistem koristite?
Ubuntu/Kubuntu i sl. 209 55,15%
Debian 20 5,28%
(Open)SuSE 15 3,96%
Mandriva 8 2,11%
PCLinuxOS 5 1,32%
Mint 53 13,98%
Fedora/RedHat/CentOS 20 5,28%
Slackware 6 1,58%
Arch 20 5,28%
Gentoo 0 0%
Neki live distro (Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 7 1,85%
Neki drugi GNU/Linux distro 11 2,90%
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD... 0 0%
OpenSolaris 2 0,53%
Neki drugi FLOSS operativni sistem 3 0,79%
Glasova: 379. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.1.2024, 14:41   #561
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Probaj dnf5, trebalo bi da popravlja puno toga sto je kilavo u dnfu.
Meni najvise smeta spor download. Nemoguce je da dnf zabode bas najsporije servere u univerzumu. Ili jeste? Sam dnf jeste sporiji od apt-a ali ne cima procesor kao neki drugi package manageri (kod derivata Mandrake-a tj Mandrive npr)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2024, 18:50   #562
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne pomaže zato što je problem u samoj arhitekturi dnf-a.

Recimo, dnf automatski radi ažuriranje lista iz aktivnog repozitorijuma za svaku operaciju u periodu od nekih desetak minuta od kada je odrađena poslednja dnf komanda.

Da stvar bude gora, postoji i automatski tajmer koji se izvršava u pozadini i za čije isključivanje mora da se petlja sa systemd-om.

Apt sa druge strane prosto radi... Ako liste nisu ažurne, pa nije problem, jer sve dok nisu skršene međuzavisnosti, a u 100% slučajeva neće biti osim ako se ne povlači iz nekog sumnjivog PPA repoa, najgore što može da se desi je da update skine verziju koja je par sati starija

Kakav god da je yum bio, bogovi da mu dušu proste, bio je svetlosnim godinama ispred dnf-a.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Partybreaker (11.1.2024)
Stara 9.1.2024, 22:53   #563
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Da, primetio sam to osvezavanje lista i bas sam se pitao zasto to radi...Zbog satro brzeg izvrsavanja dnf komandi...budalastina.. Steta, distro je inace dosta dobar. Jeste, ima mina u vidu supersvezih verzija kernela i softvera ali to jos moze da se istrpi. Kilavost dnf-a jeste problem, pogotovo ako se cesto koristi. I automatic update po defaultu.humpf.. Nesto mi usporio net, tripujem se da nije wifi karta u problemu sa drajverom..Ali ne..apdejtovao se sistem pa sam za ca. 7 dana dobio dva nova kernela a da ni jedan sam nisam izabrao.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2024, 20:33   #564
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Да ли је могуће да на форуму "Sveta kompjutera" постоје проблеми овог типа?
Обзиром да користим ћирилично писмо без проблема на многим другим форумима и нисам имао оваквих проблема изгледа да је ипак само до оних који одржавају форум и њихове одлуке да буде овако како је?
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2024, 20:42   #565
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
laskaris kaže: Pregled poruke
pregrabuljao malo desetak distroa da svoje matore laptopove prebacim sa starih windowsa na aktuelne linux distroe. (te laptopove i ne koristim bas a imam dvadesetak komada, ostali su mi iz mog momackog hobistickog perioda).

Dakle:

- mint odlican (xfce najbolji, mate veoma solidan, cinnamon dobar)
- fedora (xfce, mate) iznenadjujuce dobra. Koriscenje vlasnickih drajvera sa sistemom koji se tako cesto apdejtuje je priilican rizik. Ako se koriste opensource drajveri sasvim je stabilna. Dnfdragora (programcic analog synapticsu sa debiana) je katastrofalno spora i ne deluje pouzdano i spada u kategoriju smeca. Dnf iz komandne linije funkcionise kako treba ali je apt ipak bolji.
- ubuntu i *buntu derivati - solidni ali mint je bolji i lts ima duzu podrsku. Mint mate bolji je od ubuntu parnjaka.
- solus - prilicno smece. Software manager kilav. Jos uvek siromasna biblioteka softvera.
- manjaro - takodje smece. Particionisanje u toku instalacije zabolo. Package manager se startuje ali daje samo crnu formu nezavisno od desktop teme pa je neupotrebljiv. Distro koji out of the box ima takve probleme nije za preporuku.
- simply linux (xfce distro zajednice okupljene oko alt linuxa) - veoma, veoma dobar. Repozitorijumi siromasniji od onih kod minta i drugih derivata debiana i ubuntua ali korektno popunjeni.
- mageia - kao derivat mandrake linuxa sva je utegnuta ali package manager je spor i prilicno iscima procesor.
- q4os - veoma solidan. Repozitorijumi stabilne grane debiana su puni prilicno bajatog softvera a u repoima q4os-a i nema bas puno toga.

Od svih pobrojanih je za apsolutnu preporuku samo mint a za preporuku da se bar probaju simply linux, mageia i q4os. Fedora je ok ali ne bih je stavljao na stariji hardver gde je potrebno stabilno, dugorocno resenje.

E sad o desktop okruzenjima. Plasma je u poslednjih par godina postala prilicno zahtevno okruzenje i za slabiji hardver nije. Cinnamon je laganiji od plasme. Memorijski otisak plasme i cinnamona je slican, mozda je tu plasma i laganija ali je svejedno okruzenje zahtevnije. Zahtevnije je i od gnome 3 i unity-ja kada se pokrece na starijem hardveru sto mi je bilo bas iznenadjujuce. Izgleda predivno na q4os pa i kubuntu-u.
Za stariji hardver su xfce i mate zakon. Firefox ima izgleda neki bag na starijem hardveru pa i na windowsu i na linuxu youtube u fullscreenu radi kilavo. Na xfce-u nema tog problema a na mate-u ima. Moguce je da bi promena windows managera i compositora (mint mate nudi vise kombinacija) mogla da resi stvar. Mate trosi malo manje memoije od xfce sto je neverovatno ali je istina. Mate meni (portovani mint meni) na distroima koji nisu mint je ponesto bagovit pa drag & drop pri uredjivanju menija ne radi - to je stari bug koji niko ne popravlja i veoma je iritantan.

Broadcom, realtek wifi drajveri su dosta stabilni i na novijim kernelima ali su izvorno krs pa broadcom i intel wifi kartice iste generacije daju drasticno razlicite rezultate u speedtestu. Intel kartice su bar 2-3 puta brze. To naravno nije nista novo. Ipak, pozitivno je iznenadjenje da te "krs" karte broadcoma i realteka ipak rade sa novim kernelima.
Power management na linuxu u poslednjih 10-ak godina je ponesto napredovao ali jos uvek ima dosta retkih ali iritantnih problema na laptopovima pri spustanju poklopca i suspendu.. Resivo je to sve ali nije idealno.

Na kraju, linux je odlicna, veoma upotrebljiva i jedina! Alternativa matorim windows operativnim sistemima na starom hardveru. Firefox od septembra 2024 nece podrzavati win operativne sisteme starije od desetke (chromium derivati vec ne podrzavaju) pa je za stari hardver linux zapravo jedina opcija a ne alternativa. Na desktop racunarima ne bi trebalo da bude nikakvih problema a na laptopovima su ti problemcici, ako se uopste pojave, resivi. Preporuka.

Dopuna: Sa slabijim kartama youtube sajt definitivno ima problema na firefoxu i mate okruzenju u fullscreenu (ali i na windowsu). Ugnezdjeni youtube video materijali pustaju se bez problema kao i sav drugi video materijal na netu. Na xfce nema tih problema na youtube-u pa je moja preporuka desktop okruzenja za slabije racunare definitivno xfce.

Занимљиво да ниси пробао Дебиан са неким од лакших радних окружења?
Код мене на старом преносном рачунару који користи ћера за школу без проблема ради Дебиан lxqt који је она сама одабрала јер јој је лепши од lxde.
На том преносном рачунару може и Мате радно окружење да буде подношљиво али све теже од тога је већ мучење машине... До пре две године на тој машини радио је КДЕ без проблема...

Све у свему препорука и за Дебиан са одговарајућим радним окружењем.
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
Laskaris (11.1.2024)
Stara 11.1.2024, 1:08   #566
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Forum je takav kakav je, nece biti apgrejda, pa pazi kada pises cirilicnim slovima..
A Debian...dobar je ali stable grana je puna nesto starijeg softvera, nisam ga instalirao vec neko vreme, valjda je sada non-free repo inicijalno zakacen.
Upravo danas sam instalirao na Dell Inspirion 1525 (prastari dual core sa antickom Intel X3100 karticom) Lubuntu 22.04.3. Lxqt je znacajno brzi od XFCE-a. Openbox je kao windows manager jednostavno neprevazidjen. LXDE ne bih ni ja instalirao. To se okruzenje ne razvija vise. Najbolje parce softvera iz LXDE-a je Openbox u svakom slucaju. Lxqt je sasvim funkcionalno okruzenje a zauzima smesnih 300 do 350 MB RAM-a (64-bitni sistem).
Lubuntu se apdejtovao sasvim lepo, Broadcomov b43 firmware sam instalirao pa je proradio i wifi. Firefox odlicno radi (obavezno instalirati ublock origin i pozeljno je ne dozvoliti da se audio i video automatski pustaju pri ucitavanju strane). Samo je youtube sajt problem (mada i to nekako ide u 360p i 480p ali procesor je bas opterecen). Uz SMtube i SMplayer (MPV engine) leti uz procesor koji zadovoljno prede sa 15-20 odsto zauzeca. MPV plejer se bolje snalazi sa streamom nego mplayer (desinhronizacija zvuka) pa je svakako za preporuku MPV. Smplayer, SMtube paket u repoima je nesto stariji pa se mora instalirati preko PPA. Kod Minta sve radi odmah iz repoa.. No dobro, to je sitnica, Power manager radi kao sat, ni jedan jedini bug ili problemcic. Za Lubuntu 22.04.3 preporuka kao kuca. Stari notebook je sasvim upotrebljiv za rad u Office-u, surf i gledanje filmova, muziku. Nije da mi bas treba, ali eto, lepo je videti da jos moze da sluzi.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2024, 2:56   #567
VMilan
Član
 
Član od: 3.1.2007.
Poruke: 60
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 11 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Interesuje me ocena Zorin OS ima ga na srpskoj verziji , ima verzija koja se kupuje i dve koje su besplatne , verzije su 16
VMilan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2024, 8:48   #568
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.244
Zahvalnice: 301
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Za Lubuntu 22.04.3 preporuka kao kuca. .
Kad pre stigose do 22, jos mi je 11 na starom kompu. Nije za surf od pre nekoliko godina, ali slusanje muzike, gledanje filmova (720p), male igre, citanje stripova i knjiga pokriva bez problema. Mislim na stari komp.

@VMilan Koristio sam ZorinOS 9 i 10 i bio mi je dobar za ovo sto sam naveo gore za Lubuntu.
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2024, 9:52   #569
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
VMilan kaže: Pregled poruke
Interesuje me ocena Zorin OS ima ga na srpskoj verziji , ima verzija koja se kupuje i dve koje su besplatne , verzije su 16
Artjom Zorin je Rus koji zivi, mislim, u Irskoj godinama (ili je samo firma u Irskoj). ZorinOS je distro jednog tj dva coveka (Artjoma i njegovog brata Kirila). To je zapravo Ubuntu kernel ispod haube, nakaceni su Ubuntu repoi. ZorinOS lite 16.3 je Ubuntu 22.04 (3) sa XFCE okruzenjem. ZorinOS lite je ranije imao LXDE kao desktop okruzenje bas kao nekada Lubuntu i bili su veoma slicni, sada nema Lxqt vec XFCE. Mirne duse mogu da kazem da je Linux Mint 21.2 XFCE bolji. I ima podrsku do aprila 2027. Zorin Core (trenutno verzija 17) godinama nisam instalirao, bio je to Gnome3 prilagodjen da izgleda kao klasicno desktop okruzenje. Platiti za sistem koji je besplatan je nerazumno i nepotrebno. ZorinOS verzije i u Core i Lite varijanti su besplatne, placa se samo podrska a to dodatnog softvera sto ima u Pro verziji je moguce naci po Ubuntu repoima ili mozda na nekom PPA. Taj dodatni softver nije Zorinov. Lokalizacije takodje nisu Zorinove, vec Ubuntuove.
@Malik Tintilinic: Lubuntu je stigao do verzije 23.10, a 22.04.3 je LTS verzija, long term support verzije instaliram gde god postoje.

Poslednja ispravka: Laskaris (11.1.2024 u 10:17) Razlog: slovne greske
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
VMilan (12.1.2024)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
anketa, bsd, distribucija, distro, floss, free, koji, linux, najbolji, open, operativni, sistem, slobodan, slobodni, solaris, ubuntu


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji arhiver koristite? PDarko Aplikativni softver 48 6.12.2006 0:53
Koji 5.1 (4.1) sistem? Deusdies ŠDK - Zvuk na računaru 10 14.11.2006 13:24
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Linux Koji i kako? MiguelDiablo Slobodni softver 8 13.5.2006 22:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com