Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.5.2007, 9:57   #1
Wile E. Coyote
Član
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: Munze Konza!
Poruke: 495
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 326 puta na 94 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko AIM-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko MSN-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Yahooa korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Skypea korisniku Wile E. Coyote
Question Sporadični Disk Error

Imam ploču Gigabyte K8NE Triton nepunih godinu dana i Maxtor 7200 40 GB koji je kupljen u vreme kad je bio najveći (znači, ima tome najmanje 5 godina). OS mi je Win XP Pro.
U poslednje vreme (oko mesec dana) kad upalim računar, sistem neće da se podigne nego se pojavi:

Error reading disk
Press Ctrl+Alt+Del to restart

U početku je trebalo nekoliko puta da restartujem da bi se sistem podigao, ali kako je vreme proticalo, trebalo mu je sve više. To se sve dešava kad je računar bar sat vremena isključen, inače se normalno može kad je zagrejan isključiti i uključiti. Fixboot iz Windows repair-a nije pomogao. Scandisk nije pomogao. Formatiranje (naravno, ne Qiuck, već Full) takođe nije pomoglo, pa zaključih da je u pitanju hard i da je od starosti crkao. Nađem u kršu sa starim delovima neki mali hard od 1,7 GB i na njega instaliram sistem, i podiže se kako treba koliko god da stoji isključen.
Međutim, sad se dešava svar koja me zbunjuje: sad se sistem normalno podiže i sa Maxtor-a! Sad sam već u frci da nije nešto sa pločom? Molim vas da mi date neki savet šta bih još mogao da proverim? Hvala unapred!
Wile E. Coyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2007, 12:03   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Sporadični Disk Error

Citat:
Wile E. Coyote kaže: Pregled poruke
Imam ploču Gigabyte K8NE Triton nepunih godinu dana i Maxtor 7200 40 GB koji je kupljen u vreme kad je bio najveći (znači, ima tome najmanje 5 godina). OS mi je Win XP Pro.
U poslednje vreme (oko mesec dana) kad upalim računar, sistem neće da se podigne nego se pojavi:

Error reading disk
Press Ctrl+Alt+Del to restart

U početku je trebalo nekoliko puta da restartujem da bi se sistem podigao, ali kako je vreme proticalo, trebalo mu je sve više. To se sve dešava kad je računar bar sat vremena isključen, inače se normalno može kad je zagrejan isključiti i uključiti. Fixboot iz Windows repair-a nije pomogao. Scandisk nije pomogao. Formatiranje (naravno, ne Qiuck, već Full) takođe nije pomoglo, pa zaključih da je u pitanju hard i da je od starosti crkao. Nađem u kršu sa starim delovima neki mali hard od 1,7 GB i na njega instaliram sistem, i podiže se kako treba koliko god da stoji isključen.
Međutim, sad se dešava svar koja me zbunjuje: sad se sistem normalno podiže i sa Maxtor-a! Sad sam već u frci da nije nešto sa pločom? Molim vas da mi date neki savet šta bih još mogao da proverim? Hvala unapred!
To strašno liči na loše napajanje. Zanimljivo, svi uvek pominju samo ploču, a na napajanje, koje je možda ostalo isto u poslednjih 5-6 reinkarnacija računara, niko i ne pomišlja.

Pre neki dan, požalio mi se drugar da mu se hard usporio i ne radi mu više S.M.A.R.T. Kao uzgred, pomenuo mi je da mu se i računar redovno zaglavljuje nekoliko puta dnevno, uz plavi ekran. Posle malo detaljnijeg razgovora, ispostavilo se da ima napajanje staro 6 godina, od 280 W, a nabio je u računar dva DVD-a, dva harda, 2 giga memorije i grafičku novije serije.

Drugar je kupio novo napajanje i zaglavljivanja su volšebno prestala. Nažalost, hardu nije bilo spasa (ali je, srećom, bio pod garancijom). Ovo je već treći slučaj za koji znam da je hard stradao od lošeg (ili preslabog) napajanja. Proizvodnja hardova se, srećom, toliko usavršila da oni ne crknu potpuno, tako da čovek ima vremena za bekap i zamenu.

Dakle, u tvom slučaju, probaj hard kod nekog drugog i vidi da li ima istih problema (naravno, ne možeš ga staviti kao sistemski, ali uvek možeš da pustiš neki film s njega). Napajanje, ako je neko staro ili slabo, zameni bez ikakve provere. Ako hard pokazuje slične simptome i na drugom računaru, možeš probati sa nekim alatom za skeniranje površine i/ili osvežavanje zapisa (Spinrite i slično). Ako ustanoviš loše sektore koji se ponovo pojavljuju i posle osvežavanja/popravke, smatraj taj hard delimično neispravnim i pod hotno ga menjaj.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Wile E. Coyote (3.5.2007)
Stara 3.5.2007, 12:19   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Sporadični Disk Error

Još nešto. Ako je napajanje novo i dovoljno jako, problem može biti i u konektoru za napajanje. Dobro ga zaguraj (bez seksualnih aluzija, molim ) , a onda još uhvati za snop žica iza konektora pa ceo snop još malko gurni. Na kraju, možeš probati da uzmeš mali šrafciger pa da dodatno zaguraš svaki metalni cevasti kontakt unutar konektora (ne zaboravi da isključiš računar kad sve to radiš, najbolje iz struje!)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Wile E. Coyote (3.5.2007)
Stara 3.5.2007, 13:45   #4
Wile E. Coyote
Član
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: Munze Konza!
Poruke: 495
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 326 puta na 94 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko AIM-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko MSN-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Yahooa korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Skypea korisniku Wile E. Coyote
Određen forumom Re: Sporadični Disk Error

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
To strašno liči na loše napajanje. Zanimljivo, svi uvek pominju samo ploču, a na napajanje, koje je možda ostalo isto u poslednjih 5-6 reinkarnacija računara, niko i ne pomišlja.
To sam zaboravio da kažem: napajanje mi je staro koliko i ploča (znači, nepunih godinu dana). Jeste da je Kinez, ali ipak je 500W, razmišljao sam: DVD čitač, DVD rezač, hard, GeForce 7300 PCI-E 16x... treba jako napajanje da to pogura!
Hvala puno na savetu! Čekam vikend da probam hard kod drugog, pa ću videti šta dalje. A ovo sa konektorom ću svakako do tad probati.
A, da, zamalo da zaboravim: S.M.A.R.T. ne radi ni meni.

EDIT: Po svoj prilici, gubljenje kontakta je bilo problem, evo već nekoliko dana radi bez problema.

Poslednja ispravka: Wile E. Coyote (5.5.2007 u 18:11) Razlog: Izgleda da je problem rešen :)
Wile E. Coyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2008, 10:19   #5
Wile E. Coyote
Član
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: Munze Konza!
Poruke: 495
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 326 puta na 94 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko AIM-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko MSN-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Yahooa korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Skypea korisniku Wile E. Coyote
Određen forumom Re: Sporadični Disk Error

Da ne otvaram novu temu, ovde je ipak istorija problema...

Znači, nekoliko meseci sve je lepo radilo, i počne ponovo sa istom porukom o grešci na disku. Ja vidim da je vrag odneo šalu, i promenim napajanje. Uzeo sam MSI 550 W sa 2 kulera, i još jedan dodatni kuler za kućište. Sve je lepo radilo nekoliko dana, i ponovo se pojavljuje ista greška!!! Već sam prilično zabrinut. Šta bi moglo da bude u pitanju? Hvala unapred!
Wile E. Coyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Scandisk i safe mode Predrag Stankovic Operativni sistemi 7 10.10.2008 21:01
Problem sa mirrorima Vuckovic Veljko Slobodni softver 9 24.2.2007 16:14
Instalacioni disk!!!! internacional Programi za mobilne telefone 1 27.8.2006 12:19
Hard disk is down!.... Peruzzi Kvarovi 8 21.7.2006 0:13
mp3 player javlja disk error tribunal Foto i audio/video 7 5.6.2006 7:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com